Kedilerde Zehirlenme - Evde belirtileri ve tedavisi

отравление котов Sevgili kediniz, yakın zamana kadar oynak ve sevecen olsa bile, garip davranır, bu, doğal olarak, endişe verici olamaz. Bu gibi durumlarda, bu durumun nedenleri hakkında düşünmek gerekir ve bunlar hem bulaşıcı olabilir - bakteri, virüs ve istilacı - solucanlar. Kedi zehirlenmesi nadir değildir, bu nedenle temel bir semptom ve tedavi bilgisi, bir veterinerin yardımına başvurmadan ya da gelmeden önce acıyı hafifletmek için hayvana yardımcı olacaktır.

Özellikle zor durumlarda, veteriner yardımı olmadan yapılması imkansızdır! Ancak, tıbbi yardım gelinceye kadar sahibinin doğru eylemleri doktora yardımcı olur ve nitelikli tedavi sağlar ve hayvan hızla iyileşir. Koşullar ne olursa olsun, hızlı, güvenli, duyarlı bir şekilde hareket etmek gerekir.

Kedilerde zehirlenme belirtileri ve belirtileri

Hastalığın etiyolojisini (nedenini) bulmak için aşağıdaki soruları kendiniz yanıtlamanız gerekir.

 1. Şimdi bir kedi - fizyolojik (östrus, hamilelik, yavru kedi 3-6 aylıkken diş değiştirir) veya patolojik (bir hastalık ajanının neden olduğu) hangi süreçler oluyor?
 2. вакцинация котов Aşı yapıldı mı, süresi dolmadı mı, aşı rejimi takip edildi mi, ardından tekrar aşılama yapıldı mı? Bunu yapmak için, aşının yapıldığı tarih ve hastalıkların açık bir göstergesi olan hayvanın pasaportuna bakmanız gerekir.
 3. Kedi yutuldu mu - solucan önleyici tedavi? Bekletme tarihini açıkça bilmek gerekir.
 4. Eğer kedi evcilse, dışarı çıkmıyorsa, diğer hayvanlarla (köpekler, kuşlar) yeni temas kurdu mu? Bir bahçe kedisi için bu bir soru değildir.
 5. Kedinin diyetini analiz etmek gerekir: yemde değişiklik olup olmadığı, iyi huylu olup olmadığı, başkasına yemek vermesi.
 6. Hayvanlar, herhangi bir şey veya madde, bitki için garip bir önyargı gözlemledi mi?
 7. Zehirli böcek veya hayvanlarla temasta favori var mıydı?
 8. Son zamanlarda, istenmeyen olaylar meydana gelmedi: şişe alkali, asit, herhangi bir ilaç, ev kimyasalları, diğer maddeler, ufalanmış toz, termometre kırıldı veya diğer benzer olaylarla kırıldı.

Tüm bu soruları yanıtlayarak, bulaşıcı, istilacı hastalıkları zehirlenmeden ayırt etmeye çalışabilirsiniz ve en azından kedi hala zehirli ise ne yapılacağını anlayabilirsiniz.

Kedilerde zehirlenme belirtileri çeşitli nedenlere bağlıdır.

 1. Bir çeşit toksik başlangıç. Vücudun zehirlenmesi hem zararlı toksik maddelerden hem de yardımcı olmak için tasarlanmış ilaçlardan ortaya çıkabilir.
 2. отравление кота Toksik madde miktarı. Latin atasözünden alıntı “Bütün ilaçlar zehir, tüm zehir ilaçlar. Her şey doza bağlı. ”İlacın yanlış dozunun hayvanın zehirlenmesine yol açabileceğini tahmin etmek zor değil. İlaç dozunun kesinlikle hastanın ağırlığına göre yapıldığı unutulmamalıdır. Bir kişi 60 kg ağırlığa 1 tablet alırsa, kedi en fazla 6 kg'dır. Bu da ona sadece 1/10 hap gösterilebileceği anlamına geliyor.
 3. Toksik maddelerin vücuduna girme yolları. Sindirim yolu - yiyecek ve su ile. Solunum (solunum) yolu, toksik gazların solunmasından kaynaklanır. Perkütan yol - cilt ve mukoza zarlarından geçerek.
 4. Zehirlenmeye maruz kalma süresi. Zehirlenmeye maruz kalma süresi, hiperakut, akut ve kronik zehirlenmeye bölünür.
 5. Bir hayvanın vücudunun durumu, sistemlerin ve organların buna veya o toksik maddeye nasıl tepki verdiğine dair önemsiz bir faktör değildir. Strese maruz kalmış bir hayvan - ulaşım, mal sahibinin değişimi, ikamet yeri, çevre, beslenme rasyonları, bağışıklığı azaltmıştır. Hamilelik, emzirme (yavru kedileri sütle besleme) ayrıca toksik maddelerin hızlı emilimine katkıda bulunur.

