Zehirli bitki

вороний глаз фото Voroniy eye - küçük bir otsu bitki, başta çilek mavi-siyah için dikkat çekici, yaban mersini veya yaban mersini gibi. Bu bitki antik çağlardan beri bilinmektedir ve şimdi yeterince iyi incelenmiştir - gözün kargası genetik araştırma için bir cisimdir.

Eskiden kıyafet içine dikilmiş kar gözünün çileklerinin insanları kötü büyülerden kurtarabileceğine inanılıyordu. Salgın zamanlarında, kendilerini vahşetten korumak için vücuda takıldılar. Aynı zamanda, geniş popülaritesine rağmen, son derece isteksizce ve dikkatle kullanıldı.

Bu bitki neye benziyor, ne gibi faydalar getiriyor ve bir adam için bir karga gözü ne kadar tehlikeli? İlk olarak, botanik özelliklerini göz önüne alalım.

Bitkinin tanımı

Geniş yelpazesine sahip olan bu bitki, çilek, karga, çimen, karga çilek, çivi, çekici, kurt gözleri, çubuk çim, guguk ağacı gözyaşları, beyazlatılmış orman, paris otu gibi birçok halk ismine sahiptir. Toplam olarak, yirmi'den fazla kar gözlüğü türü var. En yaygın dağılan kar gözü, dört yapraklı (Latince adı Pāris quadrifólia) 'dir. Bütün türler küçük otsu yaşlılıktır. Kışın, kar gözünün yeşil kısmı ölür, önümüzdeki yıl yeni bir kaçış ortaya çıkacak bir köksüz kalır.

растение вороний глаз фото

Kar gözü neye benziyor? Kök, dikenli, oyuklu, dikenli, diken yüksekliği 10 ila 40 cm arasındadır.Kütüğün alt kısmında çapraz, geniş uçlu ovat, sivri uç vardır. Dört tanesi genellikle bulunur, ancak bazen 5 veya 6 yapraklı bir göz kalesi vardır. Yaprakları parmaklarınızın arasında ezerseniz, hoş olmayan bir bitki suyu kokusunu yakalayabilirsiniz. Kafanın gözünün çiçeği düz ve özellik taşır. Tekli, oymalı gövdenin üst kısmında bulunur ve dört dış yeşil (sepals) ve dört adet sarı-yeşil yapraktır. Görünüşte, çiçek küçük, dört sivri bir yıldız işaretine benzemektedir. Çiçeklerin kar gözünün Mayıs-Temmuz aylarında çiçek açması uzun sürüyor. Meyve, yaklaşık bir santimetre çapında küre şeklinde bir meyvedir, Ağustos ayında olgunlaşır. Turuncu, siyah ve parlaktır, mavimsi bir kaplamayla dört yuvada bulunan birçok tohum vardır.

ягоды голубики
yabanmersini

Bilgisiz insanlar veya çocuklar karga gözlerinin meyvelerini yaban mersini veya yaban mersini ile karıştırmak kolaydır. Çileklerin tadı nahoş, bazı insanlarda karga gözünün kokusu bile mide bulantısına veya baş ağrısına neden olabilir. Aynı nedenle, hayvanlar tarafından yenilmediğinden sığırlarda zehirlenme çok nadirdir. İlginç bir özellik - kuşlar büyük miktarlarda çilek yiyip kendilerine zarar vermezler.

Bitkinin kök sistemi uzun süren köksaptır. İlkbaharda, yan tomurcuklardan yeni yer üstü filizler verir.

Bitki, Batı Sibirya, Kafkasya, Kırım, Akdeniz'de kıtanın neredeyse tamamı Avrupa'da yayılıyor. Ve Uzakdoğu'da - Kamçatka ve Sakhalin'de, Deniz Bölgesinde, Amur Bölgesinde - bu çimlerin diğer türleri (Mançurya ve altı yapraklı göz karaciğeri) bulunur. Karga gözünün büyüdüğü biyotoplar gölgeli ıslak mekanlardır - vadiler, çalılıklar, çiğ kayalık yamaçlar. Voroni gözü bereketli toprakları sever, bu yüzden yaprak döken ve karışık ormanlarda, daha az sıklıkla iğne yapraklı ormanlarda veya orman bozkırında görülür.

