Beta radyasyon nedir ve nasıl korunur

проникающая способность бета-излучения Radyoaktivite dünyasıyla tanışmaya devam ediyoruz. Bu fenomen, bir yüzyıl öncesinden Fransız bilim adamı Henri Becquerel tarafından keşfedildi. Maria Skladovskaya ve Pierre Curie, hayatlarını gizemli ışınların özelliklerini incelemeye adadılar. Hastalıklarını ilk etkileyen onlardı. Radyoaktivite hakkında şimdi ne biliyoruz? Radyoaktif radyasyonun heterojen bir kompozisyona sahip olduğu ortaya çıktı. Bunlar iki tip parçacık (alfa ve beta) ve gamma quanta'dır.

Bu makalede, ne tür bir radyoaktivitenin karşılaştığı, insanlara nasıl etki ettiği ve buna karşı ne tür bir koruma olduğuna dair hangi beta radyasyonunun ne olduğunu öğreneceğiz.

Beta radyasyon nedir

Beta radyasyonu, radyoaktif elementlerin atomlarının çekirdeklerinin bozulmasının kaynağına bağlıdır. Intranükleer kuvvetlerin esaretinden koparak, beta parçacıkları ana atomdan farklı bir enerji ve buna göre farklı bir hızdan miras alırlar. Bu parçacıkların uçuş hızı 100 bin km / s'den hafif hıza kadar değişmektedir. Bu nedenle, havada, 1800 cm'ye kadar farklı mesafeler "koşabilirler". Biyolojik dokularda, canlılık sadece 2,5 cm serbest yol için yeterlidir. Bu oldukça anlaşılabilir. Beta radyasyonunun penetrasyon kabiliyeti ortamın yoğunluğuna bağlı olduğundan.

распад ядер атомов радиоактивных элементов

İhmal edilebilir küçük kütle nedeniyle, beta parçacıkları, maddenin en tuhaf yörüngelerini tanımlayan düz bir yoldan kolayca sapar.

Doğal beta radyasyon kaynakları

Doğal beta radyasyonu, negatif veya pozitif elektrik yükü taşıyan küçük yüklü parçacıkların bir akışıdır.

Beta radyasyon kaynakları nelerdir? Doğa, sadece beta radyasyonu yayabilen herhangi bir radyasyon kaynağı için sağlanmamıştır. Kural olarak, doğal radyoaktif emisyonların ailesinin bileşenlerinden sadece biridir. Bu, kozmosun derinliklerinden bize gelir, radyoaktif parçacıklar içeren cevherlerin oluşma yerlerinde yeryüzünün derinliklerinden sızar.

Fakat radyoaktif bozunumdaki bazı kimyasal elementler özellikle aktif olarak beta parçacıkları (prometyum, kripton, stronsiyum ve diğerleri) yayarlar.

Yapay beta kaynakları

искусственные источники бета-излучения Doğal radyoaktif arka plan ile birlikte, etrafımızdaki dünya, yapay olarak yaratılmış çok sayıda radyasyon kaynağı arasında var olmalıdır. İndüklenen radyoaktivite çoğu zaman, radyasyon kazalarının ciddi bir mirasıdır; dec-bozunması, radyoaktif atomların yeni bir kısmının doğmasına neden olur, ancak periyodik tabloda farklı bir atomik sayıya sahiptir.

Eylül 2013'te Fukushima 1 nükleer santralindeki teknojenik kaza, radyoaktif suyun sızmasına neden oldu. Sonuç olarak, beta partikülleri yayan sezyum ve stronsiyum izotoplarının içeriği binlerce kez artmıştır.

Bu radyasyonun kaynaklarının yaratılması, genellikle çok özel pratik ihtiyaçlar için bir kişi tarafından başlatılır.

Beta radyasyon kullanımı

Tıpkı diğer radyoaktif radyasyon türleri gibi, tıpta beta radyasyonu yaygın olarak kullanılmaktadır. Bu beta tedavisi ve radyoizotop teşhis.

 1. применение бета-излучения фото
  radyasyon tedavisi

  Terapötik amaçlar için, etkilenen bölgelere beta ışınları yayan aplikatörler eklenir.

 2. Malign tümörler için interstisyel ve intrakaviter beta tedavisi kullanılır. Terapötik etki, patolojik olarak değiştirilmiş dokularda beta radyasyonun yıkıcı etkisine bağlı olarak elde edilir.
 3. Radyoizotop tanısı, tümör dokularının saptanması için radyo parçacıkları olarak beta parçacıkları kullanır.

Beta radyasyon kaynakları kimyada, çeşitli otomasyon süreçlerini kontrol etmek için, araba tamirleri sırasında, arkeolojide kayaçların yaşını belirlemek için kullanılır.

Beta radyasyonunun insanlar üzerindeki etkisi

Mikro dalgaların bu temsilcileri insan vücudunu nasıl etkiler? Beta radyasyonu bir kişinin derisine girerse, doku yanıkları meydana gelir. Hasarın derecesi maruz kalma süresine, yoğunluğuna ve dokunun yapısına bağlıdır. Özellikle etkilenen, vücudun açık bölgeleri ve gözlerin mukoza zarlarıdır.

