Zehirle zehir zehirlenmesi

растение вех ядовитый Kilometre taşları (damarlar) zehirli veya cicuta, - en zehirli ve tehlikeli bitkilerden biri. Hem yetişkinlere hem de çocuklara gidebilirler. Bu bitkinin insanlar için zehirli olduğu gerçeği çok uzun zamandır bilinmektedir. Ve bu özellik kötü bir amaç için kullanıldı. Eski Yunanistan'da, bu bitki hükümlülerin ölüm cezası için kullanıldı.

Zehirli bir dönüm noktasıyla zehirlenmeyi önlemek için, tehlikeli bitkinin neye benzediğini ve ne olduğunu bilmeniz gerekir. Cicuta'nın olumsuz etkilerine en duyarlı olan bu bitki hakkında her şeyi öğrenelim, zehirlenmenin ilk belirtileri nelerdir, yaralı kişiyi kurtarmak için neler yapılmalıdır.

Zehirli yer işareti açıklaması

Zehirli dönüm noktası (tsikuta, omega marsh, kedinin maydanozu, omegnik) şemsiye ailesinin çok yıllık bir bitkisidir. Çimlerin yüksekliği 150 cm'ye kadar ulaşabilir, ancak genellikle 100 cm'ye kadar çıkabilir.Cicuta'nın kökü kalın ve kısadır, alt kısımdaki gövde yivlere sahiptir ve üst kısımda çok sayıda dal vardır. Gövde üst kısımda kırılırsanız, içi boş olacaktır.

Zehirin yaprakları, 2-3 damarın parçalara bölünmesiyle dardır. Onların ipuçları keskin ve kenarları pürüzlü. Bitki zehirli bir kilometre taşı olduğu için umbellate anlamına gelir, onun sapları çiçek veya tohum çiçek salkımına sona erer. Beyaz veya sarı çiçekleri 5-15 cm çapındaki karmaşık bir şemsiyeyi oluşturur.O zehirli dönüm noktasının tanımı, çiçeklenme döneminde ve hemlock (omega marsh) 'da maydanozla benzerdir.

вех ядовитый в воде

Zehirli kilometre taşı nerede büyür? Cikuta nemli bir çevreyi çok seviyor, bu yüzden bataklıklarda, nehir kıyıları boyunca, bataklıklarda yetişiyor. Küçük Asya ve Akdeniz kıyılarında, Avrupa'dan Sibirya'nın batı ucuna kadar bulunabilir. Haziran ve Ağustos aylarında kilometre taşları çiçeği, daha sonra çiçek yerine, meyveler oluşur. Bitkiyi kırıp elinizde öğütürseniz, güçlü ve hoş olmayan bir koku hissedebilirsiniz. Aynı zamanda, sarı kalın suyu serbest bırakır.

Toksik bitkinin tüm parçalarıdır. Kök ve rizomlar tatlı bir tada sahiptir, özellikle sonbaharın sonlarında ve ilkbaharın başında tehlikelidirler. Zehirli dönüm noktasının kökü, en zehirli maddeleri içerir ve zehirlenme vakalarının% 50'sinde ölümcül bir sonuca neden olur. Zehirli maddelerin kurutulmuş rizomlarında taze olandan daha fazladır.

Zehirli dönüm noktasında bulunan toksinler

знак «токсины» Bitkinin toksik özellikleri burada bulunan cicutoxin ve cicutol kaynaklıdır. Bu toksinler o kadar güçlüdür ki 100 gram bitki rizomu bir ineğin ölümcül zehirlenmesi için yeterli ve bir koyunun ölümü için 50-100 gramdır. İnsanlar için zehirli kilometre taşının ölümcül dozu, 1 kg vücut ağırlığı başına 50 mg'dır. Zehirli bitkiler çok stabildir ve uzun süreli kaynama, donma, kurutma ile toksisitelerini kaybetmezler.

Cicutoxin, önemli bir biyolojik olarak aktif madde olan GABA'nın gelişmesini engelleyerek merkezi sinir sistemini etkilemektedir. Cicutol ve cicutoxin, sinir sistemini harekete geçiren maddelerdir.

