Alkolik koma

алкоголь и мужчина Alkolizmin hastalık olmadığı gerçeği hiç kimse şüphe duymuyor. Alkolizm tedavisi uzun ve karmaşıktır. Alkolikler bu bağımlılığın yol açtığı hastalıklardan ya da kazalardan ihmal yoluyla ölmektedir. Alkol kullanımına neden olan komplikasyonlardan biri de alkolik komadır.

En kötüsü, alkolik koma sadece alkolizmle değil, alkolün zehirli etkisinin düşük içme ya da sadece tatillerde içen bir insanda koma gelişmesine neden olabileceğidir. Bakalım neden bir alkolik koma var, ne var?

Alkolik koma nedenleri

İnsan vücudunu etkileyen etanol veya alkol, alkol zehirlenmesine neden olur. Pek çok kişinin alkolün ruh halini iyileştirebileceğine inanmasına rağmen, rahatlatır - bu sadece alkolün eyleminin ilk aşamasıdır. Sonra uyuşukluk, kayıtsızlık gelir ve daha sonra vücutta hayati süreçler sağlayan beyin fonksiyonları bastırılır.

Kandaki alkol içeriği% 3 ise alkolik koma ortaya çıkabilir, bu ciddi alkol zehirlenmesine karşılık gelir. Bazı durumlarda, bir alkolik koma, 300-500 ml hatta kısa sürede içilebilir. Alkol mukoz membranlar tarafından kolayca emilir, sarhoş dozun beşte biri miden kanın içine girer, geri kalanı yavaş yavaş bağırsak içine emilir.

человек в коме

Şiddetli alkol zehirlenmesinin gelişimi şu şekilde kolaylaştırılmıştır:

 • midede yiyecek eksikliği (aç karnına alkol içemezsiniz);
 • Tüketilen alkol miktarı (küçük dozlarda alkol ter, idrar, nefes alarak atılır,% 90'ı karaciğerde ayrışır);
 • Kuvvetli alkollü içecek (alkollü içeceklerde alkol içeriği daha yüksektir, ancak% 30'a varan bir güçle içilen içecekler daha çabuk emilir).

Alkolik koma, kandaki alkol miktarının 0.3-0.7 ‰ (ppm) olması halinde gelişir ve bu, kısa sürede içilen, normal yapıya sahip bir kişi olan, 0.5 litre% 96 alkolden daha azdır. Kanın 5-8 g / l etanol içeriyorsa alkolden ölüm meydana gelir.

Tabii ki, alkol içme reaksiyonu tüm insanlar için farklıdır ve bu en yaygın göstergelerdir. Alkolik koma ve kanlarında daha az miktarda etanol bulunan insanlar var, diğerleri ise daha fazlasına sahip olmalı. Buna ek olarak, yoğun, yağlı yiyecekler, kanın emilimini yavaşlatır ve alkol, konsantrasyonunun ölümcül seviyeye ulaşmasından daha erken bir şekilde atılır.

Alkolik koma nedir? Bir insanın koma geliştirdiğini nasıl belirleyebilirim? Alkolik koma, kişinin alkolik içeceğin arka planına karşı bilinç kaybına uğraması durumudur, güçlü ses (çığlık), tokatlar, amonyak kokusu ile bile duyularına gelmez.

Alkolik koma ile, semptomlar derinleştikçe değişir. 3 evre koma var.

 1. девушка в коме Alkol koma gelişiminin başlangıç ​​aşaması. Bilinç yok, bir kişi uzuvlarda bazı hareketler yapabilir, ama dağınıktır. Bazen midenin düz kasları (kusma), mesane (istemsiz idrara çıkma) dahil olmak üzere kasların istemsiz kasılmaları vardır. Yüzün cildi kıpkırmızı veya mavimsi. Öğrenciler daraltılır, ama ışığa bir tepki vardır, bazen yüzer hareketler vardır. Solunum, tükürük ve mukusun artmış salgılanmasına bağlı olarak sık görülür, ancak kısırdır. Basınç normaldir veya biraz artar, darbe sık görülür.
 2. Alkol koma gelişiminin orta evresi. Uyarım azalır, hastanın kasları gevşer. Basınç azalır, mermiler yavaş, zayıf olur. Öğrenciler ışığa tepki vermiyorlar. Solunum yavaşlar, yüzeysel hale gelir. Dışkı ve idrar sıklığı gözlenir.
 3. Alkol koma gelişiminin derin evresi. Daha büyük bir nefes alma depresyonu ile karakterizedir, nadir görülür, ritm bozuklukları ve duraklama fark edilir. Bu, oksijenin dokulara akışını azaltır ve yüz, siyanotik bir renk alır. Hasta soluk, uzuvlar siyanotiktir (siyanotik), yapışkan ter salınır. Bu, kalbin yavaşlatılmasından kaynaklanır, nabız zayıf bir şekilde iplik benzeri hissedilir, basınç düşer. Organlara kan akışının ihlali, böbreklerde değişikliklere yol açabilir. İdrar karanlık olur, kahverengi, kanlı olabilir. Bu, akut böbrek yetmezliğinin (ARF) gelişiminin bir belirtisidir. Fakat daha sıklıkla bu aşamadaki ölüm nedeni akut kalp ya da solunum yetmezliğidir.

