Sağlığım zarar görmeden ne kadar sıklıkla solaryuma gidebilirim?

ультрафиолетовые лучи фото Güneş güvertesini ziyaret etmek için moda, çok uzun zaman önce ortaya çıkmadı. Güzel bir bronzluk, başarının vazgeçilmez bir özelliği haline geldi; bu, güneş ışığının eyleminin yerine, yani vücuttaki ultraviyole ışınların yerini alan aygıtların yaratılmasına yol açtı. Şimdiye kadar, solaryumun zararlı olup olmadığı konusunda anlaşmazlıklar devam ediyor.

Güneş ışınları güneşin altında yapılabilir, özellikle de günlük ultraviyole ışınlarımızı aldığımız için. Tabii ki, kutuplara daha yakın olan ülkelerde, daha azdır, ancak ultraviyole vücuda mı ihtiyaç duyar? Bakalım güneşlenmeye değip değmediğini, ve daha da fazlası - bir bronzlaşma salonunda bronzlaşmak yapay mıdır?

Ultraviyole ışınları vücutta nasıl etki eder?

Ultraviyole ışınları farklı uzunluklardadır ve bu nedenle üç gruba ayrılırlar: UV-A, UV-B ve UV-C. Kızılötesi radyasyondan farklı olarak, ultraviyole kimyasal süreçleri değiştirebilir.

Bu konuda en aktif olan UV-C'dir. Oksijen üzerinde hareket eden, atomları yok eden, onları aktif olarak emen ozon oluşumuna yol açan bu ışınlar, dünyanın yüzeyine daha sık ulaşamamaktadır. Tabii ki, radyasyon seviyesini önemli ölçüde artıran ozon deliklerinin oluşumunu hesaba katmazsak.

девушка лежит в солярии

UV-B de çoğunlukla ozon tarafından emilir, genellikle sadece küçük bir kısmı dünyaya ulaşır. Ancak, vücudu aktif olarak etkileyen bu spektrumdur ve UV-C'nin vücudun proteinlerini pıhtılaştırdığı zamanda, UV-B metabolik süreçleri simüle edebilir, dozları düşükse bağışıklığı arttırabilir. Büyük miktarlarda ışınlama, hücre mutasyonlarına yol açabilir. Grubun ultraviyole B ışınları vücudu hem olumlu hem de olumsuz yönde etkileyebilir.

UV-A ışınları cilde derinlemesine nüfuz etmez, fakat epitelin hücrelerinde bulunan melanin pigmentini okside eder, bu da koyulaşmasına veya bronzlaşmasına neden olur. Tanın rengi, yüzey tabakasındaki melanin miktarına bağlıdır - o kadar küçükse, tanka daha sert olacaktır. Bu nedenle, bazı insanlar bronzlaşamaz, derileri kızarır, yanar ve bazen de yüksek miktarda melanin içeren yerlerde oluşan küçük pigment lekeleri ile kaplanır.

Bu arada, ürettiği melanositlerin aktivitesi, UV-B ışınlarının etkisi ile artar ve aynı zamanda kanser melanomunun gelişimi de onlarla ilişkilidir. Yani, suni olarak ultraviyole ışınları yaratan lambalar solaryum olabilir mi? Zararlı güneş veya solaryum nedir?

Solaryum nedir

горизонтальный солярий Solaryum, ultraviyole ışınları üreten lambalara sahip bir cihazdır. Üreticilere göre, özel filtreler tamamen UV-C ışınlarını hariç tutar ve içlerinde UV-A ve UV-B en uygun orandadır. Tek şey, bu oranın farklı cilt tiplerine sahip kişiler için bireysel olması ve UV-B ışınları yelpazesinde kar peşinde koşan ve artan içeriğe sahip olan lambaların müşteriye yönelik tehlikeyi düşünmediği.

Bir başka problem, lambaların raf ömrüne sahip olması, 600-800 saat çalışmış olması, normal bir bronzluk sağlayamayacaklarıdır. Bu nedenle, onlar sadık ve zamanında değişmiş olması önemlidir. Ve işlerinin ilk 50-100 saatinde, müşterilere, yeni lambalar daha verimli şekilde yayıldığından ve ışınlama hızının artmasıyla, solaryumda kalma süresinin azaltılması gerektiği konusunda uyardılar.