Çernobil nükleer santralinde 100 metreden fazla bir yarıçaptaki kazadan sonra, çıplak ayakla yere yürünen insanların ayaklarında ciddi yanıklar vardı. Ancak en ciddi sonuçlar, bu küçükleri yayan, fakat zararsız parçacıklardan vücuda kadar çok uzaklarda ortaya çıkar. Bu meydana geldiğinde, moleküllerin iyonlaşması, hücre ölümü, toksinlerin salınması, vücudun zehirlenmesine ve sonuç olarak ölüme neden olur. Beta radyasyon tehlikesi çok yüksektir! Ortalama bir enerji değerine sahip her beta parçacık, havada yaklaşık 30,000 iyon çifti oluşturabilir. Yani, canlı dokular arasındaki tüm yolu, vücuttaki yıkıcı süreçlerin kaynakları olan kalıntıları ile doludur.

İnsan yerleşimi alanında, radyoaktivite belirli bir norma kadar, oksijenle aynı doğal bileşendir. Güvenli bir beta maruz kalma oranı 0,20 µSv / sa olarak kabul edilir. Radyasyon arka planı bu normu 2 kez aştıysa, bu bölgede sadece yarım saatliğine sonuç vermeden kalabilirsiniz.

Beta radyasyon koruması

Profesyonel faaliyetleri bir şekilde beta yayıcıları ile bağlantılı olan kişiler söz konusu olduğunda, etkilerinin sonuçlarını korumak ve en aza indirmek için aşağıdaki kurallar sağlanmaktadır.

 1. защита от бета излучения
  radyokoruyuculuk

  Kısa vadeli çalışmalar planlanırken, radyo koruyucuları kullanılır - tehlike bölgesinde çalışmaya başlamadan önce vücuda giren maddeler ve radyasyonun etkisini zayıflatabilir. Enjeksiyonlar veya besin takviyeleri şeklinde vücuda sokulurlar.

 2. Bununla birlikte, beta radyasyonuna karşı ana koruma, radyasyon kaynağından olabildiğince uzaklaşarak, yoğunluğunu azaltmaktır.
 3. Beta emitörünün yanında harcanan sürenin maksimum azaltılması.
 4. Cam, pleksiglas, sac alüminyum ve diğer metallerden koruyucu ekranların kullanılması.
 5. Solunum koruması için gaz maskeleri kullanın.
 6. Radyasyon durumunun sürekli dozimetri izlemesinin yapılması.

Maruziyet meydana gelirse ne yapmalı?

 • tehlike bölgesini hızla terk edin;
 • giysi ve ayakkabıları çıkar;
 • Akan su ve sabunla iyice yıkayınız.

Nükleer enerjiden uzak olan sıradan insanlar, ek bir beta radyasyon dozuna maruz kalmanın istenmeyen nesnesi olmamak için ne bilmelidir?

Beta kaynaklarını içeren gerekli tıbbi prosedürleri çıkarırsak, nükleer reaktörler çalışırken önemli bir beta radyasyon kaynağı olan iyot-131'in oluştuğunu bilmeliyiz. способ защиты Yeşil bitki kütlesiyle birlikte, hayvan yemlerine girerler ve süt ürünlerinde birikirler. Dahası, bu izotop tiroid bezinde “sığınak” bulur ve iç ışınlamaya neden olur. Stabil iyot (deniz ürünleri) bakımından zengin gıdaların diyetine düzenli olarak giriş yapılması, bu tehlikeye karşı etkili bir korumadır.

Başka bir örnek. Karanlıkta tuşların aranmasını kolaylaştırmak için trityum anahtarlıklar kullanılır. Trityumdan giden beta radyasyonu fosforun parlamasına neden olur. Üreticiler bu aracın güvenliğini sağlar. Bununla birlikte, vücudun bütünlüğünün ihlali, zararlı radyasyonun insan vücuduna girmesine yol açabilir. Böyle bir "oyuncak" satın almadan önce - işinde yer alan bileşenlerden sorun.

Beta radyasyonuna karşı korunma önlemi olarak, her bir ailede bir dozimetrenin bulunması, evinizdeki radyasyon durumunu değerlendirmenize ve satın alınan ürünlerin radyoaktivitesini kontrol etmenize olanak tanıyacak kadar faydalıdır.

Beta radyasyonunun ne olduğunu bilmek ve etkileriyle ilgili tehlikenin açıkça farkında olmak, önerilen tüm önerilerin uygulanmasını çok ciddiye almak gerekir. Elektronların ve pozitronların hızlı akışı, bu parçacıkların ihmal edilebilir küçük kütlesine rağmen, çok önemli bir enerji taşıyıcısıdır ve aktif iyonlaştırma kabiliyeti nedeniyle vücuda ciddi hasar verebilmektedir.

yükleniyor ...