Evde vücuttan toksinlerin atılması

токсины Vücutta biriken toksinler, çeşitli hastalıkların ortaya çıkması sonucu savunma reaksiyonlarını ve kendi kendini düzenleme süreçlerini zayıflatır. Sağlıklı bir yaşam tarzına uysanız, doğru besleseniz ve zararlı çalışma koşullarıyla ilişkili olmasanız bile, zamanla vücudun zayıf ekoloji ve çevremizdeki kimyasallarla başa çıkması gittikçe zorlaşır.

Evde toksinlerin vücudu nasıl temizlenir ve yetişkinlikte bir insanı bekleyen çeşitli hastalıklar nasıl önlenir? Öncelikle, vücudumuzun zararlı ürünlerden hangi mekanizmalardan kurtulduğu sorusuna cevap vereceğiz.

Vücut toksinleri nasıl temizler?

Doğa, zararlı maddeleri vücuttan dış çevreye çıkarmak için çeşitli yollar sağlamıştır. Bu sürece dahil olan tüm kuruluşlar tek bir ekip olarak çalışır.

 1. Karaciğer biyokimyasal bir fabrikadır. Bu şaşırtıcı organın birçok fonksiyonundan biri, toksinlerin nötralizasyonu ve safra ile bağırsaklara ya da böbreklerden daha fazla filtreleme ve uzaklaştırma için kana salınımıdır.
 2. Böbrekler, kanı tam anlamıyla "filtrelemenize", faydalı, gerekli maddeleri bırakmanıza ve tüm zararlı yabancı maddeleri çıkarmanıza izin veren benzersiz bir yapıya sahiptir.
 3. кишечник Bağırsaklar. Bu organın kayda değer bir uzunluğu vardır ve mukozasının yüzeyinin yapısı olan villus, bağırsakların boyutunu basitleştirir. Bu dev alanda, absorpsiyon ve boşaltım işlemleri gerçekleştirilir. Mukoza, çok yıllık besin artıkları birikimi ile kirlenmişse, o zaman sadece bağırsağın kendisi değil aynı zamanda karaciğer ve tüm organizma da muzdariptir.
 4. Deri, metabolik ürünleri ter bezlerinden çıkarır. Ne kadar az cilt soyulursa, kişi terler o kadar hızlı ve “daha ​​iyi” olur. Eski Romalılar'ın toplantı yerine selamlamak yerine şaşırtmalarına şaşmamalı: “Nasıl terlersiniz?”.

Bu mekanizmaların tümü, zararlı ürünleri vücuttan sürekli ve ağrısız bir şekilde çıkarmak için tasarlanmıştır. Ancak çok fazla toksin olduğunda, sistem başa çıkmaz ve ciltte, karaciğerde, bağırsaklarda, diğer organlarda ve dokularda biriktirilir.

Sağlığa zarar vermemek için vücuttaki toksinleri vücuttan nasıl çıkarabilirim? Sonuçta, temizlemek için keskin bir itme zehirlenmeye neden olabilir, karaciğer ve böbrekler üzerinde çok fazla strese neden olabilir. Vücutta yıllar içinde birikmiş olan, birkaç gün boyunca alınamaz! Çoğu temizlik uygulaması tekrarlanan (7-10 kez) veya vücudun boşaltıcı sistemlerine düzenli olarak maruz kalmaya dayanır.

Vücudumuzun toksinleri kendi başına nasıl uzaklaştırdığını öğrendikten sonra, şimdi vücudumuzdaki zararlı maddelerden kendi başımıza kurtulmamıza yardımcı olabilecek mevcut tüm temizleme yöntemlerine göz atalım.

Toksinlerin terapötik oruçla çıkarılması

лечебное голодание Bu yöntem eski zamanlardan beri başarıyla kullanılmaktadır. Bir haftadan uzun süredir ciddi açlık grevleri, sadece bir uzman gözetiminde önerilir. Evde, en fazla 7 gün süren oruç tutma kurslarıyla sınırlıdır.