Artık artan konforla (aromaterapi), ama en önemlisi, güvenlikle, yatay, dikey, birçok farklı solaryum var. Bize solaryum, fayda ya da zarar veren nedir?

Bir ultraviyole ışınlarının bir insanı nasıl etkilediğini anlamak için solaryum ziyaretinin yararlarının gerekli olup olmadığını öğrenmek.

 1. регенерация тканей на лице
  doku rejenerasyonu

  UV ışınları, kalsiyum ve fosfor değişimi için gerekli olan D vitamini vücudundaki üretimi uyarır. Eksikliği çocuklarda raşitere, kemik hastalığına, kırılgan kemiklere ve daha fazlasına neden olabilir.

 2. Oksidasyon azaltma süreçlerini geliştirirler, enzimleri aktive ederler, proteinlerin ve karbonhidratların metabolizmasını geliştirirler.
 3. Dokulardaki rejenerasyonu, kan akışını artırın.
 4. Biyolojik olarak aktif maddelerin ve endorfinlerin (sevinç hormonları) artan üretimine bağlı olarak vücudun genel tonunu geliştirin.
 5. Toplam bağışıklığı arttırmak, antikor üretimini uyarmak, fagositik aktivite.

Çoğunlukla, ultraviyole ışınları çeşitli hastalıkları önlemek, bağışıklık sistemini iyileştirmek, sinir sistemi hastalıkları, deri, kemikler ve eklemler için kullanılır. Ancak tüm bunlar sadece küçük bir dozda ultraviyole ışınlarına maruz kaldığında ortaya çıkar ve bir doktorun gözetiminde yapılması gerekir. Ve dozu aşarsanız, daha hızlı bronzlaşmaya çalışırsanız, o zaman etki acınabilir.

Ultraviyole ışınlarının hasarı

Solaryum için zararlı olan nedir? Ultraviyole ışınları vücudun dokularındaki kimyasal süreçleri etkiler ve uzun süreli yoğun ışınlanma ile bunun nedeni olabilir:

 • дерматит на руках
  dermatit

  vücudun bağışıklık sisteminin baskısı;

 • cilt yanıkları;
 • dermatit gelişimi;
 • cildin habis tümörlerinin gelişimi (melanom);
 • göz hastalıkları (konjonktivit, katarakt).

Kötü huylu deri hastalıklarının sayısı her yıl artmaktadır ve bilim insanlarının ve doktorların popülasyonu UV ışınlarına aşırı maruz kalmanın tehlikeli olduğu konusunda bilgilendirmeye çalıştığı hiçbir şey değildir. Birçok insan, onu düşünmeden, hala bir solaryum yardımıyla bronzlaşmaya çalışır.

Gerçek şu ki, cilt kanseri her zaman hemen meydana gelmez, ultraviyole ışınları hücrelerin mitozunu harekete geçirir ve bazı durumlarda DNA'ya zarar verir ve bu hasarlı hücreler uzun bir süre uykuda kalabilir ve belirli koşullar altında çoğalmaya başlar ve kanserin gelişmesine neden olur.

Birçok tümörün aynı gelişimi vardır, örneğin, beyin kanseri hastalarının% 40'ı hastalığın 10-15 yıl öncesinde kafa ışınlaması bildirmiştir. Cildi yapay olarak ortaya çıkararak sağlığınızı riske atmak buna değer mi? Çalışmalarda gösterildiği gibi, düzenli olarak solaryumu ziyaret edenlerde cilt kanseri riski% 75 artar.

Solaryumu ziyaret etmek için kontrendikasyonlar

Solaryumu ziyaret etmesine izin verilmeyen insan grupları var, bunlar:

 • много родинок на теле у женщины
  doğum lekeleri

  Vücudunda çok sayıda mol olan insanlar;

 • güneşte hızla yanan açık tenli insanlar;
 • akrabalarının anamnezlerinde malign hastalıkları olanları;
 • Çocukların 18 yaşından önce solaryumu ziyaret etmesine izin verilmez;
 • kronik inflamatuar hastalıkların alevlenmesi olan hastalar (tüberküloz, bronşiyal astım);
 • aterosklerozlu hastalar;
 • kan hastalıkları olan;
 • hamile kadınlar

Aşırı miktarda ultraviyole ışınları olanların solaryumu ziyaret etmeleri tavsiye edilmez ve güneşe zehirlenme söz konusu olabilir. Kızarıklık, cildin yanması, kabarma, kaşıntı, kurdeşen oluşumu ile karakterizedir. Baş dönmesi, baş ağrısı, sıcaklık ve hatta bilinç kaybı gibi belirtiler de vardır.

