Sağlığıma zarar vermeden solaryuma ne sıklıkla gidebilirim?

ультрафиолетовые лучи фото Bir güneşlenme alanını ziyaret etme modası çok uzun zaman önce ortaya çıkmadı. Güzel bir bronzlaşma, başarının vazgeçilmez bir unsuru haline geldi ve bu da güneş ışığının yerini alacak aygıtların, yani vücuttaki ultraviyole ışınların yaratılmasına yol açtı. Şimdiye kadar, solaryumun zararlı olup olmadığı konusunda anlaşmazlıklar sürüyor.

Güneşlenme, güneş altında yapılabilir, çünkü özellikle günlük UV ışın dozunu alırız. Tabii ki, kutuplara daha yakın ülkelerde, daha az, ancak morötesi vücuda ihtiyaç duyuyor mu? Bakalım güneşlenmeye değer mi, daha da fazlası var - yapay olarak bir bronzlaşma salonunda bronzluk elde etmek zararsız mı?

Ultraviyole ışınların vücut üzerinde nasıl hareket ettiği

Ultraviyole ışınları farklı uzunluklardadır ve bu nedenle UV-A, UV-B ve UV-C olmak üzere üç gruba ayrılırlar. Kızılötesi radyasyonun aksine, ultraviyole kimyasal işlemleri değiştirebilir.

Bu açıdan en aktif UV-C'dir. Oksijen üzerinde hareket eden bu ışınlar, atomlar üzerinde yok olan ozonun oluşumuna neden olan ışınlarıdır ve bu da ozonun aktif olarak emilmesini sağlar ve böylece dünyanın yüzeye daha sık erişmezler. Elbette, radyasyon seviyesini önemli ölçüde artıran ozon deliklerinin oluşumunu hesaba katmazsak.

девушка лежит в солярии

UV-B, çoğunlukla ozonla emilir, genellikle sadece küçük bir kısmı dünyaya ulaşır. Ancak, UV-C'nin vücudun proteinlerini koagüle ettiği zaman UV-B, metabolik süreçleri simüle edebilir, dozları düşükse bağışıklığı arttırır. Büyük miktarlarda ışınlama, hücre mutasyonlarına yol açabilir. Grubun Ultraviyole B ışınları vücudu hem olumlu hem de olumsuz etkileyebilir.

UV-A ışınları cildin derinliklerine nüfuz etmez, ancak epitel hücrelerinde bulunan melanin pigmentini oksitleyerek koyu hale getirir. Bronz maddenin rengi, yüzey tabakasındaki melanin miktarına bağlıdır - ne kadar küçükse, bronzlaşmak da o kadar zor olur. Bu nedenle, bazı insanlar bronzlaşamaz, derileri kırmızılaşır, kızarır ve bazen yüksek miktarda melanin bulunan yerlerde oluşan küçük pigment lekeleri ile kaplanır.

Bu arada, ürettiği melanositlerin aktivitesi UV-B ışınlarının etkisi ile arttırılır ve aynı zamanda kanser melanomasının gelişimi de onlarla ilişkilidir. Böylece, lambalar yapay ultraviyole ışınları yaratan bir solaryumda güvende olabilir mi? Zararlı güneş veya solaryum nedir?

Solaryum nedir

горизонтальный солярий Solaryum ultraviyole ışınları üreten lambalarla donatılmış bir cihazdır. Üreticilere göre, özel filtreler UV-C ışınlarını tamamen dışlar ve UV-A ve UV-B en uygun orandadır. Tek faktör, bu oranın farklı cilt tipleri için bireysel olması ve UV-B ışını spektrumunda artan içeriğe sahip kalarak lambalar koyanların müşteriye yönelik tehlikeyi düşünmemesi.

Bir diğer sorun, lambaların 600-800 saat çalıştıklarında raf ömrüne sahip olmaları, normal bir bronzluk sağlayamamalarıdır. Bu nedenle, sadakatle ve zamanında değiştirilmesi önemlidir. Çalışmalarının ilk 50-100 saatinde, yeni lambalar daha verimli yayarlar ve ışınlama hızı arttıkça, solaryumda kalış süresinin azaltılması için müşteriyi uyardılar.

