Askorbik asit - yarar ve zarar

аскорбиновая кислота фото Soğuk algınlığı sırasında en sık kullanılan ilaç yeni çıkmış, hızlı etkili antiviral ilaçlar değildir, fakat bu askorbattır. Sadece hastalık döneminde veya herhangi bir enfeksiyonun önlenmesi için elde edilmekle kalmaz, kan damarlarını güçlendirmek ve tüm organizmanın çalışmasını normalleştirmek için kullanılır.

Neden askerler Sovyetler sonrası alanda her yerde bu kadar popüler ve vücut üzerinde ne etkisi var? Bu madde bu kadar faydalı mı ve askorbik asit doğru kullanılmazsa hangi tehlikelere neden olur? Ascorbinka'nın yararları ve zararları bu ilaçla ilgilidir.

Askorbik asit nedir

Askorbik asit veya C vitamini doğal olarak birçok bitkisel gıdada bulunur. Bu suda çözünür bir vitamindir. Neredeyse tüm yaşam süreçlerinde yer alan ve küçük miktarlarda gerekli olan biyolojik olarak aktif maddeler grubuna aittir. Askorbik hakkında bilmeniz gerekenler?

витамины

 1. İnsanlarda sentezlenmez.
 2. Günde askorbik asit ne kadar alabilir? Bir yetişkinin günlük hızı 100 mg'dır, soğuk algınlığı sırasında miktarı iki katına çıkarılmalıdır.
 3. Askorbik asit çok dengesiz bir maddedir ve oda sıcaklığında oksijene maruz kaldığında oksitlenir.
 4. Doğal kaynaklı askorbik asit (ürünlerde bulunur) veya aşırı miktarda C vitamini zehirlenmesi pratikte imkansızdır ve nadir özel durumlarda ortaya çıkar.
 5. C vitamini sadece reaksiyonların katılımcısı değil, çalışmasına ve diğer hayati maddelerin özümlenmesine yardımcı olur.

Yararı Ascorbinka

где содержится аскорбиновая кислота Askorbik asit, saf halde ve diğer maddelerle olan bileşiklerde, birçok vücut sistemi üzerinde olumlu bir etkiye sahiptir. Düzenli kullanımı ile vücudun enfeksiyonlarla baş etmesi daha kolaydır. C vitamini başka ne yardımcı olur?

 1. Demir emilimini arttırır.
 2. Birçok reaksiyona katılır: karaciğeri hücresel düzeyde uyarır, doku solunumunda, redoks reaksiyonlarında yer alır.
 3. Daha karmaşık reaksiyonların bir parçasıdır: tiroid hormonları ve adrenal bezlerin sentezi, steroid hormonları.
 4. Yaraların ve ülserlerin normal iyileşme ve iyileşme sürecine katkıda bulunur.
 5. Bir çocukta aşırı bir askorbik asit dozu nadirdir ve eksikliği kemik, kollajen ve dişlerin dentin oluşumunun bozulmasına yol açar.
 6. Askorbik, insan vücudunun stresli durumlara, enfeksiyonlara ve soğuğa karşı direncini arttırır.
 7. Vasküler geçirgenliği normalleştirir.
продукты, которые содержат аскорбиновую кислоту
lahana ve soğan

Askorbik asit, özellikle optimal günlük dozda, herkes için faydalıdır. Her gün meyve ve sebze yerseniz, bu yeterli. C vitamini yeşil soğan, biber, sarımsak, dereotu, lahana (en çok ekşi), tüm turunçgillerde, frenk üzümü, yabani gül, üvez, kivi içinde bulunur.

Askorbik asit ile zehirlenebilir miyim? Evet, ürün kalitesi düşükse veya sindirim sistemi organlarının işlerinde aksamalar varsa. Bu, sentetik “eczane” vitamini kullanırken daha sık görülür. Ürünlerde bulunan doğal vitamin normundan daha fazlasını yiyemezsiniz. Askorbik asit böbrekler tarafından hızla elimine edilir, bu yüzden vücutta fazlalık yoktur.

Askorbik asidin glukoz ile faydaları

Satışta, saf C vitaminin yanı sıra, diğer ilaçlarla birlikte birçok bileşiği vardır. Çoğu zaman, bu karmaşık vitaminlerin bir parçasıdır. Ancak çocukluk çağında herkese tanıdık başka bir ilaç var - glukoz ile askorbik asit. Bu iki bileşenli bağlantı hakkında bilmeniz gerekenler?

 1. Sentetik C vitamini, glukozdan türetilir.
 2. Birlikte çalışarak, bu iki madde karaciğer fonksiyonlarını iyileştirir.
 3. Bu vücut için iyi bir enerji kaynağıdır.

Ancak büyük miktarlarda kullanılmamalıdır - ilk bakışta bile böyle güvenli bir ürün tamir edilemez değişikliklere yol açabilir.

