Hogweed yanıkları nasıl tedavi edilir

растение борщевик Hogweed şemsiye ailesinden ortak bir bitkidir. Rusya'da, 18. yüzyıla kadar, bu bitkinin yaprakları ve sapları sebzeli bir güveç yapmak için kullanıldı - bu şekilde pancar çorbası ortaya çıktı. Bitkinin tüketilmesi, bitkinin birçok yararlı madde içermesine rağmen, yavaş yavaş soluyor - amino asitler, vitaminler, mikro elementler. Geçen yüzyılda, hogweed yem silaj kültürü olarak yetiştirildi, ancak daha sonra zehirli özellikleri ve hızlı yayılması nedeniyle terk etti.

Hogweed zehirli bir bitkidir. Fakat tüm türlerinin eşit olarak zararlı değildir. Hogweed zehirlenmesi, bir tıbbi bitki olarak uygunsuz şekilde kullanıldığında saplar ve yapraklar yenildiğinde ortaya çıkabilir. Ancak çoğu zaman bu bitki ciltte güneş yanığının gelişmesine neden olur.

Hogweed nasıl?

Hogweed nedir, bu bitkiyi nasıl tanımalı? Eski Sovyetler Birliği topraklarında kendi türlerinin kırk kadar büyür. Toplamda yaklaşık yetmiş. Küçük beyaz çiçeklerin şemsiye salkımları, yüksek büyüme ve tüylü razlopapy yaprakları onlar için karakteristiktir. Bitki çevrenin koşullarına iddiasız, nehir kıyısında, atık arazilerde, yol kenarlarında yaşıyor. Gövde kalın, bir buçuk metre yüksekliğe kadar, bitki alanda yaklaşık 1 metrekare işgal edebilir. Hogweed yüksek büyüme oranıyla ünlüdür - günde 10–12 cm yüksekliğe eklenebilir.

борщевик фото
hogweed Sosnowski

Sibirya hogweed Rusya ve Batı Sibirya'nın Avrupa kısmında yaygın olarak dağıtılır. Zehirli değildir, yenir ve tıbbi amaçlar için kullanılır.

Diğer tehlikeli olmayan bitki türleri de hogweed'tir. Avrasya ve Kuzey Afrika'da yetişir.

Rusya'daki zehirli türlerden hogweed Sosnovsky büyür. İlk iki türden çok daha yüksektir, yaprakların kenarları sağlammış gibi, kök mor noktalar ile tüylerle kaplıdır.

Bazı bitki türleri, dekoratif bitki olarak, onları park alanlarında veya yazlık arazilerde ekerek kullanılır. Bunlar Mantegazzi (fitotoksik), Colchis hogweed (zehirsiz), pembe hogweed ve diğerleri. Çoğu zehirli olmayan süs bitkisi sarı veya pembe çiçekleri vardır.

Haşhaş bir insan için tehlikeli olan nedir?

борщевик сибирский фото Bir insanda nasıl bir hogweed var? Bitkinin suyu zehirli bir madde içerir - kumarin bergapten. Deri ile temas halinde, ultraviyole radyasyona karşı hassasiyeti arttırır. Bitkilerin bu özelliği fototoksisite olarak adlandırılır.

Tehlikenin kendisi, helyumun suyunun cildi tahriş etmemesi gerçeğinde yatar. Önemli bir dozda zehiri sonuç vermeden alabilirsiniz, ancak iki gün boyunca güneş ışığına maruz kalırsanız yanık gelişir. Yanık derecesi cilt üzerindeki meyve suyu miktarına, güneş ışığına maruz kalma yoğunluğuna ve süresine bağlıdır.

Hemen hemen tüm yaz süren, çiçeklenme sırasında en tehlikeli hogweed. Ayrıca, açık güneşli günlerde yanma olasılığı artar.

Haşhaş alerjisi oldukça yaygın bir fenomendir. Bitki çok miktarda uçucu yağ üretiyor, birkaç metre için hissedilebilen keskin karakteristik bir kokuya sahip. Reaksiyon hem temasta hem de solunum yolunda bir alerjenin yutulmasıyla gerçekleşebilir.

Çoğunlukla çapları birkaç santimetre olan ve içi boş bir yapıya sahip olan Sosnovsky'nin Hogweed'in sapları ile oynayan çocuklar genellikle yaralanırlar - ağız ve dudakların yanmasına neden olan dalak tüpleri veya ıslık yaparlar.

semptomlar

ожоги от борщевика фото Bir çete otu alırsanız, belirtiler zehirin cilde maruz kalma derecesine bağlı olacaktır:

 • hafif kızarıklık;
 • kabarcıklar;
 • derin ülserler.

Cildin etkilenen bölgelerinde, kişi kaşıntı ve yanma yaşayabilir. Sık görülen semptomlar arasında uyuşukluk, titreme, baş dönmesi ve baş ağrısı görülür. Bazen vücut ısısı yükselir.

Sarı saçlı ve beyaz tenli insanlar yanıklara daha fazla tepki gösterir. Çoğunlukla çocuklar yanıklardan muzdariptir.

