İyot zehirlenmesi

йод İyot insan vücudunda hayati bir elementtir. Eksikliği ile çeşitli metabolik bozukluklar vardır.

Ve bu maddenin fazlalığını tehdit eden nedir? İyot ile zehirlenme ve sonuçların ne kadar ciddi olacağı mümkün mü?

İyot ile zehirlenmek mümkün mü

Kristalin iyot, oldukça agresif bir elementtir. Kısa süreli cilt temasında bile yanmalara neden olur. Tıbbi amaçlar için, iyot dayalı çeşitli ilaçlar kullanarak.

 1. Dezenfektanlar -% 5 ve 10 konsantrasyonda alkol çözeltisi, Iodinol, Iodoform. Harici olarak kullanılırlar.
 2. Doz formları oral olarak alınır - sodyum ve potasyum iyodür, Yatren, Enteroseptol, Yodonat.
 3. Kontrast ajanlar olarak tanı preparatları (İyot).

Kullanım talimatlarını ihlal ederseniz, bu ilaçlardan herhangi biri zehirlenebilir:

 • harici araçlarda kullanmak;
 • ilaç dozunu aşar;
 • Katılan hekimin gözetimi olmadan onları al.

Çoğu zaman akut zehirlenme, büyük miktarlarda (örneğin, çocuklar tarafından) ağızdan iyot preparatlarının ağız yoluyla alınması durumunda ortaya çıkar. İlaçların yanlış hesaplanmış bir rejiminde veya iyot kullanan bir fabrikada çalışırken kronik zehirlenme mümkündür.

пары йода Bir çözelti halinde iyot içersem ne olur? Sonuçlar, vücut tarafından alınan saf elementin miktarına bağlı olacaktır. Kristalin iyot açısından ölümcül doz bir yetişkin için 2 gramdır. Negatif etki esas olarak sindirim sisteminin mukoza zarının yanması ile belirlenir.

İnhalasyon iyot buharı da zehirlidir ve solunum sistemine tahriş ve yanıklara neden olur. Cilt üzerinde geniş birikme ile, eleman, kan içine emilebilir.

Su ile iyot içersem ne olur? Bu durumda tahriş, çözeltinin konsantrasyonuna bağlı olacaktır. Küçük dozlarda, bu kokteyl sağlık için bir tehdit oluşturmaz.

Yüksek konsantrasyonlarda, iyot, vücut hücrelerinin protein yapıları üzerinde yıkıcı bir etkiye sahiptir. Mukoza zarının kimyasal yanması, ağrı, şişlik. Belki de alerjik reaksiyonlar ve anafilaktik şok gelişmesi. Larenks, bronş ve akciğer ödeminde, boğulma meydana gelir. İyot, sindirim sisteminden kan içine iyi emilir, ardından merkezi sinir sistemi, karaciğer, kardiyovasküler sistem ve böbreklerdeki hasar belirtileriyle genel zehirlenme olur.

İyot zehirlenmesinin belirtileri

боль в горле Tıpta, iyot zehirlenmesine "iyodizm" denir. Hastalığın akut ve kronik seyri vardır.

Akut iyot zehirlenmesi durumunda, semptomlara mukoza zarının yanması ve solunum, kardiyovasküler ve sinir sistemi hasarları neden olur.

 1. Soluma, burun akıntısı, öksürük, lakrimasyon, salivasyon geliştirir, ağızda metalik bir tat görünür.
 2. Mideye girerken, ağrıda ağrı ve yanma, özofagus, mide ortaya çıkar.
 3. Susuzluk gelişir.
 4. Ağızdan iyot kokusunu yakalayabilirsiniz.
 5. Ağzın dil ve müköz membranları kahverengi renktedir.
 6. Kusma vardır, yemek kitleleri koyu sarı veya mavi renktedir (midede nişastalı yiyecek varsa). Olası kan safsızlıkları.
 7. İshal, bazen kanla.

галлюцинации Şiddetli durumlarda gelişir:

 • burun şişmesi, larinks, nefes darlığı;
 • kan basıncında azalma: solukluk, nefes darlığı, bilinç kaybı;
 • deliryum, halüsinasyonlar, konvülsiyonlar, koma;
 • idrara çıkma ihlali - az idrar var, içinde kan ve mukus var.

Belki de alerjik reaksiyon ve anafilaktik şok gelişmesi. Şok hali, sindirim kanalının mukoza zarının yanıklarından kaynaklanan ciddi içsel ağrı nedeniyle de meydana gelebilir.

отравление йодом Kronik zehirlenme işte veya uzun süreli iyot içeren ilaçlar kullanılarak elde edilebilir. Saf günlük iyot dozu günlük 500 mcg'yi aşmaz, güvenlidir - günde 1000 mcg'den fazla değildir.

