Evde vücuttan toksinlerin alınması

токсины Vücutta eritilmiş toksinler, koruyucu reaksiyonları ve kendi kendini düzenleme süreçlerini zayıflatır ve çeşitli hastalıklara yol açar. Sağlıklı bir yaşam tarzını takip etseniz bile, doğru olanı yiyin ve zararlı çalışma koşullarıyla ilişkilendirilmeseniz bile, zamanla, vücudun bizi çevreleyen kötü ekoloji ve kimyasallarla başa çıkması zorlaşır.

Evde toksinlerin vücut temizliği ve yetişkinlik döneminde yetişkinlikte gizlenen çeşitli hastalıklar nasıl önlenir? İlk olarak, soruyu, vücudumuzun zararlı ürünlerden salınan mekanizmalarıyla cevaplayalım.

Vücut nasıl detoksifiye olur

Doğa, zararlı maddeleri vücuttan dış ortama çıkarmak için çeşitli yollar öngörmüştür. Bu sürece katılan bütün bedenler, tek bir ekip tarafından çalışıyormuş gibi çalışır.

 1. Karaciğer biyokimyasal süreçlerin bir fabrikasıdır. Bu şaşırtıcı bedenin birçok fonksiyonlarından biri de toksinlerin detoksifikasyonu ve safralı bağırsaklara çekilmeleri veya daha fazla filtrasyon ve böbreklerden çıkarılması için kanın içine çekilmesidir.
 2. Böbreklerin, kanı tam anlamıyla "filtrelemenizi" sağlayan, yararlı, gerekli maddeleri bırakan ve tüm zararlı kirleri ortadan kaldıran eşsiz bir yapısı vardır.
 3. кишечник Bağırsaklar. Bu organın uzun bir uzunluğu vardır ve mukus - villus yüzeyinin yapısı, bağırsak büyüklüğünü sadece fantastik yapar. Bu muazzam alanda, emilim ve boşaltım süreçleri gerçekleşir. Eğer mukoza zarı besin kalıntılarının uzun ömürlü birikimleri ile kirlenmişse, o zaman bağırsağın kendisi de zarar görmez, aynı zamanda karaciğer ve tüm organizmayı bir bütün olarak etkiler.
 4. Deri metabolik ürünleri ter bezlerinden çıkarır. Daha az zashlakovan cildi, daha hızlı ve "daha iyi" bir kişi terler. Şaşkınlık yerine toplantıda antik Romalılar şaşkınlık sordu: “Nasıl terliyorsun?”.

Tüm bu mekanizmalar, zararlı ürünleri vücuttan sürekli ve acısız bir şekilde çıkarmak için yaratılmıştır. Ancak, çok fazla toksin olduğunda, sistem başa çıkamaz ve birikimleri ciltte, karaciğerde, bağırsakta, diğer organlarda ve dokularda meydana gelir.

Sağlığa zarar vermemek için evde vücudunuzdaki toksinleri nasıl temizlerim? Temizlemek için keskin bir itme, zehirlenmeye neden olduktan sonra, karaciğer ve böbreklerde çok fazla gerginlik yaratır. Yıllardır vücutta biriken, birkaç gün içinde sonuçlanamaz! Temizlik uygulamalarının çoğu, tekrarlanan (7-10 kez) veya vücudun boşaltım sistemlerine düzenli olarak maruz kalmaya dayanmaktadır.

Vücudumuzun toksinleri bağımsız olarak nasıl temizlediğini öğrendikten sonra, şimdi vücudumuzun zararlı maddelerden kurtulmasına yardımcı olmak için evde kendinize yardım edebileceğiniz mevcut tüm temizleme yöntemlerini inceleyelim.

Terapötik açlık ile toksinlerin atılımı

лечебное голодание Bu yöntem eski zamanlardan beri başarılı bir şekilde kullanılmıştır. Bir haftadan uzun süredir ciddi açlık grevleri sadece bir uzman gözetiminde tavsiye edilir. Evde, en fazla 7 gün süren oruç kursları ile sınırlıdır.

