Zehirlenmesi için sorbentlerin uygulama tablosu

Sorbentler - ilaçlar

İlacın adı

Hazırlığın özellikleri

Dozaj ve uygulama yolu

Zehirlenmede kullanım açıklaması

Aktif odun kömürü (Carbolen, Sorbeks) Özel işlem sonrası kullanılan hayvansal veya bitkisel kökenli kömür. Siyah toz, kokusuz ve tatsız, tabletlerde mevcuttur. 0.5 veya 0.25 gramlık tabletler Bir kerelik uygulama zehirlenmeden 3-30 g sonra 3-4 gün, daha sonra durum günde 1-2 g ila dört kez normalleşene kadar. Aktif karbon her türlü zehirlenme için kullanılabilir - gıda, tıbbi, ağır metallerin tuzları, alkol. Akut durumlarda (zehirli maddelerin mideye girmesiyle) özellikle etkilidir, zira zararlı maddeleri iyi adsorbe eder ve zehirlenmeyi giderir. En iyi etki için kömür ezilebilir, her 10 kg vücut ağırlığı için 1 tabletin hesaplanmasıyla suda çözülür.
"Karbolong" Taştan elde edilen siyah renkli büyük bir toz. 5 veya 10 g'lık torbalarda ve 150 ve 100 g'lık büyük ambalajlarda toz 5-10 g günde üç kez 3 ila 15 gün atayın. Endikasyonlar, aktif karbon ile aynıdır, ancak ilacın kullanımı daha uygundur, çünkü toz yapısından dolayı kendi başına daha fazla kimyasal adsorbe edebilir, hiperaktik gastrit (hidroklorik asit seviyesinde bir artışla mide mukozasının inflamasyonu) ile kullanıma uygundur.
"Polysorb MP" Enterosorbentler grubuna ait ilaç, viallerde ve tozda üretilir. 1 veya 2 g'lık bir süspansiyonun hazırlanması için bir toz formunda, 12 g'lık şişeler, 50 g'lık tozlar halinde bulunur. Günde üç kez 7 ila 10 g arasında beş gün boyunca zehirlenme için kullanılır, bağırsak enfeksiyonlarının gelişimi sırasında 3 g 3 kez kullanılması önerilir. 3-4 gün boyunca günde. İlaç ve toksik maddeler, alkol, bağırsak toksik enfeksiyonları ve alerjik durumlar ile zehirlenme için çok uygundur. Ciddi durumlarda, böyle bir ilaç mide yıkayabilir. Bunu yapmak için, madde suda çözülür ve günde 4-6 kez prob ile enjekte edilir, bağırsak bozukluğu ile ilişkili alerjik koşullar ile, standart bir dozda tedavi kursu 10-15 gündür.
"Enterosgel" Uzun süreli kullanım için bir grup uyuşturucuyu ifade eder. Jel ve macun şeklinde üretilmiştir. 45 ve 225 g için jel, yapıştırın. İlacın içine, yemeklerden en az bir saat önce atayın. Kullanmadan önce, madde 100 ml su içinde çözülür. Yetişkinler günde 3 kez 1 çorba kaşığı önerilir, 5 yaşın altındaki çocuklar ise 1 çay kaşığı için 3 kez alınır. 1 tatlı kaşığı 14 yaşın altındaki çocuklar üç kez. Şiddetli zehirlenme durumunda, doz ilk gün içinde ikiye katlanır. Tedavi süresi 3-5 gün, alerjik hastalıklar veya kronik zehirlenme durumunda üç haftaya kadar reçete edilir. Metaller, zehirli ve kuvvetli maddeler, alkol ile zehirlenme varsa, alerjik koşulların geliştirilmesinde kullanılır. Bağırsak atonisi dışında sindirim sisteminde durgun olayların gelişmesi durumunda karmaşık tedavide kullanmak daha iyidir. Ana tedavi ile en az 2 hafta alındığında çocukluk çağı diyabetiyle başa çıkmaya yardımcı olur. Küçük çocuklar suda çözünemez ve yemeklerden bir saat önce bir çay kaşığı verir.
"Polyphepan" Lignin işlenerek elde edilen koyu kahverengi toz, kokusuz ve tatsız. 10 gr'lık torbalarda veya 50, 100, 250 ve 500 g'lık büyük torbalarda toz kullanın.Günde 4 defaya kadar 1 yemek kaşığı kullanın. Kullanmadan önce, suya karıştırın, 2 dakika kadar yiyin. Tedavinin seyri 5-7 gündür. Her zamanki dozda (günde dört kez bir yemek kaşığı), kronik zehirlenmelerde ve sindirim sisteminin bulaşıcı hastalıklarında kullanıma uygundur. Diğer enterosorbentlerin aksine, kandaki kolesterol seviyesini düşürebilir, ancak bir ay boyunca ve hatta bazı durumlarda tedaviyi uzatmak tavsiye edilir.