Kronik zehirlenmedeki semptomlar silinmiştir. Kural olarak, tiroid bezinin disfonksiyonu gelişir, bağışıklıkta bir azalma, muhtemelen diğer hastalıkların ortaya çıkması.

 1. İyododerma - konfluent akne, ürtiker, dermatit.
 2. Göz lezyonları - konjonktivit, blefarit, diğer inflamatuar süreçler.

Çocuklarda iyot zehirlenmesi

Zehirlenme, muhtemelen yanlışlıkla iyot bazlı ilaçları alarak. Çocuk ağız mukozasının, dilinin, ağızdan iyot kokusunun, kusmuk karakteristik renginin lekelenmesini deneyimleyecektir.

Bir çocuk seyreltilmemiş bir alkol solüsyonu şeklinde iyot içerse veya diğer iyot içeren ilaçların önemli bir miktarını (birkaç mililitre) yuttuysa, belki de tüm zehirlenme belirtilerinin gelişmesini, boğulmaya kadar geliştirir. Bu nedenle acil tıbbi servisi hemen aramalı ve ilk yardım vermelisiniz.

İyot zehirlenmesi olan çocuklar için ilk yardım

отравление ребенка Çocuk iyot içerse ne yapmalı? Onu hemen yatağa koymalısın. Kramplar uzuvları tamir ettiğinde, küçük kundaklanabilir. Arka taraftaki pozisyonu koruyun, kafa, bebeğin boğulmaması için yana doğru döndü. Kusma varsa, ağız ve burnu bir bezle temizleyin.

Çocuk bilinçli ise, ambulans ekibi gelmeden önce, aşağıdaki eylemleri gerçekleştirirler.

İyot zehirlenmesi ne yapılmalı?

 • ılık su 1 su bardağı 3-4 kez, her sebepten sonra kusma;
 • son alımda 5 tablet aktif karbon vermek;
 • nişasta veya un suyla seyreltin - nişasta iyot için doğal bir panzehirdir;
 • Gözlerle veya ağızla temas halinde, ılık suyla yıkayın ya da ıslak bir bezle silin;
 • İyot,% 2'lik soda çözeltisi ile deriden yıkanır.

Özofagusta, üç yaşın altındaki çocuklarda şiddetli ağrı ile kusmaya yapay olarak neden olamazsınız. Bebeklerin bol miktarda içecek vermesi, 3 tablet kömürü, nişasta çözeltisi vermesi ve bir doktorun gelişini beklemeniz gerekir.

tedavi

тиосульфат натрия İyot için bir antidot, sodyum tiyosülfattır. 1–2 bardak miktarında% 5'lik bir çözelti şeklinde içilir ve ağzından yıkanır.

 1. İçeride zarflama malzemesi: nişasta kissel, yumurta, süt, tereyağı.
 2. Zorla diürez uygulayın.
 3. İntravenöz sıvıları enjekte ederek dehidrasyonu ortadan kaldırın.
 4. Sodyum tiyosülfat intravenöz olarak uygulanır.
 5. Gözler su ile yıkanır,% 2'lik bir Dicain solüsyonu ile aşılanır.
 6. Şiddetli ağrı için, anestezi reçete edilir.
 7. Uygula kalp aktivitesini uyaran araçlar; bronkospazmı çıkarır ve antitusif ilaçlar verirler. Akciğere ciddi hasar verilmesi durumunda, oksijenle uzun süreli soluma yapılması tavsiye edilir.

Şiddetli vakalarda, hemodiyaliz gerekli olabilir.

İyot zehirlenmesinin sonuçları

поражение печени İyot zehirlenmesi durumunda zamanında tıbbi bakım ile, vücut için sonuçları en aza indirilecektir. Bunlar esas olarak sindirim sisteminin mukoza zarları üzerindeki etkisi ve karaciğer ve böbreklere toksik hasar ile ilişkilidir.

Bir süre doktorun tavsiyesi üzerine koruyucu bir diyet izlemeniz gerekecektir. Kronik zehirlenmelerde, vücutta iyot içeriği üzerine çalışmalar yapmak ve tiroid bezinin işlevini kontrol etmek gereklidir. Bir elemanın bir organizmada alınmasının sona ermesinde, yeterince hızlı bir şekilde giderilir.

İyot ile zehirlenirseniz, ilk yardım önlemlerini alın, paralel olarak, ambulansla iletişime geçmelisiniz. Nitelikli yardım sağlarken, hastalık başarılı bir şekilde tedavi edilir ve sonuçları minimaldir. Kronik vakalarda, optimal tedavi amacıyla bir tıbbi muayeneye tabi tutulmalıdır.

yükleniyor ...