Midges ısırması - tedavi, ödem çıkarılması

укус мошки фото Yaz aylarında hem insanlar hem de hayvanlar, kan emici böcek sokmalarına maruz kalırlar. Diğer tüm Diptera faunaları arasında küçük midjelere vurgu yapmaya değer. Birkaç milimetrelik bu Hymenoptera, bir kişi için çok sıkıntıya neden olabilir.

Simuliidae'nin özellikleri nelerdir ve ısırıklarının tehlikeli sonuçlarından nasıl kaçınır? Midge göz içine ısırıp şişerse ne yapmalı? Hatalardan kaynaklanan lezyonların tedavisi için alınması gereken önlemler nelerdir?

Ne böcek bir gangster

Hayvan sınıflamasına göre, denizcisi, yaygın sinek ve sivrisineklerle aynı düzene aittir. Simuliidae'nin kendine özgü özelliği, küçüklükleri ve tükürükleri insanlara zehirlidir ve ısırık yerini yağlarlar. Bu küçük, kan emici böcekler sinek, sivrisinek ve sivrisinek içeren yuvalar. Toplam olarak, doğada yaklaşık 1800 midge türü vardır ve Antarktika hariç dünyanın her yerinde yaşar.

мошка фото

Akan suyun bulunduğu göletlerin olduğu alanda yosun bulundurun - nehirler, dereler. Larvalar çok küçük ve şeffaftır, suda hemen hemen görünmezdir. Hayvanlar dünyasının mikroskopik temsilcilerini besleyen su bitkilerini taşırlar. Ardından larva pupa oluyor ve bir süre sonra bir yetişkin ışık altında görünür. Güveler yaklaşık bir ay yaşar. Sivrisinekler gibi, erkek Simuliidae bitki nektarını besler ve memelilerin ve kuşların kanları kadınlar tarafından sarhoş edilir; bu, gelecekteki yavru gelişmeleri için gereklidir.

Küçük kan emiciler sıcak günlerde ve sabahları yaz aylarında etkindir. Yüksek çim sapları üzerinde avlarını beklemektedirler. Bir kişiye saldırmak, böceklere ter kokusu tarafından yönlendirilir. Saldırılar büyük çapta işleniyor, sık sık midden ısırıldığında mağdurun yardıma ihtiyacı var.

Midges tehlikeli ısırık nedir

Simuliidae ısırığının ana özelliği, farklı toksisite maddelerine sahip olan salya ile insan cildinin güçlü bir tahrişidir. Yosun, sivrisineklerden daha farklı ısırır. Çeneleri ile cildin üst katmanından küçük bir parça sıkışır ve anestezik içeren tükrük ile derhal yağlandırırlar. Bu nedenle başlangıçta midenin ısırığı neredeyse ağrısızdır. Sonra böcek, yaranın yüzeyinde görülen kan ve lenf kaybeder.

чешется рука
cildi tahriş eder

Bu cırcır böreklerinin tükürükleri güçlü bir hemolitik zehirdir ve pıhtılaşma önleyici maddeler, vazodilatatörler, midenin sindirimini kolaylaştırmak için kanın besin unsurlarını parçalayan enzimler dahil olmak üzere kompleks bir maddeler içerir. Bu maddeler protein niteliklidir, kaşıntı, ödem, ağrılı duyu, iltihaplanma ve alerjik reaksiyonlara neden olurlar. Çoğu zaman, midzeler ısırıldıktan sonra, bacak veya el şişer. Bu davada ne yapmalı? Tedaviye ihtiyacınız olacak - tıbbın bu zehirlenmesine denir - simulototoksikoz.

Bir süre sonra ısırık bir yerde güçlü bir kaşıntı var. Özellikle çocuklarda, birkaç gün ve hatta birkaç hafta sürer, bu da cildi ve cilt hasarını kışkırtır. Yaranın enfeksiyonu cildin ve subkutanöz dokunun pürülan iltihaplanmasına neden olduğunda, uzun süreli tedavi gerektirir. Simuliidae'nin ısırıkları ne lekelenirse, cildin hangi aşamada hasara uğradığına bağlıdır.

Yosun, insanlar için tehlikeli herhangi bir hastalığı kabul edemez. İstisnalar, Asya ve Afrika ülkelerinde yaşayan böceklerdir. Onkosarksis bulaşıcı vektörler (kanla) veya mekanik olarak kolera, tularemi, şarbon gibi etken maddeleri aktarmaya yardımcı olabilirler.

Midges ısırığı tedavisi nasıl

примочки из льда на место укуса мошки Saldırı derisine zarar verirse, kaşıntı, şişme ve acı. Kaşıntı, mağdurların en sık rastlanan şikayetidir, çünkü çok müdahaleci ve hastalığın tamamen farklı bir resmi olan enfeksiyona ve iltihaplanmaya neden olan cildin temizlenmesine yol açmaktadır. Ödem, yeterince büyükse veya ısırık yüzü, boynu ve ayak parmağına düştüğünde ciddi bir sorun olabilir.

