Zehirlenme sorbenti uygulaması tablosu

Sorbentler - ilaçlar

İlacın adı

Preparatın özellikleri

Dozaj ve uygulama yolu

Zehirlenmeyle ilgili açıklama

Aktif kömür (Carbolen, Sorbeks) Özel muameleden sonra kullanılan hayvansal veya bitkisel kökenli kömür. Kokusuz ve tatsız siyah toz tabletlerde bulunur. 0.5 veya 0.25 g Tabletler Bir kez verilen zehirlenme 3-4 gün sonra 5-30 g, daha sonra devlet günde 1-2 g ila dört kez normal hale gelene kadar. Aktif karbon, gıda, tıbbi, ağır metal tuzları, alkol gibi her türlü zehirlenme için kullanılabilir. Akut durumlarda (zehirli maddeler mideye girince) özellikle etkilidir çünkü zararlı maddeleri iyi adsorbe eder ve zehirlenmeyi önler. En iyi etki için kömür ezilebilir, her 10 kg vücut ağırlığı için 1 tabletlik hesaplamadan suda çözünür.
"Karbolong" Taş renkli taşlardan elde edilen büyük siyah renkte bir toz. 5 veya 10 g'lık torbalar ve 150 ve 100 g'lık büyük ambalajlar halinde toz 3 ila 15 gün boyunca günde üç kez 5-10 g atayın. Endikasyonlar aktif karbonda olduğu gibi aynıdır, ancak ilaç daha kullanışlıdır, toz yapısı nedeniyle kendisine daha fazla kimyasal adsorbe edebilir, hiperasit gastrit (hidroklorik asit düzeyinde bir artış ile gastrik mukozanın iltihaplanması) ile kullanım için uygundur.
"Polysorb MP" Enterosorbent grubuna ait ilaç, flakonlarda ve tozda üretilir. 1 veya 2 g'lık bir süspansiyon, 12 g'lık bir şişe, 50 g'lık bir toz süspansiyonu için bir toz formunda bulunur. Günde üç kez 7-10 g arası beş gün boyunca zehirlenme için kullanılır, bağırsak enfeksiyonlarının gelişimi sırasında 3 g 3 kez kullanılması önerilir 3-4 gün boyunca günde. İlaç ve zehirli maddeler, alkol, bağırsak zehirli enfeksiyonları ve alerjik durumlarla zehirlenme için çok uygundur. Ciddi durumlarda, böyle bir ilaç mideyi yıkayabilir. Bunu yapmak için, madde suda çözünür ve günde 4-6 kez alerjik koşullarla bağırsak rahatsızlığı ile ilişkili olarak enjekte edilir; standart dozdaki tedavi seyri 10-15 gündür.
"Enterosgel" Uzun süreli kullanım için bir grup uyuşturucu kullanır. Jel ve yaprak şeklinde üretilir. 45 ve 225 g jöle, yapıştırın. İçeriği, yemeklerden en az bir saat önce atayın. Kullanmadan önce madde 100 ml suda eritilir. Yetişkinler gün boyunca 3 çorba kaşığı 1 çorba kaşığı önerilirken, 5 yaşın altındaki çocukların 1 çay kaşığı için 3 kez alması önerilir. 14 yaşın altındaki çocuklar 1 tatlı kaşığında üç kere. Ciddi zehirlenme durumunda, doz ilk gününde ikiye katlanır. Allerjik hastalıklar veya kronik zehirlenme durumunda 3-5 gün tedavi süresi üç haftaya kadar reçete edilir. Metaller, zehirli ve güçlü maddeler, alkol zehirlenmesi olursa, alerjik koşulların gelişiminde kullanılır. Bağırsak atonisi haricinde sindirim sistemindeki durgun olayların gelişmesi durumunda karmaşık tedavide kullanmak daha iyidir. Ana tedaviyle en az 2 hafta süreyle alınırsa, çocukluk darlığına yardımcı olur. Küçük çocuklar suda eritilemez ve yemekten bir saat önce bir çay kaşığı verilebilir.
"Polyphepan" Koyu kahverengi toz, kokusuz ve tatsız, lignin işlenerek elde edilir. 10 g'lık torba veya 50, 100, 250 ve 500 g'lık büyük poşetlerde toz: 1 çorba kaşığı günde 4 defa kadar kullanın. Kullanmadan önce suyun içine karıştırın, 2 dakika kadar yemek yedirin. Tedavi seyri 5-7 gün arasındadır. Normal bir dozda (günde dört kere bir çorba kaşığı) kronik zehirlenme ve sindirim sisteminin bulaşıcı hastalıklarında kullanım için uygundur. Diğer enterosorbentlerin aksine, kandaki kolestrol seviyesini düşürebilir, ancak tedaviyi bir aya kadar, bazı durumlarda daha fazla uzatmak önerilir.
