Alkol radyasyona karşı koruyor mu?

радиоактивный смог фото Son yıllarda, gezegenimizi çevreleyen radyoaktif dumanlar gittikçe daha yoğun hale geldi. İnsanlıktan önce, koruyucuların yaratılmasıyla ilgili soru ortaya çıktı - bedeni radyonüklitlere maruz kalmaktan koruyan ve vücuttan çıkarılmasını hızlandıran maddeler.

Alkolün radyo koruyucu özellikleri hakkında bir efsane vardır. Belki bu bir efsane değil midir? Çeşitli alkollü içeceklerin insan vücudunun radyasyon hasarı üzerindeki etkileri hakkında bilgi verelim.

Radyasyonun radyasyona karşı faydaları hakkında bir mitin doğuşu

Nükleer silahların yaratılması ve testlerinin sonuçları, radyasyondan korunma araçlarını bulmak için 20. yüzyılın 50'lerinde askeri bakanlıkların emirlerini başlattı (radyo koruyucuları). Işınlanmış organizmalarda iyonlaştırıcı radyasyona karşı artan bir direnç durumu yaratmaları gerekiyordu. Nükleer bir yükün patlaması öncesinde veya bir radyoaktif kirlenme bölgesine girmeden önce alınmaları gerekiyordu.

радиоактивное облако фото

Çalışmalar çok yoğun bir şekilde yürütülmüştür, ancak sonuçları karıştırılmıştır. Çalışılan kimyasallar arasında, iyi bilindiği gibi, sıkıcı algı, kendini koruma içgüdüsünü bastırdığı alkol de vardı. Ve kulağa ne kadar kulağa hoş gelmiyorsa, bir radyasyon hastalığının bir askerin üstünden vurmadan önce, bir savaş görevi yapmanıza izin verir. Askerler gerçekten votka ile pompalandılar ya da alkolle seyreltildiler, sıcak bir yere gönderildiler ve sonra - hemen hastaneye.

Votka radyasyonu vücuttan uzaklaştırır mı?

Bu sorunun iki yönü ile ilgileniyoruz.

 1. Alkol radyasyona karşı koruyor mu?
 2. Alkollü içecekler radyonüklidlerin vücuttan hızla uzaklaştırılmasına katkıda bulunur mu?

водка и радиация İlk bölümüne dönelim. Güçlü alkollü içecekler, çeşitli katkı maddeleri ve farklı üretim teknikleriyle farklı konsantrasyonlardaki etil alkol türevleridir. Alkol bir çözücüdür. Işınlanmış bir kişinin vücudundayken, alkol kan akışında radyonüklidleri çözer ve eşit olarak dağıtır. Başlangıçta birikirler:

 • lenf düğümlerinde;
 • tiroid bezi;
 • akciğerler;
 • omurilikte ve kemik iliğinde.

Bu yeniden dağıtım, daha önce enfekte olmuş organların etkilendiğine yol açar.

Radyasyon hastalığının "taşıyıcıları", çeşitli maddeler için taşıma rolünü oynayan oksijen molekülleridir. Evet, alkol bu süreci yavaşlatır, oksijen moleküllerinin bir kişinin iç organları arasındaki hareketini geciktirir. Ancak bu etki, sadece alınan radyasyon ve astronomik dozların kritik dozlarında elde edilir. Bu ifade tartışmasızdır - güçlü iyonlaştırıcı radyasyonun etkilerini ortadan kaldırmak için alkolün şok dozlarının etkisinin mekanizması tam olarak anlaşılamamıştır.

Diğer tüm durumlarda, alkol ve radyasyon uyumsuzdur. Alkol sadece radyasyonun etkisini arttırır, çünkü onun neden olduğu hipoksi (vücuttaki oksijen eksikliği) bağışıklık kuvvetlerinde bir azalmaya yol açar.

Votka veya diğer güçlü alkollü içeceklerin radyasyonun vücuttan uzaklaştırılıp kaldırılmadığı sorusuna gelince, bilim adamlarının cevabı kategoriktir - bu sürece katkıda bulunan ürünler listesine alkol dahil değildir.

