Hodweed yanıkları nasıl tedavi edilir

растение борщевик Hogweed şemsiye ailesinden yaygın bir bitkidir. Rusya'da, yaklaşık 18. yüzyıla kadar, bu bitkinin yaprakları ve sapları sebzelerle güveç yapmak için kullanıldı - bu şekilde pancar çorbası ortaya çıktı. Bitki pek çok faydalı madde - amino asitler, vitaminler, mikro elementler içermekle birlikte, yemeğin yavaş yavaş kaybolması. Son yüzyılda, hogweed yem silajı kültürü olarak ekilmiştir, ancak daha sonra zehirli özellikleri ve hızlı yayılımı nedeniyle terk edilmiştir.

Hogweed zehirli bir bitkidir. Ancak türlerinin tümü eşit derecede zararlı değildir. Hogweed zehirlenmesi, saplar ve yapraklar tıbbi bir bitki olarak uygun şekilde kullanılmadığında yenildiğinde ortaya çıkar. Ancak bu bitki en sık ciltte güneş yanığı oluşumuna neden olur.

Hogweed nasıl

Bir hogweed nedir, bu bitki nasıl tanınır? Eski Sovyetler Birliği topraklarında türlerinin kırk kadar büyür. Toplamda yaklaşık yetmiş. Küçük beyaz çiçekler, uzun büyüme ve tüylü razlopapy yaprakları şemsiye inflorescences onlar için karakteristiktir. Bitki çevre koşullarına iddiasız, nehir kıyısında, sulak alanlarda, yol kenarlarında yaşıyor. Kök, bir buçuk metre yüksekliğe kadar kalın, bitki alanında yaklaşık 1 metrekare işgal edebilir. Hogweed yüksek büyüme hızı ile ünlüdür - günlük 10-12 cm yüksekliğindedir.

борщевик фото
evlat sosnowski

Sibirya domuz otu, Rusya'nın ve Batı Sibirya'nın Avrupa kısmında geniş çapta dağılmıştır. Zehirli değildir, tıbbi amaçlar için yenir ve kullanılır.

Diğer tehlikeli olmayan bitki türleri ise howeweed'dir. Avrasya ve Kuzey Afrika'da yetişir.

Rusya'da zehirli türlerden hogweed Sosnovsky büyür. İlk iki türden çok daha yüksektir, yaprakların kenarları sağlam, gövdesi mor noktalarla kaplı.

Bazı bitki türleri dekoratif bitki olarak kullanılır, bunları park alanlarına veya yazlık bahçelere ekilir. Bunlar Mantegazzi (fitotoksik), Colchis hogweed (zehirli olmayan), pembe hogweed ve diğerleridir. Zehirsiz süs türlerinin çoğu sarı veya pembe çiçeklere sahiptir.

Bir domuz otu için ne tehlikelidir

борщевик сибирский фото Bir insanda bir domuz otu nasıl olur? Bitkinin suyu zehirli bir madde içerir - kumarin bergapten. Cilt ile temasında, ultraviyole radyasyona karşı hassasiyeti arttırır. Bitkilerin bu özelliğine fototoksisite denir.

Tehlike, kendi başına domuz otunun suyunun cildi tahriş etmemesi gerçeğinde yatmaktadır. Sonuç olmadan önemli miktarda zehir alabilirsiniz, ancak bundan sonra iki gün güneş ışığına maruz kalırsanız, bir yanık oluşacaktır. Yanma derecesi, ciltteki meyve suyunun miktarına, güneş ışığına maruz kalma yoğunluğuna ve süresine bağlıdır.

Neredeyse bütün yaz süren çiçeklenme sırasında en tehlikeli domuz otu. Ayrıca, güneşli günlerde yanma olasılığı artar.

Honweed'e alerji oldukça yaygın bir olgudur. Bitki çok fazla uçucu yağ üretir, birkaç metre hissedilen keskin bir karakteristik kokuya sahiptir. Reaksiyon hem temas halinde hem de solunum yolunda bir alerjenin alınması ile ortaya çıkabilir.

Çocuklar genellikle Sosnovsky'nin çapı birkaç santimetre olan ve içi boş bir yapıya sahip olan Hogweed'in sapları ile oynayarak incinirler - ağızdan ve dudaklardan yanmalara neden olan dalak tüpleri veya ıslık çalarlar.

semptomlar

ожоги от борщевика фото Eğer bir howeweed alırsanız, belirtiler zehirin cilde maruz kalma derecesine bağlı olacaktır:

 • hafif kızarıklık;
 • kabarcıklar;
 • derin ülserler.

Derinin etkilenen bölgelerinde, kişi kaşıntı ve yanma yaşar. Yaygın semptomlardan uyuşukluk, titreme, baş dönmesi ve baş ağrısı görülür. Bazen vücut ısısı artar.

Sarı saçlı ve beyaz tenli insanlar yanıklara daha güçlü tepki verirler. Genellikle çocuklar yanıklardan muzdariptir.

