Cowworm'dan yanıklar nasıl tedavi edilir

растение борщевик Borshevik, umbellate ailesinden yaygın bir bitkidir. Rusya'da, 18. yüzyıla kadar, bu bitkinin yaprakları ve sapları sebzeli bir sıvı çorba hazırlamak için kullanıldı - borsch ortaya çıktı. Bitki, amino asitler, vitaminler, mikro elementler olmak üzere birçok yararlı maddeyi içermesine rağmen yavaş yavaş yemeye başladı. Geçen yüzyılda, inek otu bir yem silajı kültürü olarak yetiştirildi, ancak daha sonra toksik özellikleri ve hızlı yayılması nedeniyle terk edildi.

Borshevik zehirli bir bitkidir. Ancak tüm türlerinin eşit zararlı özellikleri yoktur. İnek pancarından zehirlenme, sapları ve yaprakları yerken, bir tıbbi bitki olarak kötüye kullanılırsa ortaya çıkabilir. Ancak çoğu zaman bu bitki ciltte güneş yanığının gelişmesine neden olur.

İnek ayısı neye benziyor?

Bir cowberger nedir, bu bitki nasıl tanımlanır? Eski Sovyetler Birliği topraklarında kendi türlerinin kırk kadar büyür. Ve hepsi de yaklaşık yetmiş. Tipik olarak küçük beyaz çiçekler, yüksek büyüme ve tüylü yapraklı yaprakların umbellate inflorescences vardır. Bitki dış ortamın koşullarına iddiasız, nehir kıyısında, atık alanlar üzerinde, yol kenarındaki yollarda yaşıyor. Gövde kalın, bir buçuk metre yüksekliğe kadar, bitki alanda yaklaşık 1 metrekare işgal edebilir. Borshevik yüksek büyüme hızı ile ünlüdür - bir gün için 10-12 cm yüksekliğe eklenebilir.

борщевик фото
inek-köpek Sosnovsky

Borshevik Sibirya, Rusya ve Batı Sibirya'nın Avrupa kısmında yaygın olarak dağıtılmaktadır. Zehirli değildir, gıda için kullanılır ve tıbbi amaçlar için kullanılır.

Başka bir zararsız bitki türü yaygın inek yaygındır. Avrasya ve Kuzey Afrika'da yetişir.

Rusya'da zehirli türlerin kovboy Sosnovski büyür. İlk iki türden önemli ölçüde daha yüksektir, yaprakların kenarları girintili gibidir, kök mor noktalarla tüylerle kaplıdır.

Bazı bitki türleri süs bitkileri olarak kullanılır, onları park alanlarında veya banliyö alanlarında diker. Bunlar arasında Mantegazzi (fitotoksik), Colchis ile inek çipura (zehirli değil), inek kırıcı pembe ve diğerleri yer alır. Zehirsiz dekoratif türlerin çoğu sarı veya pembe çiçeklere sahiptir.

Bir adam için bir inek adam için tehlikeli nedir

борщевик сибирский фото Bir adamdaki bir inek nasıl? Bitkinin suyu zehirli bir madde içerir - kumarin bergapten. Cilde maruz kaldığında, ultraviyole ışığa duyarlılığı arttırır. Bitkilerin bu özelliği fototoksisite olarak adlandırılır.

Tehlikesi, cowwort suyunun cildi tahriş etmemesidir. Önemli bir doz zehirini sonuç vermeden alabilirsiniz, ancak güneş iki gün boyunca güneş ışığına maruz kalırsa yanıklar gelişir. Yanma derecesi, cilde sahip olan meyve suyuna, güneş ışığına maruz kalma yoğunluğuna ve süresine bağlıdır.

Çiçeklenme dönemi boyunca neredeyse tüm yaz süren en tehlikeli kovboy. Ayrıca, açık güneşli günlerde yanma olasılığı artar.

Bir kovboy için bir alerji oldukça yaygındır. Bitki çok miktarda uçucu yağ yayar, birkaç metre boyunca hissedilebilen keskin karakteristik bir kokuya sahiptir. Reaksiyon ya temas halinde ya da solunum yolunda bir alerjenin yutulmasıyla gerçekleşebilir.

Çoğunlukla çapları birkaç santimetreye ulaşan ve içi boş bir yapıya sahip olan Sosnovsky'nin solucanının gövdesiyle oynayan çocuklar sıklıkla yaralanırlar - ondan, ağız ve dudakların mukoza zarının yanmasına neden olan tüp veya ıslık çaldırırlar.

semptomlar

ожоги от борщевика фото Bir çete ile yanık aldıysanız, belirtiler cilde maruziyet derecesine bağlı olacaktır:

 • hafif kızarıklık;
 • kabarcıklar;
 • derin ülserler.

Cildin etkilenen bölgelerinde, bir kişi kaşıntı ve yanık hisseder. Görülen belirtiler arasında uyuşukluk, titreme, baş dönmesi, baş ağrısı. Bazen vücut ısısı yükselir.

Sarı saçlı ve beyaz tenli insanlar yanıklara daha fazla tepki gösterir. Çoğunlukla çocuklar yanıklardan muzdariptir.

Hafif derecede lezyonla, ciltte pigmentli bir leke kalır. Meyve suyu güçlü bir enflamasyona, kabarcıklara ve keseciklere neden olduysa, daha sonra ülserlerini yavaşça iyileştirir. Vücut yüzeyinin% 80'inden fazla yanık ile ölümcül bir sonuç mümkündür.