Glukozlu askorbik asit ne kadar yararlıdır ve ne zaman kullanılır? Glikozlu vitamin ve eklem ilacının kullanımı için endikasyonlar aşağıdaki gibidir:

 1. аскорбиновая кислота с глюкозой фото Ciddi yorgunluk, sinirlilik ve halsizlik ile uygulayın.
 2. Artan damar geçirgenliği varsa.
 3. Glikozlu askorbik diş etleri kanaması, dokudaki kanamalar için kullanılır.
 4. Enfeksiyonlara yatkınlığın artması durumunda, özellikle uzun süreli hastalıkları olan bir gruba ait küçük çocuklar için C vitamini kullanılması tavsiye edilir.
 5. Vücuda yardımcı olmak için zehirlenme durumunda, karaciğer hastalıkları için glukozlu Faydalı askorbik asit.
 6. Ekstremitelerde sürekli ağrı, gevşeme ve diş kaybı, bozulmuş iskelet gelişimi için askorbik önerilir.
 7. Hemorajik diyatezi saptamada.
 8. Aşırı dozda askorbik asidin sonuçları ne olabilir? İlaç eczanede serbestçe serbest bırakılır, alımından dolayı doktordan reçete yazmanıza gerek yoktur. O kadar güvende mi?

  Aşırı dozda C vitamini nadirdir, bu maddenin vücutta rezervi yoktur. Ürünlerle birlikte kullanılanların tümü hemen vücut tarafından tüketilir ve fazlalıklar, böbrekler tarafından, bağırsaklar ve ter bezleri yoluyla atılır. Ancak, sentetik askorbik asit kullanımı veya enjeksiyon şeklinde maddelerin kullanılması ile bazı zorluklar olabilir.

  1. Artan kan pıhtılaşması, tromboflebit ve tromboz (kan pıhtılarıyla kan damarlarının tıkanması).
  2. последствие избытка аскорбиновой кислоты Askorbik asitle glikoz ile birlikte zehirlenme, pankreasın bozulmasına neden olabilir. Aynı zamanda, idrarda glikoz belirir ve glikojen sentezi bozulur - bu, insan vücudunda fazlalığının depolanmasının ana şeklidir.
  3. Yiyeceklerle aşırı miktarda vitamin alımı, mide ekşimesi, mide bulantısı ve ağrı şeklinde kendini gösteren mide bezlerini bozar.
  4. Aşırı dozda bir askorbik asidin ürtiker formunda alerjik bir reaksiyon olarak böyle bir semptomu nadirdir, ancak ilaca karşı hassasiyetin artması mümkündür.
  5. Bozulmuş böbrek fonksiyonu: idrarda değişiklikler, sürekli bir aşırı dozda vitamin, böbrek taşlarının ortaya çıkmasına neden olur.
  6. Bu, hipertansiyon gelişiminde başka bir faktördür.

  Fazla vitaminle ne yapmalı

  Zayıflık, mide ekşimesi ve karın ağrısı göründüğünde, vücutta fazla miktarda askorbik asit olduğundan şüphelenmek zordur. Sadece dikkatli bir şekilde toplanmış tarih böyle bir tanı koyar. Aşırı dozda askorbik asit ile ne yapmalı? Vücuttaki aşırı askorbik asitle ilgili gelişmiş koşullardan herhangi biri tıbbi gözetim gerektirir. Zehirlenme belirtileri ile sevilen birine nasıl yardım edebilirsiniz? Doz aşımı hakkında bilmeniz gerekenler?

  1. избыток аскорбиновой кислоты Askorbik asit hızlı bir şekilde emilir, bu nedenle mideyi yıkarken, çok miktarda sorbent girişi etkisizdir.
  2. Bu gibi durumlarda en iyi yardım, hafif bir alerjik döküntü ortaya çıksa bile, hastanede yatmadır. Kimse yarının vücudun aşırı bir vitamin miktarına nasıl tepki vereceğini bilmiyor.
  3. Bu gibi durumların tedavisi semptomatik olacaktır. Kan pıhtılarının oluşumunda - trombolitik tedavi. Mide ve mide ekşimesi ağrısı mukoza korumak için ilaçların atanmasını gerektirir.
  4. Askorbik asitin bir panzehiri var mı? C vitamini kendisi birçok zehirlenmeler için bir panzehirdir. Ancak nötralizasyonu için özel bir madde yoktur. Diğer vitaminler (A, E) vücut üzerindeki agresif etkisini hafifçe azaltmaya yardımcı olur, ancak doktorların gözetimi altında verilir.

  Askorbik asit ne için? Büyüyen organizmanın değişiklikleriyle başa çıkmaya yardımcı olur ve ciddi fiziksel ve zihinsel stres için endikedir. C vitamini hipervitaminozu, yalnızca çocuk kontrolünün yokluğunda sentetik bir ilacın yanlış kullanımı ile ilişkilendirilebilir. Tehlikeli etkisi nasıl önlenir? Askorbik asit tabletleri kötüye kullanmayın ve sistematik alımı ile doktora gözlenmelidir.

yükleniyor ...