Mantarlar govorushki - zehirli türlerini zehirliyor

говорушка гигантская фото
dev govorushka

Deneyimli mantar toplayıcıları bile yenilebilir mantarları ve yenmez mantarları her zaman ayırt edemez. Bunlar, sıradan ailelerden şapka biçimli mantarlar. Aile vücut mantarları içerir ve zararsız - govorushka anason, kokulu, kadehi; nispeten yenilebilir mantarlar - dumanlı dumanlı, topuz; ve zehirlidir.

Hepsi benzerdir, renkte önemsiz farklar vardır, koku. Ve yenilebilir mantarların kokusu ve tadı her zaman hoş olmaz. Ama yine de mantar toplayıcıları onları alır ve genellikle govorushkami zehirlenmeleri vardır. İlk yardım zamanında sağlamazsanız, ölümcül bir sonuç mümkündür.

Mantarların tanımı

Govorushki küçük şapka mantarları daha sık bir çim örtüsünün olduğu yerlerde bulunur: çayırlarda, parklarda, ormanın kenarında. Çapları 2-6 cm, genç mantarlarda genellikle dışbükey, daha yaşlı olanlarda içbükey hale gelir. Mantar lamel, beyazımsı plakalar basıldığında koyulaşır. Pedikül silindiriktir, aşağı doğru daraltır, sadece clavate govorushki'de aşağıda genişler.

грибы говорушки фото

Govorushki, Temmuz-Kasım ayları arasında kuzey yarım kürede bulunur. Ryadovkov ailesi 2500'den fazla mantar çeşidi içerir ve govorushki cinsi en yaygın olanlardan biridir. Mantar aynı aileye. Çayır tüyü balmumu benzeri bir keçiye çok benzer ve çoğu zaman yakınlarda yetişir. Genellikle zehirlenmeye neden olan benzerlikleridir. Bal agarikleri ile sepete giren tek bir konuşmacı bile zehirlenmeye neden olabilir.

Zehirli govorushki

говорушка беловатая фото
goofy beyazımsı

Keçinin yenilebilir bir mantar olup olmadığını belirlemek zordur, çünkü renk ve koku bakımından sadece küçük farklılıklar vardır. Ve zehirli govorushk da mealy, hoş kokusu daha sık: voskovidnoj ve beyazımsı. Renk mantarın büyümesi ile değişir. Genç govorushki daha zor ayırt eder - hepsi grimsi veya beyazımsıdır. Bu nedenle acemi mantar toplayıcıları bu mantarları toplamamalıdır, özellikle yenilebilir keçilerin tadı amatör olduğu söylenir.

Zehirli balmumuna benzer keçi ve kaz beyazıdır. Mantarları toplarken, yenilebilir govorushkami, çayır bal mantarları ve pemboshennikom, pembemsi tabakları ve sporları farklılaştırmanın yanı sıra golovrushek gibi bir şapka, eşmerkezli çemberlerin yokluğu ile karıştırılabilir.

Zehirli madde muskarin

говорушка восковатая фото
govorushka mumsu

Zehirli govorushki, bitkisel zehirli muskarin içerir, ayrıca iyi bilinen sinek agarisinde üretilir. Muskarin asetilkoline benzer bir maddedir. Yutulması üzerine, muskarinik M-reseptörleri üzerinde etki göstererek, uyarılmalarına neden olur. Bu reseptörler normal olarak asetilkolin tarafından aktive edilir ve beyinden gelen düz kaslara sinir uyarıları iletir. Vücuttaki düz kaslar, iç organlarda, örneğin bağırsaklarda, kalpte ve bezlerde bulunur.

Govorushka balmumu ve beyazımsı, zehirlenmeye neden olur, asetilkolinin etkisine benzer şekilde çoğalır.

Zehir zehirlenmesi

Mantarlarla zehirlenme oldukça yaygındır. Govorushku yenilebilir mantarlar ile karıştırılabilir göz önüne alındığında, zehirlenme golovoroshko beyazımsı ve mumsu belirtileri ve belirtileri bilmeniz gerekir. Onları zehirlemek, sinek agarikleriyle zehirlenmeye çok benzer. Ancak, uçucu agariklerin belli ritüeller için uzak kuzeydeki insanlar tarafından kullanıldığına dair kanıtlar vardır ve bunlar halüsinojenler olarak bilinirler. Gagorushke'deki sinek agariklerinden farklı olarak muscazon halüsinasyonlarına neden olan hiçbir toksik madde yoktur, ancak muskarin çok daha fazlasını içerir.

Zehirlenme belirtileri

Govorushki voskovatoy veya beyazımsı zehirlenme belirtileri yerken 15-30 dakika sonra, daha az sıklıkla sonra ortaya çıkar. Hasta şikayette bulunur:

 • девушку тошнит bulantı için;
 • karın ağrısı;
 • nefes darlığı;
 • ateş;
 • görme bozukluğu.

Nesnel olarak zehirlenme belirtilerini görebilirsiniz:

 • yüzün kızarıklığı;
 • kusma;
 • расстройство кишечника artan tükürük;
 • bir bağırsak bozukluğu (ishal);
 • artan terleme;
 • bradikardi;
 • bronkospazm;
 • kan basıncını düşürmek;
 • kasılmalar.

Beyazımsı beyazımsı, balmumu veya sinek agar ile zehirlenmenin önemli belirtilerinden biri, konaklama ya da dar bir öğrenci spazmıdır. Hastanın görme bozukluğuna neden olan şey bu, yanlış miyopi denen şeydir.

