Teflon kaplaması zararlı mı?

современная посуда Teflon kaplamalı sofra takımı artık her ailende görülebilir. Şaşırtıcı olmayan bir şekilde, mükemmel yapışmaz özelliklere sahip olduğu için. Teflon, pişirme için kullanılan tabaklar üzerine üst kat olarak uygulanır. Yiyecek bu madde yüzünden yanmaz, büyük miktarda bitkisel yağ kullanılmasına ihtiyaç duyulmaz.

Ancak son on yılda Internet'te Teflon'un zararı hakkında makaleler ve incelemeler giderek sıklaştı. Bu bakımdan incelenmeye değerdir - Teflon ne tür bir maddedir, tehlikeli nedir, bu yapışmayan kaplamalı bir tabakta pişirilerek zehirlenebilir mi, ondan zarar ne olabilir?

Teflon nedir?

Teflon XX yüzyılın 30'lu yıllarında Amerikalı bilim adamları tarafından icat edildi. 40'lı yıllarda, Amerikan firması DuPont tarafından patent alındı. Teflon bir ticari markadır. Maddenin asıl adı polipetrafloroetilendir. Rusya'da bu malzemeye fluoroplastik denir.

Teflon plastikleri ifade eder. Bu ısıya dayanıklı malzeme +270 ° C'ye kadar dayanıklıdır. 270 ila 350 ° C sıcaklıkta erir. Teflon çoğu aside ve alkaliye maruz kalmaz, "kraliyet votka" gibi bir karışımın etkisine bile dayanıklıdır.

современная сковорода

Teflon nerede kullanılır? Uygulamanın kapsamı mutfak eşyaları ile sınırlı değildir. Teflon, çocuk kıyafetleri de dahil olmak üzere dış giyimde bulunur. Kumaşlara su itici ve hava geçirmez özellik kazandırmak için kullanılır. Teflon, vana, pompa ve filtrelerde otomobil ve teçhizat üretiminde kullanılır. Havacılık endüstrisindeki yüksek basınçlı hidrolik sistemlerin bir parçasıdır. Elektronikte teflon dielektrik olarak kullanılır. Tıbbi implantlar ayrıca fluoroplastik (Teflon) kullanılarak yapılır. Isıtma cihazları, demir yüzeyleri, traş makinesi bıçakları, kazanlar, plakalı ocaklar, tuvaletler, dönen pimler, tirbuşon - da bu malzemeyi içerebilir.

Teflon insanlara zararı var mı?

знак тефлона Teflon zararlı mı? Teflonun yapıldığı polimerin kendisi atıl olup, bir süre zararsız kabul edilmiştir. Teflon, DSÖ emriyle defalarca test edildi. Teflonun vücuda girmesinin, toplam besin alımının% 25'ine kadar bir miktarda bir insanın sağlığına zarar vermediği ispatlandı. Ancak Kaliforniyalı bilim adamları tarafından yapılan bir araştırma, bu gerçeği reddetti. 1,240 Danimarkalı kadının gebelik seyrini izlediler. Profesörlerden biri, birçoğunun kanında perfluorokarbonların varlığına dikkat çekti. Bu, Teflon kaplamalarda bulunan perflüoran ve daha özel olarak perfluorooctanoik asidin vücuda birikebileceğini ifade eder.

Teflon neden zararlıdır? - Aslında yukarıda malzemenin atıl olduğu söyleniyordu. Zararlı etki, tencere 230 ° C sıcaklığa ısıtıldığında veya Teflon yüzeyinin bütünlüğünün bozulduğu, yani kaplamanın hasar gördüğü, örneğin çizildiğinde ortaya çıkar. Bu durumda, perflorooktanik asit (PFOA) salınır ve sağlığa zararlı olan vücuda toksik olur. Hasar görmüş teflon düşük sıcaklıklarda bile PFOA salabilir.

молекула перфтороктановой кислоты Perfluorooctanoik asit birçok kez araştırmacıların dikkatini çekti. Ve bu maddenin canlılar üzerindeki büyük dozlarda net ve zararlı etkisi kanıtlanmıştır. Özellikle zehirlenme PFOA karaciğer, hormonlar, üreme sistemi, fetüsü etkiler. Gerçekten de, kanında yüksek düzeyde politetrafloroetilen bulunan kadınlar, hamile kalamazlardı ve tüp bebek (in vitro fertilizasyon) girişimi başarısızlığa uğradı. Diabetes mellitus, tiroid kanseri, obezite PFOA zehirlenmesinin bir sonucu olabilir. Bağışıklık sistemi aynı zamanda çoğu savunma hücresine zarar verebilecek perfluorooctanoik aside karşı çok hassastır.

Perfluorooctanoik asit güçlü bir mutajendir. Kanser hücrelerinin oluşumuna neden olabilir. Prostat kanseri, kadın genital organlarının oluşumu, lösemi üzerindeki etkisini kanıtladı.

İlk defa, Amerikan Toplumu Çevre Çalışma Grubu, Teflon kaplamanın tehlikeleri konusunda endişe içinde. Aynı zamanda araştırma yaptı ve sonunda ABD Çevre Koruma Dairesi (EPA) 'nın bu maddenin zarar görmesini sağlamaya zorladı. Sonuç olarak yapışmaz tencere üreticilerinin EPA üreticilerinin PFOA üretimini 2010 yılına kadar% 95, 2015 yılına kadar ise% 100 azaltmaları talimatı verilmiştir. Ama neden pazardaki zararlı Teflon kaplamalı kızartma tavalarını hala görüyoruz? Bunun nedeni, DuPont'un özelliklerle ilgili olarak Teflon'un kesin bir benzerini bulamayacağını belirttiğidir. Aramanın sürdüğünü garanti ediyorlar.

