Kendime soda ile zehir miyim?

натрий двууглекислый Her evde sodyum bikarbonat veya fırın çamuru bulunur. Şekerleme ve fırın yapmak için kullanılır. Birisi bunu tedavi etmeye veya kozmetik amaçlı kullanmaya çalışır. Çoğu kişi kendilerini kabartma tozu ile zehirleyip püsküremediklerini düşünmüyor bile. Aslında, zehirlenme mümkündür ve sonuçlar oldukça ciddi olabilir.

Sodyum hidroksit - kostik soda, toksik özellikleri ile bilinir. Esas olarak endüstriyel üretimde kullanılır. Evde, bu madde aynı zamanda güçlü kontaminantları gidermek ve tıkanıklıklardan temizlemek için de kullanılır. Temizleme ürünlerinin bir parçasıdır. Bu nedenle, soda ile zehirlenme önemlidir. Bunu nasıl önleyeceğinizi ve sorun meydana gelirse ne yapacağınızı bilmelisiniz.

Pişirme soda için tehlikeli nedir?

Besin soda çoğunlukla mide yanmalarını ortadan kaldırmak için kullanılır, ancak bu yöntem çok tartışmalıdır, çünkü hidroklorik asit içeren gastrik sıvının üretimini uyarır. Bir asit kısırlığı adı altında bir kısır döngü oluşturulur, bu nedenle mide bulancısı yenilenmiş enerjiyle geri döner.

пищевая сода Tek bir sodyum bikarbonat kullanımı ile meydana gelebilecek en zararsız şey, şişkinlik eşliğinde aşırı karbon dioksit oluşumudur. Yutulduğunda veya gözün mukus zarı üzerinde, soda tahrişe ve iltihaba neden olur. Cildinize uzun süre maruz kaldıkça, örneğin sıkıştırıcı olarak, soda da yerel bir reaksiyona neden olur.

Bazı hastalıklar ve kilo kaybı için döküntü kabartma tozu kullanın. Vücudunu kabartma tozu ile zehirleyen bu eylemlerin neden olduğu en tehlikeli sonuç metabolik alkalozun gelişmesidir - kanın pH'sı alkalin tarafa kaydırılmıştır. Bu, beynin ve kalbin kan akışının bozulmasına, baskıda bir azalmaya katkıda bulunur. Sinir hücrelerinden kaslara impulsların artan iletimi, nöbetlerin ortaya çıkmasına neden olur. Bağırsak motor aktivitesi azalır ve kabızlık belirir. Solunum merkezini bastırır.

Kostik soda, nemi etkin bir şekilde absorbe eden ve suda iyi çözünen kristal yapısına sahip renksiz bir maddedir. Temas ettiği her şeyi aşındırma kabiliyeti vardır. Deriyi veya mukoza zarlarını etkileyen sodyum hidroksit derin yanıklara neden olur.

Gözünüze bulaşırsa, körlüğün nedeni olan optik sinirin geri dönüşsüz değişiklikleri gelişir. Sodyum hidroksit ile zehirlendiğinde, alkaloz da gelişir. Bir kardiyovasküler sistem, karaciğer, böbrekler var. Akciğerlerin ödem gelişebilir. Kostik soda öldürücü doz 20 ml'dir.

Soda zehirlenmesi belirtileri

Tek bir sodadan soda zehirlenmesinden elde edilemez. Zehirlemek için çok fazla almanız gerekir. Ancak eğer sıklıkla kendi kendine ilaç verme veya kilo kaybı için soda kullanırsanız, metabolik alkaloz gelişirse belirtiler şunlar olabilir:

 • симптомы отравления содой
  susuzluk

  soluk cilt; gri bir renktedir;

 • Ekstremitelerin ve yüzün duyarlılık bozukluğu;
 • sinirlilik, endişe;
 • baş ağrısı, baş dönmesi, hafıza kaybı;
 • susuzluk ve iştahsızlık;
 • konvülsif kas kontraksiyonları;
 • basınç baskılanması ve taşikardi;
 • nadir nefes alma;
 • hızlı yorgunluk.

Kostik soda ile zehirlenme çok daha zordur.

 1. Боль в пищеводе из-за отравления каустической содой
  Özofagusta ağrı yakma

  Yutulduğunda ağızda, yemek borusu boyunca ve midede dayanılmaz yanma ağrıları ortaya çıkar.