Toksinlere ek olarak, toksik maddenin dönüm noktası, zehirli olmayan ve bitkisel meyve suyu özel bir kokusuna neden olan p-timol ve kimyon aldehid içeren sarı esansiyel yağa girer. Zehirli dönümün yapraklarında flavonoidler ve alkaloidler bulunmuştur. Bu maddeler sayesinde, zehirli zehir ilaçta uygulama bulmuştur.

Zehirli kullanımı

гомеопат с баночками
homeopati

Toksisitesine rağmen, zehirli zehir halk hekimliğinde ve homeopatide kullanılır. Antik çağda, cicuta'nın suyu, meme bezlerinin boyutunu arttırarak bir merhem yapmak için kullanıldı. Mikro dozlarda bu bitki egzama, helmintik invazyon, diş çıkarma ile konvulsif sendrom, migren, epilepsi, beyin ve omurilik sarsıntısından sonra antispazmodik olarak bir homeopatik ilaç olarak kullanılabilir. Tıbbi amaçlar için, bitkinin diğer kısımları çok fazla zehir içerdiğinden, sadece dükkanın yaprakları kullanılır.

Halk hekimliğinde, kilometre taşları tentür, tatlandırıcı, merhem şeklinde kullanılır. Onun tentür ağrı, bronşiyal astım, epilepsi, boğmaca, psikoz, felç, terleme olarak ağızdan alınır. Lokal olarak - artrit ve osteokondroz ile. Hiçbir durumda zehirli dönüm noktasını kendiniz uygulayamazsınız - bir doktora danıştığınızdan emin olun.

Cicuta'da bulunan aktif maddelerin antitümör etki gösterebileceği bulunmuştur. Tümörün büyümesini durdururlar, kanser hücrelerini öldürürler. Fakat bu bitkinin on-profilaksi veya tedavi için bağımsız olarak kullanılması tavsiye edilmez, çünkü kilometre taşının zehiri çok güçlü ve tehlikelidir.

Tıpta zehirli bir kilometre taşının kullanımı yaygın olarak yaygın değildir. XXI yüzyılın başında "Cicutin" denilen bir ilaç geliştirildi. Zehirli bir dönüm noktasında bulunan biyolojik olarak aktif maddeler içerir, ancak insanlar için tehlikeli olan toksinlerden arındırılır. Bu ilaç onkolojide kullanılmak üzere tasarlanmıştır.

препарат из веха ядовитого «Цикутин» Chikuta ile kim zehirleyebilir? Hayvanlar ve çocuklar zehirli sahneyi zehirlemişlerdir, ancak yetişkinler de bu bitkinin zehirleri ile zehirlenme geçirebilirler. Bu mevsimlik otlar ile yanlışlıkla yiyebilir, diğer otlar ile eve girebilir, çocuklar merak dışında meydanın meyve kullanır. Zehirli zehirin köksapı geniş, kalın, havuç gibi. Bitkinin kokusu da havuçlara benzer. Yenikalı bitkilerle chikuta kökünü karıştırmış çocukların zehirlenme vakalarının tanımları vardır.

Zehirli dönüm noktası ne kadar tehlikeli? Zehri hızlı hareket eden ve çok zehirlidir. Bir kişinin yediği az miktarda tsikuta bile akut zehirlenme belirtileri için yeterlidir. Zehirlenmenin yolu sadece yemek değildir, bitkinin suyu çiziklere çarptığında bile zehirlenme meydana geldiği durumlar vardır.

Zehirlenme belirtileri

Zehirlenme zehirlenmesinin ilk işaretleri zehirin ilk dozundan sadece 10 dakika sonra ortaya çıkar. Malesef midede rahatsızlık ile kendini gösterir, bazen güçlü mide ağrıları vardır. Çoğu zaman ilk işaret yürüyüşün titizliğidir.

Sonra zehirli bir kilometre taşı ile zehirlenme diğer belirtileri hızla katılır:

  • baş dönmesi;
  • baş ağrısı;
  • девушку тошнит bulantı;
  • yılmaz ve uzun süreli kusma;
  • ishal;
  • güçlü salivasyon;
  • çiğneme kaslarının spazmları;
  • dilate öğrenciler;
  • artan kalp hızı.

Mağdurun davranışı, sarhoş bir kişinin nasıl davrandığıyla karşılaştırılır.

