Teflon Kaplama Zararlı mı?

современная посуда Artık her ailede teflon kaplı yemekler görülebilir. Şaşırtıcı değildir, çünkü mükemmel yapışmaz özelliklere sahiptir. Teflon, yemek pişirmek için kullanılan tabaklara üst tabaka olarak uygulanır. Bu malzeme sayesinde yiyecekler yanmaz, büyük miktarda bitkisel yağ kullanma ihtiyacı ortadan kalkar.

Ancak son yıllarda, Teflon'un tehlikeleri hakkında internette gittikçe daha fazla makale ve inceleme yayınlandı. Bu bakımdan, anlamaya değer - ne tür bir madde Teflon, bu ne kadar tehlikelidir, bu yapışmaz kaplama ile bulaşıklarda pişirilerek zehirlenebilirler, ne zararı olur?

Teflon Nedir

Teflon, 1930'larda Amerikalı bir bilim adamı tarafından icat edildi. 40'lı yıllarda Amerikan şirketi DuPont tarafından patenti alındı. Teflon bir ticari markadır. Maddenin asıl adı politetrafloroetilendir. Rusya'da, bu malzeme denir - Teflon.

Teflon plastik anlamına gelir. Bu ısıya dayanıklı malzeme +270 ° C'ye kadar dayanabilir 270 ila 350 ° C sıcaklıkta erimeye başlar. Teflon asitlerin ve alkalilerin çoğuna maruz kalmaz, "kraliyet votkası" gibi bir karışımın etkilerine bile dayanıklıdır.

современная сковорода

Teflon nerede uygulanır? Uygulamanın kapsamı mutfak eşyaları ile sınırlı değildir. Teflon, çocuklar da dahil olmak üzere dış giyim bileşiminde bulunabilir. Kumaşlara su geçirmez ve hava geçirmez özellikler kazandırmak için kullanılır. Otomobil ve teflon teknolojisi üretiminde vana, pompa, filtre bileşimi kullanılmaktadır. Havacılık endüstrisindeki yüksek basınçlı hidrolik sistemlerin bir parçasıdır. Elektronikte, Teflon dielektrik olarak kullanılır. Tıbbi implantlar ayrıca PTFE (Teflon) kullanılarak yapılır. Isıtma cihazları, demir yüzeyler, tıraş bıçakları, kazanlar, sıcak levhalar, klozetler, merdaneler, tirbuşonlar - bu malzemeyi içerebilir.

Teflon insanlara zararlı mıdır?

знак тефлона Teflon Zararlı mı? Teflon'un yapıldığı polimer kendi içinde etkisizdir ve bir zamana kadar zararsız olarak kabul edilir. Teflon, WHO'nun emriyle birçok kez test edilmiştir. Toplam gıda alımının% 25'ine kadar Teflon alımının insan sağlığına zarar vermediği kanıtlanmıştır. Ancak Kaliforniyalı bilim adamlarının yaptığı bir araştırma bu gerçeği yalanladı. 1.240 Danimarkalı kadının hamileliğini izlediler. Profesörlerden biri çoğunun kanında perflorokarbonların varlığına dikkat çekti. Bu, teflon kaplamalarda bulunan perftoranın ve daha spesifik olarak perflorooktanoik asidin, vücutta birikebileceği anlamına geliyordu.

Zararlı Teflon Nedir? - çünkü yukarıda malzemenin etkisiz olduğu söyleniyordu. Tabaklar 230 ° C sıcaklığa ısıtılırsa veya Teflon yüzeyinin bütünlüğü kırılırsa, yani kaplama zarar görmüşse, çizikse, zararlı etkiler ortaya çıkar. Vücuda toksik olan ve sağlığa zararlı olan perflorooktanoik asit (PFOA) serbest bırakılır. Hasarlı Teflon, düşük sıcaklıklarda bile PFOA salgılayabilir.

молекула перфтороктановой кислоты Perflorooktanoik asit, araştırmacıların dikkatini defalarca çekmiştir. Ve bu maddenin, yüksek dozlarda canlı organizmalar üzerindeki belirgin zararlı etkilerinin kanıtlandığı görülmüştür. Özellikle PFOA zehirlenmesi karaciğeri, hormonal bezleri, üreme sistemini, fetusu etkiler. Ve gerçekten de, kanda uzun süre yüksek oranda politetrafloroetilen bulunan kadınlar hamile kalamadılar ve IVF girişimleri (in vitro fertilizasyon) başarısızlıkla sonuçlandı. Diyabet, tiroid kanseri, obezite, PFOA zehirlenmesi sonucu olabilir. Bağışıklık sistemi ayrıca çoğu savunma hücresine zarar verebilecek perflorooktanoik aside çok duyarlıdır.

Perflorooktanoik asit güçlü bir mutajendir. Kanser hücrelerinin oluşumuna neden olabilir. Prostat kanseri, dişi genital organları ve lösemi oluşumu üzerindeki etkisi kanıtlanmıştır.