Laktofiltrum, Filtrum Lakuvar ve ligninden oluşan koyu kahverengi renkli tabletler. Yemeklerden bir saat önce alınır, bol su ile yıkanır. Yetişkinlerin günde 3 kez 3 tablet, 12 yaşından küçük çocuklar - 1-2 tablet, 3 ila 7 yıl, biri kullanılması önerilir. Tedavi süresi, beş güne kadar akut enfeksiyonlar ile kronik zehirlenme ile 2-3 haftadır. İlaç, dışarıdan gelen ve insan vücudunda oluşan toksik maddeleri etkili bir şekilde bağlar. Bir yetişkin için standart doz günde 3 kez 3 tablettir, ilacın bu miktarı bağlanma ve amonyak, alkol ve uyuşturucu, toksinler, metal tuzları, zehirlerin parçalanma ürünleri çekilmesine yardımcı olur. Yani, ana endikasyon uzun süreli zehirlenmenin tedavisidir.
Beyaz kömür İlaç-silikon dioksit ve sükrozun temel bileşimi tabletler ve süspansiyonlar biçiminde temin edilebilir. Tabletler 700 mg. Bir tablet için günde üç kez yedi ila yedi kez reçete edilir, 7 yaşından büyük çocuklar, durumun normalleşmesinden 4 gün önce günde 3-4 tablet almaları önerilir. İki ila üç hafta boyunca günde sadece iki tablet, disbiyozun vücudunu rahatlatır ve yetersiz beslenme veya kronik gastrointestinal hastalıkların bir sonucu olarak biriken toksinleri giderir. Ancak akut koşullar durumunda, ilaç üç tablet için dört kez alınmalıdır. Akut zehirlenme ürünleri, disbakteriyoz, bağırsak enfeksiyonları, alerjik hastalıklar için kullanılır. Tek olumsuz sakarozun varlığıdır, bu nedenle diyabetli kişiler onu kullanamazlar.
"Smecta" ("Neosmectin"). Kil minerallerinden elde edilen toz. Kullanmadan önce 3 gr'lık torbalardaki tozların suda çözünmesi tavsiye edilir. Bir yetişkin bir tek doz 9 g, 1 yıl bir çocuk için önerilen doz 3 g.İlaç sağlık durumunu normalleştirmek için kullanılır, sindirim sisteminin işlevini geliştirmek için kullanılır. Adsorbe edici ve anti-diyare maddesi olarak kullanılır. Ayrıca sindirim sistemi hastalıklarında da zarf etkisi vardır. Alkolik ve gıda zehirlenmesi için yetişkin bir kişi için önerilen doz, su içinde çözülen, bir kez 3 pakettir. Diğer durumlarda, günde üç kez 7 gün ila dört hafta arasında kullanılır.
"Enterodez" Toz çoğunlukla beyaz renklidir, suda kolayca çözünür. 5 ve 50 g'lık yutulma için poşetlerde toz. Tedavinin seyri 2 ila 7 gün arasında 5 g ila 3 kez arasındadır. Gerekirse, tedavi 15 güne uzatılabilir. İlacın ayırt edici özellikleri - vücutta yararlı mikrobesin ise, sadece zararlı maddeleri bağlar. "Entereroz" hafif ve orta derecede zehirlenme (gün içinde 1-3 kez) için reçete edilir, daha şiddetli vakalarda, bu tavsiye edilemez. Vücuda giren veya uygun olmayan sindirim sürecinde oluşan toksinleri etkili bir şekilde bağlar. Hamileler tarafından kullanılmaya uygun her türlü zehirlenme için reçete edilir.
"Atoxil" Silikon dioksit, enterosorbentler grubuna aittir. 2 gramlık poşetler, 12 g'lık şişeler, 10 mg'lık şişeler. Bir yetişkin ve 7 yaşın üzerindeki bir çocuğun günlük dozu 12 g'dır, ciddi vakalarda ilacın miktarı ikiye katlanır. 7 yaşın altındaki çocuklara, üç doz halinde, 1 kg vücut ağırlığı başına 0.15-0.2 g verilir. Tedavinin seyri 5 ila 15 gündür. Kullanmadan önce, toz su ile karıştırılmalı ve yemeklerden bir saat önce alınmalıdır. Alkol zehirlenmesi, mantarlarla zehirlenme, çift dozda gıda zehirlenmesi gelişmesi için reçete edilir, ortalama 20-24 gram, ilacın miktarı üç dozda 12 g'ye düşürülür. Minimum tedavi süresi 5 gündür.