Artık yatay, dikey, artmış konforlu (aromaterapi) birçok farklı solaryum var, ama en önemlisi - güvenlik. Bize solaryum, fayda veya zarar veren nedir?

Solaryum ziyaretinin yararlarının, ultraviole ışınlarının bir insanı nasıl etkilediğini anlamak için gerekli olup olmadığını öğrenmek.

 1. регенерация тканей на лице
  doku rejenerasyonu

  UV ışınları, kalsiyum ve fosfor değişiminde gerekli olan D vitamini vücudundaki üretimi uyarabilir. Eksikliği çocuklarda, kemik hastalıklarında, kırılgan kemiklerde ve çok daha fazlasına raşitik hastalığa neden olabilir.

 2. Oksidasyon indirgeme süreçlerini geliştirir, enzimleri etkinleştirir, proteinlerin ve karbonhidrat metabolizmasını geliştirirler.
 3. Dokuların yenilenmesini ve kan dolaşımını güçlendirin.
 4. Artmış biyolojik olarak aktif maddeler ve endorfinler (sevinç hormonları) nedeniyle vücudun genel tonunu geliştirin.
 5. Genel bağışıklığı arttırın, antikorların üretimini uyarın, fagositik aktivite.

Çoğu zaman, ultraviyole ışınlar çeşitli hastalıkları önlemek, bağışıklığı artırmak, sinir sistemi hastalıkları, cilt, kemik ve eklemlerde kullanılır. Ancak tüm bunlar, ultraviyole ışınlarına küçük bir dozla maruz bırakıldığında ortaya çıkar ve bir doktor gözetiminde yapılması gerekir. Ve eğer dozu aşarsanız, daha hızlı bronzlaşmaya çalışırsanız, etki dehşete düşebilir.

Ultraviyole ışınların hasarı

Bir solaryum için zararlı nedir? Ultraviyole ışınları vücudun dokularındaki kimyasal süreçleri etkiler ve uzun süreli şiddetli ışınlama ile bu duruma neden olabilir:

 • дерматит на руках
  dermatit

  vücudun bağışıklık sistemine baskı;

 • cilt yanıkları;
 • dermatit gelişimi;
 • cildin malign tümörlerinin gelişimi (melanoma);
 • göz hastalıkları (konjonktivit, katarakt).

Habis cilt hastalıklarının sayısı her yıl büyüyor ve bilim insanlarının ve doktorların popülasyona UV ışınlarına aşırı maruz kalmanın tehlikeli olduğunu bildirmeye çalışmaktan başka bir şey değildir. Birçok kişi bunu düşünmeden, yine solaryum yardımı ile bronzlaşmaya çalışıyor.

Gerçek şu ki, cilt kanseri her zaman hemen ortaya çıkmaz, mor ötesi ışınlar hücrelerin mitozunu aktive eder ve bazı durumlarda DNA'ya zarar verir ve bu hasar görmüş hücreler uzun süre uyku halindedir ve belirli koşullar altında çoğalmaya başlar ve kanser gelişimine neden olur.

Birçok tümör aynı gelime sahiptir, örneğin, beyin kanseri hastalarının% 40'ında, hastalığın 10-15 yıl önce baş ışınlanması bildirilmiştir. Yapay olarak cildi açığa vurarak sağlığınızı tehlikeye atmaya değer mi? Çalışmalara göre, solaryumu düzenli olarak ziyaret edenlerde cilt kanseri riski yaşla birlikte% 75 oranında artmaktadır.

Solaryumu ziyaret etme kontrendikasyonları

Solaryumu ziyaret etmelerine izin verilmeyen gruplar var, bunlar:

 • много родинок на теле у женщины
  doğum lekeleri

  Vücutlarında çok sayıda köstebe sahip olan insanlar;

 • Hafif tenli insanlar, güneşte çabucak yanarlar;
 • anamnezinde akrabaları malign hastalıklara sahip olanlar;
 • 18 yaşından önce çocukların solaryumu ziyaret etmesine izin verilmiyor;
 • kronik inflamatuvar hastalıkların (tüberküloz, bronşiyal astım) şiddetlendirdiği hastalar;
 • aterosklerozlu hastalar;
 • kan hastalıkları;
 • hamile kadınlar.

