Kendimi soda ile zehirleyebilir miyim?

натрий двууглекислый Her evde sodyum bikarbonat veya kabartma tozu mevcuttur. Şekerleme ve pişirme yapmak için kullanılır. Birisi bunu tedavi etmeye veya kozmetik amaçlı kullanmaya çalışır. Çoğu insan, kendilerini kabartma tozu ile zehirleyip zehirleyemeyeceğini düşünmez. Aslında zehirlenme mümkündür ve sonuçları oldukça ciddi olabilir.

Sodyum hidroksit - kostik soda, toksik özellikleri ile bilinir. Ağırlıklı olarak endüstriyel üretimde kullanılır. Evde, bu madde aynı zamanda güçlü kirletici maddeleri temizlemek ve boruları tıkanıklıklardan temizlemek için de kullanılır. Temizlik ürünlerinin bir parçasıdır. Bu nedenle soda ile zehirlenme önemlidir. Bunu nasıl önleyeceğinizi ve sorun meydana gelirse ne yapacağınızı bilmelisiniz.

Kabartma tozu için tehlikeli nedir?

Besin sodası sık sık mide ekşimesini ortadan kaldırmak için kullanılır, ancak bu yöntem çok tartışmalıdır, çünkü daha fazla mide suyu içeren hidroklorik asit üretimini uyarır. Asit ricochet adı altında bir kısır döngü oluşur, çünkü hangi mide ekşimesi yenilenmiş canlılıkla geri döner.

пищевая сода Tek bir sodyum bikarbonat kullanımıyla, olabilecek en zararsız şey şişkinliğin eşlik ettiği aşırı karbondioksit oluşumudur. Yutulduğunda veya gözün mukoza üzerinde olduğunda, soda tahrişe ve iltihaba neden olur. Örneğin deriye uzun süre maruz kaldığında, kompresler gibi, soda da bir lokal reaksiyona neden olur.

Bazı hastalıklar ve kilo kaybı için döküntü kabartma tozu kullanın. Vücudu kabartma tozu ile zehirleyen bu eylemlerin neden olduğu en tehlikeli sonuç, metabolik alkaloz gelişmesidir - kanın pH'ı alkalin tarafa kaydırılır. Bu, beynin ve kalbin kan akışının bozulmasına, baskıda bir azalmaya katkıda bulunur. Sinir hücrelerinden kaslara impulsların artan iletimi, nöbetlerin ortaya çıkmasına neden olur. Bağırsak motor aktivitesi azalır ve kabızlık belirir. Solunum merkezini baskı altına alır.

Kostik soda, nemi aktif olarak emen ve suda iyi çözünen kristal yapılı renksiz bir maddedir. İletişim kurduğu her şeyi paslandırabilme özelliğine sahiptir. Deriyi veya müköz membranları etkileyerek, sodyum hidroksit derin yanıklara neden olur.

Gözünüze girerse, optik sinirin parçası üzerinde geri dönüşümsüz değişiklikler gelişir ve körlüğün nedeni budur. Sodyum hidroksit ile zehirlendiğinde, alkaloz da gelişir. Bir kardiyovasküler sistem, karaciğer, böbrekler var. Akciğerin ödemi gelişebilir. Kostik soda öldürücü doz 20 ml'dir.

Soda zehirlenmesi belirtileri

Tek bir sodadan soda zehirlenmesinden elde edilemez. Zehir almak için çok fazla almalısın. Ancak, kendi kendine ilaçlama veya kilo kaybı için soda kullanımı nedeniyle, metabolik alkaloz gelişirse, belirtiler aşağıdaki gibi olabilir:

 • симптомы отравления содой
  susuzluk

  soluk bir cilt gri bir renk ile;

 • Uzuvların ve yüzün duyarlılık bozukluğu;
 • sinirlilik, kaygı;
 • baş ağrısı, baş dönmesi, hafıza kaybı;
 • susuzluk ve iştahsızlık;
 • konvulsif kas kasılmaları;
 • basınç ve taşikardi depresyonu;
 • nadir solunum;
 • hızlı yorgunluk.

Kostik soda ile zehirlenme çok daha zordur.

 1. Боль в пищеводе из-за отравления каустической содой
  Özofagusta yanık ağrısı

  Yutulduğunda, ağızda, yemek borusunda ve midede dayanılmaz yanıklar ortaya çıkar.