Semptomlara önemli dozlarda tükettiğinizde, kramplar, ağızdan köpük, bayılma, deride solukluk ve kızarıklık gibi belirtiler eklenir. Ölüm, nefes almayı veya kalbi durdurarak gelir, konvülzif nöbetler sırasında asfiksi mümkündür.

Zehirli bir kilometre taşı ile zehirlenmeye ilk yardım

у врача очистительная клизма Bu bitkiyle zehirlenmeye karşı bir kişiyi kurtarmak, sadece tıbbi bakımın hızlı bir şekilde uygulanmasıyla mümkündür. Bu nedenle, öncelikle bir ambulans çağırmanız gerekir. Zehirlenmeyi tanımak için kurbanla ya da görgü tanıklarıyla röportaj yapabilir, sahneyi kontrol edebilir, kusmuk içinde bitkinin kısımlarının varlığına dikkat edebilirsiniz.

Kendi başıma ne yapabilirim? Herhangi bir gıda zehirlenmesinin tedavisi en iyi mide lavajı ve temizlik lavmanları ile başlatılır. Fizyolojik çözelti,% 0.1 potasyum permanganat çözeltisi veya sıradan su ile yıkamak mümkündür. Bu işlem çiğneme kaslarının spazmı nedeniyle zor olabilir. Mide kurbanı bulduktan hemen sonra durulayın, onu eve götürmeyin ve sonra eylemi gerçekleştirin. Her dakika, daha fazla toksin, kan dolaşımına girer ve semptomları güçlendirir. Yıkamak için özel bir prob kullanmak gerekli değildir, sadece büyük miktarda ılık su ile (1 litreden az olmamak kaydıyla) zehirlenmeye ve dilin kökünü parmakla tahriş etmek için güreşmeye zorlayabilirsiniz.

Yaralanan kişi siyah kahve içmeli, tuz laksatifleri ve enterosorbantlar (aktif kömür, "Polisorb", "Enterosgel" vb.) Vermelidir. Bu zehirli bir kilometre taşını zehirlemenin ana aracıdır. Bunlar, gastrointestinal sistemdeki toksinleri bağlamayı ve kan dolaşımına girmelerini önlemeyi amaçlar.

энтеросорбент «Полисорб» Eğer mağdur bilinçsiz bulunursa, öncelikle nefes alma ve çarpıntı olup olmadığını kontrol etmeniz gerekir. Onların yokluğunda, hemen resüsitasyona başlar.

Cicuta'nın zehiri için bir panzehir yoktur, bu nedenle tedavi sadece semptomatik tedaviden oluşur, ancak bir kişinin ölmesine izin vermez. Yatarak tedavi edilen hastalarda, kanı toksinlerden arındırmak için hemosorpsiyon, intravenöz glukoz enjeksiyonları, sakinleştiriciler (diazepam), gamma-hidroksibutirik asit ve glukokortikoid terapisi ile antikonvülzan tedavi. Solunum anormal olduğunda, solunumsal analeptikler kullanılır. Bu durumda ritim bozuklukları durumunda kardiyak glikozit kullanımı kontrendikedir. Bunun yerine, Novokainamid'i uygulamak daha iyidir.

Zehirli süt - çok yaygın ve son derece zehirli bir bitkidir. Eğer yetişkinlerin çoğu hala ne yediklerini kontrol ederse, o zaman çocuklar meraklarından dolayı bu tehlikeli otu kolayca tadabilirler. Yaralar veya çizikler üzerinde meyve suyu aldığınızda ya da hayvanın cicuta'sı tarafından zehirlenmiş veya bitkiyle temas ettikten sonra ellerinizi yalayan et kullanın. Semptomların hızlı gelişimi, yansıma için çok az zaman bırakır. Konvülsiyonlar, baş dönmesi, kusma ve solunum yetmezliği derhal harekete geçmelidir. Cicuta toksinlerine karşı bir antidot olmadığından sadece semptomatik tedavi uygulanır. Basit ama zamanında başlatılan gastrik lavaj, lavman, enterosorbantlar, kahve ve tuz laksatifleri - kişinin hayatını kurtarabilir.

Yükleniyor ...