Karaciğer temizlik ilaçları

горсть таблеток Herhangi bir ev içi veya endüstriyel zehirlenme öncelikle karaciğer hücrelerine zarar verir - vücudun zararlı bileşiklerini insan vücudundan çıkarmaya yardımcı olan vücudun bariyeri. Karaciğer hücreleri yalnızca vücuda besin yoluyla giren besinleri değil aynı zamanda toksik ürünleri de yakalar ve işler. Bu, içlerinde cüruf hasarına ve birikmesine neden olabilir. Bu nedenle karaciğerin periyodik olarak ilaçlarla veya geleneksel yöntemlerle arıtılması gerekir.

Bu makaleye bakalım, karaciğerin temizlenmesi gerektiğinde, bunun için kullanılan ilaçların etki mekanizmalarına bakalım. Ve ayrıca bu temizlik için temel kuralları hatırlayın.

Karaciğer temizliği ne için yapılır?

Karaciğer vücudun kanını filtreler ve zararlı maddelerden temizler. Bu, karaciğerin detoksifikasyon işlevidir. Nötralize edilmiş toksik maddeler safra ile atılır. Safra çıkışının bozulması bozulduğunda, safra kesesinin iltihaplanmasına ve hepatositlerdeki (karaciğer hücreleri) metabolizma ürünlerinin toksinlerinin birikmesine neden olan durgun hale gelir.

удар по печени

Temizlik, safra yollarının, bağırsakların temizliği ile birlikte yapılmalıdır. Bu, toksinlerin kana tekrar emilimini önlemeye yardımcı olur. İşlemi sağlayan ilaçları temizlemek için kullanılır:

 • hepatosit koruması;
 • hasarlı hepatositlerin restorasyonu;
 • safra oluşumunun uyarılması;
 • geliştirilmiş safra atılımı;
 • toksinlerin bağırsaklardan uzaklaştırılması.

пачка «Эссенциале Форте» Bunu yapmak için, karaciğeri, safra kanallarını ve bağırsakları temizlemek için ilaçlar kullanın:

 • hepatoprotektörler (Essentiale Forte, Antral, Karsil, Berlition);
 • detoksifikasyon ilaçları (sodyum tiyosülfat);
 • kolagog preparatları (“Kholosas”, “Sorbitol”, “Bonjigar”);
 • bağırsaklardan toksinleri gideren ilaçlar (Magnezya, aktif karbon);
 • karmaşık ilaçlar ("Darsil", "Gepabene", "Galstena", "Gepatsept").

Birçok karmaşık preparat bitki özleri içerir ve choleretic ve hepatoprotektif etkilere sahiptir. Ovesol gibi biyolojik katkı maddeleri karaciğeri temizlemeye yardımcı olur. Karaciğer temizlerken iyi bir etki tıbbi bir prosedür verir - tüp.

Karaciğer ilaçları nasıl temizlenir

Hepatoprotektörler, karaciğeri temizlemek için kolay preparasyonlar değildir, bunlar, aşağıdakilerle elde edilen hücrelerin detoksifikasyon fonksiyonunu geliştirmeye izin veren bir takım özelliklere sahiptir:

 • токсины в печени рисунок
  insan karaciğer ve toksinler

  hepatosit metabolizmasını geliştirmek;

 • hücre zarının koruyucu fonksiyonunu arttırmak;
 • hasarlı hücreleri onarmak;
 • toksik maddelerin bunlardan uzaklaştırılması.

Daha sonra safra ile cüruflar bağırsağa girer ve vücuttan doğal olarak elimine edilir.

Choleretic etkisini arttıran ilaçlar, safra yolları boyunca toksinlerin bağırsaklara atılmasına yardımcı olur. Hepatotositleri saflaştırmazlar, bu nedenle karaciğeri temizlemek için yalnızca hepatoprotektörlerin arka planına karşı ve ayrıca bağırsakları temizlemek için kullanılan ilaçlara karşı alınmaları gerekir.

Hepatoprotektörler

Bu ilaçların birçoğu, karaciğerde metabolik işlemlerin gelişmesine ve onları toksinlerden koruyan hepatositlerin hücre zarının restorasyonuna katkıda bulunan doğal maddeler içerir. Eğer hepatositler zaten ölmüşse, hepatoprotektörler onları kurtaramaz. Tedavi süresi ve ilacın dozu doktor tarafından seçilir. Kesinlikle doza uymanız gerekir. Birçok durumda, tedavi 3 ay boyunca uzundur. Bazen ilaçların seyri tekrarlanmalı.

