Diş macunu sodyum florür iyi ve kötü

Щетка и зубная паста Sadece kalsiyum, kemik dokusunun yapısını iyileştirebilir ve dişleri güçlendiremez. Birkaç kişi bunun önemli bir rolünün flüorüre ait olduğunu biliyor. Florür kendisi sadece zehirlenmeye neden olan bir gazdır.

Fakat aksine sodyum ile olan bağlantısı yararlı ve vazgeçilmez ürünler üretmek için tıpta ve sanayide yaygın olarak kullanılmaktadır. Fakat sodyum florür bu kadar güvenli mi? Flüorür diş macunu için zararlı mıdır? Bu maddenin bir kısmı sağlık durumuna zarar vermeden günde normal olarak içeri girebilir mi?

Sodyum florürün kullanımı nedir?

Sodyum fluorür, ne oldu? İçinde küçük bir miktar doğada bulunur, ancak insan ihtiyaçları için bu madde karmaşık kimyasal reaksiyonlarla elde edilir. Flor kolayca birçok kimyasal element ile bileşikler oluşturur, ancak sodyum florür (NaF) daha iyi absorbe edilir. Vücuttaki varlığı fluorapapatitlerin oluşumuna katkıda bulunur - kemik dokusunun temeli olan en kararlı kalsiyum bileşikleri. Bu nedenle, sodyum florür diş macunu içerisinde bulunur - dişleri çürük oluşumundan korur.

Фторид натрия
Toz halindeki sodyum florür

Suda az miktarda florür bulunur, ancak farklı bölgelerdeki konsantrasyonu farklıdır, dolayısıyla ek olarak bunu da yapmak gerekir.

Sodyum florürün insan hayatındaki rolü:

 • Kemik hücrelerinin oluşumunu uyarır - osteoblastlar, iskeleti güçlendirir;
 • diş minesinin oluşumuna katılır;
 • diş macununun bakteriler üzerinde bakterisidal etkisi vardır, dişetlerinin kan dolaşımını geliştirir;
 • Çocuklar için optimal sodyum fluorür konsantrasyonlarında çürük ve periodontal hastalığın önlenmesi (diş dokularına hasar);
 • bir deterjan olarak kullanılır;
 • sodyum florür kimya endüstrisinde (metalurjide metallerin temizlenmesi ve yeniden eritilmesi, kaynak yapılması) ve freonun üretimi için kullanılmaktadır.

Florürden herhangi bir zarar mı

NaF, insan vücudunda ve kimyasal bileşiklerin üretiminde birçok kimyasal reaksiyona aktif bir katılımcıdır. Fakat önemli yararlar olmasına rağmen, ciddi hastalıkların gelişimine neden olan o'dur.

Как выглядит зуб изнутри
Dişin yapısı

İçme suyundaki flüorür içeriği 0,7-1 mg / l'dir. Yokluğunda hastalık gelişimine yol açar.

Diş macunu ve ürünlerinde aşırı florür sadece iyi değil aynı zamanda zarar verir.

Fazla miktarı, floroz gelişimini teşvik eder - mendil üzerinde kırmızı dokudan koyu kahverengiye kadar lekelerin oluşması ile etki eder, bu nedenle diş dokusunun kusurları kademeli olarak ortaya çıkar.

Vücuttaki çok sayıda florür bileşiği, özellikle büyüyen vücudu etkileyen sinir sisteminin gelişiminde gecikmeye neden olur. Kemik dokusunun ossifikasyonu ve mineralizasyonu süreci de rahatsız.

Bu maddenin büyük bir kısmı çevreye zehirlenmeye neden olabilir.

Florür için zararlı nedir? Eksikliği ve aşırılığı, kemik dokusunun gelişiminde bir bozulmaya, dişlerin bozulmasına yol açar.

Florür dişlere nasıl yardımcı olur?

Diş macunu içerisindeki florür içeriği% 0.05'i geçmemelidir. Bu, gıda ve suda bulunan bu eser element içeriği düşük olan bölgelerde yaşayan çocuklar için önerilen konsantrasyon maddesidir. Bu miktarda, sodyum florür çürümenin gelişimini engeller. Sorun şu ki insanlar, musluk suyunun kimyasal bileşimini bilmiyor ve vücutlarında flor olup olmadığı hakkında bilgi sahibi değil. Dolayısıyla, bu tür diş macunu kullanımının her zaman geçerli olmadığı ve genellikle ters etki yapacağı söylenebilir:

 • Vücuttaki aşırı miktardaki mikro besinlerden dolayı floroz gelişimi;
 • alerjik reaksiyonların ortaya çıkışı;
 • kalbin bozulması;
 • kan basıncında artış.

Diş dokusundaki bu maddenin bulunmaması başka bir yöntem olan florin ile yenilenebilir. Bu, flüorür iyonlarıyla emayenin doyurulması için prosedürdür. Diş florürlenmesi zararlı mı? Hayır, işlem güvenli ve kişiye zarar vermez. Birkaç oturum emaye birikimine katkıda bulunur ve bakterilerin patolojik etkilerine karşı kalıcı olarak korur. Fakat vücutta flüorür fazlalığı durumunda prosedür dişlerin durumunu kötüleştirecektir.

