Evde vücuttan toksin atılımı

токсины Vücutta biriken toksinler, savunma reaksiyonlarını ve kendi kendini düzenleme süreçlerini zayıflatır, bunun sonucunda çeşitli hastalıklar ortaya çıkar. Sağlıklı bir yaşam tarzına bağlı kalsanız, doğru olanı yiyin ve zararlı çalışma koşullarıyla ilişkilendirilmeseniz bile, zamanla vücudun zayıf ekolojiyle ve etrafımızdaki kimyasallarla başa çıkması zorlaşır.

Evde toksinlerin vücut temizliği ve yetişkinlikte bir insanı bekleyen çeşitli hastalıklardan nasıl korunulur? Başlamak için, vücudumuzun zararlı ürünlerden arındırılmış olan mekanizmaları aracılığıyla soruyu cevaplayacağız.

Vücut toksinleri nasıl giderir

Doğa, zararlı maddeleri vücuttan dış ortama çıkarmanın çeşitli yollarını sağlamıştır. Bu sürece dahil olan tüm organlar tek bir takım olarak çalışır.

 1. Karaciğer biyokimyasal bir fabrikadır. Bu şaşırtıcı organın birçok fonksiyonlarından biri, toksinlerin nötralizasyonu ve safra ile bağırsaklara salınmaları veya daha fazla filtrasyon ve böbreklerden çıkarılması için kanın içine girmesidir.
 2. Böbrekler kanı tam anlamıyla "filtrelemenizi" sağlayan, yararlı, gerekli maddeleri bırakan ve tüm zararlı kirleri ortadan kaldıran eşsiz bir yapıya sahiptir.
 3. кишечник Bağırsaklar. Bu organ önemli bir uzunluğa sahiptir ve mukus zarının yüzeyinin yapısı, villus, bağırsak büyüklüğünü sadece fantastik yapar. Bu devasa bölgede, emilim ve boşaltım işlemleri gerçekleştirilir. Eğer mukoza, çok yıllık gıda kalıntıları birikimi ile kirlenmişse, o zaman bağırsakların kendisi de zarar görmez, aynı zamanda karaciğer ve tüm organizmalar da zarar görür.
 4. Deri metabolik ürünleri ter bezleri ile temizler. Daha az köpüren cildi, daha hızlı ve “daha ​​iyi” kişi terler. Şaşkınlık yerine toplantıda antik Romalılar şaşkınlık sordu: “Nasıl terliyorsun?”.

Tüm bu mekanizmalar, zararlı ürünleri vücuttan sürekli ve ağrısız bir şekilde yok etmek için tasarlanmıştır. Ancak, çok fazla toksin olduğunda, sistem başa çıkmaz ve cilt, karaciğer, bağırsaklar, diğer organlar ve dokularda biriktirilir.

Sağlığa zarar vermemek için evde vücudunuzdaki toksinleri nasıl temizlerim? Sonuçta, temizlemek için keskin bir itme zehirlenmesine neden olabilir, karaciğer ve böbrekler üzerinde çok fazla stres verir. Yıllardır vücutta birikmiş olan şey birkaç gün boyunca ortadan kaldırılamaz! Çoğu temizlik uygulaması, tekrarlanan (7-10 kez) veya vücudun boşaltım sistemlerine düzenli olarak maruz kalmaya dayanır.

Vücudumuzun toksinleri kendi başına nasıl temizlediğini öğrendikten sonra, şimdi tüm mevcut temizleme yöntemlerine bir göz atalım, böylece vücudunuzda zararlı maddelerden kurtulmak için vücudunuza yardımcı olabilirsiniz.

Tıbbi oruç yardımı ile toksinlerin uzaklaştırılması

лечебное голодание Bu yöntem eski zamanlardan beri başarıyla kullanılmıştır. Bir haftadan uzun süredir ciddi açlık grevleri sadece bir uzman gözetiminde tavsiye edilir. Evde, en fazla 7 gün süren oruç kursları ile sınırlıdır.

