Midges ısırığı - tedavi, ödem çıkarılması

укус мошки фото Yazın, hem insanlar hem de hayvanlar, kan emen böceklerin ısırıklarına maruz kalırlar. Diğer tüm Diptera faunası arasında küçük mideleri vurgulamak gerekir. Bu Hymenoptera, birkaç milimetre boyutunda, bir insan için çok fazla sorun yaratabilir.

Simuliidae'nin özellikleri ve ısırıklarının tehlikeli sonuçlarından nasıl kaçınılır? Midge gözün ısırması ve şişmesi durumunda ne yapmalı? Hata kaynaklı lezyonların tedavisi için hangi önlemler alınmalıdır?

Ne bir böcek bir gnattır

Zoolojik sınıflandırmaya göre, midge ortak sinek ve sivrisineklerle aynı düzene aittir. Simuliidae'nin tuhaflığı, küçük boyutlarında ve insanlara zehirli tükürükte yatar; Bu küçük, kan emici böcekler sinekler, sivrisinekler ve sivrisinekler ile yuvalardır. Toplamda, doğada yaklaşık 1800 tür tür vardır ve Antarktika haricinde dünyanın tüm kıtalarında yaşarlar.

мошка фото

Akan nehirler, akarsular ile göletler bulunan alanda yosun yaşıyor. Larvalar, suda neredeyse görünmez olan, çok küçük ve şeffaftır. Sudaki bitkilerden geçerek hayvan dünyasının mikroskobik temsilcilerini besliyorlar. Sonra larvalar doğar ve bir süre sonra bir yetişkin ışıkta görünür. Güveler bir ay kadar yaşayabilir. Sivrisinekler gibi, erkek Simuliidae bitki nektarı ile beslenir ve memelilerin ve kuşların kanı dişiler tarafından sarhoş olur - bu onların gelecekteki yavruları geliştirmeleri için gereklidir.

Küçük kan emiciler, yazları sıcak günlerde ve sabahları aktiftir. Avlarının yüksek saplarında avlarını beklerler. Bir kişiye saldıran böcekler, ter kokusu tarafından yönlendirilir. Saldırılar ağır bir şekilde işlenir, bu yüzden çoğu zaman, bu tür bir ortaçağın ısırmasıyla, mağdurun yardıma ihtiyacı vardır.

Ciğerlerin tehlikeli ısırması nedir

Simuliidae ısırığının ana özelliği, farklı toksisiteye sahip maddeler içeren tükürük ile insan derisinin güçlü bir tahrişidir. Yosun sivrisineklerden farklı bir şekilde ısırır. Çeneleri sayesinde, cildin üst tabakasının küçük bir parçasını kıstırır ve yarayı hemen anestezi içeren tükürük ile yağlar. Bu nedenle, başlangıçta, midge ısırığı neredeyse ağrısızdır. Sonra böcek, yaranın yüzeyinde ortaya çıkan kan ve lenfleri geride bırakır.

чешется рука
cildin tahrişi

Bu kepçelerin tükürüğü güçlü bir hemolitik zehirdir ve antikoagülanlar, vazodilatatörler, kanın besin maddelerini parçalayan enzimler dahil olmak üzere bir dizi kompleksi içerir. Bu maddeler protein niteliğinde olup kaşıntı, ödem, ağrılı duyular, iltihap ve alerjik reaksiyonlara neden olurlar. Çoğu zaman, bir lokma ısırdıktan sonra, bacak ya da el şişer. Bu durumda ne yapmalı? Tedaviye ihtiyacınız olacak - tıpta bu zehirlenme denir - simulototoksikoz.

Bir süre sonra bir ısırık yerine güçlü bir kaşıntı var. Özellikle çocuklarda diş ve deri hasarını provoke eden birkaç gün ve hatta haftalarca sürer. Yara enfeksiyonu, uzun süreli tedavi gerektiren, deri ve deri altı dokuda pürülan iltihap geliştirir. Simuliidae'nin sürüntüleri ne olursa olsun, cildin hangi safhasında olduğuna bağlıdır.

Moss, insanlar için tehlikeli olan hiçbir hastalığı tolere edemez. İstisnalar, Asya ve Afrika ülkelerinde yaşayan böceklerdir. Onkoserziyazın bulaşıcı vektörleri (kan ile) olarak veya kolera, tularemi, şarbonun nedensel ajanlarını transfer edebilirler.

Midges ısırıkları nasıl tedavi edilir

примочки из льда на место укуса мошки Yani, eğer midge cilde, kaşıntıya, şişmeye ve acıya zarar verirse. Kaşıntı çok sık görülen ve hastalığın tamamen farklı bir tablosu olan enfekte ve iltihaplı hale gelebilen cilt temizliğine yol açtığı için, mağdurların en sık karşılaştığı şikayettir. Ödem, eğer yeterince büyükse veya yüz, boyun ve ayak parmaklarında ısırganın düşmesi durumunda da ciddi bir sorun haline gelebilir.

