Şarap zehirlenmesi

отравление вино Ülkemizde şarap ürünleri dahil olmak üzere alkol talebi oldukça yüksektir. İstatistikler, 2013 yılında ortalama Rus başına yılda 10 litreden fazla alkolün olduğunu gösterdi. Bu gerçeklere dayanarak, alkolsüz şarap zehirlenmesi riski oldukça yüksektir.

Bu zehirlenmenin sebepleri nelerdir? Nasıl fark edilir ve hala gerçekleşirse ne yapmalı? Böyle bir zehirlenmeye karşı alınacak önlemler hiç olmadı mı? Bu soruların cevapları bu makalede bulunabilir.

Şarap zehirlenmesi ne zaman gerçekleşir?

Şarap zehirlenmesi birkaç nedenden dolayı olabilir. Her bir vakayı ayrı ayrı ele alın.

Süresi dolmuş şarap

Doğal ürün, maruz kalma sırasında değerlenir. Daha fazla şarap yerleşir, daha iyi ve daha pahalı olur. Süresi dolmuş şaraptan zehirlenmek mümkün mü? Doğal - hayır.

Bununla birlikte, süpermarketlerin raflarında çoğunlukla çözünen içecekler geçerli olur, bu nedenle son kullanma tarihinden sonra ürünün kimyasal bileşimi değişir ve kullanımı güvenli değildir.

Ev şarabı

домашнее вино Ürettikleri şarap ürünlerinde daha az tehdit görüyorlar: tüm malzemeler doğal, bu konuda hiçbir kimya ve benzeri argümanlar duyulmuyor. Ev yapımı şarapla zehirlenmiş miyim?

Herkes bilir ki, kirazlardan, eriklerden, kayısılardan, çukurlu şeftalilerinden bir içecek hazırlanmasının, bu taşlardan alınan siyanürlerin (hidroklorik asit tuzları) oluşumuna yol açtığı bilinmemektedir. Potasyum ve sodyum tuzları özellikle tehlikelidir. Bu şarabı kullanırsanız zehirlenmenin ciddiyetine bağlı olarak yaşamı tehdit eden bir durum geliştirebilir. Listelenen meyvelerden elde edilen tenteler sadece taşsız olarak hazırlanabilir!

Yanlış bir şekilde saklandığında, zehirli maddelerin oluşumunun nedeni, içeceği metal veya plastik bir kapta tutarken sıcaklık rejiminin ihlali anlamına gelir.

İlk durumda, zararsız olmayan bir metal ile bileşiklerin oluşumu zararlıdır.

vekil

Bu durumda, neden ürünün temeli olarak kullanılması ya da şaraba zararlı maddelerin eklenmesi, örneğin toksik alkoller. Bunun üretim maliyetini en aza indirmek için yapıldığı açıktır. Yasadışı üretim durumunda, yukarıdaki gerçekler aynı zamanda toksik durumların nedenleridir.

Şarap zehirlenmesinin belirtileri

En tehlikeli olanlardan biri çukulatalı çileklerin üzerine yerleştirilmiş yerli şarapla zehirlenme. Akış zehirlenmesinin çeşitli biçimleri vardır:

 1. потеря сознания Yıldırım hızlı. Mağdur, kısa süreli krizlerden hemen sonra hemen bilincini kaybeder ve ölür. Semptomların başlangıcından ölüme kadar sadece 15 dakika sürer.
 2. Son derece ağır. Olaylar biraz daha az hız ile gelişir, ölüm de çabuk gelir. Burada kısa süreli heyecan, sonraki bilinç kaybıyla mümkündür.

Fakat bu çok nadirdir ve bu tür biçimlerle, insanın kurtuluşu pek olası değildir. Daha hafif şarap zehirlenmesi vakalarında, belirtiler yavaş yavaş ortaya çıkar ve zehirlenme aşamaları arasında ayrım yapmak mümkündür.

İlk zehirlenme belirtileri

Bu tür zehirlenmelerin karakteristik özelliği acı badem aromasının ortaya çıkmasıdır. Boğaz ağrısı hissi, ağızda uyuşma, metalin tadı ile birleştirilir. Belli bir nefes darlığı olmamasına rağmen, göğüsteki basıcı ağrı, hava eksikliği hissi vardır. Baş ağrısı, kulak çınlaması, baş dönmesi.

Solunum yetmezliği

Zehir, merkezi sinir sistemini etkilediğinden, daha ileri klinik bulgular, yenilgisini gösterecektir. Solunum merkezindeki toksik etkinin bir sonucu olarak, ilk olarak nefes darlığında bir artış söz konusudur, daha sonra derin nefeslerin ve ekshalasyonların yerine solunum hareketlerinin olmadığı duraklamalarla sık solunumun patolojik hale gelir.