Yaygın ün, oruç Paul Bragg sistemini aldı. Temel kurallar:

 • haftada bir kez 24 veya 36 saat hızlı;
 • her çeyrekte üç gün;
 • yılda yedi gün;
 • Bir gün ve üç gün hızlı bir şekilde, ilk önce “canlı” gıdalar kullanın - ısıl işlem görmeyen meyveler ve sebzeler;
 • Yedi günlük oruçtan yavaş yavaş ortaya çıkarlar, önce sulandırılmış meyve suları alırlar, daha sonra meyveler, daha sonra yiyecekleri korurlar ve sonra normal bir diyete geçerler.

Düzenli oruç, en basit ve aynı zamanda toksinleri vücuttan atmanın en etkili yoludur.

Diyetler ve oruç ile toksinlerin giderilmesi

Açlıktan ölmek çok zor gözükenlere, gıda organizasyonu ile başlamalıdır. Çok çeşitli diyet eğilimleri vardır ve sağlıklı besinler hakkında tonlarca eser yazılır. Ana noktalar üzerinde duralım.

Evde vücuttan toksinleri çıkarmak için aşağıdaki ürünlere yardımcı olacaktır.

 1. каши Kashi. Hafta boyunca sadece tahıl gevreği yiyin - bu bağırsakları temizleyecek ve karaciğeri rahatlatacaktır.
 2. Organik asitler metabolizmayı uyarır, antioksidanlardır ve cüruftan arındırmaya yardımcı olur. Yararlı taze meyve ve sebzeler. Elmalar ve turunçgiller birçok aktif madde içerir ve kışın mevcuttur.
 3. Soğan, sarımsak.
 4. Pancar.
 5. Lahana turşusu organik asitlere ek olarak lif, bağırsakta sindirim üzerinde yararlı bir etki içerir.
 6. Yeşiller - dereotu, maydanoz, brokoli, yeşil soğan.

диета Ayrıca yararlı vejeteryanlık. Et sindirilmesi zor bir üründür ve parçalandığında birçok zehirli madde oluşur.

Dini mesajlar öncelikle ruhu temizlemeyi amaçlamaktaysa da, gıdadaki bazı kısıtlamalar vücuda rahatlama ve birikmiş cürufların çıkarılmasına katılma fırsatı verir.

Bağırsaklara nasıl yardımcı olur

Evde toksinlerin vücut temizliği bağırsaklarla başlar. Bu yapılmazsa, diğer organları temizlemede karaciğer tarafından salgılanan tüm ürünler, kanın içine geri çekilecek veya sindirim sisteminin mukoza zarına yerleşecektir.

 1. lavman клизма Kolondan çok yıllık kalıntıları kaldırmak için yardımcı olur. Limon suyu veya sirke ile asitlendirilmiş kaynamış su kullanın. Otların şifrelerini kullanabilirsiniz: papatya, calendula, St. John's wort, civanperçemi. Bu prosedürün her 10 günde bir defadan fazla yapılması tavsiye edilir.
 2. Yulaf ve kepek mükemmel bir temizleme etkisine sahiptir. Yulaf, sabah saatlerinde bir yemekten önce kaynatma veya kissel, kepek - 4-5 kaşık şeklinde kullanılır. Yulaf ezmesi, düzenli olarak kahvaltıda yenir, bağırsak villusunu da temizler.
 3. Sabahları üç ila üç hafta boyunca aç karnına üç elma sindirim kanalının çözünmesini ve birikmiş toksinlerin ayrılmasını sağlar. 2–3 saat sonra elmaları yemeyin.

Karaciğerden toksinler nasıl kaldırılır

Karaciğerin temizlenmesine başlamadan önce, cüruftan bağırsakları boşaltmak ve antrenman yapmak gerekir. Birkaç hafta boyunca, ayrı gıdalara, temizlik yapmadan bir hafta önce, hayvansal menşeli ürünleri hariç tutun.