Isırık böcekleri aldıktan hemen sonra, toksinlere karşı güçlü bir reaksiyonun gelişmesini önlemeye çalışın. Midge, örneğin, dudağın veya vücudun diğer yumuşak kısımlarında ısırırsa ne yapmalı? Aşağıdaki prosedürler gerçekleştirilmelidir:

 • yarayı temiz soğuk suyla durulayın, peçete ile ıslatın;
 • Cildi buz parçaları ile ısırır yerde soğutun;
 • ısırık yerini parmaklarınızla birkaç dakika kıstırın veya basınçlı bandaj uygulayın (geniş ödem ile);
 • alkolik bazda herhangi bir antiseptik içine batırılmış bir çubukla ıslanır - bir etil alkol, furacilin çözeltisi;
 • gerekirse ağrı kesiciler ve antihistaminikler - parasetamol, "Claritin", "Diazolin", Imet.

Isırmadan birkaç saat sonra, döküntüler farklı bir doğanın cildinde görülür. Onları bir soda çözeltisinden (bir bardak su için bir çay kaşığı) veya amonyaktan losyonlarla tedavi edebilirsiniz. Hasarlı bölgelerde, antialerjik eylem ile kremler, jeller ve merhemler uygulanır:

 • «Фенистил» гель "Fenistil" jel;
 • "Sinovit" kremi;
 • "Prednisolone" merhem;
 • "Gyioxysone" merhem.

Çocuklarda Simuliidae ısırmasına nasıl bulaşırsınız? Bir yaşın altındaki çocuklar için, hormonal ilaçların kullanılması önerilmez. Fenistil jeli ve balsam "Star" gibi dikkat dağıtıcı maddeler kullanacaklar.

Kaşıntı ile tedavi,% 0,5'lik bir novokain veya alkol solüsyonu solüsyonu ile ıslak-kuruyan bandaja yardımcı olacaktır. Ödem çözeltisi "Menovazin" ve diğer mentol içeren ilaçlar için uygulanan, parmakların pedleri ile cilt okşayarak ışık koşulunu kolaylaştırmak.

İhmal edilmiş vakalarda, ısırık ısırıkları, deride iltihaplanma süreçleri olan yaraların safhasına aktarılır. Tedavileri uzun bir süre için ertelenebilir - hepsi doku hasarının derinliğine, yıkıcı bakteriler tarafından enfeksiyona ve tedavinin başlangıcındaki zamana bağlıdır. Aşağıdaki günlük eylemlerden oluşurlar:

 • мытьё рук рисунок Yarayı ılık su ve sabunla yıkayın;
 • hidrojen peroksit ile% 3 yüzey işleme;
 • su bazlı antiseptik ajanlarla ("Klorheksidin" çözeltisi, "Dekasan" solüsyonu) yıkamak;
 • antibakteriyel merhemler (Levomecol, Offlockin, Synthomycin Liniment, Levosin) ile bir bandaj uygulanması;
 • Enfeksiyonun (ateş) vücudun genel reaksiyonları ile doktor, enjeksiyon şeklinde antibiyotikler reçete eder.

Bazı durumlarda, yaranın, irin ve ölü dokunun çıkarılmasında yaranın cerrahi tedavisine başvurmak gerekir.

Yara iltihaplı ürünlerden arındırıldıktan sonra pembe bir renk aldı, yeni bir cildin görünümü antiseptik ajanların sulu solüsyonları ile günlük pansumanlar yapmaya başladı ve iyileşen merhemleri uygulamaya başladı:

 • «Бепантен» мазь "Bepanten";
 • "Dekspantenol";
 • "Pantenol";
 • "Aktovegin";
 • "Metiluratsil";
 • "Solkoseril".
 • Bir çocuk veya bir yetişkinin büyük bir hücum saldırısından sonra çeşitli alerjik reaksiyonlar mümkündür. Onların tezahürleri:

  • midye bitlerinin ve çeşitlerinin sayısından;
  • insan bağışıklık sisteminin durumu;
  • alerjik belirtilere genel eğilim;
  • böceklerin tükürüğüne bireysel reaksiyonlar;
  • tarama sırasında yaraların enfeksiyonu.

  Kural olarak, daha fazla acı veren ısırık, alerjik reaksiyonların olasılığı artar.

  Bir ısırık ısırığına alerjinin en karakteristik belirtileri şunlardır:

  • на руке отёк от укуса мошки
   bukkal ödem

   ısırık bölgesinde güçlü ödem;

  • aralıksız kaşıntı;
  • ısırık bölgesinde geniş kızarıklık;
  • deride bir döküntü görünümü ve genellikle farklı bir karaktere (polimorfik) sahiptir;
  • küçük çocuklarda bölgesel lenf düğümleri tepki verebilir;
  • vücut ısısında bir artış ve zehirlenme belirtilerinin ortaya çıkışı - baş dönmesi, mide bulantısı, halsizlik.

  Yaygın reaksiyonlar aynı zamanda, kalp hızındaki olası artışa, kan basıncındaki düşüşe de atfedilir.

