Zehirli bitki

вороний глаз фото Voroniy göz - yaban mersini ya da yaban mersini gibi meyveleri mavi-siyah, öncelikle dikkate değer küçük bir otsu bitki. Bu bitki antik çağlardan beri bilinmektedir ve şu anda yeterince iyi çalışılmıştır - gözün karması genetik araştırma için bir nesnedir.

Eski günlerde, karga gözünün meyveleri, giysiye dikilmiş, bir insanı kötü büyülerden kurtarabileceğine inanılırdı. Salgın hastalık dönemlerinde, kendilerini hastalıktan korumak için vücut üzerinde yıprandılar. Aynı zamanda, popülaritesine rağmen, aşırı isteksizce ve büyük bir dikkatle kullanıldı.

Bu bitki neye benziyor, nasıl bir fayda sağlıyor ve bir karga gözü bir adam için ne kadar tehlikeli? Başlangıç ​​olarak, botanik özelliklerini dikkate alalım.

Bitkinin açıklaması

Geniş yelpazesi nedeniyle, bu bitkinin bir çok halk adı vardır: ayı meyveleri, karga, çapraz ot, karga meyveleri, çivi, çektirme, kurt gözleri, çubuk-çimi, guguk gözyaşları, beyazlatılmış orman, paris çimi. Toplamda, yirmiden fazla türde karga gözü vardır. En yaygın olarak dağıtılan karga gözü dört yapraklı (Latince adı Pāris quadrifōlia). Bütün türler küçük otsu uzun ömürlüdür. Kışın, karga gözünün yeşil kısmı ölür, gelecek yıl yeni bir kaçışın geliştiği bir rizom kalır.

растение вороний глаз фото

Karga gözü neye benziyor? Gövde dik, yivli, tüysüz, gövdenin yüksekliği 10 ila 40 cm arasındadır, sapın alt kısmında ise sivri uçlu, geniş, oval, çapraz yaprak vardır. Genellikle dördü vardır, ancak bazen 5 veya 6 yapraklı bir göz kargaları vardır. Yaprakları parmaklarınız arasında eziyorsanız, hoş olmayan bir bitki suyu kokusu yakalayabilirsiniz. Karga gözünün çiçeği düz ve özelliksizdir. Oluklu sapın üstünde yer alan tek, dört dış yeşil (sepals) ve dört iç sarı-yeşil yaprakları vardır. Görünüşte, çiçek küçük bir dört köşeli yıldıza benziyor. Mayıs-Temmuz aylarında çiçeklerin karga gözü, çiçeklenme uzun sürüyor. Meyve, çapı yaklaşık bir santimetre olan küresel bir duttur, Ağustos ayında olgunlaşır. Berry siyah ve parlak, mavimsi bir kaplama ile, içinde dört yuva bulunan birçok tohum vardır.

ягоды голубики
yabanmersini

Cahil insanlar veya çocuklar için bir karga gözünün meyvelerini yaban mersini veya yaban mersini ile karıştırması kolaydır. Çileklerin tadı tatsızdır, bazı insanlarda bir karga gözü kokusu bile bulantı veya baş ağrısına neden olabilir. Aynı nedenden dolayı, hayvanlar tarafından yenilmezler, bu nedenle sığırlarda zehirlenme son derece nadirdir. İlginç bir özellik - kuşlar, meyveleri büyük miktarlarda kendilerine zarar vermeden tüketirler.

Bitkinin kök sistemi uzun sürünen bir köksaptır. İlkbaharda, yan tomurcuklardan, yeni yer üstü sürgünler verir.

Bitki, Batı Sibirya, Kafkaslar, Kırım ve Akdeniz'de, kıtanın Avrupa kısmına yayılmış durumda. Ve Uzak Doğu'da - Kamurka ve Sakhalin'de, Denizcilik Bölgesinde, Amur Bölgesi'nde - bu çimlerin diğer türleri (Mançurya ve altı yapraklı göz kargaları) bulunur. Karga gözünün büyüdüğü biyotoplar, ıslak yerlerde gölgeler, çalılar, ham kayalık yamaçları gölgelemektedir. Vorony gözü verimli toprakları sever, bu nedenle yapraklı ve karışık ormanlarda, daha az sıklıkla iğne yapraklı ormanlarda veya orman bozkırlarında görülür.