"Antral"

пачка и таблетки препарата «Антраль» Bu ilaç karaciğeri derinlemesine temizler, bu nedenle sadece bir doktorun yönlendirdiği şekilde kullanılır. "Antral", anti-enflamatuar, antiviral etkiye sahiptir, antipiretik, analjezik etkiye sahiptir, bağışıklığı arttırır. Bu, "Antral" in ayrıca hepatit ve siroz tedavisinde kullanılmasına izin verir.

Essentiale Forte

Essentiale Forte, hepatosit membranlarının yapımında kullanılan hayati fosfolipidleri içerir. Hücre zarının güçlendirilmesi, toksik maddelerin hücre üzerindeki etkisinin olasılığını azaltır ve onu korur.

Ek olarak, Essentiale Forte, yağ metabolizmasını iyileştirir, alkol alımının arka planında gelişen yağlı karaciğeri azaltır.

"Carsil Forte"

Bu ilacın etkisi devedikeni çeşidi - süt devedikeni elde edilen aktif madde silimarin kaynaklanmaktadır. Silimarin, hepatositlerin toksik etkilere karşı direncini arttırır, iyileşmelerine yardımcı olur. Ek olarak, vücudun genel bağışıklığını arttırır.

"Valium"

Bitkisel kökenli ilaç, onun etkisi hepatositlerdeki yağ ve karbonhidrat metabolizmasının iyileştirilmesine dayanır, aynı zamanda kan kolesterol seviyesini de normalleştirir.

"Geptral"

пачка «Гептрал» İlaç sadece karaciğeri temizlemiyor ve toksinleri hücrelerinden uzaklaştırıyor, aynı zamanda hepatositlerin toparlanmasını ve yenilenmesini de uyarıyor, choleretic etkisi var.

Hepatoprotektif etkiler ayrıca karaciğerin (metiyonin, ornitin), E vitamini, B grubunun vitaminleri, kombine ilaç "Aevit" (doz aşımı mümkündür - sadece doktor reçetesi tarafından alınabilir) için gerekli amino asitleri içeren ilaçlara sahiptir. Diğer hepatoprotektörlerle birlikte kullanılmaları gerekir, bu hepatositlerin toparlanmasını hızlandıracaktır.

Detoksifikasyon ilaçlar

тиосульфат натрия ампулы Karaciğeri temizleyebilen ilaçlardan biri sodyum tiyosülfattır. Formülü, insan vücuduna toksik olan maddeleri bağlamanızı ve bunları uzaklaştırmanızı sağlar. Karaciğerin sodyum tiyosülfat ile saflaştırılması, ağır metal tuzları (cıva, kurşun, arsenik), fenol, hidroklinik asit ile toksik lezyonlarda çok etkilidir.

Diyet bir arka plan üzerinde temizlik yapmak için gereklidir. Baharatlı, yağlı yiyecekleri, tütsülenmiş yiyecekleri, diyeti alkolden uzak tutmak, et ürünlerinin tüketimini sınırlamak gerekir. 10 gün boyunca ilacı seyri. Bunun için 1 ampul kaynamış su içinde 1 ampul sodyum tiyosülfat çözülür. Gece yarısı, sabahları ikinci yarısı içilir. İlaç tatsız bir tada sahip, bu yüzden biraz limon suyu ekleyebilirsiniz. Sabahları resepsiyonun arka planı karşı gevşek dışkı olabilir. Tüm kurs boyunca, 1 kg ağırlığa bol miktarda sıvı, meyve suyu, en az 30 ml su içmeniz gerekir.

Choleretic ilaçlar

Bu tür ilaçlar safra oluşumunu uyarır, karaciğerden çıkışını iyileştirir. Toksinlerin ve toksinlerin karaciğerini temizlemek için ilaçlarla birlikte kullanılırlar.

Karaciğer temizlemek için genellikle tuba terapötik prosedür kullanılır. Hem şifalı maden suyu (Essentuki, Jermuk) hem de Sorbitol, Magnesia ile yapılır.

tyubazh

Aşağıdaki hazırlıkları içeren ön hazırlıktan sonra borunun yapılması tavsiye edilir.

 1. женщина с грелкой на животе
  tyubazh

  Baharatlı, tuzlu yiyeceklerin, et ürünlerinin kullanımını ve meyve ve sebzelere doygunluğu kısıtlayan bir diyet. Bu zamanda, çok miktarda elma suyunun içilmesi özellikle iyidir.

 2. İşlemden önce 3-4 saat boyunca bir temizlik lavmanı yapmanız gerekir.
 3. Fiziksel ve zihinsel stres, stres önlemek için bu günleri deneyin.

