Govorushka mantarları - zehirli türlerini zehirlemek

говорушка гигантская фото
dev dev

Deneyimli mantar toplayıcıları bile yenilebilir ve yenmeyen keçi mantarlarını her zaman ayırt edemez. Bunlar ryadov ailesinden kap mantarları. Aile vücuda zararsız mantarlar içerir - anisik, kokulu, kadeh şeklinde govorushka; nispeten yenilebilir mantarlar - govorushka dumanlı, clavonogaya; ve zehirlidir.

Hepsi benzer, renk, koku gibi küçük farklılıklar vardır. Ve yenilebilir mantarların kokusu ve tadı her zaman hoş değildir. Ama yine de, mantar toplayıcıları onları alır ve zehirlenme dedikodularda bulunur. Zaman ilk yardım sağlamazsa, ölüm mümkündür.

Govorushka mantarlarının tanımı

Govorushki çim kapağının olduğu yerlerde daha yaygın olan küçük şapka mantarları: çayırlarda, parklarda, ormanın kenarlarında. Çapı 2-6 cm olan şapkalar, genç mantarlarda genellikle şişkin, yaşlılarda içbükey hale gelir. Mantar lamellidir, basıldığında plaka beyazlaşır. Kök silindiriktir, sivri uçludur, sadece kulüp şeklinde govorushki'de aşağıda genişletilmiştir.

грибы говорушки фото

Govorushki, kuzey yarım kürede Temmuz-Kasım ayları arasında bulunur. Ryadovkovy'nin ailesi 2500'den fazla mantar türünü ve bunun içinde en yaygın olanlardan biri olan govorushek cinsini içerir. Mantarlar aynı aileye aittir. Çayır çayır balmumu bir keçiye çok benzer, çoğu zaman yanında büyür. Zehirlenmelere neden olan benzerlikleridir. Bal agarics ile bir sepet içinde sıkışmış bir govorushka bile, zehirlenmeye neden olabilir.

Zehirli konuşmacılar

говорушка беловатая фото
beyazımsı konuşmacı

Yenilebilir bir mantarın zor olup olmadığının belirlenmesi, renk ve koku bakımından sadece küçük farklılıklar bulunduğundandır. Etli, hoş koku, zehirli govorushek'te daha sık görülür: balmumu benzeri ve beyazımsı. Mantar büyümesiyle renk değişir. Genç konuşmacıları ayırt etmek daha zor - hepsi grimsi ya da beyazımsı. Bu nedenle, acemi mantar toplayıcıları, özellikle de yenilebilir govorushek tadı bir amatör olduğu için bu mantarları toplamamalıdır.

Zehirli balmumu govorushka ve beyazımsı govosushka vardır. Mantarları toplarken, yenilebilir govorushkas, çayır mantarları ve pembemsi plakalar ve sporlar ile ayırt edilen, dedikoduların olduğu gibi kapakta çemberler bulunmayan bir çömlekçi ile karıştırılabilirler.

Zehirli muskarin

говорушка восковатая фото
govorushka balmumu

Zehirli govorushki bitki zehiri muskarin içerir, ayrıca bilinen mantar sineği agariklerinde de üretilir. Muskarin, asetilkolin benzeri bir maddedir. Yutulduğunda, muskarinik M reseptörleri üzerinde etki eder ve bunların uyarılmalarına neden olur. Bu reseptörler normalde asetilkolin ile aktive edilir ve beyindeki sinir uyarılarını düz kaslara iletir. Ve vücuttaki düz kaslar, bağırsaklar, kalp ve bezler gibi birçok iç organda bulunur.

Govorushka balmumu ve beyazımsı, asetilkolinin etkisine benzer şekilde zehirlenmeye neden olmakta ve birçok kez çoğalmaktadır.

Zehirleyici konuşmacı

Mantar zehirlenmesi oldukça yaygındır. Gororushku'nun yenilebilir mantarlarla karışabileceği göz önüne alındığında, govatushkoy beyazımsı ve balmumu zehirlenmesi belirtileri ve semptomlarını bilmeniz gerekir. Bunların zehirlenmesi, mantarların zehirlenmelerine çok benzer. Ancak amanitas'ın uzak kuzey halkları tarafından belirli ritüellerde kullanıldığına dair kanıtlar var ve bunlar halüsinojenler olarak bilinir. Sinek agarikinin aksine, govorushka'da musonun halüsinasyonlarına neden olan toksik bir madde yoktur, ancak muskarin çok daha fazlasını içerir.

Zehirlenme belirtileri

Sos veya beyazımsı govorushki yerken, zehirlenme belirtileri 15–30 dakika sonra, daha az sıklıkla ortaya çıkar. Hasta şikayet ediyor:

 • девушку тошнит mide bulantısı için;
 • karın ağrısı;
 • nefes darlığı;
 • ateş;
 • Görme bozukluğu.

Nesnel olarak, zehirlenme belirtilerini fark edebilirsiniz:

 • yüzdeki kızarıklık;
 • kusma;
 • расстройство кишечника tükürük artışı;
 • bağırsak rahatsızlığı (ishal);
 • terleme arttı;
 • bradikardi;
 • bronkospazm;
 • düşük kan basıncı;
 • kasılmalar.

Beyazımsı, balmumu benzeri veya uçucu agarik zehirlenme kullanarak zehirlenmenin en önemli belirtilerinden biri konaklama spazmı veya dar bir öğrencidir. Bu, yanlış miyopi denilen hastada görme bozukluğuna neden olan şeydir.

