Alkol radyasyona karşı koruyor mu?

радиоактивный смог фото Son on yılda gezegenimizi saran radyoaktif duman gittikçe daha yoğunlaştı. İnsanlıktan önce, koruyucuların yaratılmasıyla ilgili soru ortaya çıktı - vücudu radyonüklidlere maruz kalmaktan koruyan ve vücuttan çıkarılmasını hızlandıran maddeler.

Alkolün radyoaktif özellikleri hakkında bir efsane var. Belki bu hiç bir efsane değildir? Çeşitli alkollü içeceklerin insan vücudundaki radyasyon hasarı üzerindeki etkileri hakkında bilgi verelim.

Alkolün radyasyona karşı yararları hakkında bir efsanenin doğuşu

Nükleer silahların yaratılması ve testlerinin sonuçları, 20. yüzyılın ellili yıllarında askeri bakanlıkların radyasyondan korunma araçlarını (radyolojik koruyucular) bulma emrini başlattı. Işınlanmış organizmalarda iyonlaştırıcı radyasyona karşı artan bir direnç durumu oluşturmaları gerekiyordu. Nükleer bir patlamanın patlamasından önce veya bir radyoaktif kirlenme bölgesine girmeden önce alınması gerekiyordu.

радиоактивное облако фото

Çalışmalar çok yoğundu, ancak sonuçları karışıktı. İncelenen kimyasallar arasında, bildiğiniz gibi, algıyı azaltan, kendini koruma içgüdüsünü bastıran alkol vardı. Kulağa ne kadar saçma gelmiyorsa, radyasyon hastalığı bir askerin üstüne gelmeden önce, bir savaş görevini tamamlamanıza izin verir. Asker gerçekten votka ile doluydu ya da basitçe alkolle seyreltildi, sıcak noktaya gönderildi ve ardından hemen hastaneye kaldırıldı.

Votka vücuttaki radyasyonu temizler mi?

Bu sorunun iki yönü ile ilgileniyoruz.

 1. Alkol radyasyona karşı koruyor mu?
 2. Alkollü içecekler radyonüklidlerin vücuttan daha hızlı çıkarılmasına katkıda bulunur mu?

водка и радиация İlk kısmına geçelim. Güçlü alkollü içecekler, çeşitli katkı maddeleri ve farklı üretim teknikleri ile farklı konsantrasyonlarda etil alkol türevleridir. Alkol bir çözücüdür. Işınlanmış bir insanın vücuduna girdikten sonra, alkol, kan akışı boyunca radyonüklidleri çözer ve eşit şekilde dağıtır. Başlangıçta onlar birikir:

 • lenf düğümlerinde;
 • tiroid bezi;
 • akciğerler;
 • omurilik ve kemik iliğinde.

Bu yeniden dağıtım, daha önce enfekte olmuş organların etkilendiği gerçeğine yol açmaktadır.

Radyasyon hastalığının "taşıyıcıları", çeşitli maddeler için taşınması rol oynayan oksijen molekülleridir. Evet, alkol bu işlemi yavaşlatır ve oksijen moleküllerinin bir kişinin iç organları arasındaki hareketini geciktirir. Ancak bu etki yalnızca kritik radyasyon dozlarında ve astronomik alkol dozlarında elde edilir. Bu ifade tartışılmaz - güçlü iyonlaştırıcı radyasyonun etkilerini ortadan kaldırmak için şok dozlarındaki alkolün etki mekanizması tam olarak çalışılmamıştır.

Diğer tüm durumlarda, alkol ve radyasyon birbiriyle uyumlu değildir. Alkol yalnızca radyasyonun etkisini arttırır, çünkü bunun neden olduğu hipoksi (vücuttaki oksijen eksikliği) bağışıklık kuvvetlerinde bir azalmaya yol açar.

Votka veya diğer güçlü alkollü içeceklerin vücuttan radyasyonu kaldırıp azaltmadığı sorusuna gelince, bilim adamlarının cevabı kategoriktir - alkol bu sürece katkıda bulunan ürünler listesine dahil edilmez.

