Zehir zehirlenmesi kilometre taşları

растение вех ядовитый Zehirli veya zehirli bir kilometre taşı (zehirli) en zehirli ve tehlikeli bitkilerden biridir. Hem yetişkinlere hem çocuklara gidebilirler. Bu bitkinin insanlara zehirli olduğu çok uzun zamandır bilinmektedir. Ve bu özellik kötü bir amaç için kullanıldı. Eski Yunanistan'da, bu bitki mahkumların ölüm cezası için kullanılmıştır.

Zehirli bir kilometre taşıyla zehirlenmeyi önlemek için, bu tehlikeli bitkinin neye benzediğini ve neyi temsil ettiğini bilmeniz gerekir. Hemlock'un olumsuz etkilerine en duyarlı olan, zehirlenmenin ilk belirtileri neler, yaralı kişiyi kurtarmak için ne yapılması gerekiyor?

Açıklaması kilometre taşı zehirli

Kilometre taşı zehirli (cycuta, omega bataklığı, kedi maydanozu, omezhnik), şemsiye ailesinin çok yıllık bir bitkisidir. Çimler 150 cm yüksekliğe ulaşabilir, ancak daha çok 100 cm ye kadar bitkiler bulunur, baldıran otunun kökü kalın ve kısa, sap alt kısımda oluklar ve üst kısımda birçok dal vardır. Sapı tepeden kırırsanız içi boş olacaktır.

Zehirli yapraklar dardır, parçalara 2-3 çekirdekli bölünmüştür. Uçlar keskin ve kenarlar çentiklidir. Yer işaretleri bitki zehirli olduğu için şemsiye anlamına gelir, sapları çiçek veya çiçek salkımına sona erer. Çiçekler beyaz veya sarıdır ve 5-15 cm çapında karmaşık bir şemsiye oluştururlar .. Zehirli kilometre taşının tanımı, çiçeklenme döneminde ve hemlock (bataklık omega) döneminde maydanozla benzerlik göstermektedir.

вех ядовитый в воде

Zehirli kilometre taşı nerede büyüyor? Cikuta nemli bir ortamı sever, bu yüzden bataklık bölgelerde, nehir boyunca, ovalarda yetişir. Avrupa'dan Sibirya'nın batı ucuna, Küçük Asya ülkelerinde ve Akdeniz kıyılarında bulunabilir. Kilometre taşları haziran ve ağustos aylarında çiçeklenir, daha sonra çiçek yerine meyveler oluşur. Bir bitki seçip elinizde eziyet ederseniz, güçlü, kendine özgü, hoş olmayan bir koku hissedebilirsiniz. Aynı zamanda sarı kalın meyve suyu göze çarpıyor.

Bitkinin tüm parçaları zehirlidir. Kök ve rizomlarının tatlı bir tadı vardır, özellikle sonbaharın sonlarında ve ilkbaharın başında tehlikelidir. Kök dönüm noktası zehiri en fazla toksin içerir ve zehirlenme vakalarının% 50'sinde ölüme neden olur. Kurutulmuş zehirli maddelerin rizomlarında tazeden daha fazladır.

Zehirli kilometre taşlarında bulunan toksinler

знак «токсины» Bir bitkinin toksik özelliklerine, içindeki cicutoxin ve cycutol neden olur. Bu toksinler o kadar güçlüdür ki, bir bitkinin 100 gram rizomu bir ineğin ölümcül zehirlenmesi için yeterlidir ve bir koyun ölümü için 50-100 gramdır. Bir kişi için, zehirli bir kilometre taşının ölümcül dozu, 1 kg ağırlık başına 50 mg bitkidir. Bitki zehirleri çok sabittir ve uzun süreli kaynama, donma ve kuruma ile toksisitelerini kaybetmez.

Sisikotoksin merkezi sinir sistemini etkiler, biyolojik olarak aktif bir maddenin - GABA'nın gelişmesini önler. Cicutol ve cicutoxin, sinir sistemini uyaran maddelerdir.

