Bir bilgisayardaki radyasyon zararlı mı?

излучение от компьютера Bilgisayar, insan zekasının en büyük başarılarından biridir. Bilgisayarlar aracılığıyla kullanıcılar arasında doğrudan diyalog yapma olasılığı ve muazzam bilgisayar kaynakları, milyonlarca insanın ekranının önünde giderek daha fazla zaman geçirmesine neden oldu. Zamanla, bilgisayar kullanıcılarına bir dizi sağlık durumu şikayeti verilecektir.

Bilgisayar radyasyonunun insan sağlığı üzerindeki etkisini merak ediyor. Bu tür düşüncelerin birçok nedeni vardır. Sağlık sorunları, birçok bilim insanı tarafından, insanların evdeki mikrodalga kaynaklarından elektromanyetik radyasyona maruz kalmasına bağlanmaktadır.

Bilgisayar radyasyonunun zararı nedir

Çok sayıda görünür ve görünmez radyasyonun okyanusunda yaşayan ilk nesil insanlarız. Bu nedenle, bu konudaki tüm araştırma bilimcilerini özetleyen güvenilir istatistikler yoktur. Peki alimler ne diyor?

Her PC düşük frekanslı ve radyo frekanslı radyasyon kaynağıdır. Sağlık uzmanları şöyle diyor:

 • Her iki tür ışın da kanserojendir;
 • kalp-damar hastalıkları ve hormonal bozukluk riskini arttırır;
 • yanı sıra Alzheimer hastalığı, astım ve depresyon.

вред компьютерного излучения

Bilgisayarın tüm parçaları zararlı olabilir. İşlemci, “zevkle” uzayda, genellikle yanlış bilgi taşıyan bir kişinin elektromanyetik alanına yayılan elektromanyetik dalgalar şeklinde yayılan bu çok mikrodalga radyasyonunu üretir.

Monitörden gelen radyasyonun maksimum yönünü belirlemek için, ön ucunun koruyucu bir kaplamaya sahip olduğu unutulmamalıdır. Ancak arka duvar ve yan yüzeyler korunmaz. Bilgisayar teknolojisi üreticileri, ekranın önünde oturan operatörün güvenliğini sağlamanın olağanüstü olduğunu düşünüyorlardı, bu nedenle monitörün arkasından ve yanlarından gelen radyasyonun daha güçlü olduğu görüşü oldukça makul.

Bir katod ışın tüpü bulunan monitörler, şükürler olsun, tarihin seyrekleşmesi. Onlardan gelen zarar çok önemliydi. Onları değiştiren LCD monitörler kesinlikle daha güvenli, ancak yine de radyasyon onlardan geliyor. Bu arada, bilgisayar belgelerinde belirtilen radyasyon kelimesi radyasyona çevrilir, ancak radyoaktivite olarak çevrilmez.

вред от компьютера Anakart ve kasanın ısınması nedeniyle hava deiyonize edilir ve çevreye zararlı maddeler salınır. Bu nedenle sürekli çalışan bilgisayar ekipmanlarına sahip odalarda bulunan hava solunum için çok ağırdır. Solunum sistemi zayıf olan insanlar için böyle bir faktör astımı tetikleyerek felaket olabilir. Bilgisayarın ve ekranın elektrostatik alanının ve havadaki toz parçacıkları üzerindeki etkisiyle ağırlaşmaktadır. Elektrikli, nefes almayı zorlaştıran “tozlu bir kokteyl” oluştururlar.

Dokunmatik ekranın varlığı size radyasyon yokluğunu garanti etmez. Sonuçta, parmaklarınız, ekranda manipülasyonlar yaparak, onunla her zaman temas halinde ve wi-fi anteninden birkaç milimetre.

Yolda çalışmak için taşınabilir cihazlar olarak düşünülen dizüstü bilgisayardan gelen radyasyon sorununa özel dikkat gösterilmelidir. Bu kullanışlı ve çok işlevli cihazların tam bir çalışma günü boyunca kullanılması, her türlü patolojiye ve hastalığa neden olabilir. Sonuçta, normal bir bilgisayar gibi, elektromanyetik radyasyon kaynağıdır ve hatta bir kişiye yakın bir yerde bulunur. Birçok kullanıcı hayati organlara yakın olarak dikkatsizce dizlerinin üzerine koyuyor.