Lactofiltrum, Filtrum Koyu kahverengi renkte, laktüloz ve ligninden oluşan tabletler. Yemekten bir saat önce alınıp bir sürü su ile yıkanır. Yetişkinlerin günde üç kez 3 tablet, 12 yaşın altındaki çocuklar - 1-2 tablet, 3-7 yaş, bir tane kullanması önerilir. Tedavi seyri kronik zehirlenme ile 2-3 hafta, beş güne kadar akut enfeksiyonlar olur. İlaç, dışarıdan gelen ve insan vücudunda oluşan toksik maddeleri etkili bir şekilde bağlar. Bir yetişkin için standart doz günde 3 kez 3 kez, ilacın bu miktarı amonyak, alkol ve ilaçların parçalanma ürünleri, toksinler, metal tuzları, zehirleri bağlama ve geri çekme konusunda yardımcı olur. Yani, ana gösterge uzun süren zehirlenme tedavisidir.
Beyaz kömür İlacın temel bileşimi - silikon dioksit ve sükroz, tabletler ve süspansiyon formunda bulunur. Tabletler 700 mg. Bir tablet için üç yıl ila yedi gün arasında 4 kez, 7 yaşından büyük çocukların normalleştirilmeden önce günde 4 kez 3-4 tablet almaları önerilir. İki ila üç hafta boyunca günde sadece iki tablet, disbiyozun vücudunu rahatlatacak ve kötü beslenme veya kronik gastrointestinal hastalıkların sonucu olarak biriken toksinleri yok edecektir. Ancak akut durumlarda, ilaç üç tablet için dört kez alınmalıdır. Akut zehirlenme ürünleri, disbacteriosis, bağırsak enfeksiyonları, alerjik hastalıklar için kullanılır. Tek negatif sukroz varlığıdır, bu nedenle diyabetli insanlar bunu kullanamazlar.
"Smecta" ("Neosmectin"). Kil minerallerinden elde edilen toz. Kullanmadan önce 3 gr'lık poşet içindeki tozun suda eritilmesi önerilir. Tek bir yetişkin dozu 9 g, 1 yıl çocuğu için önerilen doz 3 g.İlaç sağlık durumunu normalleştirmek, sindirim sisteminin işlevini iyileştirmek için kullanılır. Adsorbsiyon ve anti-ishal maddesi olarak kullanılır. Buna ek olarak, sindirim sistemi hastalıklarında zarflama etkisi vardır. Yetişkin bir kişi için alkol ve gıda zehirlenmesi için önerilen dozaj bir kez suda çözülmüş 3 pakettir. Diğer durumlarda, gün boyunca 7 gün ila dört hafta arasında üç kez kullanılır.
"Enterodez" Toz çoğunlukla beyaz renktedir, suda kolayca çözünür. 5 ve 50 g yutmak için poşette bulunan toz. Tedavi seyri 2 ila 7 gün, günde 5 ila 3 defa. Gerekirse, tedavi 15 güne kadar uzatılabilir. İlacın belirgin özellikleri - sadece zararlı maddeleri bağlarken, vücutta ise faydalı mikro besin maddeleri bulunur. "Entereroz" hafif ve orta şiddette zehirlenmeler (günde 1-3 defa) için önerilir, daha ağır vakalarda önerilemez. Vücuda giren veya yanlış sindirim sürecinde oluşan toksinleri etkili bir şekilde bağlar. Hamile kadınlar tarafından kullanılmak üzere her türlü zehirlenme için reçete edilir.
"Atoxil" Silikon dioksit enterosorbentler grubuna aittir. 2 gramlık poşetler, 12 gr şişeler, 10 mg'lık şişeler. Bir yetişkinin ve 7 yaşın üzerindeki bir çocuğun günlük dozu 12 g, şiddetli vakalarda ilacın miktarı ikiye katlanır. 7 yaşın altındaki çocuklara, üç dozda, 1 kg vücut ağırlığı için 0.15-0.2 g verilir. Tedavi seyri 5 ila 15 gün arası bireyseltir. Kullanmadan önce toz su ile karıştırılmalı ve yemeklerden bir saat önce alınmalıdır. Alkol zehirlenmesi, mantar zehirlenmesi, gıda zehirlenmesinin gelişimi ile birlikte, ortalama 20-24 g olan bir çift dozda, bir günden sonra ilacın miktarı üç dozda 12 g'a düşürüldüğünde reçete edilir. Minimum tedavi süresi 5 gündür.