Solaryumu ziyaret etmek için, örneğin antibiyotikler, antifungaller, belirli kardiyak ajanlar ve diğerleri gibi bazı ilaçları da almak için başka kısıtlamalar vardır. Prosedüre gitmeden önce, aldığınız ilacın talimatlarını okuyun, ilacın vücudun ışığa neden olduğunu gösterir. Aynı etki dekoratif kozmetik ve cilt bakım ürünleri olabilir.

Solaryumun cilde zararlı olup olmadığı sorusu üzerine, zararlı olduğunu hemen söyleyebilirsiniz, çünkü UV-B ışınları dermise derinlemesine nüfuz eder, derin katmanlarının kollajen liflerinde değişikliklere neden olur ve bu da cilt tonunda ve kırışıklıklarda azalmaya yol açar. Solaryuma sıklıkla ziyaret cildi kurur, aynı zamanda erken yaşlanmasına da neden olur.

женщина со светлой кожей İnsan cildi 6 tip olabilir.

 1. Kelt tipi.
 2. Adil tenli Avrupa.
 3. Avrupalı ​​bir cilde sahip.
 4. Akdeniz
 5. Asya.
 6. Afrikalı.

5 ve 6 tip deriye sahip insanlar güneşte bronzlaşmaya ihtiyaç duymazlar, ancak 1 veya 2 cilt tipinde olanlar için güneş yanığı kontrendikedir, çünkü cilt kanseri riski çok yüksek, hatta güneşte bile güneş koruyucu kullanılmalıdır. Eğer gerçekten solaryuma gitmek istiyorsanız, koyu ten rengi bronzlaşmaya çalışmayın, çünkü bu türün derisi kendi başına çok fazla melanin üretemez ve özel araçlarla tehlikeli bir duruma neden olabilirsiniz. Yeterli ışık tan, kuralların uygulanması ve prosedürün süresi ile.

Solaryumu ziyaret etmek için kurallar

Solaryumda ilk kez doğru bir şekilde nasıl güneşleneceğiniz, orada çalışan kişiler tarafından uyarılacaksınız ve eğer kullanım kurallarını ve bulma zamanlarını size açıklamıyorlarsa, bu prosedür tarafından eğitilen işçilerle başka bir salon bulmak faydalı olacaktır. Ve sadece cildin türünü belirleyebilmeli, farklı tipleri ile güneşlenmenin ne kadar mümkün olduğunu bilmeli, aynı zamanda lambaları değiştirirken, ekipmanın ne olduklarını ve güçlerini de anlatacaklardır.

женщина стирает косметику Eğer hala gitmeye karar verirseniz, solaryumda bronzlaşma kurallarını bilmeniz gerekir, bu özellikle ilk kez oraya gidenler için önemlidir. Güneş yanığınız, yanık veya aşırı ısınma şeklinde hoş olmayan komplikasyonlar getirmedi.

 1. Solaryumu ziyaret etmeden önce sabun veya diğer hijyen ürünleriyle yıkamanız gerekmez.
 2. Makyajı yıkamak için gereklidir.
 3. Cildin dövmesi varsa, bunları örtmek ya da güneş kremi ile tedavi etmek daha iyidir.
 4. Cildin geri kalanı solaryumda özel bir bronzlaşma ajanı ile yağlanmalıdır.
 5. Kontakt lensleri çıkarın ve koruyucu gözlük takın.
 6. Göğüs özel pedlerle daha iyi örtülür.
 7. Saç bir kap veya fularla kaplıdır.
 8. Dudakları nemlendirici balsam ile yağlayın.

Personeli nasıl arayacağınızı veya gerekirse cihazı nasıl kapattığınızı sormayı unutmayın.

женщина мажет кожу кремом İlk ziyaret, güneşlenmek için 5 dakikadan fazla sürmemelidir. Ancak bazı durumlarda açık tenli veya yeni lambalarla, zamanı 3-4 dakika kısaltmak daha iyidir. Yavaş yavaş, solaryumda kalma süresi 20 dakikaya çıkarılır.

