Tansy - yararlı özellikler ve kontrendikasyonlar, aşırı doz

растение пижма Eskiden tansy kullanıldı. Sadece tıbbi amaçlı değil, aynı zamanda evde de kullanılıyordu. Ve tıbbi özellikleri küçümsenemez. Bu bitkiden alınan ilaçlar çeşitli vücut sistemleri hastalıklarına yardımcı olur.

Tansy yaygın olarak kullanılmasına rağmen, çim oldukça sağlıksız. Zehirli bitkilerle, bazı kısımları insanlar için oldukça toksiktir. Çok fazla miktarda çim ciddi zehirlenmelere neden olabilir; bu zehirlenme çocuklar ve hamile kadınlar için özellikle tehlikelidir. Bitkiden sadece bir yarar elde etmek için tansy vulgarisin yararlı özelliklerini ve kontraendikasyonlarını bilmelidir.

Açıklaması tansy ordinary

Tansy normal sıradan otlar anlamına gelir. Aynı zamanda bir alan veya vahşi dağ külü, bir privoroten, dokuz silindirli de denir.

Tansy nerede büyüyor? - Büyümenin alanı çok geniş. Tansy Rusya, Avrupa, Küçük Asya, Çin, Japonya, Kore ülkelerinde bulunabilir. Tarlaların, ormanların, çalıların, orman kenarlarının, bozkırların, çayırların merdivenlerinde yol kenarlarının boyunca çim bulabilirsiniz. Birer birer büyür, ancak çok yaygındır. Tarlalarda, çayırlarda ve çayırda sıklıkla işçiyi rahatsız ettiği için yabani otlara atfedilebilir.

пижма обыкновенная фото

Bronzlaşma ne gibi görünüyor? Yükseklikte, çimen 1,5 metreye ulaşabilir, ancak ortalama boyu yaklaşık 50-60 cm'dir. Yayardığı spesifik koku bir mesafedeyken bile hissedilir. Kök düz bir çizgiye sahiptir, çeşitli dalları oluşturur, üste yakın kabarık olur. Yapraklar nadir, uzun, dikdörtgen şekilli birçok küçük yaprak şeklinde bölünmüştür. Çiçekler tanseri sepetlerde, sarı, yoğun, yuvarlak düzenli biçimde toplandı. Çiçeklenme tansyası Temmuz, Ağustos ve Eylül aylarında gözlenebilir. Ağustos ayından bu yana, meyveler çırpılmış kenarlar ile çokgen şeklinde görünmeye başlıyor.

Uygulama tansy sıradan hem tıp hem de ekonomide bulundu. Bakteri ve mantarların çoğalmasını önleme özelliğinden dolayı, Mısırlıların mumalandırılması ve Rusya'da etin uzun süre depolanması için bir araç olarak kullanılmaktadır.

краска зелёного цвета Kökten yeşil bir renk çıkarılır. Tozla kurutulmuş bir kuru bitki, sinek, sivrisinek ve pirelere karşı bir itici olarak kullanılabilir. Otların yaprakları, yemekleri baharatlı bir lezzet ve tat vermek için pişirmek için kullanılır.

Vücut için tansy kullanımı aşırı tahmin edilemez. Kullanışlı özellikleri, halk tıbbında anthelmintik, kolera, sıkılaştırıcı, hipotansif (basınç düşürücü), anti-inflamatuar etki olarak kullanılmaktadır.

Tensy vulgaris'e ne yardımcı olur? - Tedavide kullanılır:

 • hipertansif hastalık;
 • artan kalp atış hızı;
 • helmintik istila;
 • hepatit;
 • kolesistit;
 • angioholitah;
 • снимок человека больного ревматизмом
  romatizmal ateş

  enterokolit;

 • gastrik asitliği azaltılmış gastrit;
 • mide ve duodenumun peptik ülseri;
 • dizanteri, artan gaz üretimi;
 • romatizma;
 • gut;
 • baş ağrısı;
 • kadınlarda menstrüel siklus bozuklukları;
 • epilepsi;
 • şişme;
 • histerik nöbetler;
 • piyelonefrit;
 • ушиб локтя
  hasar

  ürolitiyaz;

 • pürülan yaralar ve deri oluşumları;
 • uyuz;
 • yaralanmaları;
 • kepek;
 • onkolojik hastalıklar.