"Sorbolong" İlaç enterosorbent grubuna aittir ve aslında "Enterosgel" ve inülinin bir karışımıdır. Kapsüller halinde mevcuttur. Yemekler arasında içe atanır. Yetişkin bir doz günde üç kez 15 g'dır. Üç yaşın altındaki çocukların günde iki kez 5 g, üç ila beş yıl 5 g, üç aya kadar, en fazla 14 yılda günde üç kez 10 g alması önerilir. Tedavi seyri 7 günden iki haftaya kadar sürer. Hastalığın ilk üç gününde şiddetli akut durumlarda (disbacteriosis, sindirim sistemi bozuklukları, alkol zehirlenmesi ve ilaç aşırı dozda) bir yetişkin için doz 30 g'ye kadar arttırılmalıdır. Standart bir dozda kronik zehirlenmelerin tedavisi için uygundur.
kitosan Bu doğal bir aminosakarit, kitosiyan ve kitosan içeren enterosorbentleri ifade eder. Kabuklular kabuğundan elde edilir. Tabletler ve kapsüller 500 mg'dır. Koruyucu yöntemler ve kompleks tedavide, bir kapsül yemeklerden bir saat önce veya yemekten 60 dakika sonra günde en fazla 2 defa reçete edilir. Bu ilaç, ilacın bir aydan uzun süre günde iki kez reçete edildiği uzun süreli planlı alım (bağırsakların temizlenmesi için, uzun süreli kemoterapi nedeniyle vücudun sarılıp zehirlenmesi) için daha uygundur. Hafif akut zehirlenme için 60 dakikada 1 kapsül, 2-3 gün boyunca günde 6'dan fazla kullanılmaz.
"Linex" Aktif madde, bileşiminde bifidobakteri, laktobasil, enterokok içeren lebeninidir. 280 mg'lık kapsüller Tedavinin seyri hastalığa bağlıdır. 24 aya kadar günde üç kez, günde üç kez 1-2 kapsül alabilir, 12 yaşın üstünde günde en fazla 3 kez 2 kapsül önerilir, 12 yıla kadar çocuklar için reçete edilir. "Linex", bağırsak enfeksiyonlarının gelişmesiyle birlikte normal bağırsak mikroflorasını antibiyotik tedavisinden veya diğer güçlü ilaçların atanmasından sonra restore etmeye yönelik bir maddedir, bu nedenle iyilik halindeyken günde üç kez karmaşık bir tedaviye alınması önerilir.
"Entegnin" Lignin hidrolize, enterosorbent grubuna aittir. Tablet 0.4 g, granüller ve macun. Günlük 12-16 tabletlik akut koşullarda kullanılır, rutin tedaviler için günde üç kez 30 günde 2 tablet alması önerilir. Vücudun zehirlenmesinin birçok türü için öngörülmüştür: zararlı kimyasal maddelerle zehirlenme, bağırsak enfeksiyonlarının gelişmesi durumunda, alerjik hastalıklar, zararlı üretim koşullarında çalışırken bağırsakların normalleştirilmesi. Bu gibi durumlarda "Entegnin" günde en az 6 ay alınır. Akut durumlarda, ilaç 2-3 gün çift dozda verilir.

Doğal sorbentler

  1. Pirinç suyu. Gıda kaynaklı enfeksiyonların gelişmesinde kullanılan dışkının gevşemesinde kullanılan ürün. Durumun normalleşmesinden önce birkaç gün boyunca günde üç kez ve daha fazla kullanılır.
  2. Bran. Etkili doğal enterosorbent, kronik bağırsak zehirlenmelerini tedavi etmek için kullanılır. Günde 2-3 defa bir ay içinde uygulamak önerilir, doz bireysel olarak hesaplanır, ki bu da kişinin kütlesine bağlıdır.
  3. Elmanın eti. Entosorbanlar grubuna aittir, bağırsak zehirlerini iyi emer. Tamamlayıcı beslenme süresi boyunca bebekler için kullanılması önerilir. Tedavi için ovulmuş eti yarım saat boyunca kullanın, daha sonra günde en az üç kez uzun süre yiyin.
  4. Sebzelerin taze meyve suları. Kronik bağırsak hastalıklarının tedavisinde uygundur. Taze sıkılmış pancar, lahana ve havuç suları, yemeklerden önce birkaç hafta tüketilir.