Toksinlere ek olarak, zehirli olmayan ve bitkisel şifalı meyve suyunun belirli bir kokusuna neden olan pimol ve kimerik aldehit içeren sarı zehirli uçucu yağ zehirli kilometre taşının bir parçasıdır. Flavonoidler ve alkaloidler, zehirli kilometre taşının yapraklarında bulunur. Bu maddeler sayesinde zehirli kilometre taşları tıpta uygulamada bulundu.

Zehirli kilometre taşı kullanımı

гомеопат с баночками
homeopati

Toksisitesine rağmen, zehirli kilometre taşı geleneksel tıpta ve homeopatide kullanılır. Antik çağda, meme bezlerinin büyüklüğünü artırarak, merhem hazırlanmasında cycuta suyu kullanılmıştır. Mikrodozlarda, bu bitki egzama, helminthic istila, beynin ve omuriliğin sarsıntısından sonra antispazmodik olarak diş çıkarma, migren, epilepsi ile konvülsif sendrom tedavisi için homeopatik bir çare olarak kullanılabilir. Tıbbi amaçlar için, sadece atölyenin yaprakları kullanılır, çünkü bitkinin diğer tüm kısımları çok fazla zehir içerir.

Halk hekimliğinde, tonlar, sürtünme, merhemler şeklinde kilometre taşları kullanılır. Onun tentürü içsel olarak ağrı, bronşiyal astım, epilepsi, boğmaca, psikoz, felç, terletici olarak kullanılır. Lokal olarak - artrit ve osteokondroz için. Hiçbir durumda zehirli kilometre taşlarını kendiniz kullanamazsınız - kesinlikle doktorunuza danışmalısınız.

Siklukat içindeki aktif maddelerin bir antitümör etkisi gösterebildiği bulunmuştur. Bir tümörün büyümesini durdurur, kanser hücrelerini öldürürler. Ancak bu bitkinin onkoprofilaksi veya tedavi için bağımsız kullanımı, zehir zehiri çok güçlü ve tehlikeli olduğu için önerilmemektedir.

Zehirli ilaçların dönüm noktası kullanımı yaygın değildir. 21. yüzyılın başında, Cicutin adlı bir ilaç geliştirildi. Kilometrede zehirli bulunan fakat insanlar için tehlikeli olan toksinlerden arındırılmış biyolojik olarak aktif maddeler içerir. Bu ilacın onkolojide kullanılması amaçlanmıştır.

препарат из веха ядовитого «Цикутин» Kim baldırandan kurtulabilir ki? Hayvanlar ve çocuklar, zehirli kilometre taşları ile zehirlenmeye daha duyarlıdır, ancak yetişkinlerde bu bitkinin toksik zehirlenmesi de oluşabilir. Mevsim yeşillikleri ile birlikte yanlışlıkla tüketilebilir, diğer bitkilerle ev yapımı müstahzarlara girebilir, çocuklar meraktan dönüm noktası meyvelerini yer. Köksap zehirli kutup geniş, kalın, havuçlara benzer. Bitkinin kokusu da havuçla aynıdır. Hemlock kökünü yenilebilir bitkilerle karıştıran çocukların zehirlenme vakalarının açıklamaları vardır.

Zehirli tehlikeli kilometre taşı nedir? Zehiri hızlı hareket eder ve toksisitesi yüksektir. Akut zehirlenme belirtileri için kişi tarafından yenen küçük bir baldıran bile yeterlidir. Zehir girme yolu sadece gıda olmayabilir, bitkinin özü çiziklere girdiğinde bile zehirlenmenin meydana geldiği durumlar vardır.

Zehirlenme belirtileri

İlk zehirlenme zehirlenmesi belirtileri, ilk zehirlenme dozunu kullandıktan sonraki 10 dakika içinde ortaya çıkar. Malaise, midede, bazen de şiddetli mide ağrısında rahatsızlık gösterir. Genellikle ilk işaret kararsız bir yürüyüş şeklindedir.

Sonra hızlı bir şekilde zehirli zehirlenme belirtilerinin geri kalanına katılın:

  • baş dönmesi;
  • baş ağrısı;
  • девушку тошнит bulantı;
  • yenilmez ve uzun süreli kusma;
  • ishal;
  • şiddetli drooling;
  • çiğneme kaslarının spazmları;
  • dilate öğrenciler;
  • artmış kalp hızı.