Teflon'un kaplamasını hangi mutfak eşyalarında bulabilirim?

 1. Çoğu durumda kızartma tavaları teflon kaplamalıdır.
 2. Çoklu ağaçların iç yüzeyleri Teflon ile kaplı olan kaseler vardır.
 3. Tavalar ve fırın tepsileri de bu malzeme ile kaplanabilir.
 4. Elektrikli ızgaraların, kazanların, pres cihazlarının, örneğin gofret demiri veya sandviç yapmak için bir cihazın ısıtma yüzeyleri kesinlikle Teflon ile kaplanmıştır.
 5. Teflonun haddehaneler üzerine uygulanması yapışkan olmayan amaçlarla yapılmaz. Bu durumda, kaymayı önleyici bir yüzey oluşturmak gerekiyor.

отравление PFOA Kızartma tavasındaki Teflon kaplaması zararlı mı? Teflon kaplamalı bir tencerenin kullanılması aşağıdaki durumlarda zararlıdır:

 • kızartma tavası 230 ° C'den fazla ısıtılır;
 • Hasarlı kaplamalı kızartma tavası kullanın.

Kızartma tavası ısıtıldığında, politetrafloroetilen, perfloroizobutilenin uçucu bir gazı şeklinde oluşmaya başlayacaktır. İnsanlarda bir "Teflon" ateşine neden olur. Kaynağın uzaklaştırılmasıyla bile, bu madde, uzun süre boyunca, özellikle halı, duvar, düz yüzeylerde, odanın yüzeyinde olabilir ve vücudumuz yavaş yavaş zehirlenir. Döküm ateşi, Teflon ile bulaşık yıkarken çok nadir bulunur. Bu hastalık üretiminde çalışan insanlar için daha tipiktir.

Salınan politetrafloroetilen, solunum sistemi zararlı gazlara karşı çok hassastır, çünkü kanatlılar veya papağanlar gibi tüylü hayvanlar üzerinde olumsuz bir etkisi olabilir. Kavitlerin yakınında poli-tetrafloroetilen yayan kuş ölüm vakaları bilinmektedir.

Teflon kaplaması çok amaçlı ve diğer benzer cihazlarda zararlı mıdır? Kızartma tavalarıyla aynı kurallar uygulanır. Sebepsiz çoklu taşıtların çoğunda plastik ya da silikon kaşıklar bulunmamaktadır. Kasenin kaplamasını hasar görmesini önlemekte ve sadece yapışmayan özelliklerini değil, aynı zamanda sahibinin sağlığını korumaktadırlar.

Teflon zehirlenmesinden nasıl kaçınılır

Bulaşıkları Teflon kaplamayla değiştirmek için alternatif bir seçenek bulunmuyorsa, bu tür parçaların çalışmasının zararsız olmasını sağlamak için bazı kurallara uyulmalıdır.

 1. меры предосторожности при готовке в современной посуде Teflon eşya hazırlanırken, plastik, ahşap veya silikon kaşık kullanmak daha iyidir çünkü demir, yüzeyi çizebilir.
 2. Bir kızartma tavası veya bir çoklu işaretleyici kasesi çizilmişse derhal yenisiyle değiştirilmesi önerilir.
 3. Kızartma tavasını ısıtmayın veya gıdayı uzun süre kahverengik bırakmayın.
 4. Bulaşıkları ince veya hatalı bir Teflon ile yıkarken aşındırıcı deterjanlar veya sert çene kullanmayın.

Kızartma tavalarını en düşük fiyatlarla satın almayın. Kural olarak, çok incedir ve ısıtıldığında deforme olabilir ve Teflon tabakası kırılır. Buna ek olarak, ucuz yemekler genellikle yüksek kalitede değildir. Kolun takma yerini kontrol ettiğinizden emin olun. Orada Teflon'a zarar veren üretim kusurlarının olması mümkündür.

какую посуду нужно покупать Teflon kaplamalı mutfak eşyaları alıp almayacağınız - herkesin işi. Fakat teflon tabakasına zarar verilirse, bu tür kaplar açıkça kullanılmamalıdır. Teflon üreten şirketler ve çevre toplulukları birbirleriyle tartışırken, ortalama tüketici kendi başlarına alternatif seçenekler aramalı veya bu tür kapları kullanmanın basit kurallarına uymalıdır.

Kızartma tavası aşırı ısınamaz, düşük veya orta derecede ısı ile pişirilmesi gereklidir. Sıcaklığa duyarlı bir göstergeyle birlikte kızartma tavası kullanmak tercih edilir. Kızartma tavasının 180 ° C'ye ısıtıldığına işaret eder. Tabaklara Teflon kaplama ile zarar vermeyin ve çizilmemesi durumunda hemen değiştirin. Teflon kaplamalı bulaşık yıkamayı reddetmiş olsa dahi, bu malzeme günlük yaşamda veya çevredeki havada bulunmaya devam edecektir.

Yükleniyor ...