Cilde hafif bir hasar verildiğinde pigmentli nokta kalır. Suyu şiddetli iltihaplanma, kabarcıklar ve veziküllere neden olmuşsa, daha sonra yavaş yavaş iyileşen ülserler oluşur. Vücut yüzeyinin% 80'inden fazla bir yanıkla ölüm mümkündür.

Alerjik reaksiyonlarda, burun akıntısı, öksürük, bronkospazm atakları, cilt ödemi mümkündür - yaralanma yerinde veya sistemik (Quincke ödemi).

Yanık karanfil için ilk yardım

помощь при ожоге борщевиком Ağır hasar gelişmesini önlemek için bir borshevik yanık ile ne yapılmalı? En kısa sürede bitki özünü ciltten yıkayın. Bunu yapmak için, sabun çözeltileri veya kabartma tozu kullanmak daha iyidir - bitkinin uçucu yağlarını normal suyla çıkarmak zordur.

Daha sonra etkilenen cilde herhangi bir yumuşatıcı krem ​​sürülür.

Aşağıdaki durumlarda bir doktora danışmanız gerekir:

 • alerjik reaksiyonların ortaya çıkması - cilt ödemi, nazofarinks, bronkospazm, vb;
 • geniş alan yanıkları (vücudun% 10'undan fazlası);
 • kabarcıkların birleşmesi ile ciddi yanıklar;
 • göz yanıkları, ağız ve burun mukozaları;
 • küçük çocuklarda yanıklar;
 • güçlü genel reaksiyon: ateş, kusma.

Evde ışık yandığında tedavi edilebilir.

Tedavi yakıcı brülör

Eğer yanık Hogweed tarafından alınmışsa, tedavi cildin zarar görmüş alanlarını yağlamak ve güneş ışınlarının bile giysilerden etkilenmemesidir. Tesisle temastan sonra iki gün içinde evden çıkmamanız tavsiye edilir.

Hodweed yanığı nasıl tedavi edilir:

 • лечение ожога борщевиком "Sintomitsinovaya" merhem;
 • Kurtarma Jeli;
 • aerosol "Panthenol";
 • sprey "Olazol";
 • domuzla yanma için çinko merhem;
 • "Tsindol" - homeopatik bir ilaç.

Veya yanıkları tedavi etmek için başka herhangi bir eczane kullanabilirsiniz. Açık kabarcıklar açılamaz, aksi takdirde enfeksiyon getirebilirsiniz. Yanıkları furatsilin çözeltisi veya zayıf bir potasyum permanganat çözeltisi ile yıkayın.

Evde halk ilaçlarında tedavi yakıcı brülör

 • лечение ожога борщевиком народными средствами güçlü çaydan losyon;
 • meşe kabuğunun kaynatılması: iki bardak suda ezilmiş kabuğun bir çorba kaşığı, 10 dakika kaynatılır;
 • Kök brülörün kaynatma: su bardağı başına bir çorba kaşığı, 20 dakika kaynatın;
 • lavanta yağı - yanıkları yağlayın.

Losyonlar her 2 ila 3 saatte bir, sulandırıcı gazlı bez ya da et suyu ile temiz pamuklu kumaş parçası ıslatılarak etkilenen cilt bölgesine 5-10 dakika uygulanır.

Zehirlenmesi nasıl önlenir

Domuz otu yanmalarını önlemenin en iyi yolu, bitki ile temastan kaçınmaktır. Ne yazık ki, pratikte bu tavsiyenin uygulanması oldukça zordur. Hogweed daha önce olmadığı yerleri alarak hızla büyüyor. Bitki ile teması rahatsızlığa yol açmaz, bu nedenle çimlerin içindeki howewe'ler göz ardı edilebilir.

 1. как избежать отравления борщевиком Çocuklar bitkiye göstermeli ve yanında oynamanın tehlikeli olduğunu açıklamalıdır.
 2. Ayıklamayı yapmak gerekirse, bitkinin cilde temas etmesinden kaçınmak için aletleri maksimumda kullanın.
 3. Bulutlu havalarda çalışın.
 4. Uzun kollu ve pantolon bacaklı kalın giysiler giyin.
 5. İşten sonra, sabun ve kıyafetlerle yıkayın.
 6. Çiçeklenmeden önce bahçedeki hogweed kurtulun.

Yukarıdakileri özetlerken, Hogweed'den gelen ciddi yanıkların çok yaygın olmadığı not edilebilir. Temel olarak, tarımla uğraşan veya özel bir evde çalışan çocukları ve işçileri etkiler. Bölgenizde zehirli bir bitki büyürse, çocuğa gösterin ve tehlikesinin ne olduğunu açıklayın.

Domuz otu zehirlenmesi durumunda, birkaç saat sonra, etkilenen cildin güneş ışığı ile ışınlanmasına maruz kalan semptomlar ortaya çıkar. Bir kızarıklık var, ayrıca ülserlere geçen kabarcıklar olabilir.

Hafif vakalarda, etkilenen cilt antiseptik bir çözelti ile yıkanır ve yanma önleyici merhemle bulaşır. Ciddi durumlarda (vücudun% 10'undan fazlasını yakar, bitki suyunu göze veya mukozaya sokar, alerjik reaksiyon gelişir) - doktora başvurun.

yükleniyor ...