Tatarcık ısırığı - tedavi, ödemin çıkarılması

укус мошки фото Yaz aylarında hem insanlar hem de hayvanlar kan emici böcekler tarafından ısırılır. Diğer tüm dipteran faunaları arasında küçük ortaları vurgulamaya değer. Birkaç milimetre büyüklüğündeki bu hymenopterans, bir insan için büyük sıkıntıya neden olabilir.

Orta yaşlanmanın özellikleri nelerdir ve ısırıklarının tehlikeli etkilerinden nasıl kaçınılır? Ya gözün ortasındaki bit ve kabarması halinde? Orta yaşlardan kaynaklanan yaralanmaların tedavisi için ne gibi önlemler alınmalı?

Ne tür bir böcek - midge

Hayvanat bahçesi sınıflamasına göre, midges sıradan sinekler ve sivrisinekler ile aynı düzeye aittir. Orta yaşların kendine özgü özelliği, küçük bedenleri ve ısırık bölgesini bulaştırdıkları insanlara zehirli tükürüktür. Bu küçük kan emici böcekler gadget'lar, sivrisinekler ve sivrisineklerin yanı sıra sakızlardır. Toplamda, doğada yaklaşık 1800 midge türü vardır ve bunlar Antarktika hariç dünyanın bütün kıtalarında yaşarlar.

мошка фото

Böcekler, akan su nehirleri ve akarsu rezervuarlarının olduğu bölgelerde yaşarlar. Larvalar çok küçük ve saydamdır, suda neredeyse görünmezdir. Su bitkileri üzerinde hareket ederler, hayvan dünyasının mikroskobik temsilcileriyle beslenirler. Sonra larva pupate ve bir süre sonra yetişkin bir birey ışığında görünür. Yaklaşık bir ay boyunca canlı ortalamalar. Sivrisinekler gibi, erkek kara sinekler bitkilerin nektarı ile beslenir ve memelilerin ve kuşların kanı dişiler tarafından içilir - bu onların gelecekteki yavruları geliştirmeleri için gereklidir.

Küçük kan emiciler yaz aylarında sıcak günlerde ve sabahları aktiftir. Avlarını uzun otların saplarında bekliyorlar. İnsanlara saldıran böcekler, ter kokusuyla yönlendirilir. Saldırılar toplu halde gerçekleştirilir, bu nedenle sık sık bir taarruz ısırıldığında mağdurun yardıma ihtiyacı vardır.

Tehlikeli ısırık mideleri nedir

Orta yaşlanmanın ısırmasının temel özelliği, insan derisinin tükürük ile olan ve farklı toksisiteye sahip maddelerden oluşan güçlü bir tahriş olmasıdır. Midges, sivrisineklerden farklı bir şekilde ısırır. Çeneleriyle, derinin üst tabakasının küçük bir parçasını kırarlar ve derhal yarayı anestetik bir madde içeren tükürükle yağlarlar. Bu nedenle, orijinal midge ısırığı neredeyse ağrısızdır. Sonra böcek kan ve lenf yalar, yaranın yüzeyine taşar.

чешется рука
cilt tahrişi

Bu yuvaların tükürükleri güçlü bir hemolitik zehirdir ve antikoagülanlar, vazodilatörler, kanın beslenme bileşenlerini parçalayan enzimler ile midges ile parçalanmasını kolaylaştıran enzimler dahil olmak üzere bütün bir madde kompleksi içerir. Bu maddeler bir protein yapısına sahiptir ve kaşıntı, şişme, ağrı, iltihaplanma ve alerjik reaksiyonlara neden olurlar. Genellikle bir midge tarafından ısırıldıktan sonra, bacak veya kol şişer. Bu durumda ne yapmalı? Tedavi gerektirecektir - tıpta bu zehirlenmeler simulidotoksikoz olarak adlandırılır.

Bir süre sonra ısırık bölgesinde, şiddetli kaşıntı meydana gelir. Özellikle çocuklarda tarak ve ciltte hasara neden olan birkaç gün ve hatta haftalarca sürer. Yara enfeksiyonu, cildin ve deri altı dokunun iltihaplanması geliştirdiğinde, uzun süreli tedavi gerektirir. Orta yaşlanma ısırıklarının nasıl bulaşacağı, cildin zarar görme aşamasına bağlıdır.

Ortancalar insanlar için tehlikeli olan hastalıklara tolerans göstermezler. İstisnalar, Asya ve Afrika'da yaşayan böceklerdir. Onkossiazis bulaşıcı taşıyıcıları (kanla birlikte) görev yapabilir veya kolera, tularemi ve şarbonun neden olan ajanlarını mekanik olarak transfer edebilirler.

Tatarcık ısırıkları nasıl tedavi edilir?

примочки из льда на место укуса мошки Bu nedenle, bağırsak midge tarafından hasar görürse, kaşıntı, şişlik ve hassasiyet oluşur. Kaşıntı, kurbanların en yaygın şikayetidir, çünkü çok müdahalecidir ve enfekte ve iltihaplı olabilen cilt çizilmelerine neden olur ve bu, hastalığın tamamen farklı bir resmidir. Ödem, yeterince genişlerse veya ısırık yüz, boyun, parmak bölgelerine düşerse ciddi bir problem haline gelebilir.

