Diş macununda sodyum florür iyi ve kötüdür

Щетка и зубная паста Sadece kalsiyum kemik dokusunun yapısını geliştirir ve dişleri güçlendirir. Az sayıda insan bunun önemli bir rolünün florite ait olduğunu biliyor. Florürün kendisi zehirlenmeye neden olabilecek bir gazdır.

Fakat bunun aksine, sodyum ile olan bağlantısı, yararlı ve vazgeçilmez ürünlerin üretimi için tıp ve endüstride yaygın olarak kullanılmaktadır. Ama sodyum florür çok güvenli mi? Florür diş macununda zararlı mıdır? Bu maddenin ne kadarı normal olarak bir gün içinde sağlığa zarar vermeden içeri girebilir?

Sodyum florürün kullanımı nedir?

Sodyum florür, nedir bu? Küçük bir miktarı doğadadır, ancak insan ihtiyaçları için bu madde karmaşık kimyasal reaksiyonlarla elde edilir. Flor, birçok kimyasal element ile kolaylıkla bileşikler oluşturur, ancak sodyum florür (NaF) daha iyi emilir. Vücuttaki varlığı, fluorapapatitlerin oluşumuna katkıda bulunur - kemik dokusunun temeli olan kalsiyumlu en kararlı bileşikler. Bu nedenle, diş macununda sodyum florür bulunur - dişleri çürük gelişmesinden korur.

Фторид натрия
Bir toz şeklinde sodyum florür

Suda normal olarak az miktarda florür bulunur, fakat farklı bölgelerdeki konsantrasyonu farklıdır, bu yüzden ek olarak almak zorunludur.

Sodyum florürün insan yaşamındaki rolü:

 • kemik hücrelerinin oluşumunu uyarır - osteoblastlar, iskeleti güçlendirir;
 • diş minesinin oluşumuna katılır;
 • diş macununda bakteriler üzerinde bakterisid etkisi vardır, diş etlerinin kan dolaşımını artırır;
 • Çocuklar için en uygun sodyum florid konsantrasyonlarında çürük ve periodontal hastalıkların önlenmesi (diş dokularına zarar);
 • bir deterjan olarak kullanılır;
 • Kimya endüstrisinde (metallerin temizlenmesi, yeniden üretimi için metalurji, kaynak) ve freon üretimi için sodyum florür kullanılmaktadır.

Floridden zarar var mı

NaF, insan vücudunda ve kimyasal bileşiklerin üretiminde birçok kimyasal reaksiyonda aktif bir katılımcıdır. Ancak kayda değer faydaya rağmen, ciddi hastalıkların gelişimine neden olan kişidir.

Как выглядит зуб изнутри
Diş yapısı

İçme suyundaki optimum florür içeriği 0.7-1 mg / l'dir. Bunun olmaması hastalıkların gelişmesine yol açar.

Diş macunu ve ürünlerindeki aşırı florür sadece iyi değil, aynı zamanda zararlıdır.

Aşırılığı florozisin gelişimini destekler - diş dokusunun defektleri yavaş yavaş ortaya çıktığı için, kırmızıyla koyu kahverengiden lekelerin görünümü ile mine'yi etkiler.

Vücuttaki çok sayıda florür bileşiği, özellikle büyüyen vücudu etkileyen sinir sisteminin gelişmesinde bir gecikmeye yol açar. Kemik dokusunun kemikleşmesi ve mineralizasyonu da bozulur.

Bu maddenin ortamdaki büyük bir miktarı vücudun zehirlenmesine yol açabilir.

Florür için zararlı olan nedir? Eksikliğinin yanı sıra fazlalığı, kemik dokusunun gelişmesinde, dişlerin bozulmasında bir bozulmaya yol açar.

Florid dişlere nasıl yardım eder

Diş macunundaki florit içeriği% 0.05'i geçmemelidir. Bu eser elementin içeriğinde ve suda az miktarda bulunan bölgelerde yaşayan çocuklar için önerilen konsantrasyon budur. Bu miktarda, sodyum florür çürük gelişimini önler. Sorun şu ki, insanlar genellikle musluk suyunun kimyasal bileşimini ve vücutlarında flüorür bulunup bulunmadığını bilmemektedir. Bu nedenle, bu diş macununun kullanımı her zaman haklı değildir ve çoğu zaman karşıt etkiye yol açar:

 • vücuttaki aşırı mikrobesinlere bağlı florozis gelişimi;
 • alerjik reaksiyonların görünümü;
 • kalbin rahatsızlığı;
 • kan basıncında artış.

Bu maddenin diş dokusundaki eksikliği başka bir yöntemle - florlama ile yenilenebilir. Emaye, florür iyonları ile doyurma prosedürüdür. Diş florlaması zararlı mıdır? Hayır, prosedür güvenlidir ve kişiye zarar vermez. Birkaç seans, emayedeki maddenin birikmesine katkıda bulunur ve bakterilerin patolojik etkilerine karşı kalıcı olarak korur. Ancak vücutta fazla florür olması durumunda, prosedür dişlerin durumunu kötüleştirecektir.