Genellikle tek başına bulunur, ancak bazen yakındaki bir düzine büyüyen bitkileri görebilirsiniz.

Eye Crow'un kullanıldığı yerler

Yukarıda belirtildiği gibi, bu çim iyi çalışılmıştır. Voroniy göz dört yapraklı flavonoidler, organik asitler (limon, elma), C vitamini, pektin maddeleri, kumarin, glikozit, paridin içerir. Bitki zehirli olarak kabul edilir - rizomlarda, yapraklarda ve meyvelerde zehirli bir saponin paristifin içerir. Rizomlar ayrıca steroid yapısının ve alkaloidlerin saponinlerini içerir.

отвар на спирту из вороньего глаза
karga gözünden et suyu

Tıbbi amaçlar için hammaddeler, çiçeklenme döneminde hasat edilir. Alkolün tentürünü yapmak için yeşil kısımları uygulayarak tüm bitkiyi bir bütün olarak kullanın. Meyveler olgunlaştıktan sonra hasat edilir, infüzyon ve et suyunun hazırlanması için taze veya kuru halde kullanılır.

Karga gözünün toksisitesi nedeniyle, resmi tıpta kullanımı yasaklanmıştır. Geleneksel tıp, gözün kargalarını da çok dikkatli kullanır. Karpuzu ve yaprakları kusma ve müshil etkisi var. Eski günlerde, karga gözünün et suyunun, sinirsel rahatsızlıkların neden olduğu spazmları rahatlattığına, ateş ve su damlalarına yardımcı olduğuna inanıyoruz. Çileklerden elde edilen alkollü tentürler, larinks, migren iltihabı, artan uyuşukluk, artan kalp hızı ile çeşitli kalp hastalıklarının tedavisinde kullanılır. İnsanlarda, karga gözü meyvelerinin yardımıyla bir fıtıktan kurtulabileceğine inanılıyordu. Taze meyvelerden gelen meyve suyu, chirja'yı iyileştirir, cilt ülserlerini iyileştirir ve kuduz köpekleri tarafından ısırıldığında kullanılır. Tibet tıbbında, kırıkların kemiklerinin erken eklenmesi için karga gözünden preparatlar kullanılır.

Dekore ve infüzyon tarifleri ve bu güne kadar çeşitli bitkilerde bulunabilir, ancak hepsi rezervasyon ile gider - sadece bir doktor gözetiminde uygulanır.

Homeopati içinde karga gözünden daha yaygın olarak kullanılan ilaçlar. Taze yerüstü parçalarından, homeopatik çare Paris quadrifolia hazırlanır, bu sinirsel baş ağrısı, yüz ağrıları, larinksin sık inflamasyonu ile kullanılır. İlaç, göz kapaklarının seğirmesiyle birlikte konjunktivitte etkilidir.

Bir kuzgunun gözü ile zehirlenme

у девушки болит живот
zehirleme

Voroniy göz zehirli bir bitkidir, tüm parçaları insanlar için tehlikelidir. Bitkinin suyu mukoza zarında güçlü bir tahrişe neden olur. Meyveler esas olarak kardiyovasküler sistemi etkiler, rizom kusmaya neden olur ve yapraklar sinir sistemini etkiler. Damar içi uygulama ile köpeklerde yapılan deneylerde, meyvelerin infüzyonu kalp ritminde bir rahatsızlığa neden olmuştur - ilk önce yavaşlama, sonra hızlanma ve aritmi. Bu hareket göreceli gözün karması olan vadi zammının glikozidlerine benzer.

Bitki zayıf zehirli olarak kabul edilir - ölümcül zehirlenme vakalarını bilmez. Çoğunlukla çocuklar meyveleri yemenin etkilerinden muzdariptir, çünkü güzel meyveler çekici ve iştah açıcıdır. Neyse ki, kötü tadı ve bir ya da iki meyveler, herhangi bir ciddi sonuç olmadan yenilebilir. 7-10 çileğin yutulması üzerine, bir karga gözü ile zehirlenme başlar.

