İyot zehirlenmesi

йод İyot insan vücudunda hayati bir unsurdur. Eksikliği ile birlikte çeşitli metabolik bozukluklar vardır.

Peki bu maddenin fazlalığını ne tehdit ediyor? İyot ile zehirlenmesi mümkün mü ve sonuçları ne kadar ciddi olacak?

İyot ile zehirlenmesi mümkün mü

Kristalin iyot oldukça agresif bir elementtir. Kısa süreli cilt temasında bile yanıklara neden olur. Tıbbi amaçlar için, iyot bazlı çeşitli ilaçlar kullanın.

 1. Dezenfektanlar -% 5 ve% 10 konsantrasyonda alkol çözeltisi, İyodinol, İyodoform. Dışarıdan kullanılırlar.
 2. Oral yoldan alınan dozaj formları - sodyum ve potasyum iyodür, Yatren, Enteroseptol, Yodonat.
 3. Kontrast madde olarak tanı amaçlı ilaçlar (iyot).

Kullanım talimatlarını ihlal ederseniz, bu ilaçlardan herhangi biri zehirlenebilir:

 • dış araçların içinde kullanmak;
 • ilaç dozunu aşmak;
 • onları doktorun gözetiminde olmadan alınız.

En sık akut zehirlenme, büyük miktarlarda (örneğin çocuklar tarafından) sözlü olarak iyot preparatlarının istemeden yutulması halinde ortaya çıkar. Yanlış şekilde hesaplanan ilaç alımında veya iyot kullanan bir fabrikada çalışırken kronik zehirlenme mümkündür.

пары йода Bir çözelti halinde iyot içersem ne olur? Sonuçlar, vücut tarafından alınan saf elementin miktarına bağlı olacaktır. Kristalin iyot cinsinden ölümcül doz bir yetişkin için 2 gramdır. Olumsuz etki, öncelikle, sindirim sisteminin mukoza zarının yanıkları tarafından belirlenir.

Solunum iyot buharı da zehirlidir ve tahrişe neden olur ve solunum sistemine yanar. Derideki yoğun birikimlerle element kana emilebilir.

Su ile iyot içersem ne olur? Bu durumda tahriş, çözeltinin konsantrasyonuna bağlı olacaktır. Küçük dozlarda, bu kokteyl sağlığa tehdit oluşturmaz.

Yüksek konsantrasyonlarda, iyot, vücut hücrelerinin protein yapıları üzerinde yıkıcı bir etkiye sahiptir. Mukoza zarının kimyasal yanması, ağrı, şişlik. Belki alerjik reaksiyonların ve anafilaktik şokun gelişmesi. Larinks, bronşlar ve akciğerlerde ödem olması durumunda boğulma meydana gelir. İyot, sindirim sisteminden kana iyi emilir, ardından merkezi sinir sistemine, karaciğere, kardiyovasküler sisteme ve böbreklere verilen hasar işaretleri ile genel zehirlenmeler izlenir.

İyot zehirlenmesi belirtileri

боль в горле Tıpta, iyot zehirlenmesine "iyot" denir. Hastalığın akut ve kronik seyri vardır.

Akut iyot zehirlenmesi durumunda, semptomlara mukoza zarının yanması ve solunum, kardiyovasküler ve sinir sistemlerinin zarar görmesi neden olur.

 1. Soluma burun akıntısı, öksürük, lakrimasyon, tükürük gelişir, ağızda metalik bir tat ortaya çıkar.
 2. Mideye girerken ağızda ağrı ve yanma, yemek borusu, mide oluşur.
 3. Susuzluk gelişir.
 4. Ağızdan iyot kokusunu yakalayabilirsiniz.
 5. Ağızdaki dil ve mukoza zarları kahverengidir.
 6. Kusma var, yiyecek kitleleri koyu sarı veya mavi (midede nişastalı yiyecek varsa) renklidir. Muhtemel kan kirleri.
 7. İshal, bazen kanla.

галлюцинации Ağır vakalarda gelişir:

 • burun şişmesi, gırtlak, nefes darlığı;
 • kan basıncında azalma: solukluk, nefes darlığı, bilinç kaybı;
 • deliryum, halüsinasyonlar, konvülsiyonlar, koma;
 • idrara çıkma ihlali - az idrar var, içinde kan ve mukus var.

Belki de alerjik reaksiyon ve anafilaktik şokun gelişimi. Şokun durumu ayrıca sindirim sisteminin mukoza zarındaki yanıklardan kaynaklanan şiddetli iç ağrı nedeniyle de oluşabilir.

отравление йодом Kronik zehirlenme, işte veya iyot içeren ilaçların uzun süreli kullanımı ile elde edilebilir. Yararlı günlük saf iyot dozu 500 mcg, güvenli - günlük 1000 mcg'den fazla değildir.