Bilinçlilik Paul Bragg'ın oruç sistemi tarafından kazanıldı. Temel kurallar:

 • haftada bir kez 24 veya 36 saat hızlı;
 • çeyrekte üç gün;
 • yılda yedi gün;
 • Bir günlük ve üç günlük oruçtan sonra, ilk önce "canlı" gıdaları kullanın - ısıl işlem görmeyen meyveler ve sebzeler;
 • Yedi gün oruç yavaş yavaş, dışarı, daha sonra meyve, daha sonra - seyreltilmiş meyve suyu, daha sonra normal bir diyet geçin.

Düzenli oruç, en basit ve aynı zamanda toksinleri vücuttan çıkarmanın en etkili yoludur.

Diyetler ve oruç ile toksinlerin atılımı

Açlıktan ölenler çok zor görünüyorlar, yemek organizasyonuyla başlamalısınız. Çok çeşitli diyet yönleri vardır ve sağlıklı yiyeceklerin neler olduğu, tonlarca eser yazılır. Ana noktalar üzerinde duralım.

Toksinleri vücuttaki vücuttan çıkarın, aşağıdaki ürünlere yardımcı olacaktır.

 1. каши Kashi. Bir hafta boyunca sadece köfteler yiyin - bu bağırsakları temizler ve karaciğeri boşaltır.
 2. Organik asitler metabolizmayı uyarır, antioksidanlardır ve cürufların saflaştırılmasına katkıda bulunurlar. Taze meyve ve sebzeler yararlıdır. Elmalar ve turunçgiller birçok aktif madde içerir ve kışın mevcuttur.
 3. Soğan, sarımsak.
 4. Pancar.
 5. Ekşi lahana organik asitlerin yanı sıra lif içerir, bağırsakta sindirimi olumlu yönde etkiler.
 6. Yeşiller - dereotu, maydanoz, brokoli, yeşil soğan.

диета Vejaterizm de yararlıdır. Et - sindirilmesi zor bir ürün, ayrıldığında birçok zehirli madde oluşur.

Dini görevler öncelikle ruhun arındırılmasına yöneliktir, ancak yemeğe getirilen belirli kısıtlamalar, vücuda rahatlama ve birikmiş cürufun uzaklaştırılmasına girişme fırsatı verir.

Bağırsaklara nasıl yardımcı olur

Evde toksinlerin vücut temizliği bağırsaklarla başlar. Bu yapılmazsa, diğer organların temizleme işlemi sırasında karaciğerin salgıladığı tüm yiyecekler, kan dolaşımına geri emilecek veya sindirim kanalının mukoza zarına yerleşecektir.

 1. lavman клизма kalın bağırsaktan kalıcı kalıntılardan kurtulmaya yardımcı olur. Limon suyu veya sirke ile asitlendirilmiş kaynamış su kullanın. Otların et suyunu kullanabilirsiniz: papatya, nergis, St. John's wort, civanperçemi. Bu prosedür 10 günde bir defadan fazla yapılmamalıdır.
 2. Yulaf ve kepek mükemmel bir temizleme etkisine sahiptir. Yulaf, sabahları yemeden önce bir kaynatma veya jöle, kepek - 4-5 kaşık olarak kullanılır. Kahvaltıda düzenli olarak yenen yulaf lapası da bağırsak villusunu temizleyecektir.
 3. Sabahları üç ila üç hafta boyunca aç karnına üç elma sindirim kanalının çözünmesine ve biriken toksinlerin temizlenmesine izin verecektir. Elmadan sonra 2-3 saat yemeyin.

Karaciğerden toksinler nasıl kaldırılır

Karaciğeri temizlemeye başlamadan önce, bağırsakları cüruftan boşaltmak ve hazırlamak gerekir. Birkaç hafta boyunca, temizlemeden bir hafta önce ayrı yiyecekler tutarlar, hayvansal menşeli ürünleri hariç tutarlar.

