Zehirli bitki kuzgun göz

вороний глаз фото Crow'un gözü, yaban mersini veya yaban mersine benzer şekilde, öncelikle mavi-siyah meyveleri ile dikkat çeken küçük, otsu bir bitkidir. Bu bitki antik çağlardan beri bilinmektedir ve şimdi oldukça iyi çalışılmıştır - karga gözü genetik araştırma için bir nesnedir.

Antik çağda, giysinin içine dikilmiş karga gözünün meyvelerinin bir kişiyi kötü büyülerden kurtarabileceğine inanılıyordu. Salgın dönemlerinde, vebaya karşı korunmak için vücuda giyildiler. Ancak, geniş çapta bilinmesine rağmen, son derece isteksizce ve büyük bir özenle kullandılar.

Bu bitki neye benziyor, faydaları nelerdir ve bir karga gözü insanlar için nasıl tehlikelidir? İlk olarak, botanik özelliklerini düşünün.

Bitki tanımı kuzgun göz

Bu bitkinin geniş yelpazesi nedeniyle birçok popüler isme sahiptir: ayı meyveleri, kara kargalar, çimenler, kara meyveler, çivi, fındıkkıran, kurt gözler, yerli ot, guguklu gözyaşı, podbel ormanı, paridov otu. Toplamda yirmiden fazla karga türü vardır. Dört yapraklı siyah göz (Latince adı Pāris quadrifōlia) en yaygın şekilde dağıtılır. Bütün türler küçük otsu uzun ömürlüdür. Kışın, karga gözünün yeşil kısmı ölür, köksap kalır ve bundan sonraki yıla yeni bir çekim gelişir.

растение вороний глаз фото

Bir kuzgun göz neye benziyor? Gövdesi dik, yivli, tüysüzdür, gövdenin yüksekliği 10 ila 40 cm'dir Sapın altında, yapraklar sivri uçlu, çapraz geniş, oval, çapraz şeklindedir. Genellikle dörttür, ancak bazen 5 veya 6 yapraklı bir karga gözü vardır. Yaprakları parmaklarınız arasında ovalarsanız, bitki suyunun hoş olmayan kokusunu yakalayabilirsiniz. Bir karga gözünün çiçeği sade ve dikkat çekicidir. Nervürlü bir sapın tepesinde bulunan, dört dış yeşili (sepals) ve dört iç sarı-yeşil yaprakları bulunan, tektir. Görünüşe göre çiçek dört köşeli küçük bir yıldız işaretini andırıyor. Crow'un gözü Mayıs ve Temmuz aylarında çiçek açar, çiçeklenme uzun zaman alır. Meyve çapı yaklaşık bir santimetre olan küresel bir meyvedir, Ağustos ayında olgunlaşır. Berry siyah ve parlaktır, mavimsi bir çiçek açar, içinde dört yuvaya yerleştirilmiş çok sayıda tohum vardır.

ягоды голубики
yabanmersini

Bilgi sahibi olmayan insanlar veya çocuklar, karga gözünün meyvelerini yaban mersini veya yaban mersini ile kolayca karıştırabilir. Meyvelerin tadı hoş değildir, bazı insanlarda karga gözü kokusu bile mide bulantısına veya baş ağrısına neden olabilir. Aynı nedenden ötürü, hayvanlar onları yemez, bu yüzden hayvancılıkta zehirlenme son derece nadirdir. İlginç bir özellik - kuşlar meyveleri büyük miktarlarda kendilerine zarar vermeden yiyorlar.

Bitkinin kök sistemi uzun sürünen bir köksaptır. Lateral tomurcukların ilkbaharında, yeni yer üstü sürgünleri verir.

Tesis, kıtanın hemen hemen Avrupa kıtasına, Batı Sibirya'da, Kafkasya'da, Kırım'da ve Akdeniz'de dağıtılmaktadır. Ve Uzak Doğu'da - Kamçatka ve Sakhalin'de, Primorye, Amur bölgesinde - bu çimlerin başka türleri de var (Mançu ve altı yapraklı karga). Kara gözün büyüdüğü yerdeki biotoplar, gölgeli ıslak yerlerdir - kuzgunlar, çalılık çalılıkları, nemli kayalık yamaçlar. Crow'un gözü verimli toprakları sever, bu yüzden yaprak döken ve karma ormanlarda, daha az iğne yapraklı ormanlarda veya orman-bozkırlarında bulunur.