Hâlâ kullanışlı tansy neyle alakalı? Bitki içerisindeki zehirli maddeler gastrointestinal sistemdeki helmintleri öldürürler. Faydalı etkinin karaciğer ve safra yollarında uçucu yağları vardır. Uçucu yağın bir parçası olan organik asitler, safra kesesi tonları, safra da dahil gastrointestinal sistem bezlerinin salgılanmasını arttırır. Tanenler yara yüzeylerinde sıkıcı bir etki sağlar ve süpüratif deri hastalıkları, açık yaralar, midedeki peptik ülser ile yardımcı olur. Alkaloidler ve flavonoidler de anti-inflamatuar, iyileştirici ve bakterisidal etkilere sahiptir. Polisakkaritler, proteinler, rutin, askorbik asit, B vitaminleri, karoten ve eser elementler (çinko, molibden, kobalt, bakır) tansiyeni detoksifıye edici ve onarıcı bir araç haline getirir. Bu bileşenler nedeniyle tansy, kozmetolojide kullanılır. Bu cildin solmasını ve yaşlanmasını önlemenin etkili bir yoludur. Çorba, kadınları her an gençleştirmek için kullanılıyordu.

врач смотрит снимок
tüberküloz

Tansy, genitoüriner kürenin hastalıklarını tedavi etmek için homeopatik ilaçların bir parçasıdır. İdrar yollarında küçük şişlik, taşlarla mücadele edebilir.

Bu bitkinin tüberküloz gibi tehlikeli bir hastalıkla iyi bir iş yaptığı görüşündedir.

Parafinlerin iyileştirici özellikleri, bileşiminde çok sayıda biyolojik olarak aktif maddenin muhafazasından kaynaklanmaktadır. Ancak, bitkinin tüm parçaları bu amaçla kullanılamaz. Çiçek salkımları ve yaprakları en faydalıdır. Onlardan, toz, enfüzyon, kabarma ve süsleme hazırlanır.

Tansy'nin kimyasal bileşiminde uçucu yağı özel ilgi alanına girmektedir. Çim, kafur yağları, borneol ve pinen'in toksik özelliklerine neden olan β-thujone içerir. Uçucu yağa ek olarak, alkoloidler, reçineler, tanenler, flavonoidler, zamk, eser elementler, polisakaritler, proteinler, tansy kompozisyonunda iyileştirici özelliklere sahiptir.

Uygulama yöntemleri

Tensy vulgaris'in tedavisi, bitki zehirli bir gruba ait olduğundan dikkatle yapılır. İnsanlar için tedavi ağırlıklı olarak otların infüzyonu için kullanılır. Içinde bir çorba kaşığı günde 3 kez kullanın. Aynı araç anjina, diş eti iltihabı, farenjit, stomatitte ağız boşluğunun sulanması için dışardan veya cilt hastalıkları, pürülan yaralar için bir losyon olarak kullanılabilir.

чашка с отваром пижмы Içinde infüzyon hazırlamak için, çiçek saksısı toplayabilir, kaynatılmış suyla bardak suya 5 gram hammadde hesaplamasından dökün, demlenelim. Parazitlerden gelen tansy bu formdadır. İnfüzyon harici olarak kullanılıyorsa, konsantrasyon düşürülmelidir. Bu durumda kuru çaydanlık bir çorba kaşığı iki bardak kaynar suya döküldü.

Aynı zamanda tansyanın tıbbi formları, örneğin et suyu, konsantre ve toz da vardır. Çorba anthelmintik olarak kullanılır. İnfüzyon ile birlikte konsantre, harici olarak sıkıştırma şeklinde kullanılabilir, ancak önceden bu tıbba cildin hassasiyetini kontrol etmek gereklidir. Tansy tozu genellikle ekonomik amaçlar için ve itici olarak kullanılır.

Bu bitkiyi halk tıbbı sadece fark etmedi. Tansy çiçeklerinden elde edilen özler bilimsel tıpta da kullanılır. Safra taşı tedavisinde kullanılır. Bu bitki çiçeklerinden alınan özler ayrıca iştah, anthelmintik, cholagogue, bronşiyal astım, romatizma, kabızlık, mide ülseri tedavisinde kullanılan ilaçları iyileştiren ilaçların bir parçası.

Sıradışı tursy aşırı doz

Çim yanlış uygulanırsa, vücudun şiddetli zehirlenmesiyle kendini gösteren aşırı doz almak kolaydır. Tansiyere zehirlenenler, yanlışlıkla sulanmayı sarhoş olan çocuklar, yanlışlıkla uyuşturucu, hayvancılık yapan yetişkinler, saman veya taze otlarla çok sayıda bitki kullanıyor olabilirler.

