Evde vücuttan tuz nasıl kaldırılır

рассыпанная соль Saflaştırma teorisinin savunucuları, tuzların, böbreklerin, eklemlerin, karaciğer ve safra kanallarının hastalıklarının ana sebebinin yanı sıra genel sağlık ve görünüm bozulmasının hemen hemen tamamını düşünür. Bu gizemli tuzlar nelerdir ve bunları evde vücuttan nasıl kaldırabiliriz? Hangi durumlarda, tuzların atılması için uygun özel diyet ve ne zaman ilaç almak için?

Doğru yöntemi seçmeden ve uygulanmasından önce, tuzların birikmesiyle ilişkili hastalıkların daha çok mineral metabolizmasının ihlaline neden olduğunu anlamak gerekir. Her insanın kendi karakteri vardır.

Tuz nedir ve neden geciktirilir?

Normal olarak, sağlıklı bir vücut, tuzların birikmesi dahil olmak üzere mükemmel bir saflaştırma mekanizmasına sahiptir. Bu, onun besin maddelerinin fazlalığı, çürümelerinin ürünleri ve küçük miktarlarda dışarıdan gelen zararlı toksinlerle kolayca başa çıkmasını sağlar. Ancak bazı durumlarda mekanizma başarısız olur. Bu, örneğin, ciddi zehirlenme, zararlı gıdalar, alkol kötüye kullanımı ile karaciğer ve böbrek hasarı ile olabilir. Metabolik bozukluklarda önemli bir rol, hareket eksikliğinden ve vücutta yaşa bağlı değişikliklerden kaynaklanmaktadır.

соль для человеческого организма

Daha sonra, vücudun toksinleri ve cürufları etkili bir şekilde nötralize etme ve onları dışarı çıkarma zamanı yoktur, böylece cilt, böbrekler, bağırsaklar ve karaciğer, kaslar ve eklemlerde ara madde olarak depolanırlar. Bu bileşiklerden biri, halk arasında tuz olarak adlandırılan bir biyolojik maddeler grubudur.

Ne tür tuzların hayatınızı zehirlediğini nasıl belirleyebilirim? Bunu yapmak için kan, idrar, safra ve diğer vücut sıvıları ile ilgili biyokimyasal çalışmalar yapabilirsiniz. Kural olarak, tıbbi bir kurumda tuzları giderirken, doktor, laboratuvar testlerine odaklanarak programı seçer. Eğer halk ilaçları ile vücuttan tuz çıkarmak için bir soru varsa, cüruf bileşimi aşağıdaki yöntemle belirlenebilir.

Evde fazla tuz nasıl belirlenir

отложение солей в организме Mineral metabolizmasındaki başlıca rol, dört element tarafından oynanır: potasyum, sodyum, kalsiyum ve magnezyum. Önce dengelenmeli. Su tuzu metabolizmasında bir başka önemli faktör de yeterli su alımıdır. Ortalama bir kişi için günlük hacmi en az 1,5 litre olmalıdır.

Tuzları vücuttan çıkarırken, "gibi erir" prensibi kullanılır. Temel olarak, insan vücudunda üç çeşit tuz bulunur.

 1. Karbonatlar ve fosfatlar, tuzların ve fosforik asitlerin karbonatlarıdır. Bunlar alkali bileşiklerdir, esas olarak vücudun üst kısmında omurgada birikirler. Fosfatlar ayrıca alkali tuzlar olarak da adlandırılırlar, gastrik asitlerin safra ve bağırsak suyu tripsini ile etkileşimleri sonucunda oluşurlar.
 2. Oksalatlar oksalik asitin tuzlarıdır. Onlar vücutta biriken çok sert ve form taşlarıdır: böbrekler ve eklemler, kaslar ve damarlar. Çözülmeleri için uzun kurslar gereklidir.
 3. Urat - protein metabolizmasının üre ürünlerine yakındır. Bacakların alt kısmında birikmeye yatkındırlar: parmakların eklemleri üzerinde şişlikler, ayakların ağrıları. Belirgin bir işlemle, ellerin eklemleri etkilenir ve özellikle bu tuzların saklı birikimleri böbreklerde tehlikelidir. Urata tuzları, gut gibi bir hastalığın sebebidir.

определение солей по анализу мочи

Ayrıca, sık sık böbrekler içinde biriken karışık tuz türleri vardır.

Evde tespit etmek için, vücutta ne tür tuzlar biriktirilirse, idrarın sabah kısmının görsel muayenesini yapın. Bir cam kavanozda toplanır ve yerleşmek için bir gün boyunca bırakılır. Sedimentin doğası gereği, tuz türlerini yargılayabilir.

 1. Beyaz idrar toplandıktan hemen sonra ve beyazımsı, kireçli bir çökelti karbonatların varlığını gösterir.
 2. Eğer toplamadan sonra idrar bulanıklaşırsa, “bir bulutla” mukus, ve altta çökeltikten sonra küçük, parıldayan kristaller - fosfatlardır.
 3. Duvarda yerleşen sarımsı veya kırmızımsı kristaller.
 4. Koyu kırmızı veya neredeyse siyah kristaller idrarda oksalat varlığını gösterir.

