Zehirlenme sonrası mide işini nasıl geri yüklerim

отравление Ne yazık ki hiç kimse gıda zehirlenmesinden bağışık değildir. Bu teknoloji çağında eski veya standart dışı ürünler nadir değildir. Zehirlenmeden sonra, herhangi bir organizma adaptasyon ve iyileşme periyodunu gerektirir. Doktora gittiğinizde, sindirimi ve beslenmeyi düzeltmek için size daha fazla tedavi önerdi.

Ve hastalık hafif bir şekilde devam ederse ve her şey evde tedavi ile tedavi edilirse? Evde zehirlendikten sonra mide nasıl onarılır? Her şeyden önce, her durumda, bir diyet izlemeniz gerekecek.

Neden zehirlendikten sonra terapötik bir diyete ihtiyacımız var?

Hastalık sırasında, diğer şeylerin yanı sıra, mide mukozası etkilenir. Mukus ve mide suyu üretiminden sorumlu hücreler iyileşmek için zaman alır. Mide sıvısının asitliği geçici olarak azalır. Muhtemelen mukoza zarının iltihabının gelişmesi (gastrit), ancak çoğu zaman ağrı "sinir mide sendromu" nedeniyle ortaya çıkar. Mekanik faktörlerin neden olduğu tahrişler - veya lifli yiyecekler veya kimyasal - keskin, kızarmış, füme, ekşi, ağrılı spazmlara yol açar.

Zehirlenmeden sonra sindirimin restorasyonu öncelikle gıda kalitesine ve midede sindirilebilirliğine bağlıdır. Bu nedenle, bir ila iki hafta içinde, sağlıklı beslenme ilkelerini gözlemlemek son derece önemlidir.

 1. пейте воду Sık yiyin, ama azar azar. Mide küçük bir hacme sahiptir, ek olarak, içeriği sadece 2/3 doluysa iyice sindirir. Bu nedenle, günde 5-6 kez 250-300 ml'lik küçük porsiyonlarda yemek tercih edilir.
 2. Dolum sıvısı kaybı. Günde en az 2 litre su tüketin. Yemeklerden yarım saat önce bir veya iki bardak su içmek gerekir ve yedikten sonra bir saat kadar içmemelisiniz. Mide suyunun yemek ve uygun şekilde salgılanması için mideyi hazırlamak gereklidir.

Vücutta elektrolit dengesini sağlamak için maden suyunun kullanılması da yararlıdır.

Zehirlenmeden sonra hangi yiyecekleri yiyebilirim?

Genellikle gıda zehirlenmesinde akut bir süreç 2–3 gün sürer. Şu anda, özellikle hiçbir iştahsızlık varsa, hiçbir şey yememek daha iyidir. Daha fazla su, tuz dengesini korumak için farmasötik çözümler, şekerli zayıf yeşil çay. Kurutulmuş beyaz ekmek yiyebilirsiniz. Sonra diyette su üzerine sıvı püresi enjekte: yulaf ezmesi, pirinç. Zarflama etkisine ek olarak, zehirlenme durumunda alkali ayrışma ürünlerini mükemmel bir şekilde nötralize ederler.

Zehirle beslendikten sonra mide işini nasıl yenileyebilirim? Belirtilen tahıllara ek olarak, aşağıdaki ürün grupları tavsiye edilir:

 • картофельное пюре tahıllar: buğday ve mısır;
 • tereyağı olmadan patates püresi;
 • tuzlanmış beyaz peynir;
 • haşlanmış veya haşlanmış deniz balığı;
 • meyveler patates püresi şeklinde kullanılır: muz, pişmiş elma, kuru meyve kompostosu;
 • lahana turşundan pancar çorbası yemek yararlıdır, bazı tuzlu yiyeceklere de izin verilir: ringa veya çaça;
 • bir hafta sonra, haşlanmış veya buğulanmış et tanıtıldı - yağsız tavuk, tavşan eti, dana eti;
 • Bu dönemde süt ürünlerinden faydalı süzme peynirdir.

