Bilgisayardan gelen radyasyon zararlı mıdır?

излучение от компьютера Bir bilgisayar, insan zekasının en dikkate değer başarılarından biridir. Kullanıcılar arasında bilgisayarlarla doğrudan diyalog imkanı ve bilgisayarların muazzam kaynakları, milyonlarca insanın ekranının önünde daha fazla zaman harcadığı gerçeğini doğurdu. Zamanla, bilgisayar kullanıcıları belirli bir sağlık durumu şikayeti alırlar.

Bilgisayar radyasyonunun insan sağlığı üzerindeki etkisini düşünmenizi sağlar. Bu tür düşünceler için birçok neden var. Sağlık problemleri, bir dizi bilim insanının, ev sahibi mikrodalga kaynaklarından elektromanyetik radyasyona maruz kalmasına bağlanmaktadır.

Bilgisayar radyasyonu zararı nedir

Çok sayıda görünür ve görünmez radyasyonun okyanusta yaşayan ilk kuşak insanlarıyız. Bu nedenle, bu konuyla ilgili tüm araştırma bilimcileri toplayan güvenilir bir istatistik yoktur. Peki alimler ne diyor?

Her bir PC düşük frekanslı ve radyo frekanslı radyasyon kaynağıdır. Sağlık uzmanları şöyle diyor:

 • her iki ışın tipi kanserojendir;
 • kardiyovasküler hastalıklar ve hormonal bozukluk riskini artırırlar;
 • Alzheimer hastalığı, astım ve depresyon gibi.

вред компьютерного излучения

Bilgisayarın tüm parçaları zararlı olabilir. İşlemci, “zevkle”, bir kişinin elektromanyetik alanına genellikle yanlış bilgi taşıyan elektromanyetik dalgalar şeklinde uzayda yaydığı bu çok mikrodalga radyasyonu üretir.

Monitörden radyasyonun maksimum olduğu yönü belirlemek için, ön ucunun koruyucu bir kaplamaya sahip olduğu hatırlanmalıdır. Fakat arka duvar ve yan yüzeyler korunmuyor. Bilgisayar teknolojisi üreticileri, ekranın önünde oturan operatörün güvenliğini sağlamak için çok önemli olduğunu düşündü, bu yüzden monitörün arkadan gelen ve yanlarından gelen radyasyonun daha güçlü olduğu görüşü oldukça mantıklı.

Bir katot-ışını tüpü olan monitörler, Tanrıya şükürler olsun, tarihin nadirlikleri haline geliyorlar. Onlardan zarar çok önemliydi. Onları değiştiren LCD monitörler kesinlikle daha güvenli, ama yine de radyasyon bunlardan geliyor. Bu arada, bir bilgisayarın belgelerinde belirtilen radyasyon, radyasyon olarak değil, radyoaktivite olarak tercüme edilir.

вред от компьютера Anakartın ve kasanın ısınması nedeniyle hava deiyonize edilir ve çevreye zararlı maddeler salınır. Bu nedenle, sürekli çalışan bilgisayar ekipmanıyla odalarda hava, nefes almak için çok ağırdır. Zayıf bir solunum sistemi olan kişiler için böyle bir faktör felaket olabilir, astımı tetikleyebilir. Bilgisayarın elektrostatik alanının ve havadaki toz parçacıklarının monitörün etkisi ile ağırlaşmaktadır. Elektrikle, nefes almayı zorlaştıran “tozlu bir kokteyl” oluştururlar.

Dokunmatik ekranın varlığı, radyasyonun olmadığını garanti etmez. Sonuçta, parmaklarınız, ekrandaki manipülasyonları, onunla her zaman temas halinde ve wi-fi anteninden birkaç milimetre.

Yol üzerinde çalışmak için taşınabilir cihazlar olarak tasarlanan bir dizüstü bilgisayardan gelen radyasyon problemine özel bir dikkat gösterilmelidir. Bu kullanışlı ve çok işlevli cihazların tam çalışma günü boyunca kullanılması her türlü patolojinin ve hastalığın sebebi olabilir. Sonuçta, normal bir bilgisayar gibi, bir elektromanyetik radyasyon kaynağıdır ve hatta bir insana yakındır. Birçok kullanıcı dikkatsizce onu hayati organlara yakın bir şekilde dizlerinin üzerine yerleştirir.

