Askorbik asit iyi ve kötü

аскорбиновая кислота фото Soğuk algınlığı sırasında en çok kullanılan ilaç, yeni çıkan hızlı antiviral ilaçlar değildir, ancak askorbiktir. Sadece hastalık döneminde değil, herhangi bir enfeksiyonun önlenmesi için değil, kan damarlarını güçlendirmek, tüm organizmanın çalışmalarını normalleştirmek için kullanılır.

Neden askorbik, Sovyet sonrası mekanlarda her yerde bu kadar popüler ve vücut üzerinde ne gibi bir etkiye sahip? Bu madde çok kullanışlıdır ve yanlış kullanıldığında askorbik asidin tehlikeleri nelerdir? Askorbik asidin yararları ve zararı, bu ilaca aittir.

Askorbik asit nedir

Doğada askorbik asit veya vitamin C birçok bitki ürünlerinde bulunur. Suda çözünen bir vitamindir. Neredeyse tüm yaşam süreçlerine katılan biyolojik olarak aktif maddeler grubuna ait olmakla birlikte, küçük miktarlarda gereklidir. Askorbik hakkında ne bilmek istiyorsun?

витамины

 1. İnsan vücudunda sentezlenmez.
 2. Askorbik asit günde ne kadar alabilirim? Bir yetişkinin günlük normu 100 mg, soğukta ise miktar ikiye katlanmalıdır.
 3. Askorbik asit çok kararsız bir maddedir ve oda sıcaklığında oksijene maruz bırakılarak oksitlenir.
 4. Doğal askorbik (gıdalarda bulunan) veya C vitamini aşırı dozuyla zehirlenme neredeyse imkansızdır ve nadir bulunan özel durumlarda olur.
 5. C vitamini, yalnızca reaksiyonların bir katılımcısı değil, diğer hayati maddelerin çalışmasına ve asimilasyonuna yardımcı olur.

Askorbik asitin faydaları

где содержится аскорбиновая кислота Askorbik asit saf halde ve diğer maddelerle bileşikler halinde birçok vücut sistemini olumlu şekilde etkiler. Düzenli kullanımı ile vücudun enfeksiyonlarla baş etmesi daha kolaydır. C vitamini için başka neler yardımcı olur?

 1. Demir emilimini arttırır.
 2. Birçok reaksiyona katılır: hücresel seviyede karaciğeri uyarır, doku solunumunda ve oksidasyon-indirgeme reaksiyonlarına katılır.
 3. Bu daha karmaşık reaksiyonların bir parçasıdır: tiroit hormonları ve adrenal bezleri, steroid hormonları sentezi.
 4. Yaraların ve ülserlerin normal iyileşme ve iyileşme sürecini teşvik eder.
 5. Bir çocuğa askorbik asidin aşırı dozu nadirdir ve yetersizliği kemik, kollajen ve dentin dişlerinin oluşumunu ihlal eder.
 6. Askorbik insan vücudunun stresli durumlara, enfeksiyonlara ve soğuklara direncini arttırır.
 7. Vasküler geçirgenliği normalleştirir.
продукты, которые содержат аскорбиновую кислоту
lahana ve soğan

Özellikle optimal günlük dozda hepsi yararlı askorbik asittir. Eğer günde meyve ve sebze yerseniz, bu kadar yeter. Yeşil soğan, biber, sarımsak, dereotu, lahana (en önemlisi havuç lahanasında), tüm narenciye, siyah frenk üzümü, köpek gülü, dağ külü, kivide C vitamini içerir.

Askorbik asit ile zehirlenmek mümkün müdür? Evet, eğer ürün altıysa veya sindirim sisteminin çalışmasında anormallikler var. Bu daha sık sentetik bir "eczane" vitamini kullandığınızda. Doğal vitamin, yani ürünlerinde bulunanın normundan fazlasını yemek imkânsızdır. Askorbik böbrekler tarafından çabucak atılır, bu nedenle vücuda fazlalık yoktur.

Askorbik asidin glukoz ile kullanımı

Satılan saf C vitamininin yanı sıra bileşiklerinin birçoğu diğer ilaçlarla birlikte bulunur. Çoğunlukla kompleks vitaminlerin bir parçasıdır. Ancak, çocukluktan beri herkesin bildiği, glikozlu askorbik asit olan başka bir ilaç var. Bu iki bileşenli bağlantı hakkında ne bilmeniz gerekir?

 1. Sentetik C vitamini glikozdan elde edilir.
 2. Birlikte çalıştıklarında, bu iki madde karaciğerin performansını arttırır.
 3. Bu vücut için iyi bir enerji takviyesi.

Fakat büyük miktarlarda kullanılmamalıdır - görünen kadar güvenli bir ürün bile telafi edilemez değişikliklere neden olabilir.