Mağdurun davranışı, sarhoş bir insanın davranışlarıyla karşılaştırılır.

Belirgin dozların kullanımı, kasılmalar, ağızdan köpük, bayılma, cildin solukluğu, ardından kızarıklık belirtilere katılır. Ölüm solunum durması veya kalp yetmezliğinden meydana gelir, kasılma nöbetleri sırasında boğulma mümkündür.

Zehirli zehirlenmeler için ilk yardım

у врача очистительная клизма Bu bitki ile zehirlenme durumunda bir kişiyi kurtarmak sadece tıbbi yardım için hızlı bir itiraz ile mümkündür. Bu yüzden ambulans çağırmanız gereken ilk şey. Zehirlenmeyi tespit etmek için, mağdur veya tanıklarla görüşebilir, olay yerini inceleyebilir, bitkinin kusmuk kısımlarının varlığına dikkat edebilirsiniz.

Kendin için ne yapabilirsin? Herhangi bir gıda zehirlenmesinin tedavisi, gastrik lavaj ve temizlik lavmanları ile başlamak en iyisidir. Tuzlu su,% 0.1 potasyum permanganat çözeltisi veya sade su ile yıkanabilir. Bu prosedür çiğneme kaslarının spazmı nedeniyle zor olabilir. Mideyi yıkayın derhal kurban tespit edilmeli, onu eve götürmemelisiniz ve ardından harekete geçmelisiniz. Her dakika, gittikçe daha fazla toksin kan dolaşımına girerek semptomları arttırıyor. Yıkamak için özel bir sondaya gerek yoktur, sadece bol miktarda ılık su (en az 1 litre) zehirli içebilir ve dil kökünü parmaklarınızla çekmeye zorlayabilirsiniz.

Yaralanan kişiye siyah kahve, salin müshil ve enterosorban (aktif karbon, Polisorb, Enterosgel, vb.) Verilmelidir. Bunlar, kilometre taşlarıyla zehirlenmenin ana yoludur. Gastrointestinal sistemdeki toksinleri bağlamayı ve kan içine girmelerini önlemeyi amaçlar.

энтеросорбент «Полисорб» Eğer mağdur bilinçsiz bulunursa, öncelikle nefes ve kalp atışı varlığını kontrol etmeniz gerekir. Onların yokluğunda hemen canlandırmaya başlayın.

Cicuta zehiri için panzehir yoktur, bu nedenle tedavi sadece semptomatik tedavilerden oluşur, fakat bir kişinin ölmesine izin vermez. Hastanede, toksinlerin kanını, intravenöz glukoz infüzyonlarını, sakinleştiricilerle antikonvülsan tedavisi (diazepam), gama-hidroksibutirik asidi, glukokortikoidlerle tedaviyi yapmak için hasta hemostazlanır. Solunum yetmezliği durumunda, solunum analeptikleri kullanılır. Bu durumda kardiyak glikozitlerin ritim bozuklukları için kullanılması kontrendikedir. Bunların yerine, Novocainamide kullanmak daha iyidir.

Kilometre taşı zehirli - çok yaygın ve son derece zehirli bir bitki. Çoğu yetişkin ne yediklerini hala kontrol ediyorsa, çocuklar merakları nedeniyle bu tehlikeli otu kolayca tadabilirler. Yaralar veya çizikler üzerine meyve suyu alırsanız, bir hayvanı zehirleyen veya bir bitkiye temas ettikten sonra ellerine dokunan etleri yiyebilirseniz, bir dönüm noktası ile kendinizi zehirleyebilirsiniz. Semptomların hızlı gelişimi düşünmek için çok az zaman bırakır. Spazmlar, baş dönmesi, kusma, solunum problemleri acil müdahale gerektirir. Toksinleri cicuta için bir panzehir olmadığından, sadece semptomatik tedavi uygulanır. Basit, ancak zamanında başlayan gastrik lavaj, lavman, enterosorbentler, kahve ve tuzlu müshiller - bir insanın hayatını kurtarabilir.

yükleniyor ...