Ultraviyole ışınlarının fazla dozda verilmesi sözde güneş zehirlenmesine neden olan kişiler için solaryumu ziyaret etmeniz önerilmez. Kızarıklık, deride yanma, kabarcık oluşumu, kaşıntı ve kurdeşen ile karakterizedir. Baş dönmesi, baş ağrısı, sıcaklık ve hatta bilinç kaybı gibi belirtiler de vardır.

Solaryumu ziyaret etmek için, örneğin antibiyotik, antifungal, bazı kalp ajanları ve diğer birçok ilaç almak gibi başka kısıtlamalar da vardır. Prosedüre başlamadan önce, aldığınız ilacın talimatlarını okuyun, ilacın vücudun fotosensitivitesine neden olduğunu gösterebilir. Aynı etki dekoratif kozmetik ve cilt bakım ürünlerine de sahip olabilir.

Solaryumun cilde zararlı olup olmadığı sorusu üzerine, UV-B ışınları derinliğe nüfuz ederek derisine nüfuz eder ve derin tabakaların kolajen liflerinde değişikliğe neden olur ve bu da cilt tonusunda ve kırışıklıklarda azalmaya neden olur. Solaryuma sıkça uğramak sadece cildi kurutmakla kalmaz aynı zamanda erken yaşlanmaya da neden olur.

женщина со светлой кожей İnsan derisi 6 tip olabilir.

 1. Kelt türü.
 2. Adil tenli Avrupa.
 3. Kabukumsu bir cildi olan Avrupa.
 4. Akdeniz.
 5. Asya.
 6. Afrikalı.

5 ve 6 cilt türünün güneş altında bronzluğa ihtiyacı yok, ancak cilt kanseri riski güneşte bile yüksek olduğu için güneş yanığı kontrendikedir; güneş kremi kullanmaları gerekir. Gerçekten de bir solaryuma gitmek isterseniz, koyu renkli bir bronzluk elde etmeye çalışmayın, çünkü bu tür cilt kendiliğinden fazla melanin üretemez ve özel yöntemler kullanarak bir arıza oluşturabilir; bu da tehlikelidir. Kuralların ve prosedürün süresince uyulması gereken, açık renkli bronzluk.

Solaryum ziyaret kuralları

Solaryumda ilk kez güneşlenmek nasıl düzgün çalışırsa, orada çalışanlar sizi uyarır ve size kullanım kurallarını ve bulma zamanını açıklamazlarsa, işçiler bu prosedürle eğitilmiş başka bir salon bulmaya değer. Ayrıca, cilt türünü belirlemekle kalmayıp, farklı türleriyle güneşlenmek için ne kadar mümkün olduğunu bilmekle kalmamalı, aynı zamanda, lambaları değiştirirken ekipmanın özelliklerini, güçleri konusunda da bilgilendirmeliyiz.

женщина стирает косметику Eğer yine de gitmeye karar verirseniz, solaryumda bronzlaştırma kurallarını bilmelisiniz, bu ilk kez oraya gitmek isteyenler için özellikle önemlidir. Güneş yanığının yanık veya aşırı ısınma gibi rahatsız edici komplikasyonları göstermediğini.

 1. Solaryumu ziyaret etmeden önce sabun veya diğer hijyenik ürünlerle yıkamaya gerek yoktur.
 2. Makyajı yıkamak gereklidir.
 3. Cildin dövmesi varsa, onları örtmek veya güneş kremi ile ısırmak daha iyidir.
 4. Cildin geri kalan kısmı solaryumda özel bir tabaklama maddesi ile yağlandırılmalıdır.
 5. Kontakt lensleri çıkarın ve koruyucu gözlük takın.
 6. Göğüs, özel pedlerle daha iyi kapatılır.
 7. Saç bir kapak veya el feneri ile kaplanmıştır.
 8. Dudakları nemlendirici kremle yağlayın.

Gerekirse personelin çağırılması veya cihazın nasıl kapatılması gerektiğini sormayı unutma.

женщина мажет кожу кремом İlk ziyaretiniz güneşlenmek için 5 dakikadan fazla sürmemelidir. Ancak bazı durumlarda açık tenli veya yeni lambalar varsa, zamanı 3-4 dakikaya kısaltmanız daha iyi. Solaryumda kademeli olarak kalış süresi 20 dakikaya çıkarılır.