Orta yaştan ısırıkları aldıktan hemen sonra, toksinlere karşı güçlü bir reaksiyon gelişmesini önlemeye çalışmalısınız. Örneğin bir dudak veya vücudun diğer hassas kısımlarında bir mide bulantısı varsa ne yapmalı? Aşağıdaki prosedürleri yerine getirmek gereklidir:

 • yarayı temiz soğuk suyla yıkayın, peçeteyle kurutun;
 • cildi ısırık yerindeki buz ile soğutun;
 • ısırıkları birkaç dakika boyunca parmaklarınızla bastırın veya bir basınç bandajı uygulayın (yoğun şişme için);
 • leke çubuğu, herhangi bir alkol bazlı antiseptik - etil alkol çözeltisi, furacilin içine batırılmış;
 • Gerekirse, ağrı kesici ve antihistaminikler alın - parasetamol, Claritin, Diazolin, İmet.

Isırmadan birkaç saat sonra ciltte farklı bir yapıdaki döküntüler belirir. Onları losyonlarla bir soda çözeltisinden (bir bardak su için bir tatlı kaşığı) veya sıvı amonyağından alabilirsiniz. Zarar görmüş bölgelere anti alerjik etkiye sahip kremler, jeller ve merhemler uygulayın:

 • «Фенистил» гель "Fenistil" jeli;
 • "Zinovit" kremi;
 • "Prednisolone" merhem;
 • "Hyoxysone" merhem.

Çocuklarda midge ısırıklarını ne lekeleyebilir? Bir yıla kadar olan bebekler için hormonal ajanların kullanılması önerilmez. Bunlar uygun "Fenistil jel" ve "Yıldız" merhem gibi rahatsız edici araçlardır.

% 0.5 novokain çözeltisi veya alkollü çözelti ile ıslak kuruma örtüsü, kaşıntı ile başa çıkmada yardımcı olacaktır. Cildin parmak pedleri ile hafif vuruşları, Menovazin çözeltisinin ve ödem için mentol içeren diğer preparatların uygulanması durumu kolaylaştırır.

İlerlemiş vakalarda, midgesin ısırıkları, ciltte iltihaplanma süreci olan yara aşamasına geçer. Tedavileri uzun süre ertelenebilir - bunların hepsi doku hasarının derinliğine, paslandırıcı bakterilerin neden olduğu enfeksiyona ve terapötik önlemlerin başlamasının zamanlanmasına bağlıdır. Aşağıdaki günlük aktivitelerden oluşurlar:

 • мытьё рук рисунок yaranın ılık su ve sabunla yıkanması;
 • % 3 hidrojen peroksit ile yüzey işleme;
 • su bazlı antiseptik yıkama (Klorheksidin, Dekasan çözeltisi);
 • antibakteriyel merhemlerle pansuman ("Levomekol", "Oflokain", "Sintomitsin liniment", "Levosin");
 • Vücudun enfeksiyona genel reaksiyonuyla (ateş), doktor enjeksiyon şeklinde antibiyotik reçete eder.

Bazı durumlarda, yaranın cerrahi tedavisine başvurmak gerekir - bir kabuk, irin ve ölü dokunun çıkarılması.

Yara iltihap ürünlerinden temizlendikten sonra, pembe bir renk elde edildi, yeni bir cilt ortaya çıkmaya başladı, günlük olarak antiseptik ajanların sulu çözeltileri ile pansumanlar yapıldı ve merhemler uygulandı:

 • «Бепантен» мазь "Bepanten";
 • "Dekspantenol";
 • "Pantenol";
 • "Aktovegin";
 • "Metiluratsil";
 • "Solkoseril".
 • Bir çocuk veya bir yetişkine büyük bir midge atağı geçirdikten sonra, çeşitli alerjik reaksiyonlar olabilir. Tezahürleri şunlara bağlıdır:

  • ısırık sayısı ve midge çeşitleri;
  • insan bağışıklık sisteminin durumu;
  • alerjik belirtilere genel eğilim;
  • böcek tükürüğüne bireysel reaksiyonlar;
  • penye yaparken yaraların enfeksiyonu.

  Kural olarak, ne kadar acı bir ısırık hissedilirse, alerjik reaksiyonların olasılığı o kadar artar.

  Kemirgen ısırığı alerjisinin en karakteristik belirtileri şunlardır:

  • на руке отёк от укуса мошки
   midge şişmesi

   ısırık yerinde ciddi ödem;

  • kalıcı kaşıntı;
  • ısırık bölgesinde geniş kızarıklık;
  • ciltte kızarıklık görülmesi ve sıklıkla çeşitlidir (polimorfik);
  • küçük çocuklarda, bölgesel lenf düğümleri reaksiyona girebilir;
  • ateş ve zehirlenme belirtileri - baş dönmesi, bulantı, halsizlik.

  Yaygın reaksiyonlar ayrıca kan basıncında bir düşüş olan olası kalp çarpıntısını da içerir.