Alerjik reaksiyonlar durumunda, burun akıntısı, öksürük, bronkospazm atakları, deri şişmesi - yaralanma bölgesinde veya sistemik (ödem Quincke) mümkündür.

İnek otu ile yakmak için ilk yardım

помощь при ожоге борщевиком Şiddetli hasarların oluşmasını önlemek için bir çete tarafından yakılırsam ne yapmalıyım? En kısa zamanda, bitkinin suyu cildinden yıkayın. Bunu yapmak için, sabun çözeltileri veya kabartma tozu kullanmak daha iyidir - bitkilerin esansiyel yağları sıradan su ile çıkarmak zordur.

Daha sonra cildin etkilenen bölgesi herhangi bir yumuşatıcı krem ​​ile yağlanır.

Aşağıdaki durumlarda bir doktora başvurmalısınız:

 • alerjik reaksiyonların görünümü - cildin ödemi, nazofarenks, bronkospazm ve diğer;
 • geniş bir alanı yakar (vücudun% 10'undan fazlası);
 • birleşme kabarcıkları ile ciddi yanıklar;
 • gözlerin yanıkları, ağız ve burun mukozası;
 • küçük çocuklarda yanıklar;
 • güçlü genel reaksiyon: ateş, kusma.

Hafif yanıklar ile evde tedaviyi gerçekleştirebilirsiniz.

İnek-dokumacı tarafından yanıkların tedavisi

Bir çete ile bir yanık aldıysanız, tedavi cildin hasarlı bölgelerini yağlamak ve güneş ışığından etkilenmemek için giysilere bile. Bitkile temastan sonra iki gün evden çıkmamanız tavsiye edilir.

Bir inek-çekirgesinden gelen yanıkları tedavi etmek için:

 • лечение ожога борщевиком "Synthomycin" merhem;
 • jel "Kurtarıcı";
 • aerosol "Pantenol";
 • sprey "Olazol";
 • bir inek-çekirge tarafından bir yanıktan çinko merhem;
 • "Tsindol" homeopatik bir preparattır.

Ya da yanıkları tedavi etmek için başka bir kimyager kullanabilirsiniz. Oluşan kabarcıkları ortaya çıkarmak imkansızdır, aksi halde bir enfeksiyon getirmek mümkündür. Yanıklarını bir furacilin çözeltisi veya zayıf bir potasyum permanganat çözeltisiyle yıkayın.

Halk ilaçları ile evde bir şahin tarafından yanıkların tedavisi

 • лечение ожога борщевиком народными средствами güçlü çay losyonları;
 • meşe kabuğu kaynatma: iki bardak su için ezilmiş kabuğu bir çorba kaşığı, 10 dakika kaynatın;
 • kan oluğunun kökünün kaynatılması: su bardağı başına bir çorba kaşığı, 20 dakika kaynatın;
 • lavanta yağı - yanıkları yağlayın.

Gadget'lar her 2-3 saatte bir, gazlı bez ya da bir parça temiz pamuklu bezin kaynatılmasıyla ve cildin etkilenen bölgesine 5-10 dakika süre ile uygulanıyor.

Zehirlenme nasıl engellenir

Haşhaştan kaynaklanan yanmaları önlemenin en iyi yolu, bitkiye dokunmamaktır. Ne yazık ki, pratikte bu tavsiye oldukça zordur. Borshevik hızlı bir şekilde büyüdü, daha önce olmadığı yerlerde yer aldı. Bitkile temas, hoş olmayan hislere neden olmaz, bu nedenle çimdeki inek otunu fark etmeyebilirsiniz.

 1. как избежать отравления борщевиком Çocuklar bitkiyi göstermeli ve yanında çalmanın tehlikeli olduğunu açıklamalıdır.
 2. Ayıklamanın yapılması gerekli ise, o zaman araçları mümkün olduğunca kullanın ve bitkinin deri ile temasından kaçının.
 3. Bulutlu havalarda iş harcamak.
 4. Uzun kollu ve pantolonlu kalın kumaştan yapılmış kıyafetler giyin.
 5. İşten sonra, sabunla yıkayın ve çamaşır yıkayın.
 6. Çiçeklenme başlamadan önce bahçede hogweed kurtulun.

Yukarıdakilerin tümünü özetleyen hogweed'den gelen ciddi yanıkların çok yaygın olmadığı belirtilebilir. Çoğunlukla tarımda veya özel çiftliklerde çalışan çocukları ve çalışanları etkilemektedir. Bölgenizde zehirli bir bitki yetişirse, çocuklara gösterin ve tehlikesinin ne olduğunu açıklayın.

İnek-sineği tarafından zehirlenme durumunda, ışınlanmış cildin güneş ışığına maruz kalması şartıyla, semptomlar birkaç saat sonra ortaya çıkar. Kızarıklık var, gelecekte ülserlere dönüşen kabarcıklar olabilir.

Hafif vakalarda, cildin etkilenen bölgeleri antiseptik bir çözelti ile yıkanır ve herhangi bir yanma önleyici merhem ile yağlanır. Şiddetli durumlarda (vücudun% 10'undan fazlasını yakar, gözlerde veya müköz membranlarda bitki suyunu alırsa, alerjik reaksiyon gelişir) - doktora gidin.

Yükleniyor ...