Votka'nın radyasyona yardım edip etmediği konusunda halk arasında görüşün bir temeli yoktur. Sorunun bu "yarı bilgisi", bazı insanlarda sanrıların doğmasına yol açmıştır ve bazıları için "yeşil yılan" a ekleri için bir bahane olarak hizmet etmiştir.

Kırmızı şarap ve radyasyon

красное вино и радиация Şarap tedavisi sanatı (enotherapy) antik çağlardan beri bilinmektedir. Genel olarak, Sovyet döneminde, bu ürüne yönelik resmi tutum çok olumsuz oldu. Ancak, son yüzyılın 70-80'lerinde, nükleer denizaltı mürettebatının mürettebatına ve radyoaktif tesislere hizmet eden personele katılan doğal kırmızı şaraplar ortaya çıktı. Çernobil trajedisi, "ayık yaşam tarzı" mücadelesinde iki yüzlülük ve propagandaya çekilmeye zorlandı. Kazadan sadece gün sonra, Kiev'e büyük kuru kırmızı şarap stokları teslim edildi.

Bu içeceği nasıl borçluyuz ve radyasyon ile kırmızı şarap yardımında bulunuyor mu? Kimyasal bileşimi ve insan vücudu üzerindeki etkileri, doğal kırmızı şarabı göstermektedir:

 • польза алкоголя при радиации
  bağışıklık güçlendirme

  bağışıklık sistemini güçlendirir;

 • Vücudun viral, elektromanyetik ve radyasyon etkilerine karşı direncini artırır;
 • pektinlerin ve vitaminlerin içeriğinden dolayı radyonüklidlerin atılımını hızlandırır (çok küçük olmasına rağmen);
 • radyasyona karşı koruyan doğal bir antioksidan içerir ve resveratrolün varlığından dolayı, bunun neden olduğu bazı hasarı önleyebilir;
 • içinde rubidyum varlığı nedeniyle, vücuttan radyoaktif sezyumun çıkarılmasını hızlandırır.

Kırmızı şarap ve radyasyonun yukarıdaki pozitif "ilişkisini" açıklığa kavuşturmak gerekir. Ana olumlu etki, bu ürünün güçlü oksidatif özelliklerinden dolayı tam olarak elde edilir. Serbest radikalleri baskılayarak, bu ürün radyasyonun tetiklediği oksidatif süreçleri engeller.

Günde 100-150 ml önerilen doz, yani bir bardak. Büyük dozlar, pozitif etkiyi artırmaz, fakat bir banal binge olarak hareket eder.

Bira ve radyasyon

пиво и радиация İnternetteki labirentler aracılığıyla dolaşmalarımızın ardında, başka bir alkollü içecek kaldı - bira.

Radyasyondan köpüklü bir içeceğin koruyucu özelliklerine ilişkin yayınların yazarları, biranın radyonun vücuttan salınmasına ve radyonüklidler de dahil olmak üzere cürufların salınmasına katkıda bulunduğuna işaret eder. Bu, herhangi bir araştırma tarafından onaylanmayan, boşta akıl yürütmekten başka bir şey değildir.

Ve genel olarak, alkollü içecek türlerinin neredeyse hiçbiri radyo-koruyucu özelliklere sahip değildir. Laboratuarlarda üretilen en etkili radyofektörler, değeri katsayıları özel bir katsayı ile karakterize edilir. 2. Alkollü içeceklerin radyo-koruyucu özellikleri 2 kat daha zayıftır ve çok sınırlı bir zamana sahiptir ve sadece akut maruz kalma sırasında, saniyeler ve dakikalar içinde elde edilir.

Sadece kararlı izotopların hazırlanması, radyoaktif “akranların” yanı sıra pektin içeren ürünlerin de radyasyondan arındırılması mümkündür:

 • pancar;
 • elma;
 • Siyah frenk üzümü;
 • erik.

Daha uzun süreli maruziyet içeren tüm durumlarda, vücudun radyasyon zehirlenmesine karşı alkol güçsüzdür ve ışınlamaya karşı diğer korunma yöntemlerine başvurulmalıdır.

yükleniyor ...