Şarap ile zehirlenme

отравление вино Ülkemizde şarap dahil olmak üzere alkol talebi oldukça yüksektir. İstatistikler, 2013 yılında, bir ortalama Rus yılda 10 litre alkolün daha fazla olduğunu göstermektedir. Bu gerçeklere dayanarak, şarapsız alkol zehirlenmesi riski oldukça yüksektir.

Bu zehirlenmenin sebepleri nelerdir? Nasıl fark edilir ve hala gerçekleşirse ne yapmalı? Bu zehirlenmeyi önlemek için hangi önlemler alınmalıdır? Bu soruların cevapları bu makalede bulunabilir.

Hangi durumlarda şarap zehirlenmesi

Zehirlenme şarabı birkaç nedenden dolayı olabilir. Her vakayı ayrı ayrı ele alalım.

Gecikmiş şarap

Doğal ürün, yaşlanma süresine göre değerlenir. Daha fazla şarap savunuyor, daha iyi ve daha pahalı. Yani, gecikmiş şarapla kendinizi zehirler misiniz? Doğal - hayır.

Bununla birlikte, süpermarketlerin raflarında, çoğunlukla çözünür içecekler baskındır, bu nedenle son kullanma tarihinden sonra ürünün kimyasal bileşimi değişir ve kullanımı güvenli değildir.

Ev yapımı şarap

домашнее вино Üretiminin şarap ürünlerinde daha küçük bir tehdit görülür: tüm içerikler doğaldır, hiçbir kimya ve buna benzer başka argümanlar duyulmaz. Kendinizi ev şarabı ile zehirlemek mümkün mü?

Herkes, kirazlardan, eriklerden, kayısılardan, kemikli şeftalilerin hazırlanmasının, bu kemiklerden alınan siyanürlerin (hidroklorik asit tuzları) oluşumuna yol açtığını bilemez. Potasyum ve sodyum tuzları özellikle tehlikelidir. Bu şarabın kullanımıyla zehirlenmenin ciddiyetine bağlı olarak yaşamı tehdit eden bir durum gelişebilir. Bu meyvelerden elde edilen tenteler sadece çukurlar olmadan pişirilebilir!

Yanlış depolandığında, zehirli maddelerin oluşumunun nedeni, içecek metal veya plastik bir kapta tutulduğunda, sıcaklık rejiminin ihlalidir.

İlk durumda, hasar tamamen sağlıksız olan bir metal ile bileşiklerin oluşumu neden olur.

vekil

Bu durumda, sebebi, ürünün temeli olarak veya zararlı maddelerin, örneğin zehirli alkoller gibi şaraba eklenmesidir. Bunun üretim maliyetlerini en aza indirmek için yapıldığı açıktır. Yasadışı üretim durumunda, yukarıdaki gerçekler toksik koşulların nedenleri olarak hizmet eder.

Şarap zehirlenmesinin belirtileri

En tehlikeli şeylerden biri, ev şarabı ile zehirlenerek, kemikli çileklerle aşılanmış. Zehirlenme çeşitli şekillerde vardır:

 1. потеря сознания Yıldırım hızlı. Mağdur neredeyse bilincini hemen kaybeder ve kısa bir konvülziyon öldükten sonra. Semptomların başlangıcından ölümcül sonuçlara kadar sadece 15 dakikadır.
 2. Son derece ağır. Olaylar biraz daha az hızla gelişir, ölüm de çabuk gelir. İşte sonraki bilinç kaybı ile kısa süreli uyarımın bir fazı mümkündür.

Fakat bu bir hayli nadirdir ve bu tür biçimlerle insani kurtuluş olası değildir. Daha ılımlı şarap zehirlenmesi vakalarında, belirtiler yavaş yavaş ortaya çıkar ve zehirlenme gelişiminin evrelerini ayırt etmek mümkündür.

İlk zehirlenme belirtileri

Bu tür zehirlenmelerin karakteristik bir işareti, acı bademlerin tadının ortaya çıkmasıdır. Ona göre bir boğazda terleme hissi, ağızda uyuşma, metal birleşme hissi. Belli bir nefes darlığı olmamasına rağmen, göğsünde bastırma ağrıları, hava eksikliği hissi vardır. Olası baş ağrısı, kulak çınlaması, baş dönmesi.

Solunum bozukluğu

Zehir, merkezi sinir sistemini etkilediğinden, daha ileri klinik bulgular, yenilgisini gösterecektir. Solunum merkezindeki toksik etki sonucunda hayati olan dispne ilk önce yoğunlaşır, daha sonra derin nefeslerin ve nefeslerin süresinin solunum hareketlerinin olmadığı duraklamalarla değiştirildiği zaman sık görülen solunum patolojik hale gelir.