спазм аккомодации фото
dar öğrenci

Sinir sistemine zarar belirtileri de gözlenir, ancak bunlar halüsinasyonlar değildir, ancak konfüzyon, hasta yetersiz kalır, nerede olduğunu anlamamaktadır. Genelde keskin bir şekilde öfori ile değiştirilebilecek korku veya saldırganlık saldırıları vardır.

Muskarinin yan etkileri titriyor, titreme. Belki sık idrara çıkma şeklinde idrara çıkma ihlali. Bu semptomların tümü, düz kas M reseptörleri üzerindeki etkilerle ilişkilidir.

Genellikle zehirlenme semptomları kendiliğinden kaybolabilir, zehirlenmeden 2-3 saat sonra ciddiyetleri azalır. Kana giren muskarin miktarı yüksekse ölüm mümkündür.

Ölüm, solunum yetmezliği nedeniyle oluşur. Bu bronşların düz kaslarının spazmı ve bronş bezlerinin salgılanmasındaki bir artıştan kaynaklanır. Bronşiyollerin spazmı ve artan viskoz mukus oluşumu solunumu zorlaştırır. Akciğerlerde hışıltı ve hışıltı duyulur. Hastada belirgin bir nefes darlığı, siyanotik (mavi) cilt var.

Solunum sıkıntısı hipoksiye (kandaki oksijende azalma) neden olur, sonra hiperkapni (kandaki karbon dioksit içeriğinde bir artış) ortaya çıkar. Zamanında yardım sağlamazsanız, ölüm meydana gelir.

Zehirlenmesi için ilk yardım

атропина сульффт Zehirlenme belirtileri ilk govorushkoy bir ambulans çağırmanız gerekir. Muskarin antidotu atropindir. Mümkünse, zehirlenmenin gelişmesini önlemek için atropin verilir. Bu mümkün olmadığında, ambulansın gelmesinden önce kurban atılmalıdır.

Hastaya herhangi bir antiemetik ilaç veya ishal ilacı veremezsiniz - vücut zehirden arındırılmalıdır. Zehirlenme sırasında, kusma kendiliğinden meydana gelir, bu bir belirtidir. Dilin kökünü parmaklarınızla tahriş ederek kendinizi kusturarak kışkırtabilirsiniz, ancak zehirin emilimini artıracağı için su içemezsiniz. Hastanın aktif karbon veya başka herhangi bir sorbent almasına izin vermek daha iyidir.

Hasta bilincini yitirdiyse, kusmunun solunum sistemine girmesini önlemek için yan yatırmanız gerekir. Konvülsiyonlarla, hastanın mobilyaya veya çevresindeki eşyalara çarpmadığından emin olun. Hasta suyunun verilmesi, lavmana ihtiyaç duymaz, çünkü muskarinin kana emilimini artırabilir ve hastanın durumunu kötüleştirebilir.

Solunum durması meydana geldiğinde, resüsitasyon önlemleri alınır - suni solunum ve dolaylı kalp masajı .

Zehirlenme tedavisi

очистительная клизма

Hasta, genellikle yoğun bakım ünitesine, hastaneye götürülmelidir. Hastaneye giderken bile hastaya atropin uygulanır (0,1 gram yeterlidir). Atropin, M reseptörü tahrişini hafifleten bir holinoblokatordur. Ardından, muskarini vücuttan atma, kalp ve solunum aktivitesini destekleme amaçlı aktiviteler gerçekleştirin.

Muskarini çıkarmak için gastrik lavaj yapın ve hint yağı veya lavman verin. Hastanın bilincinin kafası karışırsa, infüzyon terapisi uygulanır, bu, büyük hacimlerde tıbbi çözeltilerin intravenöz olarak verilmesidir. Daha sonra “Furosemid” (aka “Lasix”) verilir, böylece fazla su idrarla dışarı çıkar ve kandaki muskarin kalıntılarını giderir. Bu tedavi yöntemine zorla diürez denir.

Kalp aktivitesinde bozulma olması durumunda, kafur ve kafein reçete edilir ve nefes darlığı ve solunum hacminde bir düşüş olması durumunda, hastanın oksijen solumasına izin verilir. Ciddi durumlarda, akciğer entübasyonu gerekli olabilir.

komplikasyonlar

Çocuklarda şiddetli zehirlenme görülebilir veya alkol zehirlenmesinin arka planında ortaya çıkarsa. Goruşuşköy ile zehirlenmenin komplikasyonları:

 • solunum yetmezliği;
 • kardiyak aktivite ihlali, kan basıncında bir düşüş;
 • bronkospazmı arttıran ve ayrıca akciğerlerin iltihaplanmasına yol açabilen kusmuk aspirasyonu.

Yardım zamanında zamanında sağlanıyorsa, googish veya soluk ile zehirlenme prognozu uygundur. Muskarinin kandan çıkarılmasından sonra hastanın durumu hızla iyileşir ve 2-3 gün evden taburcu edilebilir.

Zehirlenme zehirlenmesinin önlenmesi

несъедобные грибы
zehirli mantarlar

Zehirlenmeyi önlemek veya konuşmamak için konuşarak:

 • bilmediğiniz veya bilmediğiniz mantarları toplayamazsınız;
 • toplanan mantarları kontrol et;
 • yabancılardan ev yapımı konserve mantar almamak;
 • çocuklara mantar vermemek, özellikle onlar için oldukça ağır gıda olduklarından;
 • Mantarlı alkol içmeyin.

Gorushushkoy balmumu veya soluk zehirlenmeleri, sinek mantarı ile zehirlenmekten çok daha zordur. Bu tür bir zehirlenmenin nadiren ölüme yol açmasına rağmen, hastalığın böyle bir gelişme olasılığı hala vardır, bu yüzden ilk belirtiler için ambulans çağırmalısınız.

yükleniyor ...