İlk defa, Amerikan Çevre Çalışma Grubu Derneği tarafından Teflon kaplamanın zararına dair bir alarm verildi. Ayrıca araştırmalar yaptı ve sonunda ABD Çevre Koruma Ajansı'nın (EPA) bu maddenin zararını fark etmesini sağladı. Sonuç olarak, yapışmaz pişirme kabı EPA üreticilerine PFOA'nın üretimde 2010 yılında% 95, 2015'te ise% 100 oranında azaltılması talimatı verildi. Fakat neden hala piyasada zararlı bir Teflon kaplamalı kızartma tavaları görüyoruz? Bu, DuPont şirketinin mülklere göre Teflon mutlak analogunu bulamadığını söylediği gibi oluyor. Aramaların devam etmesini sağlarlar.

Hangi mutfak eşyaları üzerinde Teflon kaplama bulabilirsiniz?

 1. Çoğu durumda kızartma tavası, bir Teflon kaplamaya sahiptir.
 2. Multivarki'nin iç yüzeyi Teflon kaplıdır.
 3. Tencere ve tavalar da bu malzeme ile kaplanabilir.
 4. Elektrikli ızgaraların, kazanların, presleme cihazlarının, örneğin waffle ütülerinin veya sandviç yapmak için kullanılan cihazların ısıtma yüzeyleri muhtemelen Teflon ile kaplanmıştır.
 5. Teflon merdaneler üzerine çizim, antiprigarny amaçlarına uymaz. Bu durumda, yapışma önleyici bir yüzey oluşturmak için gereklidir.

отравление PFOA Teflon kaplama tavada zararlı mıdır? Teflon kaplı bir tavanın kullanılması, aşağıdaki koşullar altında zararlıdır:

 • tavayı 230 ° C'den daha fazla ısıtmak;
 • Hasar görmüş kaplamalı bir kızartma tavası kullanın.

Tavanın kuvvetli bir şekilde ısıtılmasıyla uçucu gaz perfloroizobütilen formundaki politetrafloroetilen öne çıkmaya başlayacaktır. İnsanlarda "teflon" ateşe neden olur. Kaynağın uzaklaştırılmasında bile, bu madde uzun süre oda yüzeyinde, özellikle halılarda, duvarlarda, düz yüzeylerde, vücudumuzu yavaş yavaş zehirleyebilir. Teflon ile kaplar kullanırken döküm ateşi nadirdir. Bu hastalık, üretiminde çalışan insanların daha karakteristik özelliğidir.

Salınan politetrafloroetilen, solunum sistemleri zararlı gazlara karşı çok hassas olduklarından, kanaryalar veya papağanlar gibi tüylü evcil hayvanlar üzerinde olumsuz bir etkiye sahip olabilir. Tavanın yakınında, politetrafloroetilen yayan kuşların ölüm vakaları vardır.

Teflon kaplama, çok pişirici ve benzeri cihazlarda zararlı mıdır? Burada aynı kurallar kızartma tavaları için geçerlidir. Sebepsiz olarak, çoğu multicooker için plastik veya silikon kaşık sete dahildir. Kasenin hasar görmesini önler ve böylece sadece yapışmayan özelliklerini değil aynı zamanda sahibinin sağlığını da korurlar.

Teflon zehirlenmesi nasıl önlenir

Teflon kaplamalı pişirme kabını değiştirmek için alternatif bir seçenek yoksa, bu tür eşyaların çalışmasının en zararsız olmasını sağlamak için bazı kurallara uyulmalıdır.

 1. меры предосторожности при готовке в современной посуде Teflon tabaklarında yemek yaparken, demirin yüzeyini çizebileceği için plastik, tahta veya silikon kaşık kullanmak daha iyidir.
 2. Çok pişiricinin kabı veya kabı çizilirse, derhal değiştirilmeleri önerilir.
 3. Tavayı çok fazla ısıtmayın ya da yiyecekleri uzun süre kahverengiye bırakın.
 4. İnce veya düşük kaliteli Teflon bulaşıkları yıkarken, aşındırıcı deterjan veya sert sünger kullanamazsınız.

Tavaları en düşük fiyatlarla satın almayın. Kural olarak, çok incedirler ve ısıtıldıklarında deforme olabilirler ve Teflon tabakası çatlar. Buna ek olarak, ucuz sofra genellikle yüksek kalitede değildir. Sapın sabitlendiği yeri kontrol ettiğinizden emin olun. Orada teflon hasarı şeklinde bir üretim hatası olması mümkündür.

какую посуду нужно покупать Teflon kaplamalı mutfak ürünlerini alıp almamak herkesin işidir. Ancak Teflon tabakasına zarar varsa, bu tür yemekler kesinlikle kullanılmamalıdır. Teflon ve çevre koruma şirketleri üreten firmalar birbirleriyle tartışıyorlarsa, ortalama tüketici alternatifleri kendi başlarına aramalı veya bu tür yemekleri kullanmak için bazı basit kuralları takip etmelidir.

Tava aşırı ısıtılamaz, düşük veya orta ateşte pişirmeniz gerekir. Isıya duyarlı göstergeli bir kızartma tavası kullanılması tercih edilir. Tavanın 180 ° C'ye ulaştığını belirtir. Teflon kaplamalı bulaşıklara zarar vermeyin ve çizik olması durumunda derhal değiştirin. Teflon kaplamalı bulaşıkların kullanılmasının reddedilmesine rağmen, bu materyal günlük yaşamda veya çevre havada bulunmaya devam edecektir.

yükleniyor ...