Mantarlar govorushki - zehirli türlerini zehirlemek

говорушка гигантская фото
dev govorushka

Deneyimli mantar toplayıcılar bile yenilebilir mantarları ve yenmeyen mantarları ayırt edemezler. Bunlar, soyların ailesinden gelen şapka şeklinde mantarlardır. Aile, vücut mantarlarını içerir ve zararsızdır - govorushka anason, kokulu, kadeh; mantar, nispeten yenilebilir - dumanlı dumanlı, mace; ve zehirli.

Hepsi de benzer, renk, koku açısından önemsiz farklar var. Ve yenilebilir mantarların kokusu ve tadı daima hoş değil. Ancak yine de mantar toplayıcılar onları alıp sık sık orada zehirlenme vardır govorushkami. Zamanında ilk yardım sağlamazsanız, ölümcül bir sonuç mümkündür.

Mantarın tanımı

Govorushki küçük şapka mantarları, daha çok çim kapağının bulunduğu yerde bulunur: çayırlarda, parklarda, ormanın kenarındadır. Çapı 2-6 cm, genç mantarlarda genellikle dışbükey, büyüklerde içbükeyleşirler. Mantar katmanlıdır, bastırıldığında beyazımsı tabaklar koyulaşır. Pedikül silindiriktir, aşağıya doğru daralmaktadır, sadece aşağıda tırmanan govorushki'de genişlemiştir.

грибы говорушки фото

Govorushki, Temmuz ayından Kasım ayına kadar kuzey yarımkürede bulunur. Riyadovkov ailesi, 2500'den fazla mantar türü içeriyor ve içinde en yaygın olanı govoruşki cinsidir. Aynı aileye mantar. Çayır kürkü balmumu benzeri bir keçeye çok benzer ve genellikle onun yakınında büyür. Zehirlenmeye neden olan benzerlikleridir. Bal mantarlarıyla birlikte bir sepete konan küçük bir konuşmacı bile zehirlenmeye neden olabilir.

Zehirli govorushki

говорушка беловатая фото
goofy beyazımsı

Bir keçinin yenilebilir bir mantar olup olmadığını belirlemek zordur, çünkü renk ve kokuda ufak farklar vardır. Ve mealy, hoş kokusu daha sık zehirli govorushk: voskovidnoj ve beyazımsı. Mantarın büyümesiyle renk değişir. Genç govorushki daha zor ayırt eder - hepsi grimsi veya beyazımsıdır. Bu nedenle, yeni başlayanlara özgü mantar toplayıcılar, özellikle de yenilebilir keçi tadı amatör olduğu için bu mantarları toplamamalıdır.

Zehirli olana balmumu benzeri keçi ve kaz da beyazımsıdır. Mantar toplarken yenilebilir govorushkami, çayır ballı mantar ve pembemsi tabaklardan ve sporlardan farklı bir pogoshennikom ve ayrıca bir şapka, konsantrik daireler (golovrushek gibi) bulunmadığı için karıştırılabilirler.

Zehirli madde muskolin

говорушка восковатая фото
govorushka mumlu

Zehirli govorushki sebze zehiri muskolin içerir, aynı zamanda tanınmış sinek agariklerinde üretilir. Muskarin asetilkoline benzer bir maddedir. Yuttuktan sonra muskarinik M-reseptörlerine etki ederek uyarılmalarını sağlar. Bu reseptörler normal olarak asetilkolin ile aktive edilir ve sinir impulslarını beynin düz kaslara iletir. Ve vücuttaki düz kaslar, örneğin bağırsaklar, kalp ve bezler gibi birçok iç organlarda bulunur.

Govorushka mumsu ve beyazımsı, asetilkolin hareketine benzer şekilde zehirlenmeye neden olur, çarpılır.

Zehirli zehirlenme

Mantarlı zehirlenme oldukça yaygındır. Govorushku'nun yenilebilir mantarlarla karışması göz önüne alındığında, zehirlenme golovoroshko'nun beyaz ve mumsu belirtilerini ve belirtilerini bilmeniz gerekir. Onlara zehirleme, sinek agarikleri tarafından zehirlenmeye çok benzer. Fakat sinek agarilerinin, uzaktaki halklar tarafından belirli ritüeller için kullanıldığına dair kanıtlar vardır ve halüsinojenler olarak bilinirler. Govorushke'deki sinek kuşlarının aksine, musazonun halüsinasyonuna neden olan toksik bir madde yoktur ancak muskarin çok daha fazlasını içerir.

Zehirlenme belirtileri

15-30 dakika sonra govorushki voskovatoy veya beyazımsı zehirlenme belirtileri yediğinde, daha az sıklıkla sonra ortaya çıkar. Hasta şikayet ediyor:

 • девушку тошнит bulantı için;
 • karın ağrısı;
 • nefes darlığı;
 • ateş;
 • engellenmiş görme.

Nesnel olarak zehirlenme belirtilerini görebilirsiniz:

 • yüz kızarması;
 • kusma;
 • расстройство кишечника salivasyon artışı;
 • bağırsak hastalığı (diyare);
 • terleme artışı;
 • bradikardi;
 • bronkospazm;
 • kan basıncını düşürme;
 • kasılmalar.

Beyazımsı, mumsu veya sivri ağarda zehirlenmenin önemli semptomlarından biri, konaklama ya da dar bir öğrenci spazmıdır. Bu, yanlış myopi adı verilen hastada görme bozukluğuna neden olan şeydir.

спазм аккомодации фото
dar öğrenci

Sinir sistemi hasarının belirtileri de gözlenir, ancak bunlar halüsinasyonlar değildir, fakat karışıklık, hasta yetersizleşir, nerede olduğunu anlamıyor. Sıklıkla öfkeyi değiştirebilen korku veya saldırganlık saldırıları vardır.