Cildin hafif derecede hasar görmesiyle pigmentli leke kalır. Meyve suyu şiddetli enflamasyona, kabarcıklara ve keseciklere neden olduysa, daha sonra yavaşça iyileşen ülserler kendi yerlerinde meydana gelir. Vücut yüzeyinin% 80'inden fazla yanık ile ölüm mümkündür.

Alerjik reaksiyonlar durumunda burun akıntısı, öksürük, bronkospazm atakları, cilt ödemi mümkündür - yaralanma veya sistemik bölgede (Quincke ödemi).

Yanık karanfil için ilk yardım

помощь при ожоге борщевиком Ağır hasarların oluşmasını önlemek için bir borshevik yanma ile ne yapmalı? Mümkün olan en kısa sürede, bitki özü cildi yıkayın. Bunu yapmak için, sabun çözeltileri kullanmak veya kabartma tozu kullanmak daha iyidir - bitkinin esansiyel yağlarını sıradan su ile temizlemek zordur.

Daha sonra etkilenen cilt herhangi bir yumuşatıcı kremle bulaşır.

Aşağıdaki durumlarda bir doktora danışmak gereklidir:

 • alerjik reaksiyonların görünümü - cildin ödemi, nazofarenks, bronkospazm, vb .;
 • geniş alan yakar (vücudun% 10'undan fazlası);
 • birleşme kabarcıkları ile ciddi yanıklar;
 • gözlerin yanıkları, ağız ve burun mukozası;
 • küçük çocuklarda yanıklar;
 • güçlü genel reaksiyon: ateş, kusma.

Işık yanıkları evde tedavi edildiğinde.

Tedavi yanık brülörü

Yanık zaten Hogweed tarafından alınmışsa, tedavi cildin hasarlı bölgelerini yağlamak ve güneş ışınlarının, hatta giysilerden etkilenmesini önlemek içindir. Bitkile temastan sonraki iki gün içinde evi terk etmemeniz tavsiye edilir.

Hogweed yanık nasıl tedavi edilir:

 • лечение ожога борщевиком "Sintomitsinovaya" merhem;
 • Kurtarma Jeli;
 • aerosol "Panthenol";
 • sprey "Olazol";
 • Hogger ile yanmak için çinko merhem;
 • "Tsindol" - homeopatik bir ilaçtır.

Ya da yanıkları tedavi etmek için başka bir eczane kullanabilirsiniz. Açık kabarcıklar açılamaz, aksi halde enfeksiyon getirebilirsiniz. Yanıkları furatsilina solüsyonu veya zayıf bir potasyum permanganat çözeltisiyle yıkayın.

Evde halk ilaçları tedavisi yanık brülör

 • лечение ожога борщевиком народными средствами güçlü çaydan losyon;
 • meşe kabuğu kaynatma: 10 dakika kaynatılmış iki bardak su içinde ezilmiş kabuğu bir çorba kaşığı;
 • kök yakıcının kaynatılması: su bardağı başına bir çorba kaşığı, 20 dakika kaynatın;
 • lavanta yağı - yanıkları yağlayın.

Losyonlar her 2-3 saatte bir yapılır, gazlı bez veya bir parça temiz pamuklu kumaşı broth ile ıslatılır ve etkilenen bölgeye 5-10 dakika sürülür.

Zehirlenme nasıl engellenir

Haşhaş yanıklarını önlemenin en iyi yolu, bitkiyle temastan kaçınmaktır. Ne yazık ki, uygulamada, bu tavsiyenin uygulanması oldukça zordur. Hogweed hızlı bir şekilde büyür, daha önce olmadığı yerleri alır. Bitkile temas, rahatsızlığa neden olmaz, bu nedenle çimlerin içindeki hışırtılar göz ardı edilebilir.

 1. как избежать отравления борщевиком Çocuklar tesisi göstermek ve yanında oynamak tehlikeli olduğunu açıklamak gerekir.
 2. Ayıklamanın yapılması gerekli ise, o zaman bitkileri deri ile temastan kaçınarak maksimum miktarda kullanın.
 3. Bulutlu havalarda çalışın.
 4. Uzun kollu ve pantolonlu bacaklarda kalın kıyafetler giyin.
 5. Çalıştıktan sonra, sabun ve kıyafetlerle yıkayın.
 6. Çiçeklenme öncesi bahçede hogweed kurtulun.

Yukarıdakileri özetlemek gerekirse, Hogweed'den ciddi yanıkların çok yaygın olmadığı belirtilebilir. Temel olarak, tarımla uğraşan çocukları veya işçileri veya özel bir evi etkiler. Bölgenizde zehirli bir bitki yetişirse, çocuklara gösterin ve tehlikesinin ne olduğunu açıklayın.

Haşhaş zehirlenmesi durumunda, semptomlar birkaç saat sonra ortaya çıkar ve etkilenen cildin güneş ışığına maruz kalmasına maruz kalır. Bir kızarıklık vardır, dahası ülserlere giren kabarcıklar olabilir.

Hafif vakalarda, etkilenen cilt antiseptik bir çözelti ile yıkanır ve herhangi bir yanma önleyici merhem ile bulaşır. Şiddetli durumlarda (vücudun% 10'undan fazlasını yakar, gözlere veya mukoza zarına bitki suyunu alır, alerjik reaksiyon gelişir) - bir doktora görün.

yükleniyor ...