Sorbitol veya magnezya çözeltisini önceden hazırlayın. Bunu yapmak için, 2 çorba kaşığı Sorbitol veya Magnesia, 1 bardak ılık, kaynar suda eritilir. Bunların yerine tıbbi maden suyu da kullanabilirsiniz, ancak ondan önce gazı serbest bırakmanız (1-2 saat açık bırakın) ve yeniden ısıtmanız gerekir.

İşlem sırasında sol tarafınıza yatmanız ve karaciğer bölgesine bir ısıtma yastığı koymanız gerekir. Bu nedenle, ılık bir ısıtma pedi ile 1-2 saat boyunca yatmak gerekir. Sonra, küçük yongalarda, hazırlanan sorbitol veya maden suyu çözeltisini 30 dakika boyunca içeriz. Eğer Magnesia tarafından temizlik yapılırsa, solüsyonu 15–20 dakika arayla yarım bardak içeriz. Başka bir saat boyunca sol tarafta bir ısıtma yastığı ile yatmaya devam ediyoruz. Ertesi sabah, bir lavman tekrarlamak için arzu edilir.

Karaciğer temizliği için tüp 1-2 gün aralıklarla 2-3 kez yapılır, daha sonra bu tıbbi prosedür önleme için ayda 1 kez yapılabilir. Magnezya'yı kullanırken dikkatli olmalısınız, çünkü bu ilacın güçlü bir choleretic etkisi vardır ve bazı durumlarda kolesistitin kötüleşmesine neden olabilir, bu nedenle işlemden önce doktorunuza danışın.

“Holosas” kuşburnu şurubu. Hafif bir choleretic etkisi vardır, bu nedenle bireysel hoşgörüsüzlük veya alerji dışında kullanımına herhangi bir kontrendikasyon yoktur. Karaciğer temizliği “Holosas” terkibi ile 1 ay boyunca yapılır. Bunu yapmak için bir çözüm hazırlayın. Bu içerir:

 • «Холосас» сироп 200 ml sinamen infüzyonu - 200 g çimi kaynar su ile demlemeniz ve 2 saat bekletmeniz gerekir;
 • kuru üzüm infüzyonu - 200 gram alın, 500 ml kaynar su dökün, 2 saat ısrar, filtre;
 • Hazırlık 300 ml "Kholosas".

Tüm bileşenler karıştırılır, çözelti buzdolabında saklanabilir ve akşamları alınabilir - bir ay boyunca akşam yemeğinden bir saat sonra yarım bardak. Temizleme kursu 6 ay sonra tekrarlanır.

"Bondjigar"

Doğal bitkisel maddelerden oluşan ilaç, güçlü bir choleretic ajanıdır. Bonjigar, hepatositlerden cüruf ve toksinlerin alındığı safra üretimini uyarır. Hepatoprotektörlerle birlikte alın, kurs bir buçuk ay sürer.

"Allohol"

Bu preparasyon ısırgan otu özü, sarımsak, aktif kömür ve yoğunlaştırılmış safra içerir. "Allohol", karaciğeri temizlemeye yardımcı olan safra oluşumunu aktive eder. 1 ay boyunca yemeklerle günde 3 defa alın. Ders tekrarı 3 ayda yapılabilir.

Karaciğer temizliğinde temel kurallar

корзина с фруктами и овощами Karaciğeri temizlemek için olabilir ve olması gerekir, ancak hangi yöntemi seçmeli ve ne tür ilaçlar kullanmalı - bir uzman karar vermelidir. Karaciğer temizliği için uyulması gereken birkaç kural vardır. Zararlı maddelerin vücuda akışını azaltmak gereklidir, karaciğeri rahatlatır ve iyileşmesine yardımcı olur.

 1. Diyet beslenmesi. Diyette daha fazla meyve ve sebze kullanın, baharatlı ve baharatlı yiyecekleri kaldırın, et ürünlerini temizleme süresine sınırlandırın.
 2. Kötü alışkanlıklardan kurtulun. Sigara içmek, genel olarak alkol, herhangi bir zehirlenme - hepatositlere zarar verir.
 3. Büyük fiziksel efor, hepatositlerde metabolizmada bir artışa neden olur, saflaştırma süresi için sınırlandırılmalıdır, ancak bu tamamen yok edilmeleri gerektiği anlamına gelmez, vücuttaki fiziksel yük orta düzeyde olmalıdır.
 4. Karaciğer temizliği karmaşık olmalı ve şunları içermelidir: hepatoprotektörler, choleretic ilaçlar ve bağırsakları temizleme preparatları.

Karaciğeri ne tür ilaçlar temizleyebilir, çünkü çoğu şu anda indirimde? - sadece uzman doktorunuz buna ustaca cevap verebilir. Her insanın vücudu kişiseldir, bu yüzden zarar vermemek için kendi kendine ilaç almayın.

yükleniyor ...