Muskarin'in yan etkileri titrek, soğukkanlılıktır. İdrar sık ​​sık idrara çıkma şeklinde bir ihlal olabilir. Bütün bu belirtiler düz kas M-reseptörlerine maruz kalma ile ilişkilidir.

Genellikle, zehirlenme belirtileri kendi başına kaybolabilir, zehirlenme sonrası 2-3 saat sonra şiddetleri azalır. Muskarin miktarı kana eklenirse, ölümcül bir sonuç mümkündür.

Ölüm nefes ihlalinden dolayı meydana gelir. Buna, bronşların yumuşak kas spazmı ve bronşiyal bezlerin salgılanmasında bir artış neden olur. Bronşiollerin spazmı ve artmış viskoz mukus oluşumu nefes almayı zorlaştırır. Akciğerlerde wheezing duyulabilir, hırıltı solunumu duyulabilir. Hasta, cildin dispnesi, siyanozite (mavi) belirtti.

Solunumun ihlali hipoksi (kandaki oksijenin azalması), daha sonra hiperkapniye (kandaki karbon dioksit içeriğindeki artış) neden olur. Zamanında yardım sağlamazsanız, ölüm gerçekleşir.

Zehirlenmeye karşı ilk yardım

атропина сульффт Zehirlenmenin ilk belirtilerinde govorushkoy bir ambulans çağırmalıdır. Muskarin panzehiri atropindir. Mümkünse, zehirlenme gelişimini önlemek için atropin enjekte ederler. Böyle bir ihtimal bulunmadığında, ambulant gelmeden önce kurban paketlenmelidir.

Hastaya antiemetik olmayan ilaçlar vermeyin veya ishal için ilaç kullanmayın - vücut zehir ile temizlenmelidir. Zehirlenme sırasında, kusma kendiliğinden oluşur, bu belirtidir. Dilin kökünü parmaklarınızla tahriş ederek kusacaklarınızdan kendinizi kışkırtabilirsiniz, ancak zehirin emilimini artıracağı için bu amaçla su içemezsiniz. Hastaya aktif kömür veya başka bir sorbent almayı seçmek daha iyidir.

Hasta bilinci kaybederse, solunum borusunda kusmayı önlemek için onu yan yatırmak gereklidir. Kramp atarken hastanın mobilyaya veya çevredeki nesnelere çarpmamasına dikkat edin. Hastaya su verin, lavmana gerek duymayın çünkü kan muskarin emilimini artırabilir ve hastanın durumunu kötüleştirebilir.

Nefes kesildiğinde, suni solunum ve dolaylı kalp masajı - resüsitasyon gerçekleştirilir.

Zehirlenmenin tedavisi

очистительная клизма

Hastanın genellikle yoğun bakımda hastaneye kaldırılması gerekir. Hala hastaneye giderken, hastaya atropin verilir (0,1 gram kadar). Atropin, M-reseptörlerinin tahrişini gidermek üzere bir kolinerprolcidir. Daha sonra muskarin'i vücuttan çıkarmaya, kalbin aktivitesini ve solunumu desteklemeyi amaçlayan önlemler alıyorlar.

Muskarin'i çıkarmak için mideyi durulayın ve bir hintyağı veya lavman tayin edin. Hastanın zihni karıştıysa, infüzyon terapisi uygulanır, bu, büyük hacimlerde intravenöz tıbbi solüsyon enjeksiyonudur. Ardından, "Furosemide" ("Lasix" olarak da bilinirler), böylece aşırı su idrardan çıkıp kandaki muskarin kalıntılarını giderir. Bu tedavi yöntemi zorla diürez olarak adlandırılır.

Kalp aktivitesinin ihlali durumunda kafur ve kafein reçetelenir ve nefes darlığı olması halinde solunum hacminde azalma olduğu için hastaya nefes almak için oksijen verilir. Ağır vakalarda, akciğerlerin entübasyonu gerekli olabilir.

komplikasyonlar

Ciddi zehirlenme çocuklarda ortaya çıkabilir veya alkol zehirlenmesinin arka planına karşı meydana gelirse. Golovoroy zehirlenmesinin komplikasyonları:

 • nefes darlığı;
 • kardiyak aktivitenin bozulması, arteryal basıncın düşmesi;
 • Bronş spazmını arttıran ve ileride akciğerlerin iltihaplanmasına yol açan kusma emilimi.

Yardım, zamanında sağlanırsa, bir govorushka mumlu veya solukla zehirlendiğinde prognoz elverişlidir. Muskarin kandan uzaklaştırıldıktan sonra hastanın durumu hızlı bir şekilde düzelir ve 2-3 gün boyunca eve bırakılabilir.

Zehirlenme Zehirli Zehirlenmeyi Önleme

несъедобные грибы
zehirli mantarlar

Bir golovorushka tarafından zehirlenmeyi önlemek veya karışıklaştırmamak için:

 • Bilinmeyen ya da yabancı mantarları toplayamazsın;
 • toplanan mantarları kontrol et;
 • Yabancılardan ev yapımı konserve mantar almayın;
 • Çocuklara mantar vermeyin, onlar için oldukça ağır yiyecekler artar;
 • mantar ile alkol tüketmeyin.

Waxy veya daha cılız zehirlenme govorushkoy, zehirleme sineği agaricinden daha zor taşınır. Bu tür zehirlenmelerin nadiren ölümle sonuçlanmasına rağmen, hastalığın böyle bir gelişme ihtimali hâlâ var, bu nedenle ilk belirtiler için bir ambulans çağırmanız gerekiyor.

Yükleniyor ...