  Alerji tedavisi

  Alerjik bir reaksiyonun gelişmesiyle, antihistaminik etki gösteren lokal ajanlar ve kortikosteroidli merhemler kullanılır (uygulanmadan önce, ısırık bölgesi yukarıda açıklandığı gibi tedavi edilmelidir). Ortalık ısırıklarından önerilen merhemler ve jeller:

  • мазь «Адвантан» "Advantan";
  • "Fenistil";
  • "Hidrokortizon".

  Eğer midge biti, o zaman hızlı bir şekilde tümörden kurtulmak için? Ciddi ödem durumunda, “Suprastin”, “Dimedrol”, diğer antihistaminikler (“Zirtek”, “Claritin”) haplarını alırlar. Ağrı belirtisini azaltmak için, "Parasetamol" veya "Asetaminofen" kullanın.

  Orta dereceli ısırıklara karşı anafilaktik şok veya anjiyoödem gelişimi gibi ciddi alerjik reaksiyonların gelişimi oldukça nadirdir. Her durumda, sağlığın bozulması, ateş ve diğer zehirlenme belirtileri ile doktora başvurmalısınız.

  Göz hasarı

  Bir midge ısırığının hoş olmayan bir özelliği, küçük bir böcek büyüklüğü ile kulaklara, burun boşluğuna, genellikle dudağı veya gözü ısırmasıyla girebilmesidir. İkinci vakalar özellikle sağlık açısından tehlikelidir - eğer uygun şekilde tedavi edilmezse, göz zarlarına zarar vermek görme kaybına neden olabilir. Bu nedenle, gerekli ilaçları yazacak uzman bir doktora (oculist) başvurmak gerekir. İlk yardım önlemleri aşağıdakilerden oluşur.

  1. промыть глаза водой Soğuk su ile gözleri yıkayın.
  2. Gözün ortasındaki bit varsa şişliği kaldırmak için ne? Göz kapaklarını, alerjik belirtilere ("Hidrokortizon", "Fenistil jeli") karşı merhem ile yağlayarak gözlere girmesini önler.
  3. Soğuk bir kompres ekleyin.

  Çocuk midge tarafından ısırılırsa ve göz şişmişse ne yapmalı? Isırık göz bölgesinde ise - göz kapağı, kaş, elmacık kemiği, o zaman ısırık tedavisi diğer durumlarda olduğu gibi yapılır: yıkanmış, soğutulmuş, dezenfekte edilmiş ve antienflamatuar krem ​​ile bulaşmış.

  Orta yaştaki ısırık için halk ilaçları

  Kan emici böceklerin saldırıları çoğunlukla doğada meydana geldiğinden, genellikle doğaçlama araçları kullanmak zorunda kalır, çünkü her zaman bir turistin cephaneliğinde ilk yardım çantası yoktur. Bu gibi durumlarda, aşağıdaki halk ilaçları midge ısırıklarından gelmektedir.

  1. Doymuş bir tuz çözeltisinden (bir bardak su içinde bir çay kaşığı) losyon.
  2. Karahindiba, maydanoz, muz, pelin, civanperçemi, lahana, nane ve limon balsamının ezilmiş yaprakları.
  примочка на месте укуса мошки
  losyonlar

  Ortadaki ısırıkları evde başka neler tedavi eder? Ödem, şu yollardan biriyle kaldırılabilir:

  • ısırıkları birkaç dakika sabunla silerek temizleyin;
  • su ile eşit oranda seyreltilmiş sirke losyonları yapmak;
  • bitkisel yağın nane ve limon esansiyel yağları eklenmesiyle sıkıştırılır (yemek kaşığı başına 5 damla).

  Mentol ve nane içeren herhangi bir balsam veya diş macunu, kaşıntıyı midge ısırığından kurtarmaya yardımcı olacaktır.

  Bir ısırık midge ile ne yapmalı

  Böcek ısırıkları yapamadığında:

  • нельзя принимать антибиотики yarayı taramak;
  • Hasarı ev kimyasallarıyla yıkayın (basit sabun hariç);
  • açık yara yüzeyine mentol içeren ajanlar olan antihistamin merhemleri uygulayın (sadece yaranın etrafındaki sağlam ciltlerde);
  • iyileşen yarada alkol solüsyonları kullanın (sadece su);
  • bağımsız olarak antibiyotik ve anti-alerjik ilaçlar alın.

  Önleyici bir önlem olarak, midges ısırıkları genellikle yaz aylarında çıplak olan hassas noktaları (eller ve yüz) gizler. Giysilerle korunmaları gerekir ve dinlenme sırasında bir cibinlik kullanın. Deri özel ajanlarla tedavi edilebilir - böcekleri iten çekici maddeler.

  Hala midge ısırığı varsa, insanların ödemini nasıl çıkartacağı konusundaki tavsiyelerini kullanabilirsiniz - bir bulamaç yaprağı ekleyin, soda veya tuzlu sudan losyon yapın. Alerjik reaksiyonlar meydana gelirse, antihistaminik merhemler ve tabletler kullanın. Ağır vakalarda doktora başvurmanız gerekir.

yükleniyor ...