Beta radyasyonu nedir ve nasıl korunur

проникающая способность бета-излучения Radyoaktivite dünyası ile tanışmamıza devam ediyoruz. Bu fenomen, Fransız bilimci Henri Becquerel tarafından bir asırdan daha önce keşfedildi. Maria Skladovskaya ve Pierre Curie hayatlarını gizemli ışınların özelliklerini incelemeye adadı. Kötü etkilerini ilk hissedenler onlardı. Radyoaktivite hakkında şimdi ne biliyoruz? Radyoaktif radyasyonun heterojen bir kompozisyonu olduğu ortaya çıktı. Bunlar iki tür parçacıktır (alfa ve beta) ve gama kuanta.

Bu makalede, beta radyasyonun ne olduğunu, bu tür radyoaktivitenin nerede bulunduğunu, insanları nasıl etkilediğini ve buna karşı korumanın yollarını bulacağız.

Beta radyasyonu nedir

Beta radyasyonu, radyoaktif elementlerin atom çekirdeğinin bozulmasının doğuşundan kaynaklanır. İntranükleer kuvvetlerin esaretinden kaçan beta partikülleri, ana atomdan farklı enerjiyi ve buna bağlı olarak farklı hızları devralır. Bu parçacıkların uçuş hızı 100 bin km / s'den ışık hızına kadar değişmektedir. Bu nedenle, havada, 1800 cm'ye kadar farklı mesafeleri "çalıştırabiliyorlar" Biyolojik dokularda canlılıkları sadece 2,5 cm serbest yol için yeterli. Bu oldukça anlaşılabilir bir durumdur. Çünkü beta radyasyonun nüfuz etme kabiliyeti ortamın yoğunluğuna bağlıdır.

распад ядер атомов радиоактивных элементов

İhmal edilebilir kütle nedeniyle, beta parçacıkları, maddedeki en tuhaf yörüngeleri tanımlayan düz yoldan kolayca sapabilir.

Doğal beta radyasyon kaynakları

Doğal beta radyasyonu, negatif veya pozitif bir elektrik yükü taşıyan küçük yüklü parçacıkların akışıdır.

Beta radyasyonun kaynakları nelerdir? Doğa, sadece beta radyasyon yayan herhangi bir radyasyon kaynağı sağlamamıştır. Kural olarak, doğal radyoaktif emisyon ailesinin yalnızca bir bileşenidir. Bize kozmosun derinliklerinden geliyor, radyoaktif parçacıklar içeren cevherlerin oluştuğu yerlerden dünyanın derinliklerinden sızıyor.

Ancak radyoaktif bozunumdaki bazı kimyasal elementler özellikle aktif olarak beta partikülleri (promethium, kripton, stronsiyum ve diğerleri) yayarlar.

Yapay beta kaynakları

искусственные источники бета-излучения Doğal radyoaktif arkaplanın yanı sıra, etrafımızdaki dünya, yapay olarak oluşturulan çok sayıda radyasyon kaynağı arasında bulunmalıdır. İndüklenmiş radyoaktivite, β-çürümesi radyoaktif atomların yeni bir kısmının doğumuna yol açtığında, ancak periyodik tablodaki farklı bir atom numarasıyla ortaya çıktığında, genellikle radyasyon kazalarının ciddi bir mirasıdır.

Eylül 2013'teki Fukushima 1 nükleer santralinde meydana gelen teknolojik kaza, radyoaktif su sızıntısına neden oldu. Sonuç olarak, beta partikülleri yayan sezyum ve stronsiyum izotoplarının içeriği binlerce kez arttı.

Bu radyasyonun kaynaklarının yaratılması genellikle çok özel pratik ihtiyaçlar için, bir kişi tarafından bilerek başlatılır.

Beta radyasyonu kullanımı

Tıpkı diğer radyoaktif radyasyon türleri gibi, beta radyasyonu da tıpta yaygın olarak kullanılmaktadır. Bu beta tedavisi ve radyoizotop teşhisidir.

 1. применение бета-излучения фото
  radyasyon tedavisi

  Terapötik amaçlar için, beta ışınları yayan aplikatörler etkilenen alanların üzerine bindirilir.

 2. Kötü huylu tümörler için interstisyel ve intrakaviter beta tedavisi kullanılır. Terapötik etki, beta radyasyonun patolojik olarak değiştirilmiş dokular üzerindeki zarar verici etkileri nedeniyle elde edilir.
 3. Radyoizotop tanısı, tümör dokularının tespiti için beta parçacıklarını radyoaktif bir etiket olarak kullanır.

Beta radyasyon kaynakları kimyada, çeşitli otomatik işlemleri kontrol etmek, araba onarımları sırasında, arkeolojide kayaların yaşını belirlemek için kullanılır.

Beta radyasyonun insanlar üzerindeki etkisi

Mikro dünyadaki bu temsilciler insan vücudunu nasıl etkiler? Beta radyasyonu bir kişinin cildine çarparsa, doku yanıkları meydana gelir. Hasar derecesi maruz kalma süresine, yoğunluğuna ve dokunun yapısına bağlıdır. Özellikle etkilenen, vücudun açık bölgeleri ve gözlerin mukozalarıdır.