Ayrıca, tedavi sırasında karga gözünden ilaçların aşırı dozda alınması durumunda zehirlenme semptomları ortaya çıkabilir. Çocukların yaşı, hamilelik ve emzirme, karaciğer ve böbreklerin ihlalleri - onlar için çok çeşitli kontrendikasyonlar olduğu unutulmamalıdır.

Zehirlenme belirtileri

девушку тошнит Bir kuzgunun gözü ile zehirlenme belirtileri nelerdir? Belirtiler aşağıdaki gibi olacaktır:

 • bulantı;
 • kusma;
 • ağızda yanma, farenks, mide;
 • gevşek tabureler;
 • karın ağrısı, kolik;
 • baş ağrısı ve baş dönmesi.

Şiddetli vakalarda, dilate pupilleri, ağız ve burun boşluğunu, ışığın korkusunu not edin. Gelecekte konuşma bozuldu, yutmak zordur. Kalbın krampları ve bozulması duruncaya kadar mümkündür.

İlk yardım

Karga gözlerinin meyvelerle zehirlenmesinde ilk yardım, mideyi zehirden çıkarmak ve kalıntılarını bağırsaktan çıkarmaktır.

 1. паста «Энтеросгель» Mide, 1 litre su başına 5 g'lık bir hesaplama ile aktive edilmiş karbon,% 2'lik soda veya tanen çözeltisi ile durulayın. Bunların yokluğunda, birkaç bardak su verin (çocuklar için, yaşamın her yılı için yarım bardaktan az olmamak kaydıyla).
 2. Zehirlenmiş kişiye herhangi bir adsorban verin - Smecta, Polysorb, Polyphepan, Enterosgel.
 3. Ağrı sendromunu hafifletmenin yanı sıra, mide ve bağırsaktan zehirlenmeyi önlemek için, zarflama maddelerini - nişasta suyu, yumurta akı, bitkisel yağ, sütü uygulayın.
 4. Ayrıca ağrı rahatlatmak için, "Dicaine" veya "Anestezin" içebilirsiniz.
 5. Kusma, küçük buz parçalarının durumunu hafifletir - ağzınızda tutulmalı veya yavaş yavaş yutulmalıdır.
 6. İshal sıvı kaybını telafi etmek için gerekli olduğunda - kurban su içmeye izin verilir, özel çözümler: "Regidron", "Hydrovit."

Dikkat lütfen! Bir karga gözü tarafından zehirlendiğinde bir müshil alarak kontrendikedir.

Kurban zehiri (tanenler) çökelten maddeler içeren güçlü bir çay verebilir. Meyvelerin tüketiminden sonra çok fazla zaman geçtikten ve bağırsaklara toksinler girerse, temizleyici bir lavman yaparlar.

Zehirlenme tedavisi

приём у врача İlk yardımdan sonra, karga gözle zehirlendiğinde, doktora başvurmak gerekir. Belki de, kardiyak ilaçların girişine duyulan ihtiyaç. Endikasyonlara bağlı olarak zorlu diürez gerçekleştirilir. Karaciğer fonksiyonunu arttırmak, toksinleri detoksifiye etmek ve ayrıca kalp kasını korumak için intravenöz glikoz belirtilir.

Yani, karga, yutulduğunda zehirli olan tüm parçaları yaygın olarak yayılmış bir bitkidir. Bir bitkinin hazırladığı ilaçları alarak ya da yaban mersini ya da yaban mersini gibi görünen bir karga gözünün cahil çileklerini yiyerek zehirlenebilir. Zehirlenmenin ilk belirtileri mide bulantısı, mide ağrısı ve ishal, kusma ve bozulmuş kalp aktivitesidir. Bir karga gözü ile zehirlenmeye yönelik ilk yardım önlemleri, zehiri vücuttan atmak, mide yıkamak, adsorbanlar ve zarflayıcı maddeler vermek üzere azaltılır. Kalifiye tıbbi yardım aramak gereklidir - intravenöz antitoksik ve kardiyak ilaç infüzyonu gerekebilir.

Yükleniyor ...