Bilgisayar radyasyonu ve gebelik

Gebelik dönemi bir kadının hayatında çok önemli bir zamandır. Gebelik anından bir çocuğun doğumuna kadar, büyüyen fetüs, olumsuz dış etkilere karşı son derece hassastır. Bu nedenle, elektromanyetik bir alan tarafından embriyoya intrauterin hasar gelişiminin herhangi bir aşamasında meydana gelebilir. Bu açıdan özellikle tehlikeli, düşüklerin en sık meydana geldiği ve doğmamış bir bebeğin malformasyonlarının ortaya çıktığı hamileliğin erken evreleridir. компьютер и беременность Bu nedenle, bilgisayar radyasyonunun gebelik üzerindeki etkisi konusu gelecekteki bir anneye çok sorumlu davranılmalıdır.

Dizüstü bilgisayar radyasyonu, hamilelik sırasında yayılan yoğunluğuna rağmen, normal bir bilgisayardan aynı etkilerden daha az tehlikeli değildir - yoğunluk aynıdır, ayrıca Wi-Fi vericisinin etkisi de aynıdır. Ayrıca, çoğu kadın, hamilelik sırasında bile, bu taşınabilir cihazı kucağınızda, yani gelişmekte olan bir bebeğin hemen yakınında tutma alışkanlığından vazgeçmez.

Bilgisayarın zararlı etkilerine karşı korunma yolları

Teknik ilerlemenin olumsuz tarafı, bununla ilgili tehlikelerdir. Onlardan nasıl kaçınılır veya en azından küçültülür? Bilgisayardan radyasyon nasıl azaltılır? Mantığının zararlı etkileri hakkındaki bilgilere, radyasyona karşı nasıl korunacağına dair tavsiyeler de eşlik etmelidir.

 1. Maksimum radyasyon seviyesi arka panelinde bulunduğundan, diğer kullanıcının arkasına olan mesafe 1,5 m'den az olmamalıdır.
 2. Güç kablolarının uzunluğunu en aza indirmelidir.
 3. Monitör, görüş için uygun bir mesafeye yerleştirilmeli ve sistem birimi kullanıcıdan mümkün olduğunca çıkarılmalıdır.
 4. Radyasyonu monitör duvarlarından seviyelendirmek için odanın köşesine yerleştirin.
 5. защита от вредного воздействия компьютера
  ekran koruyucu

  Odanın ıslak temizlenmesi ve bir iyonlaştırıcının varlığı, bilgisayarın elektromanyetik radyasyonundan ek koruma sağlar.

 6. İşin sonunda bilgisayarı kapatmayı unutmayın.
 7. Bir monitör seçerek, düşük radyasyon seviyesini gösteren Düşük Radyasyon yazan LCD versiyonu tercih edin.
 8. Oyun savaş sıcağında sicakta birkaç saat geçiren ve bilgisayar ekranına düşerek çocukların bilgisayarda oynaması çok önemli olan özel koruyucu ekranları ihmal etmeyin.
 9. Birden fazla bilgisayarı bir ofise veya sınıfa yerleştirirken, odanın ortasını boş bırakacak şekilde çevrenin etrafına yerleştirilmeleri gerekir.

Bitkiler bilgisayar radyasyonuna karşı korunmaya yardımcı oluyor mu?

роль растений в защите от компьютерного излучения Saygın ofis çalışanları arasında bile, bazı bitkilerin bilgisayar radyasyonuna karşı koruduğu kanısındayız.

Peki hangi çiçek bilgisayar radyasyonuna karşı korur? Burada geleneksel olarak kaktüs tercih edilir. Bu efsane altında “bilimsel temeli” bile özetledi: antenlerin rolü bitkinin iğnelerine bağlanır, formüller verilir ve hesaplamalar yapılır. Eğer bu ifade bir doğruluk gibiyse, o zaman kaktüslerin anavatanında - Meksika'da radarların çalışmasıyla ilgili problemler olmalı, ama değiller.

Gerçek şu ki, ne bir kaktüs, ne de başka bir bitki bilgisayar radyasyonuna karşı koruyamaz!

Bilgisayarın yakınında bulunan bir çiçek, günlük çalışmalarda olumlu bir duygusal bileşen haline gelmek için neşelenebilir, sıkı bir çalışma ortamını dekore edebilir. Bir "duygusal plasebo", elektromanyetik radyasyonun zararlı etkilerini etkisiz hale getirebilir.

Yukarıdakilerin hepsini sonuçlandırırsak, bir bilgisayarın mikrodalga radyasyonundan korunmanın, bu uydunun mağazanızdaki aileniz tarafından seçildiği andan itibaren başladığı sonucuna varırız. Operasyona rasyonel bir yaklaşımla ve davetsiz titreşen ekranın önünde harcanan bir doz süresiyle sona erer.

yükleniyor ...