Yiyeceklerin sıcaklığı hoş sıcak, ama sıcak olmamalıdır. Sıvılardan jöle, yeşil çay içmek ve daha sonra seyreltilmiş meyve suları içmek iyidir.

Mide ve bağırsakların mikroflorasını düzeltmek için bifidobakterinin alınması gereklidir. Kefir, yoğurt ve yoğurt, midenin sakinleşmesinden sonra 3-5 gün içinde kullanılmaya başlanır.

Zehirlenme sonrası ne yememelisiniz

İlk başta, hayvan sincapları sınırlı olmalıdır. Bu gıda insan vücudu tarafından sindirilir ve çok fazla zararlı metabolik ürün çıkarır. Böyle bir yük, zehirlenmeden sonra midenin geri kazanımını engeller. Gastroenterologlar, hastalığın akut seyrinden bir ya da iki hafta sonra et, yumurta, süt ve süt ürünleri yemeyi önermezler. Bu dönemde aşağıdaki ürünlere sahip olmak kesinlikle yasaktır:

 • кружка кофе genel olarak kabul edilen abur cubur: konserve yiyecekler, sosisler, füme etler;
 • Kızarmış, marine edilmiş, baharatlı veya çok baharatlı yiyecekler;
 • armut, erik, üzüm;
 • darı, arpa, arpa lapası, taze ekmek, hamur işleri;
 • kahve , soda;
 • tatlı - bal gibi kullanışlı bir ürünü bile kullanmamanızı tavsiye ederiz;
 • tereyağı ve bitkisel yağlar dahil olmak üzere yağ;
 • çiğ sebze, meyve, çilek.

Ayrıca içmekten ve sigaradan kaçınmak da gereklidir. Alkol ve nikotin, zehirlenmeye maruz kalan organizmayı bırakmadan sağlıklı bir midede bile yıkıcı bir etkiye sahiptir.

Diyete yardımcı olarak ilaçlar

Zehirlenmeden sonra sindirim nasıl geri yüklenir? Diyet, bu sorunun tek doğru cevabıdır. Ancak süreci daha verimli hale getirmek için vücudunuza biraz yardımcı olabilirsiniz.

настой календулы Sindirimi iyileştirmek için doktorlar, enzim preparatlarını bir replasman tedavisi olarak kullanmanızı önermektedir. İçlerinde bulunan enzimler, kendi sindirim sularının gelişmesi normale dönmeyene kadar mide ve bağırsaklara yardımcı olacaktır. Bir yemekten hemen sonra Pankreatin, Creon veya Panzinorm, 1-2 tablet alın.

Bitkisel infüzyonları içmek için yararlıdır:

 • kaynar su bardağı başına bir çorba kaşığı papatya, içecek ½ fincan günde 3-4 kez;
 • Kupa başına iki yemek kaşığı Calendula, günde üç kez 1/3 fincan al;
 • yabani gül, siyah frenk üzümü yaprakları kaynatma çay yerine gün boyunca içilebilir.

Zehirlenmeden sonra mide veya karaciğerinizde sürekli ağrıyla uğraşıyorsanız, bir doktora danışın! Belki de zehirlenmenin etkileri düşündüğünüzden daha şiddetliydi ve detaylı teşhis ve profesyonel tıbbi bakım gerekebilir.

Gıda zehirlenmesinin akut aşamasını tedavi etmek yeterli değildir. Midenizin aşırı derecede savunmasız hale geldiği unutulmamalıdır. Bu nedenle, terapötik bir diyete, bitkisel preparatlara ve sindirim enzimlerinin yutulmasına bağlı olarak onu destekleyin. İyileşme döneminin sona ermesinden sonra, gastroenterologlar zararlı ürünlerden kaçınmak için bir süre tavsiye eder: kızarmış, füme, yağlı ve baharatlı yiyeceklerin yanı sıra yüksek oranda karbonatlı içecekler.

yükleniyor ...