Bilgisayar radyasyonu ve hamilelik

Gebelik dönemi, bir kadının hayatında son derece önemli bir zamandır. Gelişme anından bir çocuğun doğmasına kadar, büyüyen fetus, olumsuz dış etkenlere karşı çok hassastır. Bu nedenle, embriyonun elektromanyetik alanla intrauterin hasarı gelişiminin herhangi bir aşamasında ortaya çıkabilir. Bu bağlamda özellikle tehlikeli olan, hamileliğin erken dönemleridir, düşükler en sık meydana geldiğinde ve doğmamış bir bebeğin malformasyonları geliştiğinde. компьютер и беременность Bu nedenle, bilgisayar radyasyonunun hamilelik üzerindeki etkisi, gelecekteki bir annenin çok sorumlu bir şekilde tedavi edilmesini gerektirir.

Hamilelik sırasında dizüstü radyasyonun kompaktlığına rağmen, normal bir bilgisayardan aynı etkilerden daha az tehlikeli değil - yoğunluk aynı, artı bir Wi-Fi vericisinin etkisi. Ayrıca, birçok kadın, hamilelik sırasında bile, bu taşınabilir cihazı kucağınızda tutma alışkanlığından vazgeçmez, yani gelişmekte olan bir bebeğin yakın çevresinde.

Bir bilgisayarın zararlı etkilerine karşı koruma yolları

Teknik ilerlemenin olumsuz tarafı, onunla ilişkili tehlikeler. Onları nasıl önleyebiliriz ya da en azından nasıl en aza indirirsiniz? Radyasyon bilgisayardan nasıl azaltılabilir? Mantığının zararlı etkileri hakkında bilgi, radyasyona karşı korunma önerilerine eşlik etmelidir.

 1. Maksimum radyasyon seviyesi arka panelinde bulunduğundan, başka bir kullanıcının arkasına olan mesafe 1,5 m'den az olmamalıdır.
 2. Güç kablolarının uzunluğunu en aza indirmelidir.
 3. Monitör, görüş için uygun bir mesafede bulunmalı ve sistem birimi, kullanıcı tarafından mümkün olduğunca uzaklaştırılmalıdır.
 4. Radyasyonun monitörün duvarlarından dengelenmesi için, odanın köşesine yerleştirin.
 5. защита от вредного воздействия компьютера
  ekran koruyucu

  Odanın nemli temizlenmesi ve bir iyonlaştırıcının bulunması, bilgisayarın elektromanyetik radyasyonundan ek koruma görevi görecektir.

 6. Çalışmanın sonunda bilgisayarı kapatmayı unutmayın.
 7. Bir monitör seçerken, düşük radyasyon seviyesini gösteren, yazıt Düşük Radyasyon ile LCD versiyonunu tercih edin.
 8. Çocukların bilgisayar başında oynaması çok önemli olan özel koruyucu ekranları ihmal etmeyin; oyun savaşlarının sıcağında ekranda birkaç saat harcayarak ekranına doğru eğilir.
 9. Birden fazla bilgisayarı bir ofise veya sınıfa yerleştirirken, odanın çevresini serbest bırakarak, odanın çevresini serbest bırakmalısınız.

Bitkiler bilgisayar radyasyonuna karşı korumaya yardımcı olur mu?

роль растений в защите от компьютерного излучения Saygın ofis personeli arasında bile, bazı bitkilerin bilgisayar radyasyonuna karşı koruduğu bir görüş var.

Hangi çiçek bilgisayar radyasyonuna karşı korur? Geleneksel olarak kaktüs tercih edilir. Bu efsane altında “bilimsel temel” bile özetlenir: bitkinin iğneleri antenlerin rolünü alır, formüller verilir ve hesaplamalar yapılır. Eğer bu ifade doğru bir tahıl olsaydı, o zaman kaktüslerin memleketinde - Meksika, radarların çalışmasıyla ilgili sorunlar olmalıydı, ama değiller.

Gerçek şu ki, ne bir kaktüs, ne de başka bir bitki, bilgisayar radyasyonuna karşı korumayacaktır!

Bilgisayarın yakınındaki bir çiçek, günlük çalışmalarında olumlu bir duygusal bileşen haline gelmek için sıkı bir çalışma atmosferi süslemek için neşelendirebilir. "Duygusal bir plasebo", elektromanyetik radyasyonun zararlı etkilerini etkisiz hale getirebilir.

Yukarıdakilerin tamamında, bir bilgisayarın mikrodalga radyasyonundan korunmanın, bu uydunun aileniz tarafından mağazada seçildiği andan itibaren başlayacağı sonucuna vardık. Ve operasyonuna makul bir yaklaşımla ve davet edici titrek ekranın önünde harcanan bir zamanla bitiyor.

yükleniyor ...