Seanstan sonra, cildinizi en çok kabin içinde satılan özel bir sabitleme ve nemlendirici kremle yağlamanız gerekir. Ve eğer birkaç saat içinde herhangi bir yan etkisi olmazsa, kursa devam edebilirsiniz, ancak 1-2 gün sonra.

Sağlığınıza zarar vermeden solaryumu ne sıklıkla yürüdüğünüz, sağlığınıza bağlı olarak, ancak çalışmalara göre, bir yıl 30'dan fazla işlem yapamaz. Ve her iki günde bir 7-10 prosedürü olabilir ve daha sonra ayda 1-2 kez, ya da yılda 2-3 ders tabaklama prosedürlerini destekleyebilir.

Ayrıca solaryum ziyaretinin birleştirilemeyeceğini lütfen unutmayın:

 • kozmetik prosedürlerle (epilasyon, peeling);
 • güneşin altında güneş yanığı ile;
 • sauna ya da sauna

Bir bronzlaşma yatağı farklı insanları nasıl etkiler?

Güzel bir bronzluk almak isteyenler, solaryumun onları nasıl etkileyebileceğiyle ilgileniyor. En popüler soruları cevaplayalım.

 1. девушка думает вреден ли солярий Solaryum erkekler için zararlı mıdır? Ziyaretin kurallarını izlerseniz ve bronzlaşmayı aşırıya kaçmaya kalkmazsanız, solaryum insan sağlığına zarar vermez, ancak onkolojik deri hastalıklarının olasılığı hala devam etmektedir.
 2. Güneşlenme güvertesi kadınlara zarar veriyor mu? Kadınlar, kritik günlerde solaryumu ziyaret etmekten kaçınmalıdır, çünkü hormonal arka planın değiştirilmesi ciltte pigment lekelerinin oluşmasına yol açabilir. Ayrıca adet kanaması artması riski vardır.
 3. Solaryum hamile kadınlar için zararlı mıdır? Sadece pigmentasyon olasılığından dolayı zararlı olduğunu söyleseler de, bir faktör daha var. Ultraviyole ışınları biyolojik olarak aktif maddelerin salınmasına neden olur ve fetüse olumsuz etki edebilecek metabolik süreçleri artırır.
 4. Solaryum çocuklar için zararlı mıdır? 18 yaşına kadar, solaryum ziyaret edilemez, çünkü çocuk ve ergenlerin cildinin hassas, kanser gelişmesi riskini arttıran ihale edilir.

Bu, solaryumun genel etkisidir, eğer tüm kullanım kurallarına uyuyorsanız, kontraendikasyonları dikkate alın ve ekipman normal bir durumdadır. Fakat olmadığı zaman, solaryumu ziyaret ettikten sonra komplikasyonlar meydana gelebilir.

komplikasyonlar

у женщины болит голова Solaryumu ziyaret eden komplikasyonlar yanık ve aşırı ısınma olabilir. Solaryumda aşırı ısınma olduğunda, semptomlar aşağıdaki gibi olabilir:

 • baş dönmesi;
 • baş ağrısı;
 • bulantı.

İlk tabelada çalışanları arayın. Solaryum odasından hızla çıkıp temiz havaya çıkmanız gerekiyor, ayrıca alın ve başın arkasındaki soğuk komprese de yardımcı olacak.

Solaryumda yanık için ilk yardım, yanıktan krem ​​uygulamak ya da cildi kefir ile yağlamaktır - bu halk ilaçları hala geçerlidir. Özellikle ilk ziyarette yanık oluşmuşsa, 2-3 günden daha erken olamazsanız ve kalış süresinin azalması gerekiyorsa, tekrar solaryuma gidin.

Solaryumun zarar veya yarar getirip getirmediği, her birinin kendi başına karar vermesi gerekir. Birçok insan güzel, bronzlaşmış bir beden ister, ancak bunun uğruna, sağlıklarını riske atmamalı. Ultraviyole ışınları sadece küçük miktarlarda faydalıdır, uzun, güçlü bir etkisi ile sadece cilde değil, tüm vücuda zarar verir. Güneşin nadiren ışınlarıyla şımarttığı kuzey bölgelerinde solaryuma ölçülü bir ziyaret faydalı olabilir.

Yükleniyor ...