Kavanozun tabanındaki tuzu daha iyi ayırt etmek için, kristalin bileşiklerin şeklini ve geometrisini görmek için bir büyüteç kullanın.

Tüm vücut tuzlarının temizlenmesi

очищение организма от солей Vücudu tuzdan arındırmak hızlı bir şekilde birikmesinin dış belirtilerinin yokluğunda olabilir - temizlik önleyici amaçlar için yapılırsa. Diğer durumlarda bu süreç oldukça uzun ve zahmetlidir. İlk kural, her bir tuz türünün sırasıyla tek tek alındığıdır.

Hipertansiyonun tedavisinde, lensin kolelitiyazisin bulanıklaşmasında, sağlığın iyileştirilmesi amacıyla, tuzların atılımı gerçekleştirilir. Bundan önce, bir sınava girmeniz ve vücudun idrar sisteminin mükemmel düzende olduğundan emin olmanız gerekir.

Zehirlenmeyi önlemek için daha fazla "hafif" alkali tuzları ile başlayın. Daha sonra ürat tuzu çıkarılır ve son aşama çözünme ve oksalatların uzaklaştırılmasıdır. Arıtma, sabah idrar toplanması ile izlenir. Tabletlerle vücuttaki tuzu nasıl temizleyeceğinizi öğrenmek için acele etmeden önce, genel önerilere uymalısınız.

 1. Yemekleri normalleştirin. Kızartılmış, yağlı, baharatlı, soslu, füme gıdalar ve diğer zararlı yiyecekleri hariç tutun.
 2. Sofra tuzu tüketimi sınırlayın. Bir insan günde 5-6 gram tuzu tüketir; Ürünlerde bulunan tuzla birlikte bu miktar 10 gr'ı geçmemelidir.
 3. Şeker kısıtlaması. Büyük miktarda glukoz, üratların birikmesine katkıda bulunur.
 4. Vücuda iyi kalitede içme suyu sağlayın - günde 6-8 bardak.

нормализация питания Diyet vücudun tuzunu gideren ürünler içerir:

 • patates;
 • pancar;
 • deniz lahana;
 • Şek.

Diyetin temeli: tahıllar, domates, soğan, havuç, salatalık, süt ürünleri, bal, bitkisel yağ, deniz ürünleri, yumurtalar, turunçgiller, meyveler, fındık.

İçkileri faydalıdır: maden suyu (hafif alkali), doğal meyve suları (üzüm, narenciye, kızılcık, kızılcık), kompostolar, yabani gül suyu.

выведение солей с помощью лаврового листа Önleme kursu için, bir defne yaprağı ile vücudun tuzunu nasıl çıkaracağınız konusunda tavsiyelerde bulunabilirsiniz.

 1. Bir bardak kaynar suya 5 gramlık bir defne yaprağı dökülür.
 2. Su banyosunda durun ve kaynatıldıktan sonra beş dakika bekleyin.
 3. İçerikler bir bira veya termos şişesine dökülür ve 3-4 saat boyunca ısrar edilir.
 4. Kaynatma gün boyunca küçük porsiyonlarda filtrelenir ve sarhoş olur.

Defne yaprağı ile tuzdan arındırma işlemi, yılda bir veya iki kez üst üste 3 gün boyunca gerçekleştirilir. Karaciğer, idrar sistemi ve mide hastalıklarında kontrendikedir.

рисовый отвар Zararsız ve evrensel bir yol, hazırlanan pirinçin kullanıldığı tuzların çıkarılması için bir başka yöntemdir. İşte pirinçten vücuttaki tuzu temizlemek için bir reçete.

 1. Önceden, tanelerin içerdiği nişastayı temizlemek için pirinç ıslatılmalıdır.
 2. Bunu yapmak için, 2 yemek kaşığı mısır gevreği bir gün boyunca soğuk suda ıslatılır.
 3. Ertesi gün, bu gevrekten kahvaltı için püresi pişiriyorlar (tuz ve şeker olmadan). Başka bir şey yemiyorlar.
 4. Bir saat sonra diğer ürünlerle atıştırmalık alabilirsiniz.
 5. Vücuttaki fazla miktarda tuzun su tutma, şişme ve kilo alma ile sonuçlandığı bilinmektedir. Kilo kaybı için vücuttan tuz nasıl alınır? Bu durumda, çeşitli bitkisel infüzyonlar temelinde yapılan tarifleri kullanmak yararlı olacaktır.

  виноградные усы İşte vücudun tuzunu kaldıran bazı bitkiler.