Kronik zehirlenmedeki semptomlar silindi. Kural olarak, tiroid bezinin fonksiyon bozukluğu, bağışıklıkta azalma, muhtemelen başka hastalıkların ortaya çıkması halinde gelişir.

 1. İyododerma - konfluent akne, ürtiker, dermatit.
 2. Göz lezyonları - konjonktivit, blefarit, diğer enflamatuar süreçler.

Çocuklarda iyot zehirlenmesi

Zehirlenme, muhtemelen yanlışlıkla iyot bazlı ilaçlar alarak. Çocuk ağız mukozası, dil, ağızdan iyot kokusu, kusmunun karakteristik rengi lekelemesi yaşar.

Eğer bir çocuk seyreltilmemiş alkol çözeltisi şeklinde iyot içmişse veya iyot içeren ilaçların önemli bir miktarını (birkaç mililitre) yutmuşsa, boğulmaya kadar belki de tüm zehirlenme belirtilerinin gelişmesi. Bu nedenle, acil sağlık servisini derhal aramalı ve ilk yardım sağlamalısınız.

İyot zehirlenmesi olan çocuklar için ilk yardım

отравление ребенка Çocuk iyot içerse ne yapmalı? Onu hemen yatırmalısın. Kramplar uzuvları düzelttiğinde, kundaklanabilir. Sırttaki pozisyonunu koru, baş tarafa dönerek bebeğin boğulmamasını sağla. Kusma varsa, ağzınızı ve burnunuzu bir bezle temizleyin.

Çocuk bilinçliyse, ambulans tugayı gelmeden önce aşağıdaki işlemleri yaparlar.

İyot zehirlenmesi yaparken ne yapılmalı:

 • her defasında kusmaya neden olan ılık su 1 bardak 3-4 kez alınır;
 • son resepsiyonda 5 aktif karbon tableti vermek;
 • Sudaki nişastayı veya unu seyreltin - Nişasta, iyot için doğal bir panzehirdir;
 • göz veya ağızla teması halinde, ılık suyla yıkayın veya nemli bir bezle silin;
 • İyot ciltten% 2 soda çözeltisi ile yıkanır.

Yemek borusunda üç yıla kadar olan çocuklarda yapay olarak kusturmaya başlayamazsınız. Bebeklerin bol miktarda içecek sağlamaları, 3 tablet kömür vermeleri, nişasta çözeltileri kullanmaları ve doktora gelmelerini beklemeniz gerekir.

tedavi

тиосульфат натрия İyot antidotu sodyum tiyosülfattır. 1-2 bardak miktarında% 5'lik bir çözelti şeklinde içilmesi ve ağzın çalkalanması sağlanır.

 1. İçeride zarf almak anlamına gelir: nişasta kissel, yumurta, süt, tereyağı.
 2. Zorla diürez uygulayın.
 3. İntravenöz sıvıları enjekte ederek dehidrasyonu ortadan kaldırın.
 4. Sodyum tiyosülfat intravenöz olarak uygulanır.
 5. Gözler suyla yıkandı,% 2'lik bir Dicain çözeltisi ile aşılandı.
 6. Şiddetli ağrı için, bir anestezik reçete edilir.
 7. Kalp aktivitesini uyaran araçlar uygulayın; bronkospazmı giderir ve antitussif ilaçlar verir. Akciğerlere ciddi hasar verilmesi durumunda, oksijen ile uzun süre solunması tavsiye edilir.

Ağır vakalarda hemodiyaliz gerekebilir.

İyot zehirlenmesinin sonuçları

поражение печени İyot zehirlenmesi durumunda tıbbi bakımın zamanında sağlanması ile vücut için sonuçlar minimum düzeyde olacaktır. Bunlar esas olarak sindirim sisteminin mukoz membranları üzerindeki etkisi ve karaciğer ve böbreklerde toksik hasar ile ilişkilidir.

Doktor tavsiyesi üzerine bir süre koruyucu bir diyet izlemeniz gerekir. Kronik zehirlenmelerde, vücutta iyot içeriği ile ilgili çalışmalar yapmak ve tiroid bezinin işlevini kontrol etmek gerekir. Bir organizmada bir elementin alınmasının sona ermesinde, yeterince hızlı bir şekilde çıkarılır.

İyot zehirlenmesi durumunda ilk yardım önlemlerini alın, paralel olarak bir ambulans ile iletişime geçmelisiniz. Nitelikli yardım sağlarken hastalık başarılı bir şekilde tedavi edilir ve sonuçları minimumdur. Kronik vakalarda, optimal tedavi için tıbbi muayeneye ihtiyaç vardır.

yükleniyor ...