Normal olarak, insan vücudunda yiyecekle birlikte alınması gereken florür miktarı günde 0.5 ila 5 mg arasındadır. 5-10 g'a keskin bir artış, zaten en az 70 kg ağırlığındaki bir yetişkin için toksik bir dozdur. Daha düşük konsantrasyonda, madde tüm sistemleri zehirlemektedir. Dokulardaki miktarı, aşağıdaki durumlarda artabilir:

 • Разные зубные пасты eğer florür ortamda bol ise (insan işi kimya endüstrisi ile ilgilidir);
 • büyük bir gıda alımı ile;
 • Diş içerisindeki fazla florür, içeriği suda yeterli olduğunda ortaya çıkar ve florlanmış macun kullanılır (12 yaşın altındaki çocuklar için önerilen optimum NaF içeriği% 0.05);
 • Kemik hastalığının tedavisinde sodyum florürün atanması ile.

Diş hekimliğinde sodyum florürlü tabletler sıklıkla kullanılır. Ne zaman ihtiyaçları vardır? İlaç aşağıdaki durumlarda öngörülmüştür:

 • çocuklukta çürük gelişmesini önlemek için;
 • Her türlü osteoporozun tedavisinde (kemik dokusunun incelmesi için).

Tedavi seyri birkaç aydır. Çocuklar günde bir tabletten veya daha fazlasından reçete edilir.

Flor içeren ürünler

Hangi ürünlerdeki florür nedir?

 1. Фтор в еде İlk başta madde içeriği bakımından deniz ürünüdür: ringa balığı, uskumru, morina, karides, deniz keleği ve havyar.
 2. Tatlısu balığı da bu eser element (yılanbalığı) bakımından zengindir.
 3. Yeşil ve siyah çayda var.
 4. Soğan, elma, ıspanak, greyfurt.
 5. Karaciğer, süt, yumurta, dana, tavuk.
 6. Kaba bir öğütme, pirinç, yulaf groats unundan ekmek.

Yeterli miktarda bu mikro element ürünlerini içeren diyetle dengeli beslenme düzeltilmesi - çürüklerin ve osteoporozun önlenmesidir.

Florür zehirlenmesi belirtileri

Bu maddenin yoluna ve vücudun içindeki miktara bağlı olarak değişiklikler olabilir. Kardiyovasküler ve sinir sisteminde ihlaller geliştiğinde tipik zehirlenme belirtileri vardır.

Vücutta fazla floraya neden olan şey nedir?

 1. Mukoza zarı tahrişi nedeniyle midede ağrılar var. Genellikle uzun süre maruz kaldıkça ülserler ortaya çıkar.
 2. Kramplar gelişir.
 3. Nadiren de, maddenin düzenli alımıyla birlikte gözyaşı dökünmesi ve salinasyon vardır.
 4. Vücutta aşırı florür belirtileri mide bulantısı, nadir görülen kusma ve dışkıda gevşeme içerir.
 5. Kanamalar
 6. Tiroid bezinde bozulma.
 7. Saçlar kırılgan hale gelir.
 8. Belki de, alerjik rinit ortaya çıkmaktadır.
 9. Osiplost veya tamamen ses kaybı.

Vücudun florür olması durumunda büyük miktarlarda zehirlenme belirtileri gelişir.

 1. симптомы отравления фтором Bağırsaklar boyunca karın ağrısı, yorgunluk, mide bulantısı, iştah azalması, şiddetli ağrı var.
 2. Belki kas ve eklem ağrısı.
 3. Florür zehirlenmesinin belirtileri görme bozuklukları, el titremesi, konvülsiyonları içerir.
 4. Vücut ısısının artması.
 5. Tansiyon farklılıkları, kalp ritmini ihlal etme, kalp yetmezliğinin gelişimi.
 6. Bu madde ile çalışırken flüorürü teneffüs ederek pnömoni, pulmoner ödem ve solunum durması meydana gelebilir.
 7. Santral sinir sistemi ve böbreklerin ihlali.
 8. Şiddetli durumlarda florid zehirlenmesi ölüme yol açar.

Bu gibi durumlar florür ve onun bileşiklerinin insan vücuduna uzun süre alımı ile ortaya çıkar. Veya florürü içeren zararlı kimyasal bileşiklerle temas sırasında.

Florürü vücuttan nasıl çıkarırım

Кальций в виде таблеток

Bu eser elementin fazlalığının ilk işaretlerinde, alımını gıdayla sınırlamak gerekir. Kronik zehirlenme tedavisinde önemli bir aşama, florür bileşiklerinin vücuttaki ve musluk suyundaki içeriğinin belirlenmesidir. Çocuklarda floroz belirtileri olduğunda, diş macunu değiştirin.

Florür vücuttan nasıl alınır? Kan testlerinin kontrolü altındaki sağlık çalışanları tarafından verilen kalsiyum preparatlarıyla (glukonat ve laktat) iyi ilişkilidir.

Zehirlenme, sadece bir hastanede doktor gözetiminde tedavi edilmelidir.
Bu mikro elementin değeri hafife alınır, çünkü bir çocukta sinir ve kemikli sistemlerin gelişimi flüorür içeriğine bağlıdır. Bu maddenin alımı doğum anından dengelenirse, diş hekimine yapılan zamlar önemli ölçüde azaltılabilir.

Yükleniyor ...