Sokakta bir alkolik koma belirtileri olan bir kişi bulursanız, hemen bir ambulans çağırmanız gerekir! Alkolik koma belirtileri: bilinç eksikliği, seslere tepki, tokatlar, ödünç öğrenciler ve ağızdan alınan alkol kokusu.

Alkol komalarının ilk belirtileri

у мужчины кружится голова

Alkolik bir koma gözünüzün önünde geliştiğinde, belli bir dozda alkol aldıktan sonra, kişinin baş dönmesi hissetmeye başladığını farkedebilir, her zaman nerede olduğunu anlayamaz, tanıdık bir yerdeki odaların yerlerini karıştırır, gerekli maddeleri bulamaz. Solgun yüz, zayıflık, ödünç veren öğrenciler, kasları veya krampları seğirmek, bir alkolik koma başlangıcındaki ilk belirtilerdir.

Eğer bu sefer midesini boşaltmasına yardımcı olmak için kusmaya neden oluyorsa, 5-6 tablet aktif kömür verin ve bir tarafa koyun, sonra koma, belki de değil. Kişi uyuyacak. Sabah, tabii ki, bir kalıntıdan büyük acı çekecektir. Baş ağrısı, ishal ve diğer dispeptik fenomenler (kusma, mide bulantısı, mide ekşimesi) meydana gelebilir. Nefes ve kalpten herhangi bir ihlal yoksa, bu durum evde tedavi edilebilir. Hastanın huzurunu sağlamak gerekir, çünkü güçlü sesler, ışık tahrişe ve baş ağrısına neden olabilir. İçme rejiminin kurulması - bol bol su, meyve suları, mineraller, alkol değişim ürünlerinin vücuttan hızla uzaklaştırılması. Anestezi ilacı içebilirsiniz.

İlk yardım

Hasta bilincini kaybettiğinde ve başkalarına tepki göstermediğinde, acilen bir ambulans çağırın! Tabii ki, alkolik koma ilk aşaması genellikle kendi başına gider, ancak risk almaya değmez. Alkolik koma ne kadar sürer, eğer kalpte ve solunumda herhangi bir ihlal yoksa? - Cevaplamak zor değil - en fazla 6 saat. Bu süre zarfında hastanın çevreye olan reaksiyonu değişmemişse, o zaman koma ikinci aşamaya geçmiştir ve yoğun tedavi gereklidir. Bu tehlikeli bir durumdur, bu nedenle komadan kendiliğinden çekilmeyi beklememelisiniz, ilk belirtilerde bir ambulans çağırmanız gerekir.

Ambulans gelmeden önce ne yapmalıyım? Alkol koma gelişiminin temel tehlikesi - aspirasyon (solunum yolu mukusu veya kusma) ya da larenksin girişini engelleyen ve akciğerlere hava girmesini engelleyen bir dil kayması nedeniyle nefes alma ihlali. Bu nedenle, bir alkolik koma belirtileri varsa, acil ilk yardım aşağıdaki eylemleri içerir.

поза на левом боку при коме
hastayı sol tarafına yatır
 1. Hastayı sol tarafına yatırmak gerekir. Pozisyonunun sabit olması için, sol elini ileriye doğru uzatmak ve bacağını dizde bükmek gerekir.
 2. Kusma ağzını temizle. Bu, kelepçeli ve gazlı bez tamponu yoksa, bir parça bezle sarılı işaret parmağı ile yapılabilir.
 3. Nazal pasajlarda aşırı mukus veya kusma, doktorlar ambulansı emme yardımı ile çıkarır, ancak evde bu sıradan bir şırıngaya yardımcı olur.
 4. Dili batırmamak için, kafayı geri atabilir ve alt çeneyi ileri doğru itebilirsiniz. Bunu yapmak için, alt çenenin köşelerine ellerin başparmağını bastırın ve çenenin üzerindeki basınca hafifçe ağzını açın. Doktorlar bu dil dili veya özel hava kanalları için kullanabilirler.
 5. Bir hastanın konvülsiyonları olduğunda, etrafındaki mobilyalara çarpmaması için onu tutmak gerekir.