Sebep ne olursa olsun, kedilerde zehirlenme belirtileri şöyle olacaktır:

 • аппатия кота
  uyuşukluk

  kusma;

 • ishal;
 • salya akışı;
 • dilate öğrenciler veya daralma;
 • konvülsiyonlar;
 • nefes darlığı;
 • ajitasyon veya uyuşukluk;
 • mukoza zarlarında renk değişimi (yeterli, ağız boşluğuna bakın, diş etlerinin rengine bakın).

Kedi zehirlenmesi nasıl tedavi edilir?

Bir kedi zehirlenmesi tedavisi nedir? Bir zehirin hangi zehirlilik grubuna ait olduğu, onu “bağlamak” ve vücuttan çıkarmak gerekir. Toksik maddelerin hayvanın vücuduna emilmesine izin vermeden hızlı davranmak gerekir. Bunu yapmak için, aşağıdaki ilaçları kullanabilirsiniz.

 1. Enterosgel, hem mineral hem de organik kökenli zehirlere karşı mükemmel bir ilaçtır. Herhangi bir fizyolojik durumda ve hayvanın herhangi bir yaşta uygulanabilir. Günde 2 kez, 3-4 kg ağırlığında kedi başına 1 tatlı kaşığı dozlayın.
 2. Aktif karbon - belirgin bir adsorptif (emme) kabiliyetine sahiptir, ağır metallerin tuzlarıyla zehirlenerek yem toksikokinfeksiyonlarında uygulanabilir. Çeyrek hap, ortalama bir kedi için günde 3 defa.
 3. Manganez asidi potasyum (potasyum permanganat) çözeltisi, bitki zehirlenmesinden kaynaklanan belirsiz bir etiyoloji ve zehirlenme için uygundur. Bir defa 4-5 çorba kaşığı parlak kırmızım çözelti fırçalayın.

Kedilerde zehirlenmeler nasıl tedavi edilir ve ilaca hayvan nasıl verilir?

дозировка лекарства для кошек Bu manipülasyonları yapmak çocuklar için bile zor değil. Ancak, hasta bir hayvanın sadece halsiz değil, aynı zamanda agresif olabileceği açıkça anlaşılmalıdır. Bu ihtiyacı, gerekli olduğu takdirde fiksasyon araçlarını anlamak ve kullanmakla ele alın.

Küçük hayvanlar için, ilaçları bir kaşıkla verme yöntemini uygulayın. Bunu yapmak için hayvan ayakta durur, başı kaldırılır. Kaşık, yanağı tekrar ağzın köşesine hareket ettirir ve ilacı ortaya çıkan yanak boşluğuna dökün. Bir şırınga veya plastik bir şırınga kullanarak ilaca da dökebilirsiniz.

Katı dozaj formları (tabletler) yeterlidir, hayvanın ağzını açmak, dilinin köküne koymak ve yutma refleksi açıkça işini yapar - ilaç kedi tarafından koşulsuz yutulur.

Tabletin toz haline getirilmesi ve hayvanın ağzına konması tercih edilir, bu işlem de basittir ve etkisi daha hızlı olacaktır.

Bütün bu tavsiyelere uyarak, evde kedilerde zehirlenmenin tedavisi oldukça etkili olabilir. Ancak, bir kedinin zehirlenmesine, diğer herhangi bir hastalık gibi, uzun ve ağır bir rahatsızlık eşlik edebileceğini unutmamalıyız, bu nedenle, hayvan kaybını önlemek için bir doktora danışılması gerekir.

yükleniyor ...