Isırık böcek aldıktan hemen sonra, toksinler için güçlü bir reaksiyon gelişimini önlemeye çalışın. Örneğin, midye, vücudun dudakta veya diğer ihale kısımlarında ısırırsa ne olur? Aşağıdaki işlemler yapılmalıdır:

 • yarayı temiz soğuk su ile durulayın, bir peçete ile ıslatın;
 • Isırıklıktaki cildi buz parçaları ile soğutun;
 • ısırık yerini parmaklarınızla birkaç dakika sıkıştırın veya bir basınç bandajı uygulayın (geniş ödemle);
 • Alkol temelinde herhangi bir antiseptik içine batırılmış bir süngerle ıslatın - etil alkol, furacilin solüsyonu;
 • gerekirse ağrı kesiciler ve antihistaminikler - parasetamol, "Claritin", "Diazolin", Imet.

Isırmadan birkaç saat sonra, döküntüler farklı bir doğanın derisinde görülür. Onlara bir sodadan (bir bardak su için bir çay kaşığı) veya amonyaktan losyonlarla tedavi edebilirsiniz. Hasarlı bölgelerde, kremler, jeller ve antialerjik etkilere sahip merhemler uygulanır:

 • «Фенистил» гель "Fenistil" jel;
 • "Sinovitis" krem;
 • "Prednizolon" merhem;
 • "Gyioksinon" merhemi.

Çocuklarda Simuliidae'ye nasıl ısırılırsın? Bir yaşın altındaki çocuklar için, hormonal ilaçların kullanılması önerilmez. Fenistil jelini ve bal "Star" gibi rahatsız edici maddeleri kullanacaklardır.

Kaşıntı ile baş etmek,% 0.5'lik bir novokain çözeltisi veya alkol çözeltisi ile yaş kurutma bandajına yardımcı olacaktır. Cildin parmakların pedleri ile okşayan ışığın durumunu kolaylaştırarak, ödem çözeltisi "Menovazine" ve diğer mentol içeren ilaçları uygulayın.

İhmal edilen vakalarda, ısırık sokması ciltteki iltihaplanma süreçleri olan yaraların evresine aktarılır. Tedavileri uzun süre ertelenebilir - hepsi de doku hasarının derinliğine, geri dönüşümlü bakterilerin bulaşmasına ve tedavinin başlangıcının zamanlamasına bağlıdır. Bunlar aşağıdaki günlük eylemlerde oluşur:

 • мытьё рук рисунок Yarayı ılık su ve sabunla yıkayın;
 • hidrojen peroksit ile yüzey işlemi% 3;
 • su bazlı antiseptik ajanlar ile yıkama ("Chlorhexidine" çözeltisi, "Dekasan" çözeltisi);
 • antibakteriyel merhemli bir bandajın uygulanması (Levomecol, Offlockin, Synthomycin Liniment, Levosin);
 • Vücudun enfeksiyona (ateş) karşı genel tepkileri ile doktor antibiyotikleri enjeksiyon şeklinde reçete eder.

Bazı durumlarda yarayı cerrahi tedaviye başvurmak gerekir - kabuğu, puyu ve ölü dokuyu kaldırmak.

Yara iltihap ürünlerinden temizledikten sonra pembe renk elde ettiğinde, yeni bir cilt görünümü, antiseptik ajanların sulu solüsyonlarıyla günlük pansuman yapmaya başlar ve iyileştirici merhemler uygular:

 • «Бепантен» мазь "Bepanten";
 • "Dekspantenol";
 • "Pantenol";
 • "Aktovegin";
 • "Metiluratsil";
 • "Solkoseril".
 • Bir çocuğa ya da bir yetişkine yapılan midge saldırısından sonra çeşitli alerjik reaksiyonlar olabilir. Onların tezahürü bağlıdır:

  • ısırık ve çeşitlerin arasından;
  • insan bağışıklık sisteminin durumu;
  • alerjik bulgulara genel eğilim;
  • böceklerin tükürüğüne karşı bireysel reaksiyonlar;
  • tarama sırasında yaraların enfeksiyonu.

  Kural olarak ısırıkça o kadar acı verici ki, alerjik reaksiyon olasılığı da o kadar yüksektir.

  Bir lokma ısırıklığına karşı allerjinin en karakteristik belirtileri şunlardır:

  • на руке отёк от укуса мошки
   bukkal ödem

   ısırık yerinde güçlü ödem;

  • kaşıntı aralıksız;
  • ısırık bölgede yoğun kızarıklık;
  • cildin döküntüsü görülür ve çoğunlukla farklı bir karaktere sahiptir (polimorfiktir);
  • Küçük çocuklarda bölgesel lenf düğümleri reaksiyon gösterebilir;
  • vücut ısısının artması ve zehirlenme belirtilerinin görülmesi - baş dönmesi, mide bulantısı, zayıflık.

  Genel reaksiyonlar, kalp atış hızındaki muhtemel artışa, kan basıncındaki düşüşe atfedilir.