 2. Bu aşındırıcı bir madde olduğu için, temas noktasında derin yanıklar görülür. Mide suyunun hidroklorik asit tarafından alkali nötralize edildiğinden mide daha az acı çeker.
 3. Yanıklar o kadar güçlü olabilir ki özofagus duvarında bir delik (delik) oluşabilir. Sonuç olarak, dokular dışarıda zarar görür: mediastinit, özofagus çevresindeki yumuşak dokular (peri özofagit) ve akciğerleri çevreleyen zarfın iltihaplanması (plörezi) gelişir. Muhtemelen büyük kanama.
 4. Akut kalp yetmezliği, kan basıncında önemli bir düşüş ve bir çöküşün gelişmesiyle gelişebilir. Cilt solgun ve soğuk olur.
 5. Böbrek ve karaciğer yetmezliği, pulmoner ödem belirtileri vardır.
 6. Karın ağrısında (peritonit) iltihap gelişmesi ile mide perforasyonu ölümle sonuçlanabilir.

Kostik soda zehirlenmesine bağlı ölüm sebebi, ağrının solunum yolu içine atıldığı durumlarda ağrı şoku, yanık hastalığı ve şiddetli kanama gibi aspirasyon pnömonisi gibi komplikasyonlardır.

Боль в горле из-за ожога парами каустической содой
Boğaz ağrısı

Muhtemelen, havadaki yüksek konsantrasyonlarda, kostik soda ile zehirlenme. Gözlerine girersen çok acı çekersin, gözden kaybedebilirsin. Zehir, solunum yolundan vücuda girerse, o zaman karşılık gelen belirtiler ortaya çıkar:

 • boğaz ağrısı;
 • paroksismal öksürük;
 • ses kısıklığı ya da sesin tamamen kesilmesi;
 • inflamasyon veya pulmoner ödem.

Cilt ile temas yanıkların görünümü ile eşlik eder.

İlk ön tıbbi bakım ve tedavi

Bir kurban kostik soda ile zehirlenmiş bulunursa, ona ilk yardım verilmelidir.

 1. Bir ambulans çağırın ve tugayı kendiniz arayın.
 2. Toksik madde ile teması durdurun. Odayı havalandırın. Gözde veya ciltte alkali ile temas halinde, en az 15 dakika boyunca temiz su ile yıkayınız. Zehir içeri girerse, o zaman mide içeriğini seyreltmek için süt veya su içmelisiniz, fakat üçten fazla gözlük kullanmayın.
 3. Mağdur bilinçsiz ise, o zaman onu yanına koyun ve dokunmayın. Bir nabız yokluğunda, kalbin dolaylı bir masajı ve ağzın buruna nefes alması gerçekleştirilir.

Kostik soda ile zehirlendiğinde, mideyi kendiniz yıkamamanız gerekir! Aracı nötralize etmek için kullanmayın, çünkü kimyasal etkileşim sonucunda karbondioksit açığa çıkar, bu da midenin uzamasına neden olur, bu da ağrıyı ve kanamayı arttırır. Kusmaya neden laksatifler ve ilaçlar vermeyin.

Diğer tüm eylemler yalnızca sağlık çalışanları tarafından gerçekleştirilir:

 • введение обезбаливающего bir prob kullanarak mide lavajı;
 • ağrı şoku ile mücadele için, narkotik ilaçlar da dahil olmak üzere ağrı kesiciler enjekte;
 • Semptomatik tedavi: Solunum merkezinin uyarılması, kardiyak aktivitenin kontrolü ve kan basıncı seviyesi.

Tüm kurbanlar yoğun bakım ünitesinde hastaneye yatırılır.

Zehirlenmenin sonuçları çok ağır olabilir. Eğer bir kişi hayatta kalırsa, yemek borusu alanında büyük olasılıkla yanık olacaktır, çünkü daha sonra yara izleri olacak ve lümeninin daralmasına yol açacaktır. Bu, gıda müdahalesini gerektiren mide ve bitkinliğe gıdaların geçişini önler.

Soda zehirlenmesinin önlenmesi

Kurallar çok basit ama etkili.

 1. Резиновые перчатки как средство защиты
  Koruma araçları

  Sindirim sistemi hastalıklarını tedavi etmek için kabartma tozu kullanmayın.

 2. Kostik soda ile çalışırken, lastik eldiven, gözlük ve solunum cihazlarını unutmayınız.
 3. Sodyum hidroksitin kullanıldığı oda iyi havalandırılmalıdır.
 4. Alkaliyi sıkıca kapatılmış bir kapta tutun. Çocuklardan imzalayıp uzak durduğunuzdan emin olun.
 5. İşten sonra kalıntıları iyice yıkayın.

Böylece, soda ile kendinizi zehirleyip zehirleyemediğinizi bilerek, başka amaçlarla sodyum bikarbonat kullanmaya değip değmeyeceğini bir kez daha düşünün. Eğer kostik soda ile çalışmanız gerekiyorsa, o zaman dikkatli olun, çünkü dikkatsizlik, engelliliğe ve hatta ölüme neden olabilir.

Yükleniyor ...