  Alerjilerin tedavisi

  Alerjik reaksiyon geliştirirken, antihistaminik etki gösteren yerel ilaçlar ve kortikosteroidli merhemler kullanın (bunları uygulamadan önce, yukarıda tarif edildiği gibi ısırık bölgesini tedavi etmek gerekir). Tavsiye edilen merhemler ve ısırma sürülerinden gelen jeller:

  • мазь «Адвантан» "Advantan";
  • "Fenistil";
  • "Hidrokortizon".

  Bir mideyle ısırılırsa, tümörden ne kadar hızlı kurtulur? Şiddetli ödem durumunda, "Suprastin", "Dimedrol", diğer antihistaminikler ("Zirtek", "Claritin") tabletini alın. Ağrı semptomunu azaltmak için "Parasetamol" veya "Acetaminophen" kullanılır.

  Anafilaktik şok veya Quincke ödemi gelişimi gibi ciddi alerjik reaksiyonların gelişimi, ısırık sineklerine nadiren kaydedilir. Her durumda, daha kötü hissederseniz, ateş ve genel zehirlenme belirtileri varsa, doktora başvurmalısınız.

  Göz hasarı

  Bir midenin ısırığının hoş olmayan bir özelliği, küçük böcek boyutlarında, kulaklara nüfuz edebilmesi, burun boşluğunun, genellikle dudak veya gözü ısırmasıdır. Son vakalar sağlık açısından özellikle tehlikelidir - tedavi yanlış ise oküler membranlara zarar görme kaybına yol açabilir. Bu nedenle, gerekli ilaçları reçete edecek bir profil doktoru (oftalmolog) ile iletişime geçmeniz gerekir. İlk yardım ilk yardım önlemleri aşağıdaki eylemlerden oluşur.

  1. промыть глаза водой Gözlerinizi soğuk akan su ile durulayın.
  2. Midge gözün ısırması durumunda ödem nasıl kaldırılır? Göz kapaklarının içine girmesini engelleyerek, göz kapaklarını alerjik belirtilere ("Hydrocortisone", "Fenistil jel") karşı merhemle yağlamak gerekir.
  3. Soğuk kompres uygulayın.

  Ya bebek midye tarafından ısırıldıysa ve şişmişse? Isırık göz bölgesine (göz kapağı, kaş, elmacık kemiği) geldiyse, ısırma işlemi diğer durumlarda olduğu gibi yapılır: yıkanır, soğutulur, dezenfekte edilir ve antienflamatuar bir krem ​​ile yağlanır.

  Midge bir ısırık için insanların çareleri

  Kan emici böceklerin saldırıları esas olarak doğada meydana geldiğinden, genellikle doğaçlama araçları kullanmak zorundasınız, çünkü her zaman turistin cephaneliğinde değil, bir ilk yardım çantası vardır. Bu gibi durumlarda, sivrisinek ısırmak için aşağıdaki halk ilaçları kurtarmaya gelir.

  1. Doymuş tuz çözeltisinden (çay kaşığı bir bardak suya) losyonlar.
  2. Karahindiba, maydanoz, muz, pelin, civanperçemi, beyaz lahana, nane ve limon balsamı ezilmiş yaprakları.
  примочка на месте укуса мошки
  losyonlar

  Simuliidae'nin ısırıkları için evde başka ne tedavi edilir? Ödemi şu yollardan biriyle kaldırabilirsiniz:

  • Isırganın yerini bir parça sabunla birkaç dakika silin;
  • sirke su ile eşit oranlarda seyreltilmiş losyonlar yapmak;
  • Bitkisel yağdan nane ve limon esansiyel yağlarının eklenmesiyle (çorba kaşığı başına 5 damla) sıkıştırır.

  Kaşıntıyı bir parça midibinden çıkarmak için mentol ve nane ile herhangi bir balsam veya diş macununa yardımcı olacaktır.

  Bir ısırık ısırığı ile ne yapamazsınız

  Böcek ısırırken:

  • нельзя принимать антибиотики yarayı tara;
  • Ev kimyasalları yoluyla (basit sabun hariç) hasarı yıkamak için;
  • açık yara yüzeyinde antihistaminik merhemler, mentol içeren ilaçlar (sadece yara çevresindeki deride);
  • iyileşme yarasına alkol solüsyonları uygulayın (sadece su);
  • bağımsız olarak antibiyotik ve antialerjik ilaçlar alır.

  Isırık böceklerinin profilaktik bir ölçüsü olarak, genellikle yaz aylarında çıplak olan hassas yerler (eller ve yüz) gizlenir. Giysilerle korunmaları gerekiyor ve gerisi sırasında bir cibinlik kullanın. Cilt özel araçlarla tedavi edilebilir - çekiciler, itici böcekler.

  Hala bir midiginiz varsa, o zaman folk tavsiyesini kullanarak ödemi nasıl çıkarabilirsiniz - yapraklardan bir yulaf ezmesi ekleyin, soda veya salin solüsyonundan bir losyon yapın. Alerjik reaksiyonlar meydana geldiğinde, antihistamin merhemleri ve tabletleri kullanın. Şiddetli vakalarda, bir doktora görünmeniz gerekir.

Yükleniyor ...