Askorbik asit glikoz ile ne kadar yararlıdır ve ne zaman kullanılır? Vitamin ve glikoz bazlı ilacın kullanım endikasyonları aşağıdaki gibidir:

 1. аскорбиновая кислота с глюкозой фото Şiddetli yorgunluk, sinirlilik ve zayıflık ile uygulayın.
 2. Kan damarlarında geçirgenlik artışı varsa.
 3. Glikozlu askorbikum, diş etlerinde kanama, dokuda kanamalar için kullanılır.
 4. Enfeksiyonlara duyarlılığın artması durumunda özellikle uzun süreli hasta olan küçük yaştaki çocuklarda C vitamini kullanılması önerilir.
 5. Vücutta zehirlenme durumunda karaciğer hastalıklarında glükoz bulunan askorbik asit yararlıdır.
 6. Askorbik, uzuvlarda kalıcı ağrı, gevşetme ve diş kaybı, iskelet gelişiminin ihlali için önerilir.
 7. Hemorajik diyatez saptandığında.
 8. Aşkın askorbik asitin olası sonuçları nelerdir? İlaç eczanede özgürce serbest bırakılır, çünkü satın alımı için bir doktordan reçete yazmaya gerek yoktur. Bu kadar güvenli mi?

  C vitamini aşırı dozda seyrektir, vücutta bu maddenin rezervi yoktur. Yiyeceklerle birlikte kullanılan her şey derhal vücut tarafından tüketilir ve aşırı böbrekler, bağırsak ve ter bezleri tarafından atılır. Fakat sentetik askorbik asit kullanımı ya da enjeksiyon şeklinde bir maddenin enjeksiyonu ile bazı zorluklar ortaya çıkabilir.

  1. Artmış kan pıhtılaşması, tromboflebit ve tromboz (kan pıhtılarıyla kan damarlarının pıhtılaşması).
  2. последствие избытка аскорбиновой кислоты Askorbik asidin glikozla birlikte zehirlenmesi pankreasın bozulmasına neden olabilir. Aynı zamanda idrarda glikoz var ve glikojenin sentezi bozulmuştur - insan vücudundaki fazlalığının ana depolanması budur.
  3. Yiyecek ile aşırı miktarda tekrarlayan vitamin alımı mide ekşimesi, mide bulantısı ve ağrı şeklinde kendini gösteren mide bezlerinin işini bozar.
  4. Askorbik asit aşırı dozunun ürtiker şeklinde allerjik bir reaksiyon olarak görüldüğü bu semptom nadirdir ancak ilaca duyarlılığın artması mümkündür.
  5. Böbreklerin ihlal edilmesi: idrardaki değişiklikler, sürekli aşırı dozda vitamin sıklıkla böbrek taşlarının ortaya çıkmasına neden olur.
  6. Bu, hipertansiyon gelişiminde bir başka faktördür.

  Fazla vitamin ile ne yapılması gerekir

  Zayıflık, mide ekşimesi ve karın ağrısı görünümüyle vücuttaki askorbik asidin fazla olduğundan şüphelenmek zordur. Sadece dikkatle toplanan anamnesis böyle bir teşhise yardımcı olabilir. Aşırı dozda askorbik asit alırsam ne yapmam gerekir? Vücuttaki fazla askorbik asit ile ilişkili gelişmiş koşullardan herhangi biri, bir doktorun gözetimini gerektirir. Zehirlenme belirtileri olan sevdiklerinize nasıl yardım edebilirsiniz? Aşırı doz hakkında bilmeniz gereken şey nedir?

  1. избыток аскорбиновой кислоты Askorbik asit hızla emilir, bu nedenle gastrik lavaj, sorbent büyük miktarda girişi - etkisiz.
  2. Bu gibi durumlarda en iyi yardım, sadece allerjik bir döküntü ortaya çıksa bile hastaneye yatırma yöntemidir. Vücudun yarısı aşırı vitaminlere nasıl tepki vereceğini kimse bilmiyor.
  3. Bu gibi durumların tedavisi semptomatik olacaktır. Trombüs trombolitik tedavisinde. Mide ve mide ekşimesinde ağrı, mukozayı korumak için ilaçların atanmasını gerektirir.
  4. Askorbik asit için bir panzehir var mı? C vitamini kendisi birçok zehirlenmenin panzehiridir. Ancak nötralizasyonu için özel bir madde yoktur. Vücuttaki saldırgan etkisini biraz azaltmak, diğer vitaminlere (A, E) yardımcı olur, ancak doktorların gözetiminde atanır.

  Askorbik aside neden ihtiyacım var? Büyüyen bedenteki değişikliklerle başa çıkmaya yardımcı olur ve belirgin bir fiziksel ve zihinsel yük ile gösterilir. C vitamininin hipervitaminozu yalnızca çocuk üzerinde kontrolün olmadığı durumlarda sentetik bir ilaç kullanıldığında kökenlidir. Tehlikeli etkisini nasıl önleyebilirim? Askorbik asidi tabletlerde kötüye kullanmayın ve sistematik bir şekilde alımı doktora bildirilmelidir.

Yükleniyor ...