 2. Bu aşındırıcı bir madde olduğu için, temas noktasında derin yanıklar görülür. Mide mide suyunun hidroklorik asidi tarafından nötralize edildiğinden mide daha az muzdariptir.
 3. Yanıklar o kadar güçlü olabilir ki özofagus duvarında bir delik (delik) oluşabilir. Sonuç olarak, dokular dışarıda hasar görür: mediastinitis, özofagustaki yumuşak dokular (peri-özofajit) ve akciğerleri çevreleyen zarfın iltihabı (plevra sıvısı) gelişir. Belki de muazzam kanama.
 4. Akut bir kalp yetmezliği kan basıncında belirgin bir düşüş ve bir çöküş gelişimi ile gelişebilir. Cilt soluk ve soğuk olur.
 5. Böbrek ve karaciğer yetmezliği pulmoner ödem bulguları vardır.
 6. Karın boşluğunda (peritonit) iltihaplanma ile birlikte midenin delinmesi ölümle sonuçlanabilir.

Kostik soda zehirlenmesine bağlı ölüm nedeni ağrı şoku, yanık hastalığı ve mide içeriği solunum yollarına atıldığında aspirasyon pnömonisi gibi ciddi kanamalar gibi komplikasyonlardır.

Боль в горле из-за ожога парами каустической содой
Boğaz ağrısı

Muhtemelen, özellikle havadaki yüksek konsantrasyonlarda kostik soda ile zehirlenmektedir. Gözlerine girersen, acı çekersin, görme kaybedebilirsin. Zehir vücutta solunum borusundan geçerse, ilgili semptomlar ortaya çıkar:

 • boğaz ağrısı;
 • paroksismal öksürük;
 • ses kısıklığı veya tamamen ses kaybı;
 • inflamasyon veya pulmoner ödem.

Cilt ile temas yanıkların görünümü ile eşlik eder.

İlk ön tıbbi bakım ve tedavi

Bir kurban kostik soda ile zehirlenmiş bulunursa, ona ilk yardım verilmelidir.

 1. Bir ambulans çağırın ve tugayı kendiniz arayın.
 2. Toksik madde ile teması kes. Odayı havalandırın. Gözde veya ciltte alkali ile temas halinde, en az 15 dakika boyunca temiz su ile yıkayınız. Zehir içeri girerse, mide içeriğini seyreltmek için süt veya su içmelisiniz, fakat en fazla üç bardak içmelisin.
 3. Kurban bilinçsiz ise, yanına koyun ve dokunmayın. Nabız yokluğunda kalbin dolaylı olarak masajı yapılır ve burun içine ağzının solunması yapılır.

Kostik soda ile zehirlendiğinde, karnınızı kendiniz yıkamamanız gerekir! Nötralize etmek için bu araçları kullanmayın, çünkü kimyasal etkileşim sonucu karbondioksit salınır, bu da ağrıyı ve kanamayı arttıran karın germesine yol açar. Kusmaya neden laksatifler ve ilaçlar vermeyin.

Diğer tüm eylemler yalnızca sağlık çalışanları tarafından gerçekleştirilir:

 • введение обезбаливающего bir sonda kullanarak gastrik yıkama;
 • ağrı şokuyla mücadele için narkotik ilaçlar da dahil olmak üzere ağrı kesiciler enjekte etmek;
 • semptomatik tedavi: solunum merkezinin uyarılması, kalp aktivitesinin kontrolü ve kan basıncı seviyesi.

Tüm kurbanlar yoğun bakım ünitesinde hastaneye yatırılır.

Zehirlenmenin sonuçları çok ağır olabilir. Bir kişi hayatta kalırsa, büyük ihtimalle özofagus alanında yanık olur ve bu nedenle yara izi görür ve lümeninin daralmasına neden olur. Bu, gıdanın mideye ve yorgunluğa girmesini önler ve cerrahi müdahale gerektirir.

Soda zehirlenmesinin önlenmesi

Kurallar çok basit, ama etkili.

 1. Резиновые перчатки как средство защиты
  Korunma araçları

  Sindirim sistemi hastalıklarını tedavi etmek için kabartma tozu kullanmayın.

 2. Kostik soda ile çalışırken, lastik eldiven, gözlük ve solunum cihazlarını unutmayınız.
 3. Sodyum hidroksidin kullanıldığı oda iyi havalandırılmalıdır.
 4. Alkali sıkıca kapalı bir kaba koyun. İmzaladığınızdan ve çocuklarınızdan uzak durduğunuzdan emin olun.
 5. İş bittikten sonra pisliği iyice yıkayın.

Böylece, kendinizi gazlı içecek ile zehirleyip bırakamayacağınızı bilerek, başka amaçlar için sodyum bikarbonat kullanmaya değip değmeyeceğiniz konusunda bir kez daha düşünmeye değer. Kostik soda ile çalışmanız gerekiyorsa dikkatli olun, özensizlik ve hatta ölümle sonuçlanabileceğinden dikkatli olun.

Yükleniyor ...