Vücudun evde detoksifikasyonu, durumunuzun dikkatli ve dikkatli bir şekilde izlenmesini gerektirir. Safra kanallarında, yüksek asitlikte, ciddi kronik hastalıklarda taşlarla işlem yapılması önerilmemektedir.

Kendinizi evde yapabileceğiniz en yaygın iki yöntem - Malakhov ve Moritz için karaciğeri temizliyor. Yeni başlayanlar için, onlar biraz sert, bu yüzden daha seyrek tarifleri ile başlamak daha iyidir.

 1. черная смородина Siyah frenk üzümü genç yaprakları karaciğere iyi davranır, ayrıca damarları temizlemek için yeteneği vardır. Kıyılmış yaprakların iki veya üç çorba kaşığı, 0.5 litre kaynar su dökülür, 2-3 saat ısrar eder ve günde 3 kez ½ fincan içilir.
 2. Orta ölçekli pancarlar, bir litre civarında kalacak şekilde 3 litre suda kaynatılır. Kök ekin çıkarılır, temizlenir ve ince kıyılmış veya rende üzerine sürülür. Kalan et suyunda yaklaşık 20 dakika kaynatın. Filtre, sonuçta oluşan sıvı hacmi 4 alıcıya bölünür, 4 saat aralarla içilir. Yatakta temizlemeniz, karaciğer bölgesini ısıtmanız tavsiye edilir.

Böbreklerin temizlenmesi

Su doğal bir diüretiktir. Günde en az 2 litre temiz su içtiğinizden emin olun. Vücuttaki toksinlerden arındırma, böbrekler tarafından cüruf atılımını arttırmak için halk ilaçları kullanılarak gerçekleştirilir.

 1. İlkbaharda, köknar ve çam iğneleri her zaman el altındadır. Öğütülürler, 5 yemek kaşığı 0,5 l su içine dökülür, 10 dakika kaynatılır. 12 saat ısrar edin, boşaltın, vücut sıcaklığına ısın ve termolara dökün. Gün boyunca ılık iç.
 2. мать-и-мачеха Anne-ve-üvey anne: Bir bardak kaynar su için iki yemek kaşığı yaprak, bir saat ısrar eder; 14 gün boyunca bir 2 saatte bir kaşık al. Destek kursu: Sabah ve akşamları 2-3 ay boyunca 1 yemek kaşığı için.

Böbreğin saflaştırılmasının kontrolü, idrardaki renk ve safsızlıklar tarafından gerçekleştirilir.

Ayrıca, cildin toksinlerden kurtulmasına yardımcı olan prosedürler uygulayın. Sabahları ve akşamları duş almak, vücudunuza sert bir bezle masaj yapmak, haftada bir banyoda banyo yapmak, soğuk su dökmek yararlıdır. Akciğerlerin pratiği için nefes egzersizleri. Düzenli egzersiz sporları metabolizmayı harekete geçirir, vücudun görevle başa çıkmasına yardımcı olur.

Toksinleri evde vücuttan çıkarmak, vücudunuzun dikkatli ve özenli bir şekilde tedavisini gerektiren bir süreçtir. Bunu yapmak için aşamalı olmalıdır: önce bağırsak, sonra karaciğer, sonuçta - böbrekler. Güç ve yeteneklerinizi test etmek için tasarruf yöntemleriyle daha iyi başlayabilirsiniz. Vücudun kötü bir durumda olması durumunda, bunu çeşitli kurslarla temizlememelisiniz. Basit temizlik yöntemlerinin düzenli olarak uygulanması: bir günlük açlık, boşaltma günleri, oruç - vücudun yaşam boyunca toksinlerin kirliliği ile başa çıkmasına yardımcı olacaktır.

Yükleniyor ...