Kardiyovasküler merkezin inhibisyonu da gelişmekte olup, kan basıncında ve bradikardide bir azalmaya yol açmaktadır. Göğüs ağrılar daha da kötü. Aşama bilinç kaybı ile biter.

Konvulsif sendrom

судорога Sonra bir dönüm noktası geliyor. Saldırılar birkaç olabilir. Yarım dakikadan birkaça kadar sürer. Notları arasında kaydetti:

 • Vücudun şiddetli titreme (titreme);
 • nefes yavaşlar;
 • bilinç yok;
 • Nabız yavaş, kan basıncı düşüktür;
 • Gözbebekleri dilate edilir, ışığa tepkileri görünür değildir, gözler batırılır.

Felç gelişimi

Kurban derin komada. Aslında bu zehirlenmenin terminal aşamasıdır. Refleks eksikliği ve istemsiz defekasyon ve idrara çıkma var. Sonra ölüm gelebilir.

Zehirlenmenin hafif formlarında, semptomlar ilk aşama ile sınırlıdır ve iyileşme nispeten hızlı bir şekilde gerçekleşir - yaklaşık 3 gün içinde.

Orta formda, ikinci aşamanın klinik belirtileri gözlenir. Bu durumda iyileşme 4-6 gün içinde gerçekleşir.

Zehirlenme şiddetli olduğunda, kişinin durumu, terapötik önlemlerin başladığı zamana bağlıdır.

Şarap zehirlenmesi tedavisi

антидот Şarapla zehirlenme durumunda, tedavi aşağıdaki ilkelere göre yapılır:

 • bir antidotla zehirin nötralizasyonu;
 • kanın su ve elektrolit dengesinin düzeltilmesi;
 • nöbetlerin giderilmesi;
 • homeostaz ve kalp parametrelerinin kontrolü;
 • bulaşıcı komplikasyonların önlenmesi.

Şarap zehirlenmesi için ilk yardım

Şarap zehirlenmesi olduysa ne yapmalı? Öneriler herhangi bir tıp eğitimi olmayan kişiler için geçerlidir.

 1. Bir ambulans çağırın, sonra her şey.
 2. Bilinç yoksa, kurbanı düz bir yüzeye koyun, başının altına bir rulo rulo giyin ve bir tarafa çevirerek dilin ateş etmemesini sağlayın.
 3. Solunum ve kalp aktivitesinin varlığını sağlayın. Onların yokluğunda, kardiyopulmoner resüsitasyon gereklidir.
 4. Antidotu tanıtın.

Daha sık o kadar da kötü değil. Hasta bilinçlidir ve birinci veya ikinci aşamada “takılar” yaşar. Şarapla zehirlenme durumunda ilk yardım, yakındakiler tarafından sağlanacaktır. Bu durumda da buna değer, ama sadece yastıkların üzerinde, çünkü bir kişi hava eksikliği muzdarip. Aşağı inmek, bilincini kaybettiğinde ve nöbetler geliştirdiğinde onu düşmekten koruyacaktır.

непрямой массаж сердца Kalbin dolaylı bir masajı için ihtiyaç ortaya çıkarsa, iki avuç içi, üst üste binerek ve sternumun orta ve alt üçte birlik sınırlarına yerleştirilir. Baskılar ritmiktir. Bu önemlidir: sert baskı yapmanız gerekiyor, aksi takdirde dolaylı bir kalp masajı yerine, doğrudan göğüs masajı alacaksınız. Tıklama ve nefeslerin oranı (suni solunumla) 30: 2'dir. Yani, bir daire içinde 30 tıklama ve 2 nefes.

Panzehir zehirlenmesi ile panzehir gelince sıradan şekerdir. Konsantre bir çözüm yapmak ve bir içecek vermek daha iyidir, böylece eylem mümkün olan en kısa sürede gerçekleşecektir. Vekil şaraptan şüphe ediliyorsa, etanol antidottur.

önleme

 1. Çekirdeksiz meyvelerde şarap alın.
 2. Hiçbir koşulda içmeyin ve son kullanmadığınız içeceği acımasızca kurtulun.
 3. Sadece kanıtlanmış yerlerde şarap satın alın.
 4. Şarapları evde metal ve plastik kaplarda saklamayın.

Zehirlenmeye karşı kimse sigortalanmaz. Her insanın, ilk yardımın sağlanmasına ilişkin kuralları bilmesi ve bu sayede birçok hayat kurtaracaktır.

yükleniyor ...