спазм аккомодации фото
dar öğrenci

Sinir sistemi hasarı belirtileri de gözlenir, ancak bunlar halüsinasyon değil, kafa karışıklığı, hasta yetersiz olur, nerede olduğunu anlamıyor. Çoğunlukla öfori dramatik olarak değiştirebilecek korku ya da saldırganlık saldırıları vardır.

Muskarinin yan etkileri bir ürperti, bir ürperti. Sık idrara çıkma şeklinde idrara çıkma ihlali olabilir. Tüm bu semptomlar düz kas M-reseptörlerine maruz kalma ile ilişkilidir.

Genellikle zehirlenme belirtileri kendi kendine gider, zehirlendikten 2-3 saat sonra şiddetleri azalır. Kana ilave edilen muskarin miktarı büyükse, ölümcül bir sonuç mümkündür.

Ölüm, solunum ihlali nedeniyle oluşur. Bu, bronşların düz kaslarının spazmı ve bronşiyal bezlerin sekresyonunda bir artıştan kaynaklanır. Bronşiolların spazmı ve viskoz mukus oluşumunun artması nefes almayı zorlaştırır. Akciğerlerde hırıltı, solunum hışıltısı duyulabilir. Hastanın ciltte belirgin dispne, siyanotiklik (mavi) vardır.

Solunum ihlali hipoksiye (kanda oksijen azalmasına) neden olur, o zaman hiperkapni (kanda karbon dioksit içeriğinde bir artış) vardır. Zamanında yardım sağlamıyorsanız ölüm gerçekleşir.

Zehirlenme için ilk yardım

атропина сульффт Zehirlenme ilk belirtileri govorushkoy bir ambulans çağırmak gerekir. Muskarinin antidotu atropindir. Mümkünse, zehirlenmenin gelişmesini önlemek için atropin enjekte ederler. Böyle bir ihtimal olmadığında, daha sonra da bu kişinin harekete geçmesinden önce kurban kesilmelidir.

Hastaya hiçbir antiemetik ilaç veya ishal için ilaç vermeyin - vücut zehirden arındırılmalıdır. Zehirlenme sırasında, kusma kendiliğinden ortaya çıkar, bu semptomdur. Dilin kökünü tahriş ederek kendinizi kusturarak kışkırtmayı başarabilirsiniz, ancak bu amaç için su içemezsiniz, çünkü bu zehirin emilimini artıracaktır. Hastanın aktif kömür veya başka bir sorbenti alması daha iyidir.

Hasta bilincini kaybettiyse, solunum yollarında kusmayı önlemek için onu yanına yatırmak gerekir. Kramp yaparken, hastanın mobilyaya veya etraftaki nesnelere çarpmadığından emin olun. Hastaya su verin, lavman gerekmez, çünkü muskarinin emilimini artırabilir ve hastanın durumunu kötüleştirebilir.

Solunum durduğunda, resüsitasyon yapılır - suni solunum ve dolaylı kalp masajı .

Zehirlenme tedavisi

очистительная клизма

Hasta, genellikle yoğun bakım ünitesinde hastaneye götürülmelidir. Hala hastaneye giderken hastaya atropin (yeterli 0.1 gram) verilir. Atropin, M-reseptörlerinin tahrişini gideren bir kolinobloktur. Daha sonra muskarinin vücuttan çıkarılmasını, kalp aktivitesini desteklemeyi ve nefes almayı amaçlayan önlemler alırlar.

Muskarin çıkarmak için, mide durulayın ve bir hint yağı veya lavman reçete. Hastanın zihni karışırsa, o zaman infüzyon tedavisi yapılır, bu büyük hacimlerde tıbbi çözümlerin intravenöz enjeksiyonudur. Sonra "Furosemide" ("Lasix" olarak da bilinir) olarak adlandırırlar, böylece fazla su idrarı bırakır ve kandaki muskarin kalıntılarını temizler. Bu tedavi yöntemine zorlu diürez denir.

Kardiyak aktivite ihlalleri durumunda, kafur ve kafein reçete edilir ve dispne durumunda, solunum hacminde azalma, hastaya soluma için oksijen verilir. Ciddi durumlarda, akciğerlerin entübasyonu gerekli olabilir.

komplikasyonlar

Şiddetli zehirlenme, çocuklarda veya alkolik zehirlenmenin arka planında ortaya çıkarsa oluşabilir. Golovoroy zehirlenmesinin komplikasyonları:

 • bozulmuş solunum;
 • kardiyak aktivitenin bozulması, arter basıncının düşmesi;
 • Bronş spazmını arttıran kusmukluğun aspirasyonu ve gelecekte akciğerlerin iltihaplanmasına neden olabilir.

Bir govorushka mumsu veya solgun tarafından zehirlendiğinde prognoz, eğer yardım zamanında sağlanıyorsa, elverişlidir. Hastanın muskarin giderilmesinden sonra kandaki durumu hızla iyileşir ve 2-3 gün boyunca taburcu edilebilir.

Zehirlenme Zehirlenmesinin Önlenmesi

несъедобные грибы
zehirli mantarlar

Bir golovorushka tarafından zehirlenmeyi önlemek veya engellemek için:

 • Bilmediğiniz ya da tanıdık olmayan mantarları toplayamazsınız;
 • toplanan mantarları kontrol edin;
 • Yabancılardan ev yapımı konserve mantar satın almayın;
 • Mantarları çocuklara vermeyin, onlar için çok ağır yiyecekler;
 • mantarlı alkol içmeyin.

Zehirlenme govorushkoy balmumu veya paler sinek agaric zehirlenmesi çok daha zor taşınır. Bu tür zehirlenmelerin nadiren ölüme yol açmasına rağmen, hastalığın böyle bir gelişiminin olması ihtimali hala vardır, bu nedenle ilk belirtiler için bir ambulans çağırmanız gerekir.

Yükleniyor ...