Genellikle yalnız olarak bulunur, ancak bazen yakınlarda bir düzine bitki yetiştirme görebilirsiniz.

Eye Crow'un kullanıldığı yer

Yukarıda belirtildiği gibi, bu çim iyi çalışılmıştır. Voroniy göz dört yaprağı, flavonoidler, organik asitler (limon, elma), vitamin C, pektin maddeleri, kumarin, glikozit, paridin içerir. Bitki zehirli olarak kabul edilir - rızom, yaprak ve meyvelerde zehirli bir saponin paristifin içerir. Rhizomes ayrıca, steroid yapı ve alkaloidlerin saponinlerini de içerir.

отвар на спирту из вороньего глаза
kar gözünden et suyu

Tıp amaçlı hammaddeler çiçeklenme döneminde hasat edilir. Alkol için tentürü yapmak için yeşil parçaları uygulayarak, bir bütün olarak bütün bitkiyi kullanın. Meyveler olgunlaştırmadan sonra hasat edilir, infüzyonların ve et süzüntülerinin hazırlanması için taze veya kurutulmuş formda kullanılır.

Kargamanın toksisitesi nedeniyle resmi tıpta kullanımı yasaktır. Geleneksel tıp gözünün kargasını da çok dikkatli kullanır. Çilek ve yaprakların kusma ve müshil etkisi vardır. Eskiden, kar gözünün etlerinin sinirsel bozukluklardan kaynaklanan spazmları rahatlattığına inandık, ateş ve büllülere yardım ettik. Meyvelerdeki alkol tentürleri, gırtlak iltihabı, migren, artmış uyuşukluk, artmış kalp atış hızı ile çeşitli kalp rahatsızlıklarını tedavi etmek için kullanılır. İnsanlarda, kar gözünün çilek yardımıyla fıtığı atabileceğine inanılıyordu. Taze meyvelerden elde edilen meyve, chirja'yı iyileştirir, cilt ülserlerini iyileştirir ve kuduz köpekler tarafından ısındığında kullanılır. Tibet tıbbında, kırılmalarda kemiklerin erken birleştirilmesinde kar gözünden yapılan müstahzarlar kullanılır.

Çalkalama ve süzme tarifleri ve bugüne kadar çeşitli bitki yetiştiricileri bulunabilir, ancak hepsi rezervasyon ile gitmek - sadece bir doktor gözetiminde uygulamak.

Homeopatide kar gözünden daha yaygın kullanılan ilaçlar. Taze yer üstü parçalardan, homeopatik ilaç olan Paris quadrifolia hazırlanır, bu nevraljik baş ağrısı, yüz ağrısı, sık sık gırtlak iltihabı için kullanılır. İlaç konjonktivitte etkili olup, göz kapaklarının seğirmesi eşlik eder.

Kuzgun gözüyle zehirlenme

у девушки болит живот
zehirleme

Voroniy gözü zehirli bir bitkidir, tüm parçaları insanlar için tehlikelidir. Bitkinin suyu mukus zarlarının güçlü tahrişine neden olur. Çilek esas olarak kardiyovasküler sistemi etkiler, köksap kusmaya ve yapraklar sinir sistemini etkiler. Köpek üzerinde gerçekleştirilen deneylerde, intra-arteriyel uygulama ile, meyvelerin verilmesi, kalp ritiminde bir bozukluğa neden olmuştur - ilk önce yavaşlama, daha sonra hızlanma ve aritmi. Bu eylem, göreceli olarak gözün kargası olan vadinin zambağının glikozitlerine benzer.

Bitki zayıf olarak zehirli kabul edilir - ölümcül zehirlenme vakalarını bilmiyor. Çoğu meyve meyveleri cazip olduğu için çilek yeme sonuçlarına sık sık meydan gelir ve iştah açıcı görünürler. Neyse ki kötü tadarlar ve bir veya iki meyveler ciddi sonuçlar doğurmadan yenilebilir. 7-10 çilek yutulması üzerine, bir karga gözüyle zehirlenme başlar.