Genellikle bekar bulunanlar, ancak bazen yakınlarda yetişen bir düzine bitki olduğunu görebilirsiniz.

Karga gözünün kullanıldığı yerler

Yukarıda belirtildiği gibi, bu çim iyi çalışılmıştır. Dört yapraklı Crow's Eye'de flavonoidler, organik asitler (sitrik, malik), C vitamini, pektik maddeler, kumarin, glikozit paridin bulunur. Bitki zehirlidir - köksaplar, yapraklar ve meyvelerde zehirli saponin paristifini içerir. Rizomlar ayrıca steroid saponinler ve alkaloitler içerir.

отвар на спирту из вороньего глаза
karga göz kaynatma

Tıbbi amaçlar için hammaddeler çiçeklenme döneminde hasat edilir. Tüm bitkiyi kullanın, yeşil parçaları kullanarak alkolün üzerine tentürler yapın. Meyveler olgunlaştırıldıktan sonra toplanır, infüzyonların ve kaynatma maddelerinin hazırlanmasında taze veya kuru halde kullanılır.

Karga gözünün toksisitesi nedeniyle, resmi tıpta kullanılması yasaktır. Geleneksel tıp karga gözünü de çok dikkatli kullanıyor. Meyveler ve yapraklar emetik ve müshil bir etkiye sahiptir. Eski günlerde, karga gözünün kaynaşmasının, sinir rahatsızlıklarının neden olduğu spazmları hafiflettiği, ateş ve damlacığa yardımcı olduğu düşünülüyordu. Çileklerin alkollü tentürleri, gırtlak iltihabı, migren, artan uyku hali, artan kalp hızı ile çeşitli kalp hastalıkları tedavisinde kullanılır. İnsanlarda, karga gözünün meyveleri yardımıyla fıtıktan kurtulabileceğinize inanılıyordu. Taze meyve suyu chirya'yı iyileştirir, cilt ülserlerini iyileştirir ve kuduz köpeklerin ısırıklarında kullanılır. Tibet tıbbında, karga gözünün hazırlıkları kırıklarda kemiklerin en hızlı şekilde yapışması için kullanılır.

Tarifler kaynatma ve infüzyon ve bu güne kadar çeşitli herbalistler bulunabilir, ancak hepsi bir hekimin gözetimi altında kullanın - bir ihtar ile gelir.

Crow'un gözü hazırlıkları homeopati alanında daha yaygın olarak kullanılmaktadır. Taze toprak üstü parçalardan, larinksin tekrarlanan iltihapları için başın, yüzün nevraljik ağrıları için kullanılan homeopatik ilacı Paris quadrifolia hazırlayın. İlaç, göz kapakları seğirmesi eşliğinde, konjonktivitte etkilidir.

Crow'un göz zehirlenmesi

у девушки болит живот
zehirleme

Crow'un gözü zehirli bir bitkidir, bütün parçaları insanlar için tehlikelidir. Bitkinin suyu, mukoza zarlarında ciddi tahrişe neden olur. Meyveler temel olarak kardiyovasküler sistemi etkiler, rizom kusmaya neden olur ve yapraklar sinir sistemini etkiler. Köpekler üzerinde yapılan deneylerde, damar içi uygulama ile, meyvelerin infüzyonu kalp ritmi bozukluğuna neden oldu - önce yavaşlıyor, sonra arttırıyor ve aritmi. Bu hareket, vadi zambağının glikozitlerine benzer, bunun bir akabesi karga gözüdür.

Bitki zayıf zehirli olarak kabul edilir - zehirlenme ölümleri onlar için bilinmemektedir. Çoğu zaman, çocuklar meyveleri yemenin etkilerinden muzdariptir, çünkü güzel meyveler çekici ve iştah açıcıdır. Neyse ki, tatsız tadı ve bir veya iki meyveleri ciddi sonuçları olmadan yenebilir. 7-10 meyva yutulduğunda, karga gözü ile zehirlenme meydana gelir.