Votka'nın radyasyona yardım edip etmediği konusunda insanlar arasındaki görüşün temeli yoktur. Sorunun böylesi bir “yarım bilgisi” bazı insanlarda sanrıların doğuşuna yol açtı ve bazıları için “yeşil yılana bağlanmalarının bir bahanesiydi”.

Kırmızı şarap ve radyasyon

красное вино и радиация Şarapçılık sanatı (enoterapi) eski zamanlardan beri biliniyor. Genel olarak, Sovyet zamanlarında, bu ürüne yönelik resmi tutum oldukça olumsuzdu. Ancak, geçen yüzyılın 70-80'lerinde, nükleer denizaltı ekibinin ve radyoaktif tesislere hizmet eden personelin payına giren doğal kırmızı şaraplar. Çernobil trajedisi ikiyüzlülüğü ve propagandayı “ayık bir yaşam tarzı” mücadelesinde geri çekilmeye zorladı. Kazadan sadece bir gün sonra, Kiev'e dev kırmızı şarap stokları teslim edildi.

Bu içeceğe nasıl borçluyuz ve kırmızı şarap radyasyona yardımcı olur mu? Kimyasal bileşimi ve insan vücudu üzerindeki etkileri bu doğal kırmızı şarabın şunu gösterdiğini gösteriyor:

 • польза алкоголя при радиации
  bağışıklık güçlendirme

  bağışıklık sistemini güçlendirir;

 • vücudun viral, elektromanyetik ve radyasyon etkilerine karşı direncini arttırır;
 • pektin ve vitamin içeriğinden dolayı, radyonüklidlerin atılımını hızlandırır (çok küçük olmasına rağmen);
 • radyasyona karşı koruyan doğal bir antioksidan içerir ve resveratrol varlığı nedeniyle, bunun neden olduğu bazı zararları önleyebilir;
 • İçinde rubidyum bulunması nedeniyle, radyoaktif sezyumun vücuttan uzaklaştırılmasını hızlandırır.

Kırmızı şarap ve radyasyonun yukarıdaki pozitif "ilişkisini" açıklığa kavuşturmak gerekir. Ana pozitif etki tam olarak bu ürünün güçlü oksidatif özelliklerinden dolayı elde edilir. Serbest radikallerin etkisinin inhibe edilmesiyle, bu ürün radyasyonla tetiklenen oksidatif süreçleri inhibe eder.

Günde 100-150 ml önerilen doz, yani bir bardak. Büyük dozlar pozitif etkiyi arttırmaz, ancak bir banal atak olarak hareket eder.

Bira ve radyasyon

пиво и радиация İnternetin labirentlerinde dolaşırken, bir tane daha alkollü içecek kalmıştı - bira.

Köpüklü bir içeceğin radyasyondan koruyucu özellikleri ile ilgili yayınların yazarları, biranın radyonüklidler de dahil olmak üzere cürufların birlikte salındığı vücuttan sıvı salınımına katkıda bulunduğunu belirtir. Bu, hiçbir araştırma tarafından onaylanmayan, boş mantıktan başka bir şey değildir.

Ve genel olarak, hiçbir alkollü içecek türünün hiçbiri neredeyse radyoaktif özelliklere sahip değildir. Laboratuarlarda yaratılan en etkili radyo koruyucular, değeri 2'ye yaklaşan özel bir katsayı ile karakterize edilir. Alkollü içeceklerin radyo korumalı özellikleri 2 kat daha zayıftır ve çok sınırlı bir zamana sahiptir ve sadece saniyeler ve dakikalar içinde elde edilen akut maruz kalma sırasında.

Sadece radyoaktif “dostların” yerini alan stabil izotopların preparasyonları ve ayrıca pektin içeren ürünler radyasyonu kaldırabilir:

 • pancar;
 • elma;
 • Siyah frenk üzümü;
 • erik.

Daha uzun süre maruz kalmayı içeren bütün durumlarda, vücudun radyasyon zehirlenmesine karşı alkol güçsüzdür ve ışınlamaya karşı diğer koruma yöntemlerine başvurulmalıdır.

yükleniyor ...