Alkolik koma için ilk yardım, aspirasyon pnömonisi gibi komplikasyonları önlemeye yardımcı olur. Bu, akciğerlere kusma sırasında mide içeriğinin sindirilmesinin neden olduğu tehlikeli bir durumdur.

Ayrıca kusma kusma eşlik ettiği zaman, laringospazm başka bir komplikasyon var, ses telleri keskin bir sözleşme ve hasta nefes alamıyor. Bu durumda, trakea - bir trakeotomi (deri, deri altı doku ve trakea kesmek), acil bir entübasyon, hava akacaktır dış ortam ile bir delik oluşturmak için gerekli olabilir. Bu sadece bir uzman tarafından yapılabilir.

Alkolik koma, ICD 10 - T51 için bir şifreye sahiptir, bu da hastalığın uluslararası sınıflandırmasına göre ayrı bir hastalık olduğu anlamına gelir.

Bir kişiyi alkolik komadan geri çekmek için aşağıdaki tedavi önlemlerine ihtiyaç vardır.

 1. стакан с водой
  mide durulamak

  Su temizlemek için mide bir mide prob ile durulayın. Mide, bir prob olmadan evde durulama kabul edilemez, bu aspirasyona yol açabilir.

 2. 1.5-2 litre hacimde intravenöz fizyolojik ve% 5 glukoz solüsyonları ile yoğun tedavi uygulayın. Kanın asitliğini azaltan% 4'lük bir sodyum hidrojenkarbonat çözeltisi de gösterilmiştir. Alkol değişimi ürünleri nedeniyle yükselir.
 3. Vücudundan suyu çabucak uzaklaştırmak için diüretik ("Furosemide") girin, önce kateterin içine sokulmalı ve atılan sıvı miktarını takip etmelisiniz. Bu önemlidir, çünkü alkolik koma beyin aktivitesinde ciddi bir bozulma ile beyin şişmesine neden olabilecek hipoksiya (oksijen eksikliği) eşlik eder. Bu nedenle, çözeltilerin yoğun uygulanmasının arka planına karşı, ozmotik preparasyonlar ("Mannitol") kullanılır.
 4. раствор «Маннитол» Atropinin atanması, akciğerlerdeki tükürük ve mukusun aşırı oluşumunu azaltmaya yardımcı olur ve aynı zamanda nabzını (bradikardi) yavaşlatmadan kalbin çalışmasını destekler. Bradikardinin görünümü, alkolik komadaki derinleşmeden bahseder.
 5. Kan basıncındaki düşüş vasküler yollarla veya hormonal ilaçlarla düzeltilebilir.
 6. Alkol bozunma ürünleri etanol ayrıştırmak, sinir sistemini hücrelerini olumsuz yönde etkilemek, B vitaminleri, C vitamini, nikotinik asit tanıtmak.
 7. Solunum problemleri varsa veya hastada emetik aspirasyon, entübasyon (entübasyon tüpünün trakeaya sokulması), pulmoner gövde ve bronşların bronkoskop veya emilim ile temizlenmesi ve akciğerlerin suni havalandırması vardı. Daha sonra hasta akciğerlerin iltihaplanmasını önlemek için bir antibiyotik tedavisi reçete edilir.

Alkolik koma sonuçları

Zamanında yeterli tedavi ile hasta 2-4 saat alkolik komadan ayrılır. Ancak elverişli bir akımla bile, alkolik koma, düşme, baş ağrısı, hafıza bozukluğu gibi çürükler ve yaralanmalar şeklinde sonuçlara neden olur. Alkol komalarının bazı etkileri hastanın bozulmasına ve ölüme neden olabilir.

 1. снимок с воспалением лёгких
  akciğerlerin iltihabı

  Akut böbrek yetmezliği. Kaslar, vücudun ağırlığı altında uzun bir süre sıkıldığında ortaya çıkar. İçlerinde bulunan miyoglobin, tübüllerini tıkayan böbrekler tarafından yok edilir ve atılır. Bu parafudrlara yol açar. Bu nedenle, alkolik bir komadaki bir kişi uzun süre tek bir pozisyonda bırakılamaz, periyodik olarak onu ters çevirmeniz gerekir.

 2. Aspirasyon zemininde akciğerlerin iltihaplanması. Gastrik sıvının agresif etkisi akciğer dokusunun tahribatına neden olabilir ve enfeksiyonun eklenmesi prognozu önemli ölçüde kötüleştirir.
 3. Serebral korteks hücrelerinin alkol zehirlenmesinin arka planına karşı tahrip edilmesi, zihinsel yetilerin veya bunamaların azalmasına yol açabilir.

Alkolik koma, ölüme yol açabilecek tehlikeli bir durumdur. Koma ilk belirtileri, bir ambulans çağırın, sadece zamanında tıbbi yardım, bir kişinin hayatını kurtarabilir.

Yükleniyor ...