Ayrıca, zehirlenme belirtileri, tedavi sırasında kargalarla alınan bir aşırı doz ilaç olduğunda ortaya çıkabilir. Onlara göre, çocuk yaşı, gebelik ve laktasyon, karaciğer ve böbrek ihlalleri gibi geniş bir kontrendikasyon aralığı bulunmaktadır.

Zehirlenme belirtileri

девушку тошнит Kuzgun gözüyle zehirlenme belirtileri nelerdir? Belirtiler şöyle olacaktır:

 • bulantı;
 • kusma;
 • ağızda yanma, farinks, karın;
 • gevşek dışkı;
 • karın ağrısı, kolik;
 • baş ağrısı ve baş dönmesi.

Ağır vakalarda, dilate pupiller, ağız kuruluğu ve burun boşluğu, ışık korkusu. Gelecekte konuşma kırıldı, yutma zorlaşıyor. Durdurana kadar kramplar ve kalbin bozulması mümkündür.

İlk Yardım

Karganın gözlerini çilekle zehirlemekteki ilk yardım mideyi zehirden serbest bırakmak ve kalıntılarını bağırsaktan çıkarmaktır.

 1. паста «Энтеросгель» 1 litre suya 5 gr hesaplayarak mideyi bir aktif karbon süspansiyonu,% 2 çözelti tozu veya tanen ile durulayın. Bunların yokluğunda, birkaç bardak su verin (çocuklar için her yıl için her yarısı cam alınır).
 2. Zehirli kişiye herhangi bir adsorban verin - Smecta, Polysorb, Polyphepan, Enterosgel.
 3. Zehirin mideden ve barsaklardan emilimini önlemek ve ağrı sendromunu hafifletmek için, nişasta suyu, yumurta akı, bitkisel yağ, süt gibi zarflayıcı maddeleri uygulayın.
 4. Ağrı kesici için de "Dicaine" veya "Anestezin" içebilirsiniz.
 5. Kusma, küçük buz parçalarının durumunu hafiflettiğinde - ağzınızda saklanmaları ya da yavaş yavaş yutulmaları gerekir.
 6. Isı kaybını telafi etmek için ishal gerekli olduğunda - mağdurun su içmesine izin verilir, özel çözümler: "Regidron", "Hydrovit".

Dikkat lütfen! Bir karga gözü tarafından zehirlendiğinde müshil almak kontrendikedir.

Kurban, zehirli maddeleri içeren güçlü bir çay verebilir (tanenler). Çilek tüketildikten sonra çok zaman geçtikten ve toksinler bağırsağa girdiyse temizleyici bir lavman yaparlarsa.

Zehirlenmenin tedavisi

приём у врача İlk yardım verildikten sonra, karacı gözle zehirlediğinizde, bir doktora danışmanız gerekir. Belki de, kardiyak ilaçların girilmesi gereği. Endikasyonlara bağlı olarak, zorlanmış bir diürez uygulanır. Karaciğer fonksiyonunu arttırmak, toksinleri detoxifying etmek ve ayrıca kalp kasının korunması için intravenöz glukoz endikedir.

Dolayısıyla, karga yaygın olarak yayılmış bir bitkidir ve her kısmı yutulduğunda zehirlidir. Bir bitkiden hazırlanan ilaçları alarak ya da görünüşte yaban mersini veya yaban mersini gibi görünen çatlak bir çilek yiyerek zehirlenebilir. Zehirlenmenin ilk bulguları mide bulantısı, mide ağrısı ve diyare, kusma ve bozulmuş kalp aktivitesi olabilir. Bir karga gözü ile zehirlenme için ilk yardım tedbirleri, vücudun zehri uzaklaştırmak için azaltılır - mideyi yıkamak, adsorbentler vermek ve zarflama maddeleri vermek. Nitelikli tıbbi yardım almak için gereklidir - antitoksik ve kardiyak ilaçların intravenöz infüzyonlarına ihtiyacınız olabilir.

Yükleniyor ...