Ayrıca, zehirlenme belirtileri tedavi sırasında karga gözünden aşırı dozda ilaç alındığında ortaya çıkabilir. Çocuklar için yaş, hamilelik ve emzirme, karaciğer ve böbrek bozuklukları gibi çok çeşitli kontrendikasyonlar olduğu belirtilmelidir.

Zehirlenme belirtileri

девушку тошнит Karga gözü ile zehirlenmenin belirtileri nelerdir? Belirtiler aşağıdaki gibi olacaktır:

 • bulantı;
 • kusma;
 • ağızda yanma, boğaz, mide;
 • gevşek dışkı;
 • karın krampları;
 • baş ağrısı ve baş dönmesi.

Ağır vakalarda, belirgin dilate öğrenciler, ağız kuruluğu ve burun boşluğu, ışık korkusu. Daha fazla konuşma ihlal edilir, yutmak zordur. Olası kasılmalar ve bozulmuş kalp, duruncaya kadar çalışır.

İlk yardım

Kuzgun bir gözün meyvelerini zehirlemek için ilk yardım mideyi zehirden salmak ve kalıntılarını bağırsaktan çıkarmaktır.

 1. паста «Энтеросгель» Mideyi, 1 litre su başına 5 gram oranında aktif karbon,% 2 soda veya tanen süspansiyonu ile yıkayın. Böyle bir durumda, içmesi için birkaç bardak su verin (çocuklar için, yaşamın her yılında en az yarım bardak alınmalıdır).
 2. Zehirlenen kişiye herhangi bir adsorban verin - “Smekta”, “Polysorb”, “Polyphepan”, “Enterosgel”.
 3. Mide ve bağırsaklardan zehir emilimini önlemek ve ayrıca ağrı sendromunu hafifletmek için, zarflama ajanları kullanılır - nişasta suyu, yumurta akı, bitkisel yağ, süt.
 4. Ayrıca, ağrıyı hafifletmek için "Dikain" veya "Anestezin" içebilirsiniz.
 5. Kusma küçük buz parçalarının durumunu kolaylaştırdığında - ağızda tutulmalı ya da yavaş yavaş yutulmalıdır.
 6. İshal durumunda, sıvı kaybını telafi etmek gerekir - mağdurun su içmesi için özel çözümler verilir: “Regidron”, “Hydrovit”.

Uyarı! Karga gözünün zehirlenmesinde müshil alımı kontrendikedir.

Kurbana zehir çöken maddeler (tanenler) içeren güçlü bir çay verilebilir. Meyveleri yedikten sonra çok zaman geçerse ve toksinler bağırsaklara girdiyse, temizlik lavmanı yaparlar.

Zehirlenme tedavisi

приём у врача Kuzgun bir göz meyvesi ile zehirlenme durumunda ilk yardım sağlandıktan sonra, bir doktora danışmanız gerekir. Kalp ilaçlarının tanıtımına ihtiyacınız olabilir. Kanıtlara bağlı olarak, zorla diürez gerçekleştirilir. İntravenöz glikozun, toksinleri detoksifiye eden karaciğerin işleyişini arttırdığı ve kalp kasını koruduğu belirtilmektedir.

Bu yüzden, kuzgun göz, yutulduğunda bütün kısımları zehirli olan yaygın bir bitkidir. Bitkiden hazırlanan hazırlıklar yapılarak veya görünüşte yaban mersini veya yaban mersine benzeyen karga gözünün tanımayan meyveleri yiyerek zehirlenebilirler. İlk zehirlenme belirtileri mide bulantısı, mide ağrısı ve ishal, kusma ve kalp durması olabilir. Kuzgun bir gözle zehirlenme durumunda ilk yardım önlemleri, vücuttan zehirin uzaklaştırılması - gastrik lavaj, adsorban ve örtücü maddelerin verilmesiyle azalır. Nitelikli tıbbi yardım istemek gereklidir - antitoksik ve kardiyak ilaçların intravenöz sıvılarına ihtiyaç duyabilirsiniz.

yükleniyor ...