девушка отравилась
zehirleme

Tedavinin kalitesini ve hızını arttırmak için birçok kişi, ilaç verme yöntemini değiştirmeye, otların konsantrasyonunu artırmaya veya alım sıklığına veya tek bir dozda değişiklik yapmaya çalışıyor. Bu durumlarda zehirlenme meydana gelebilir. Günde 0.5 litrelik tansy pies almazlar.

Toksinler süt yoluyla bulaşabilir, bu nedenle çocukların kullandıkları süt ürünlerinin kalitesini dikkatli bir şekilde izlemelisiniz. Bebeğe ev yapımı sütünü vermeden önce tadına bakmalısınız. Acılı bir tat varsa, inek tansy miktarı çok yedi.

Tansiyes ile zehirlenme belirtileri, yuttuktan sonra birkaç saat sonra ortaya çıkar. İlk etapta, zehirler mide, bulantı, kusma, diyare ve mide ağrısı için toksiktir. Tansy, sinir sistemini tahriş edici bir etkiye sahiptir ve baş dönmesi, artmış heyecanlanma, baş ağrısı, motor aktivite, endişe, konvülsiyona neden olur. Böbrekler etkilenir, ancak bu durum spesifik semptomlarla kendini göstermez. Karaciğer zehirlenmesi, dışarıdan kendini gösterebilir. Çimlerin biyolojik olarak aktif maddeleri, kardiyovasküler sistemi etkiler ve kalbin ritmini yavaşlatır, basınç düşer.

у девушки депрессия
depresyon

Aşırı dozda bir doz geçtiği takdirde, bir kişi depresyon yaşayabilir. Çok büyük miktarlarda tansöz almak ölüm yol açabilir.

Tansy ile zehirlenme, sıklıkla geniş uygulama alanı nedeniyle yaygındır. Buna ek olarak, bu bitki için bir alerji de mümkündür. Quincke ödemi ve anafilaktik şokla şiddetli vakalarda, döküntüler, kaşıntılar olarak ortaya çıkabilir.

Vücut zehirlenmesinin ilk belirtilerini fark ettikten sonra, hemen mideyi su veya% 0.1 mangan solüsyonu ile durulayın, herhangi bir enterosorbent (aktif veya beyaz kömür, Enterosgel, Polysorb MP, Enterosorb vb.) Alın. Ciddi durumlarda tıbbi yardım isteyin.

Parazit için kontrendikasyonlar

Pek çok ot gibi tansy'nin bazı gruplar arasındaki uygulamada kısıtlaması vardır. Kullanılamaz:

 • беременность 15 yaşın altındaki çocuklar;
 • hamile kadınlar (düşük yapmak için yol açabilir);
 • atrofik ve dejeneratif değişikliklerin eşlik ettiği sinir sistemi hastalıkları;
 • retinadaki hastalıklarda;
 • kardiyovasküler sistemin ciddi hastalıklarından muzdarip insanlar (yüksek tansiyon, aritmi, iskemi);
 • eğer bitki anamnezinde bir alerjik reaksiyona sahipse.

Bu bitkinin temel kontrendikasyonu gebeliktir. Bu bitki de kötü amaçlarla kullanılmaktadır. Çim ile gebeliğin kesilmesi ciddi sonuçlar doğurabilir.

Özetlersek, tansy'nin vücut için faydalarının açık olduğunu hatırlatırız. Etkili anthelmintik, koleratif, bakterisidal, mantar önleyici, anti-inflamatuar, iyileştirici ve sıkıcıdır. Çim yalnızca insanlarda değil, aynı zamanda geleneksel tıpta ve ekonomide geniş uygulama alanı bulmuştur. Ancak, bitkinin sinsice çalışması, avantajlara ek olarak tansy'nin kötüye kullanılması durumunda insan vücuduna zarar verecek şekildedir. Bu bitkiyi kullanan bir grup insan son derece tehlikelidir. Ancak böyle bir müracaatta bulunmasanız bile, aşırı dozda tansöz ve zehirlenme riski vardır. Zehirlenme hafif olabilir veya ciddi durumlarda ölümcül sonuçlarla sonuçlanır. Bitki, yalnızca bir doktora danıştıktan sonra kullanılması arzu edilir. Bağımsız olarak hareket ederseniz, yalnızca tanıtım yöntemine bağlı olan ifadeye dayalı olarak, kullanılan infüzyon miktarını aşmayın, tedavi seyrini uzatmayın. Bu durumda, tansy'nin sadece olumlu bir etkisi olur ve birçok rahatsızlıktan kurtulmanıza yardımcı olur.

Yükleniyor ...