Vücudun evde detoksifikasyonu, dikkatli olmalarını ve durumlarının dikkatli bir şekilde izlenmesini gerektirir. Safra kanallarında, yüksek asitlikte, ciddi kronik hastalıklarda taşlarla işlem yapılması önerilmemektedir.

Evde bağımsız olarak yapılabilecek en yaygın iki yöntem Malakhov ve Moritz'e göre karaciğer temizliğidir. Yeni başlayanlar için biraz sertler, bu yüzden daha nazik tariflerle başlamak en iyisidir.

 1. черная смородина Siyah frenk üzümü yaprakları genç karaciğeri üzerinde iyi bir etkiye sahiptir, ek olarak, damarları temizlemek için yeteneği var. Ezilmiş yapraklar iki veya üç yemek kaşığı 0.5 litre kaynar su dökün, 2-3 saat ısrar ediyor ve günde 3 kez ½ fincan içiyor.
 2. Orta ölçekli pancarlar, yaklaşık 1 litre olana kadar 3 litre suda kaynatılır. Kök ekin çıkarılır, temizlenir ve ince kıyılmış veya rende üzerine sürülür. Kalan et suyunda yaklaşık 20 dakika kaynatın. Filtre, sonuçta ortaya çıkan sıvı hacmi 4 alıcıya bölünür, 4 saat ara ile içilir. Karaciğer alanını ısıtmak için yatakta temizlik yapılması tercih edilir.

Böbrek temizliği

Su doğal bir diüretiktir. Günde en az 2 litre saf su içtiğinizden emin olun. Evde toksinlerin vücut temizliği, böbrekler tarafından toksinlerin atılımını artırmak için halk ilaçları kullanılarak gerçekleştirilir.

 1. İlkbaharda ladin ve çam iğneleri her zaman el altındadır. Ezilmişlerdir, 5 çorba kaşığı 0,5 litre su dökün, 10 dakika kaynatın. 12 saat ısrar edin, boşaltın, vücut sıcaklığına ısıtın ve bir termoya dökün. Gün boyunca ılık iç.
 2. мать-и-мачеха Coltsfoot: Bir bardak kaynar suya iki çorba kaşığı yaprak bir saat ısrar eder; 14 günde bir 2 saatte bir kaşık dolusu. Destek kursu: Sabahları ve akşamları 2-3 ay boyunca 1 yemek kaşığı.

Böbrek temizliğinin kontrolü, idrardaki renk ve kirliliklerle gerçekleştirilir.

Ayrıca, cildin toksinlerden kurtulmasına yardımcı olan prosedürler uygulayın. Sabahları ve akşamları duş almak yararlıdır, vücuda sert bir bezle masaj yapın, haftada bir kez banyoda bir buhar banyosu yapın, üzerine soğuk su dökün. Akciğerleri temizlemek için solunum egzersizleri uygulanır. Düzenli egzersiz metabolizmayı harekete geçirir, vücudun görevle başa çıkmasına yardımcı olur.

Vücuttaki toksinleri vücuttan uzaklaştırın - vücudunuza dikkatli ve özenli bir tutum gerektiren bir süreç. Her şeyden önce - böbrekler: önce, bağırsaklar, sonra karaciğer, aşamalarında harcamak gereklidir. Güç ve yeteneklerinizi test etmek için nazik yöntemlerle başlamak daha iyidir. Vücudun kötü durumunun olması durumunda, acele etmek gerekli değildir, birkaç ders ile bir arıtma yapmak için gerekli olacaktır. Basit temizlik yöntemlerinin düzenli olarak uygulanması: bir günlük açlık, oruç tutma günleri, oruç tutma, vücudun yaşam boyunca toksinlerle kirlenme sorunu ile başa çıkmasına yardımcı olacaktır.

yükleniyor ...