Oturum bittikten sonra, cilde çoğunlukla kabinde satılan özel bir sabitleme ve nemlendirme kremi ile yağlanmanız gerekir. Birkaç saat içinde herhangi bir yan etkiye sahip değilseniz, o zaman rotaya yalnızca 1-2 gün sonra devam edebilirsiniz.

Solaryumu sağlığa zararsız olarak ne sıklıkta yürüyebilirsin, sağlığınıza bağlıdır, ancak araştırmalara göre, bir yıl en fazla 30 prosedür sürebilir. Ve her geçen gün 7-10 işlemden oluşan bir yol olabilir ve bronzlaşma işlemlerini ayda 1-2 kez veya yılda 2-3 ders destekleyerek destekleyebilir.

Solaryum ziyaretinin bir araya getirilemediğini lütfen unutmayın:

 • kozmetik işlemlerle (depilasyon, soyma);
 • Güneş yanığı güneş altında;
 • sauna veya sauna.

Bir bronzlaşma yatağı farklı insanları nasıl etkiler?

Güzel bir bronzluk elde etmek isteyenler solaryumun onları nasıl etkilediği ile ilgileniyorlar. En popüler soruları yanıtlayalım.

 1. девушка думает вреден ли солярий Solaryum erkekler için zararlı mı? Ziyaret kurallarına uyarsanız ve bronzlaştırmaya çalışmayın, solaryum insan sağlığına zarar vermez ancak onkolojik cilt hastalıklarının olasılığı halen devam etmektedir.
 2. Güneş güvertesi kadınlara zarar veriyor mu? Kadınlar kritik günlerde solaryumu ziyaret etmekten kaçınmalıdır çünkü hormonal arka planın değiştirilmesi deride pigment lekelerinin oluşmasına neden olabilir. Menstrüel kanamanın artması riski de vardır.
 3. Solaryum hamile kadınlar için zararlı mıdır? Her ne kadar sadece pigmentasyon ihtimalinden ötürü zararlı olduğunu söylese de, bir faktör daha var. Ultraviyole ışınları, biyolojik açıdan aktif maddelerin salınmasına neden olur ve fetus üzerinde olumsuz etkide bulunan metabolik süreçleri güçlendirir.
 4. Solaryum çocuklar için zararlı mıdır? 18 yaşına kadar solaryum ziyaret edilemez, zira çocukların ve ergenlerin cildi hassas, ihale eder ve bu da kanseri geliştirme riskini büyük ölçüde arttırır.

Solaryumun normal kullanım şekli, tüm kullanım kurallarına uymanız, kontrendikasyonları göz önlemeniz ve ekipmanın normal durumda olması. Ancak değilse, solaryumu ziyaret ettikten sonra komplikasyonlar meydana gelebilir.

komplikasyonlar

у женщины болит голова Solaryumu ziyaret ederken komplikasyonlar yanık ve aşırı ısınma olabilir. Bir solaryumda aşırı ısındığında, belirtiler şunlar olabilir:

 • baş dönmesi;
 • baş ağrısı;
 • bulantı.

İlk işarette, çalışanları arayın. Solaryum odasını hızlı bir şekilde terk etmeniz ve temiz havaya çıkmanız gerek, aynı zamanda alın ve kafanın arkasında soğuk bir sıkışmaya yardımcı olacaktır.

Bir solaryumda yanmaya yönelik ilk yardım yanıktan bir krem ​​uygulamak veya deriyi kefir ile yağlamaktır - bu halk ilaçları hâlâ önemlidir. Tekrar solaryuma gidin, özellikle de ilk ziyaretinizde yanma meydana gelmişse, 2-3 günden daha erken olamazsınız ve içinde kalış süresi azaltılmalıdır.

Solaryumda zarar veya zenginlik getirip getirmediği, her biri kendi başına karar vermelidir. Birçok kişi güzel, bronzlaşmış bir vücut istiyor, ancak uğruna sağlıklarını riske atmamalı. Ultraviyole ışınları sadece küçük miktarlarda yararlıdır, uzun, güçlü bir etki ile sadece deride değil bütün vücuda zararlı bir etkisi vardır. Güneşin nadiren ışınlarıyla sızdırdığı kuzey bölgelerinde, solaryuma ölçülü bir ziyaret yararlı olabilir.

Yükleniyor ...