Yaygın şöhret oruç Paul Bragg sistemi var. Temel kurallar:

 • haftada bir kez 24 veya 36 saat boyunca hızlı;
 • her çeyrekte üç gün;
 • yılda yedi gün;
 • bir günlük ve üç günlük oruçtan sonra, ilk kullanım "canlı" yiyecekleri - ısıl işlem görmemiş meyve ve sebzeleri;
 • Yedi günlük oruçtan yavaş yavaş çıkıyorlar, ilk önce seyreltilmiş meyve suları, ardından meyveler alıyorlar, - yiyecekleri koruyorlar ve sadece normal bir diyete geçiyorlar.

Düzenli olarak oruç tutmak en basit ve aynı zamanda toksinleri vücuttan atmanın en etkili yoludur.

Toksin diyetlerinin alınması ve oruç tutulması

Açlıktan çok zor gözükenlere bir test yapmak yiyeceklerin organizasyonu ile başlamalı. Çok çeşitli diyet eğilimleri var ve tonlarca sağlıklı yiyecek ne olduğu konusunda yazıyor. Ana noktalarda duralım.

Vücuttaki toksinlerin vücuttan atılması, aşağıdaki ürünlere yardımcı olacaktır.

 1. каши Kashi. Hafta boyunca, sadece tahıl yiyin - bu bağırsakları temizler ve karaciğeri rahatlatır.
 2. Organik asitler metabolizmayı uyarır, antioksidanlardır ve cüruflardan arındırmaya yardımcı olur. Yararlı taze meyve ve sebzeler. Elmalar ve narenciye meyveleri birçok aktif madde içerir ve kışın bulunur.
 3. Soğan, sarımsak.
 4. Pancar.
 5. Lahana turşusu organik asitlere ek olarak, bağırsakta sindirim üzerinde yararlı bir etki olan lif içerir.
 6. Yeşiller - dereotu, maydanoz, brokoli, yeşil soğan.

диета Ayrıca yararlı vejetaryenlik. Etin sindirimi zor olan bir üründür ve ayrıldığı zaman birçok toksik madde oluşur.

Dini yazılar öncelikle ruhu temizlemeye yöneliktir, ancak gıdalardaki bazı kısıtlamalar vücuda toplanmış cürufların giderilmesi için rahatlama ve meşgul olma fırsatı verir.

Bağırsaklara nasıl yardım edilir

Evde toksinlerin vücut temizliği bağırsaklarla başlar. Bu yapılmazsa, diğer organların temizlenmesi sürecinde karaciğer tarafından salgılanan tüm ürünler tekrar kana emilir veya sindirim sisteminin mukoza zarına yerleşir.

 1. lavman клизма çok yıllık kalıntıları kolondan uzaklaştırmaya yardımcı olur. Limon suyu veya sirke ile asitlendirilmiş kaynamış su kullanın. Otların kaynağını uygulayabilirsiniz: papatya, nergis, St. John's wort, civanperçemi. Bu prosedürün her 10 günde bir defadan fazla yapılması tavsiye edilir.
 2. Yulaf ve kepek mükemmel bir temizleme etkisine sahiptir. Yulaf, kaynatma yapılmadan veya kissel şeklinde, kepek - sabah 4-5 kaşık yemekten önce kullanılır. Kahvaltıda düzenli olarak yenen yulaf ezmesi, ayrıca bağırsak villüsünü de temizler.
 3. İki ila üç hafta boyunca aç karnına sabah üç elma, sindirim sisteminin biriken toksinlerin çözülmesine ve giderilmesine olanak sağlar. Elmalar sonra 2-3 saat boyunca yemek yemeyin.