Çernobil nükleer santralindeki 100 metreden daha büyük bir yarıçaptaki kazadan sonra, yere yalınayak yürüyen insanlar, ayaklarında ciddi yanıklar geçirdiler. Ancak en ciddi sonuçlar, bu küçük parçacıkları yayan ancak vücuda zararsız parçacıklardan uzak bir madde ortaya çıktığında ortaya çıkar. Bu gerçekleştiğinde, moleküllerin iyonlaşması, hücre ölümü, toksinlerin salınması, vücudun zehirlenmesine ve sonuç olarak ölüme yol açar. Beta radyasyonu tehlikesi çok yüksek! Ortalama bir enerji değerine sahip her bir beta partikülü, hava yolunda yaklaşık 30.000 iyon çifti oluşturabilir. Yani, canlı dokular arasındaki tüm yolu, vücuttaki yıkıcı işlemlerin kaynağı olan molekül kalıntıları ile doludur.

İnsan yerleşimi alanında, belli bir normlara kadar olan radyoaktivite, oksijen ile aynı doğal bileşendir. Güvenli bir beta maruz kalma oranı 0,20 µSv / s olarak kabul edilir. Radyasyon geçmişi bu normu 2 kez aştığında, o bölgede yarım saat boyunca sonuç vermeden kalabilirsiniz.

Beta radyasyondan korunma

Mesleki faaliyetleri bir şekilde beta yayıcılarla bağlantılı olan insanlara gelince, etkilerinin sonuçlarını korumak ve en aza indirmek için aşağıdaki kurallar sağlanmıştır.

 1. защита от бета излучения
  radyokoruyuculuk

  Kısa süreli çalışmayı planlarken, radyo koruyucular kullanılır - tehlike bölgesinde çalışmaya başlamadan önce vücuda giren ve radyasyonun etkisini zayıflatabilen maddeler. Enjeksiyonlar veya besin takviyeleri şeklinde vücuda sokulurlar.

 2. Bununla birlikte, beta radyasyonuna karşı ana koruma, radyasyon kaynağından mümkün olduğunca uzaklaşarak yoğunluğunun azaltılmasını içerir.
 3. Beta göndericinin yanında harcanan zamanın azami azalması.
 4. Cam, pleksiglas, alüminyum levha ve diğer metallerden yapılmış koruyucu ekranların kullanılması.
 5. Solunum koruması için gaz maskeleri kullanın.
 6. Radyasyon durumunun kalıcı dozimetri izlemesinin yapılması.

Maruz kalma meydana gelirse ne yapmalı:

 • tehlike bölgesini hızla terk edin;
 • kıyafet ve ayakkabılarınızı çıkarın;
 • Akan su ve sabunla iyice yıkayın.

Sıradan insanlar, ek bir beta radyasyon dozuna maruz kalmanın gönülsüz nesnesi olmak için bilmeden, atom enerjisi alanından uzakta ne bilmeli?

Beta kaynaklarını içeren gerekli tıbbi prosedürleri hariç tutarsak, nükleer reaktörler çalışırken, önemli bir beta radyasyon kaynağı olan iyot-131'in üretildiği bilinmelidir. способ защиты Yeşil bitki kütlesi ile birlikte hayvan yemlerine girerler ve süt ürünlerinde birikirler. Ayrıca, bu izotop iç ışınlamaya neden olarak tiroid bezinde “sığınağı” bulur. Kararlı iyot bakımından zengin gıdaların (deniz ürünleri) düzenli olarak kullanılması bu tehlikeye karşı etkili bir koruma sağlar.

Başka bir örnek Karanlıktaki anahtarların aranmasını kolaylaştırmak için trityum anahtarlıklar kullanılır. Trityumdan çıkan beta radyasyonu fosforun parlamasına neden olur. Üreticiler bu cihazın güvenliğini sağlar. Ancak, vücudun bütünlüğünün ihlali, insan vücuduna zararlı radyasyon girmesine neden olabilir. Böyle bir "oyuncak" satın almadan önce - işine dahil olan bileşenlere sorun.

Beta radyasyona karşı korunmanın bir ölçüsü olarak, evinizde radyasyon durumunu değerlendirmek ve satın alınan ürünlerin radyoaktivitesini kontrol etmek için her ailede bir dozimetrenin bulunması tamamen yararlıdır.

Beta radyasyonun ne olduğunu ve etkileriyle ilişkili tehlikelerin açıkça farkında olduğunu bilerek, önerilen tüm önerilerin uygulanmasını çok ciddiye almak gerekir. Çünkü elektronların ve pozitronların hızlı akışı, bu parçacıkların önemsiz derecede küçük kütlesine rağmen, çok önemli bir enerjiye sahip bir taşıyıcıdır ve aktif iyonlaşma yeteneğinden dolayı vücuda ciddi hasar verebilir.

yükleniyor ...