  1. Urat atılımı için toplama: 2 yemek kaşığı. l. çilek yaprağı, 2 yemek kaşığı. l. Frenk üzümü yaprağı, 1 çorba kaşığı. l. çim sporları. Bir bardak su üzerine iki yemek kaşığı toplayın, yarım saat ısrar edin. Günde çeyrek fincan al.
  2. Ayçiçeği köklerinden çay. 50 gramlık ezilmiş hammaddeler bir demlik içinde demlenir ve bir ay boyunca düzenli çay yerine içilir.
  3. Üzümlerin bıyıkları oksalatları eritmeye yardımcı olur. Taze bıyık ve üzüm çekirdeği genç sürgünler, 1 çay kaşığı demlemek. 200 ml su için hammadde. 30 dakika demleyin. Çeyrek fincan için günde dört kez alın.
  4. Shishechny suyu. Ladin ve çam kozalakları, vücudun dokuları ile tuz birikintilerinin bağlarını tahrip eden maddeler içerir.

  İnfüzyonlar ve şifalı bitkiler 3-4 hafta boyunca ders alır. İdrarda tortu ile tuzların atılma sürecini kontrol edin. Tabanın sonunda sediment hala mevcutsa, o zaman bir hafta sürecek bir mola verin, ardından kursu tekrarlayın.

  Eklemler ve osteochondrosis hastalıklarında tuzları nasıl kaldırılır

  Artrit ile vücuttan tuz nasıl kaldırılır? Her zaman eklem hastalıklarının aşırı tuzlarla provoke edilmediği anlaşılmalıdır. Çoğu zaman, omurganın üst kısmındaki sorunlar ile ilişkilidir - servikal omurganın osteokondrozu. Ürik asitin (ürat) tuzları, parmak ve ayak parmaklarının eklemlerinin hareketliliğinin ihlallerine neden olarak acı verici hislere yol açabilir.

  Bu tür tuzları eklemlerden nasıl çıkarırsınız.

  1. сок алоэ Taze sıkılmış meyve sularını aşağıdaki oranlarda karıştırın: havuç - 5 parça, ıspanak - 3, aloe - 1.5 kısım.
  2. Bir homojen kıvama gelene kadar su banyosunda ısıtın.
  3. Gün boyunca küçük porsiyonlar alın, tek ihtiyacınız olan 1 litre meyve suyu.

  Siyah turp, osteochondrosis ile vücuttan tuz kaldırmak için harika bir halk ilaçtır.

  1. 10 kg siyah turp kökü gerekir. İyice yıkanmalı, kabuklarla birlikte parçalara ayrılmalı ve meyve sıkacağı üzerine bükülmüş olmalıdırlar. Elde edilen meyve suyu (yaklaşık 3 litre) bir cam kavanoza süzülür ve bir buzdolabında saklanır.
  2. Aşağıdaki şemaya göre artan dozaj ile suyu alın. Yedikten bir gün sonra bir çay kaşığı ile başlayın. Daha sonra dozaj kademeli olarak artar, iki çorba kaşığı kadar getirilir. Karaciğerde acı verici duygular yoksa, meyve suyu miktarı 100 ml'ye getirilir. İlaç bitene kadar iç.

  Böbreklerden tuz nasıl alınır

  отвар шиповника Böbreklerdeki tuz tortuları böbrek taşı hastalığına neden olur. Bunlar, gut ya da karmaşık tuzların nedeni olan uratlar olabilir. Böbreklerdeki tuzların evden çıkarılması, doktorun gözetiminde ve kendisi tarafından verilen tedaviyle birlikte gerçekleştirilmelidir. İşte böbreklerdeki tuzu temizlemek için birkaç tarif.

  1. Yarım bardak yabani gül, 200 gram taze aloe yaprağı, iki yemek kaşığı şeker alın.
  2. Yapraklar ezilir ve şekerle kaplanır.
  3. Bir saat sonra, briar infüzyonu ekleyin ve karıştırın.
  4. Ortaya çıkan şurup boşaltılır ve yemeklerden 3 kez bir çorba kaşığı alınır.

  İlaçlar ile vücuttan tuzları nasıl kaldırılır

  İlaçlar ile vücuttan tuz nasıl alınır? Bu soru, katılan hekim tarafından cevaplandırılmalıdır. Bazen, ciddi metabolik bozukluklarla bile, bir diyet, eczane ürünlerinden daha etkili olan bir dizi fiziksel egzersizler ve bitkisel infüzyonlar reçete edilir.

  таблетки для выведения солей Bilgi amaçlı olarak, doktorların terapi için kullandıkları ilaçların isimlerini veriyoruz:

  • "Atofan";
  • "Urodan";
  • "Urozin".

  Yukarıdakilerin tümünü özetleyerek, insanların tuzları vücuttan insanların yöntemleriyle kaldırılmasının tutarlı bir şekilde gerçekleştirilmesi gerektiğine dikkat çekiyoruz. Bunu yapmak için, bir diyete uymalı ve bitkilerin veya taze sıkılmış meyve sularının infüzyonlarını almalısınız. Tuzların atılımı işlemi sabah idrarında izlenir. Eğer ciddi hastalıklar tuzların birikmesi ile ilişkiliyse: böbrek taşı hastalığı, gut, safra kanallarında taşlar, daha sonra halk yöntemleri doktorla koordine edilecek ve reçete edeceği tedavi ile birleştirilecektir.

Yükleniyor ...