Ayrıca, kardiyovasküler merkezdeki depresyon gelişmekte olup, bu da kan basıncında ve bradikardide azalmaya yol açmaktadır. Göğüste ağrı daha da kötüleşir. Aşama bilinç kaybına uğrar.

Konvulsif Sendrom

судорога Sonra nöbet dönemi gelir. Birkaç nöbet olabilir. Yarım dakikadan birkaça kadar sürer. Ataklar arasındaki aralıklarda not edilir:

 • Vücudun şiddetli titreme (titreme);
 • solunum azalır;
 • bilinç yok;
 • Nabız yavaş, kan basıncı düşüktür;
 • Öğrenciler genişler, ışığa karşı reaksiyonları görünür değildir, gözler batırılır.

Felç gelişimi

Kurban derin bir komada. Aslında bu zehirlenmenin terminal aşamasıdır. Refleks eksikliği ve istemsiz defekasyon ve idrara çıkma var. Sonra ölüm gelebilir.

Zehirlenmenin hafif biçimleriyle, semptomlar ilk aşama ile sınırlıdır ve iyileşme nispeten hızlı bir şekilde gerçekleşir - yaklaşık 3 gün içinde.

Ilımlı bir form ile ikinci evrenin klinik belirtileri gözlenir. Bu durumda kurtarma 4-6 gün içinde gelir.

Zehirlenme şiddetli olduğunda, bir kişinin durumu tedavi başlangıcına bağlıdır.

Şarap zehirlenmesinin tedavisi

антидот Şarapla zehirlendiğinde, aşağıdaki prensiplere göre muamele yapılır:

 • bir antidotla zehirin zehirden arındırılması;
 • Kandaki su-elektrolit dengesinin düzeltilmesi;
 • nöbetlerin kramplanması;
 • homeostaz ve kardiyak parametrelerin kontrolü;
 • bulaşıcı komplikasyonların önlenmesi.

Şarapla zehirlenmeye ilk yardım

Şarapla zehirlenme olsaydı ne yapmalı? Öneriler herhangi bir tıp eğitimi olmayan kişilerle ilgilidir.

 1. Bir ambulans çağırın, sonra her şey.
 2. Bilinç kaybı durumunda, kurbanı düz bir yüzeye koyun, katlanmış kıyafetlerin başının altına bir makara koyun ve dilin yanmaması için bir tarafa çevirin.
 3. Solunum ve kalp aktivitesinin varlığından emin olun. Eğer yoksa, kardiyopulmoner resüsitasyon yapılmalıdır.
 4. Panzehiri tanıtın.

Daha sık, her şey çok kötü değil. Hasta bilinçli ve birinci veya ikinci aşamada "sevindirici" deneyimliyor. Şarabın zehirlenmesi için ilk yardım, yakın olan kişiler tarafından sağlanacaktır. Bu davayı da koyun, ama sadece yastıklar üzerinde, çünkü bir kişi hava kısadır. Bilinç kaybını kaybederseniz ve nöbetler geliştirirseniz, sırtüstü pozisyonu düşmesini engeller.

непрямой массаж сердца Dolaylı kalp masajına ihtiyaç varsa, o zaman iki avuç içi ile gerçekleştirilir, onları üst üste yerleştirir ve sternumun orta ve alt üçüncü sınırına yerleştirilir. Baskılar ritmiktir. Bu önemlidir: güçlü bir şekilde bastırmalısınız, aksi takdirde direkt bir göğüs masajı alacağınız kalbin dolaylı masajı yerine. Tıklama ve nefeslerin oranı (suni solunumla) 30: 2'dir. Yani, bir daire içinde 30 tıklama ve 2 nefes.

Panzehirde, siyanürlerle zehirlendiğinde, sıradan şekerdir. Konsantre bir çözüm yapmak ve bir içecek vermek daha iyidir, böylece eylem mümkün olan en kısa sürede gerçekleşir. Bir vekil şüphe şüphesi durumunda, panzehir etanoldur.

önleme

 1. Çekirdeksiz meyveler üzerinde ısrar etmek.
 2. Hiçbir koşulda içmeyin ve son kullanmadığınız içeceği acımasızca kurtulun.
 3. Sadece kanıtlanmış yerlerde şarap satın alın.
 4. Evdeki şarapları metal ve plastik kaplarda saklamayın.

Kimse zehirlenmeden bağışık değildir. Her insanın, ilk yardımın sağlanmasına dair kuralları bilmesi ve bu sayede birçok hayat kurtaracaktır.

Yükleniyor ...