Normal olarak, insan vücudunda yiyecekle birlikte alınması gereken florür miktarı günde 0.5 ila 5 mg arasındadır. 5-10 gr'a kadar keskin bir artış, en az 70 kg ağırlığında bir yetişkin için zaten toksik bir dozdur. Daha düşük bir konsantrasyonda, madde tüm sistemleri zehirler. Aşağıdaki durumlarda dokudaki miktarı artabilir:

 • Разные зубные пасты Eğer flor, ortamda bol miktarda bulunursa (insan çalışmaları kimya endüstrisiyle ilgilidir);
 • büyük bir gıda alımı ile;
 • Dişlerdeki fazla florid, içeriğinin suya yeterli olması ve florlu macun kullanıldığında (12 yaşın altındaki çocuklar için tavsiye edilen NaF içeriği en az% 0,05) gerçekleşir;
 • Kemik hastalığının tedavisi için sodyum florür randevusu ile birlikte.

Diş pratiğinde, sodyum floridli tabletler sıklıkla kullanılır. Ne zaman ihtiyaç duyuyorlar? İlaç aşağıdaki durumlarda reçete edilir:

 • çocuklukta çürük gelişiminin önlenmesi için;
 • Her tip osteoporozun tedavisi için (kemik dokusunun incelmesi).

Tedavinin seyri birkaç aydır. Çocuklar bir tabletten günde bir veya daha fazla reçete edilir.

Flor içeren ürünler

Hangi ürünlerde florür nedir?

 1. Фтор в еде Madde içeriği açısından ilk sırada deniz ürünleri: ringa balığı, uskumru, morina, karides, deniz lahana ve havyar.
 2. Bu eser elementte tatlı su balıkları da zengindir (yılan balığı).
 3. Yeşil ve siyah çayda var.
 4. Soğan, elma, ıspanak, greyfurt.
 5. Karaciğer, süt, yumurta, dana eti, tavuk.
 6. Bir kaba öğütme, pirinç, yulaf kabuğu çıkarılmış bir undan ekmek.

Yeterli miktarda bu mikroelement ürün içeren diyete dahil edilerek doğru dengeli beslenme - çürük ve osteoporozun önlenmesidir.

Florür zehirlenmesi belirtileri

Bu maddenin yoluna ve vücuttaki miktarına bağlı olarak değişiklikler meydana gelebilir. Kardiyovasküler ve sinir sistemindeki gelişmiş ihlaller, tipik zehirlenme belirtileri vardır.

Vücutta aşırı floriteye ne yol açabilir?

 1. Mide bölgesinde mukoza zarının tahriş olması nedeniyle ağrı vardır. Genellikle uzun süreli maruz kalma ile ülserler ortaya çıkar.
 2. Kramplar gelişir.
 3. Nadir durumlarda, maddenin düzenli olarak alınmasıyla birlikte lakrimasyon ve salivasyon vardır.
 4. Vücuttaki fazla florid belirtileri, bulantı, nadir kusma ve dışkı gevşemesidir.
 5. Diş eti kanaması.
 6. Tiroid bezinin bozulması.
 7. Saç kırılganlaşır.
 8. Belki de alerjik rinit görünümü.
 9. Osiplost veya tam ses kaybı.

Vücutta florür durumunda büyük miktarlarda zehirlenme belirtileri gelişir.

 1. симптомы отравления фтором Bağırsak boyunca karın bölgesinde şiddetli halsizlik, halsizlik, bulantı, iştah azalması, şiddetli ağrı vardır.
 2. Belki kaslarda ve eklemlerde ağrı.
 3. Florid zehirlenmesinin belirtileri arasında görme bozukluğu, ellerin titremesi, konvülsiyonlar sayılabilir.
 4. Artan vücut ısısı.
 5. Kan basıncındaki farklılıklar, kalbin ritminin ihlali, kalp yetmezliğinin gelişimi.
 6. Bu madde ile çalışırken florürün solunması ile pnömoni, pulmoner ödem ve solunum durması gelişebilir.
 7. Merkezi sinir sistemi ve böbreklerin ihlali.
 8. Ağır vakalarda, flor zehirlenmesi ölümlere yol açar.

Bu koşullar, uzun süreli florür ve bileşimlerinin insan vücuduna girmesiyle gelişir. Ya da florür içeren zararlı kimyasal bileşiklerle temas sırasında.

Vücuttan florür nasıl kaldırılır

Кальций в виде таблеток

Bu eser elementin fazlalığının ilk belirtilerinde, alımını gıda ile sınırlamak gerekir. Kronik zehirlenmenin tedavisinde önemli bir aşama, vücuttaki ve musluk suyundaki florit bileşenlerinin içeriğinin belirlenmesidir. Çocuklarda florozis belirtileri olduğunda, diş macunu değiştirin.

Florid başka vücuttan nasıl çıkarılabilir? Kan testlerinin kontrolü altında sağlık çalışanları tarafından reçete edilen kalsiyum preparatları (glukonat ve laktat) ile iyi ilişkilidir.

Zehirlenme sadece doktorların gözetimi altında bir hastanede tedavi edilmelidir.
Bu mikroelementin değeri küçümsenir, çünkü bir çocukta sinir ve kemikli sistemlerin gelişimi, florür içeriğine bağlıdır. Bu maddenin alımı doğum anından dengelendiğinde dişçiye yapılan yürüyüşler büyük ölçüde azaltılabilir.

Yükleniyor ...