  Alerjilerin tedavisi

  Alerjik bir reaksiyon gelişirken, antihistaminik etki gösteren yerel ilaçları ve kortikosteroidli merhemleri kullanın (bunları uygulamadan önce ısırık alanını yukarıda tarif edildiği gibi tedavi etmek gereklidir). Tavsiye edilen merhemler ve ısırgan midgelerinden jeller:

  • мазь «Адвантан» "Advantan";
  • "Fenistil";
  • "Hidrokortizon".

  Bir boğazdan ısırılırsa, ne kadar çabuk bir şekilde tümörden kurtulursun? Ciddi ödem durumunda, tablet "Suprastin", "Dimedrol", diğer antihistaminikler ("Zirtek", "Claritin") kullanın. Ağrı semptomunu azaltmak için "Parasetamol" veya "Asetaminofen" kullanılır.

  Anafilaktik şok veya Quincke ödem gelişimi gibi ciddi alerjik reaksiyonların gelişimi nadiren ısırgan sineklerine kaydedilir. Her durumda, eğer kendinizi kötü hissediyorsanız, ateşiniz varsa ve diğer zehirlenme belirtileri varsa, bir doktora danışmalısınız.

  Göz hasarı

  Bir sırtın ısırıklığının tatsız bir özelliği, küçük böcek boyutlarında böceklerin kulaklarına nüfuz edebilmesi, burun boşluğunun dudağı veya gözü ısırmasıdır. Son vakalar sağlık için özellikle tehlikelidir - eğer tedavi yanlışsa göz zarlarının hasar görmesi kayba neden olabilir. Bu nedenle, gerekli ilaçları reçete edecek profili olan bir doktora (oftalmolog) başvurmanız gerekir. İlk yardım ilk yardım tedbirleri aşağıdaki önlemlerden oluşur.

  1. промыть глаза водой Soğuk akan su ile gözlerinizi durulayın.
  2. Akrep göz içine ısırırsa ödemi nasıl çıkarabilirim? Gözlere girmesini engelleyerek, alerjik bulgulara ("Hidrokortizon", "Fenistil jel") karşı merhem ile göz kapaklarını yağlamak gereklidir.
  3. Soğuk kompres uygulayın.

  Ya bebek bir sır tarafından ısırıp şiştüyse? Isırık göz bölgesi - göz kapağı, kaş, çenek kemiğine - gelirse, ısırma tedavisi diğer durumlarda olduğu gibi yapılır: yıkanır, soğutulur, dezenfekte edilir ve anti-inflamatuar bir krem ​​ile yağlanır.

  Bir parça midaz için halkın çareleri

  Kan emici böceklerin saldırıları esas olarak doğada gerçekleştiğinden, genellikle doğaçlamalı araçlar kullanmanız gerekir; çünkü turistlerin cephaneliklerinde her zaman olmasa da bir ilk yardım kiti vardır. Bu gibi durumlarda, ısırma sivrisinekleri için aşağıdaki halk ilaçları kurtarılmaya gelir.

  1. Doymuş bir tuz çözeltisinden (bir çay kaşığı bir bardak suya) losyonlar.
  2. Karahindiba, maydanoz, müren, pelin, yarrow, beyaz lahana, nane ve limon balsamı ezilmiş yaprakları.
  примочка на месте укуса мошки
  losyonlar

  Simuliidae'nin sokması için başka ne yapılır? Ödemeyi şu yollardan biriyle kaldırabilirsiniz:

  • Isırmanın yerini birkaç dakika boyunca bir parça sabunla silin;
  • sirke suyuyla eşit oranlarda seyreltilmiş losyon uygulayın;
  • nane ve limon esansiyel yağları ekleyerek bitkisel yağdan sıkıştırır (çorba kaşığı için 5 damla).

  Ve kaşıntıyı midges bir ısırık çıkarmak mentol ve nane ile herhangi bir balmumu veya diş macunu yardımcı olacaktır.

  Isırık bir ısırıkla ne yapılamaz

  Isırgan böcekler yapamazsa:

  • нельзя принимать антибиотики yarayı tarak;
  • Hasarları ev kimyasalları ile (basit sabun hariç) yıkamak için;
  • antihistaminik merhemler, mentol içeren ilaçları açık yaranın yüzeyine uygulayın (sadece yara çevresindeki sağlam cilt üzerinde);
  • iyileştirici yaranın üzerine alkollü solüsyonlar uygulayın (sadece su);
  • bağımsız antibiyotik ve antialerjik ilaçlar almak.

  Isırgan böceklerinin profilaktik önlemi yaz aylarında genelde çıplak olan savunmasız yerleri (eller ve yüz) gizler. Giysi ile korunmaları gerekir ve geri kalanlarda sivrisinek kullanın. Cilt, çekici, böcekleri iten özel araçlar ile tedavi edilebilir.

  Midips bir ısırık almaya devam ederseniz, o zaman popüler tavsiye nasıl ödem çıkarmak kullanabilirsiniz - yaprakları bir yudum takın, soda veya salin solüsyon bir losyon yapmak. Alerjik reaksiyonlar meydana geldiğinde, antihistamin merhemleri ve tabletleri kullanın. Ciddi durumlarda, bir doktor görmeniz gerekir.

Yükleniyor ...