"Sorbolong" İlaç, enterosorbentler grubuna aittir ve aslında, "Enterosgel" ve inülinin bir karışımıdır. Kapsüller mevcuttur. Yemekler arasında içeriye atanır. Bir yetişkinin dozu günde üç kez 15 g'dır. Üç yaşın altındaki çocukların günde iki kez 5 gr yemelerini, üç ila beş yıl arasında 5 g üç kez, 14 yaşına kadar günde 10 g almaları önerilir. Tedavinin seyri 7 ila iki hafta arasındadır. Hastalığın ilk üç günü (dysbacteriosis, sindirim sistemi bozuklukları, alkol zehirlenmesi ve aşırı dozda ilaç) sırasında şiddetli akut durumlarda, bir yetişkin için 30 g'a iki katına çıkarılmalıdır. Standart dozda kronik intoksikasyonların tedavisi için uygundur.
kitosan Bu doğal bir aminosakkarittir, kitin ve kitosan içeren enterosorbentler anlamına gelir. Kabukluların kabuğundan elde edilir. Her biri tablet ve kapsül 500 mg. Önleyici yöntemler ve kompleks tedavi için, bir kapsül günde en az 2 kez yemeklerden önce veya yemekten 60 dakika sonra reçete edilir. Bu ilacın uzun süreli planlı alımı (uzun süreli kemoterapiye bağlı olarak vücudun zehirlenmesi ile birlikte bağırsakların temizlenmesi için) ve ilacın bir aydan daha uzun bir süre için günde iki kez reçete edilmesi için daha uygundur. Hafif akut zehirlenme için her 60 dakikada bir 1 kapsül, 2-3 gün boyunca günde 6'dan fazla değildir.
"Linex" Aktif madde, bileşiminde bifidobakteri, laktobasil, enterokok içeren lebenin'dir. Kapsül 280 mg. Tedavinin seyri hastalığa bağlıdır. 24 aya kadar çocuklar için günde 3 kez reçete edilir, 12 yıla kadar günde 1-2 kapsül 1-2 kapsül alabilir, 12 yıldan fazla günde 2 kez 2 kapsül önerilir. "Linex", antibiyotik tedavisinden veya bağırsak enfeksiyonlarının gelişmesiyle diğer güçlü ilaçların atanmasından sonra normal bağırsak mikroflorasını geri kazandırmak için kullanılan bir maddedir. Bu nedenle, günde üç kez iyi olana kadar karmaşık bir tedaviye sokulması önerilir.
"Entegnin" Lignin hidrolize, enterosorbentler grubuna aittir. Tabletler 0.4 g, granüller ve macun. İçinde günde 12-16 tablet akut koşullarda kullanılır, rutin tedavi için 30 gün boyunca günde iki kez 2 tablet alınması tavsiye edilir. Vücudun birçok zehirlenmesi için reçete edilir: zararlı kimyasal maddelerle zehirlenme, bağırsak enfeksiyonlarının gelişmesi durumunda, alerjik hastalıklar, zararlı üretim koşullarında çalışırken, bağırsak çalışmasını normalleştirmek için. Bu gibi durumlarda, "Entegnin" günde en az 6 ay alınır. Akut koşullarda, ilaç 2-3 gün çift dozajda verilir.

Doğal emiciler

  1. Pirinç suyu. Gıda kaynaklı enfeksiyonların gelişiminde kullanılan ürün, dışkının gevşemesi. Bu durumun normalleşmesinden önce günde üç kez ve birkaç gün boyunca kullanılır.
  2. Bran. Kronik bağırsak zehirlenmelerini tedavi etmek için kullanılan etkili doğal enterosorbent. Bir ayda 2-3 kez uygulama yapılması tavsiye edilir, doz bireysel olarak hesaplanır, ki bu kişinin kütlesine bağlıdır.
  3. Elmanın eti. Enterosorbentler grubuna aittir, bağırsak zehirlerini iyi emer. Tamamlayıcı beslenme döneminde bebeklerde kullanılması önerilir. Tedavi için uzun süre boyunca günde en az üç kez yemeden önce yarım saat boyunca ovulmuş eti kullanın.
  4. Taze sebze suları. Kronik bağırsak hastalıklarının tedavisi için uygundur. Taze sıkılmış meyve suları, lahana ve havuçlar birkaç hafta yemeklerden önce kullanılır.