Karaciğerden toksinler nasıl çıkarılır

Karaciğer temizliğine devam etmeden önce, bağırsakları toksinlerden arındırarak antrenman yapmak gerekir. Birkaç hafta boyunca, yiyecekleri ayırmaya uyun, temizlemeden bir hafta önce hayvansal kaynaklı ürünleri hariç tutun.

Evde vücudun detoksifikasyonuna dikkat edilmeli ve durumlarının dikkatlice izlenmesi gerekir. Safra kanallarında, yüksek asitli, ciddi kronik hastalıklarda taşlarla işlem yapılması önerilmemektedir.

Evde bağımsız olarak yapılabilecek en yaygın iki yöntem, Malakhov ve Moritz'e göre karaciğer temizliğidir. Yeni başlayanlar için, onlar biraz sert, bu yüzden daha yumuşak yemek tarifleri ile başlamak en iyisidir.

 1. черная смородина Genç Siyah frenk üzümü yapraklarının karaciğer üzerinde iyi bir etkisi vardır, ayrıca damarları temizleyebilme yetenekleri vardır. İki ya da üç çorba kaşığı ezilmiş yapraktan 0.5 litre kaynar su dökün, 2-3 saat ısrar edin ve günde 3 defa ½ fincan için.
 2. Orta boy pancar yaklaşık bir litre olana kadar 3 litre suda kaynatılır. Kök ürün rende üzerinde çıkarılır, temizlenir ve ince kıyılır veya ovalanır. Kalan suyu yaklaşık 20 dakika kaynatın. Filtre, elde edilen sıvı hacmi 4 reseptöre ayrılır, 4 saat aralıklarla içilir. Yatakta yapılması, karaciğer bölgesini ısıtmak için temizleme istenir.

Böbrek temizliği

Su doğal bir idrar söktürücüdür. Günde en az 2 litre saf su içtiğinizden emin olun. Toksinlerin vücuttan evde temizlenmesi, toksinlerin böbrekler tarafından atılmasını artırmak için halk ilaçları kullanılarak gerçekleştirilir.

 1. İlkbaharda ladin ve çam iğneleri her zaman elinizin altında. Ezilirler, 5 çorba kaşığı 0,5 litre su döker, 10 dakika kaynatılır. 12 saat ısrar, süzün, vücut sıcaklığına ısıtın ve bir termos içine dökün. Gün boyunca sıcak bir içecek için.
 2. мать-и-мачеха Öksürükotu: Bir bardak kaynar suda iki yemek kaşığı yaprak, bir saat ısrar; 14 günde bir 2 kaşık bir kaşıkla alın. Destekleyici kurs: sabahları ve akşamları 2-3 ay boyunca 1 çorba kaşığı.

Böbrek temizliğinin kontrolü idrardaki renk ve safsızlıklarla gerçekleştirilir.

Ayrıca, cildin toksinlerden kurtulmasına yardımcı olacak prosedürleri uygulayın. Sabahları ve akşamları duş almak, vücuda sert bir bezle masaj yapmak, banyoda haftada bir kez banyo yapmak ve üzerine soğuk su dökmek faydalıdır. Akciğerleri temizlemek için nefes egzersizleri yapılır. Düzenli egzersiz metabolizmayı aktive eder, vücudun görevle başa çıkmasına yardımcı olur.

Toksinlerin vücuttan evde alınması - vücudunuza dikkatli ve özenli bir tutum gerektiren bir işlem. Aşamalar yapılmalıdır: önce bağırsaklar, sonra karaciğer, sonuçta - böbrekler. Gücünüzü ve yeteneklerinizi test etmek için yumuşak yöntemlerle başlamak daha iyidir. Vücudun kötü durumda olması halinde aceleye getirilmemeli, birkaç yolla temizlenmelidir. Basit temizlik yöntemlerinin düzenli olarak uygulanması: bir gün oruç tutmak, oruç tutmak, oruç tutmak, vücudun yaşam boyu toksin kontaminasyonu sorunuyla başa çıkmasına yardımcı olacaktır.

yükleniyor ...