Süksinik asit nedir?

янтарная кислота фото Süksinik asit, insan vücudunun metabolizmasında aktif bir katılımcıdır. Dışarıdan yiyecekle gelir ve vücutta ve yeterince büyük miktarlarda sentezlenir. Bununla birlikte, organlarda birikmez, ancak hemen çeşitli ihtiyaçlara harcanır.

Süksinik asit nedir, metabolizmada hangi rol oynar ve normal diyete ek olarak alınmalıdır? İlacın yararı nedir ve yanlış kullanım durumunda sağlığa zarar verebilir mi? Hadi anlamayalım.

Süksinik asit içeren ürünler

İlk olarak, hangi ürünlerin süksinik asit içerdiğini öğrenin. Kaynakları:

 • где содержится янтарная кислота
  Peynir süksinik asit içerir

  siyah ekmek;

 • fermente süt ürünleri;
 • hafif üzüm çeşitleri;
 • yaşlı şaraplar;
 • bira (bira mayası);
 • deniz ürünleri (özellikle deniz yumuşakçaları);
 • lahana turşusu;
 • peynir;
 • gooseberries;
 • şalgam;
 • arpa ve ayçiçeği tohumu.

Normal koşullar altında, vücuttaki süksinik asit sentezi, bunun için gerekli olan tüm şartları kapsar. Ancak bazı hastalıklar, artan fiziksel efor, yetersiz beslenme, erken yaşlanma ve diğer stresler ile bu madde eksik olabilir.

Vücut için süksinik asit yararı nedir

Sağlıklı bir insan vücudunda günde 300 gram süksinik asit üretilir. Önemli bir kısmı dışarıdan sebze ve meyveler, süt ürünleri ile gelir. Süksinik asit nedir? Dokular tarafından oksijen tüketimi ve hücre içi enerjinin üretimi ile ilişkili birçok metabolik sürece katılır. Ayrıca yaşlanma faktörleri olan vücutta oluşan serbest radikalleri de nötralize eder.

откуда берется янтарная кислота

Metabolizmanın normalleştirilmesi, ilaç birçok toksik maddenin ayrışma oranını arttırır, antioksidan ve antihipoksik etkisi vardır, hücreleri zararlı bozunma ürünlerinden korur.

İnsanlarda süksinik asit, aşağıdaki yararlı etkilere yol açan metabolizmayı iyileştirme araçlarından biridir:

 • Karaciğer ve böbreklerin uyarılması, toksinlere karşı etkili dirençleri;
 • Kalbin enerji kaynağını iyileştirmek ve sonuç olarak, dokulara en iyi kanı sağlamak;
 • bağışıklığı arttırmak;
 • beyine ek oksijen ve besinler.

Modern araştırmacılar, süksinik asidin kanserin önlenmesi için iyi bir araç olduğu sonucuna varırlar. Hücre içi enerji yapıları üzerindeki etkisi nedeniyle, mitokondri, ilaç, kanser hücrelerinin oluşumunun büyümesini azaltır. Ayrıca, birçok bilim insanı bu maddenin hasarlı hücreleri onardığını ve böylece gençleştiğini düşünmektedir. Yaşlı insanlar, 20 gün boyunca ilacı almak, sağlığı artırır kan basıncını ve kalbi normalleştirir, uykusuzluk giderir.

Saf formda süksinik asit, limon tadı ile beyaz bir toz olup suda iyi çözünür. Tablet formunda üretilir ve diğer organik asitler veya enzimlerle kombinasyon halinde birçok ilacın bir parçasıdır. Süksinik asit tuzları süksinat olarak adlandırılır.

Süksinik asitin tıpta kullanımı oldukça geniştir. İşte, saf maddeyi hap halinde almanın endikasyonları.

 1. Çeşitli nedenlerin dış ve iç zehirlenmesi için kombine terapi.
 2. Bulaşıcı hastalıkların kapsamlı tedavisi.
 3. Uzun süreli ilaç kullanımı (antibiyotikler ve diğerleri) ile ilaçların karaciğer ve böbrekler üzerindeki olumsuz etkisini azaltmak.

Bu hedeflerle, günde 3 kez 1 tablet, bir yemekten sonra almak için reçete edilir.

İlaç diğer durumlarda kullanılır.

 1. янтарная кислота в таблетках фото Artan egzersiz.
 2. Vücudun alkol zehirlenmesi.
 3. Kalp yetmezliği.
 4. Alerji.
 5. Beynin uyarılması.
 6. Stres, yorgunluğa veya uyuşukluğa neden olur.

Bir akşamdan süksinik asit nasıl alınır: ziyafetden bir saat önce 100 mg, 2-3 saat içinde bir başka 100 mg. Daha sonra, tabletleri her saatte alın ama günde 600 mg'dan (6 tablet) fazla değil. Eğer sabah kalıntılarını kaldırmak istiyorsanız, o zaman 2-3 tableti bir kez, sonra iki saat sonra bir ve daha sonra semptomlar ortadan kalkana kadar her saat içirin.

Hamile kadınlar için ilacı alabilir miyim?

янтарная кислота и беременность Hamilelik sırasında süksinik asitin kabul edilmesi, vücudun doğru bir şekilde yeniden yapılandırılmasına katkıda bulunur ve bulaşıcı hastalıklara karşı bağışıklığı geliştirir. İlacın gelişmekte olan fetüse olumlu etkisi vardır, kan dolaşımını artırır, oksijen açlığını ortadan kaldırır ve bebeği ve anneyi çeşitli toksinlerden korur.

Çalışmalar gebelik sırasında ilacı almanın preeklampsi gelişme riskini azalttığını, doğum sırasında komplikasyonları en aza indirdiğini, annenin hızlı iyileşmesine katkıda bulunduğunu ve süt miktarını artırdığını göstermiştir.

Sporda Süksinik Asit

янтарная кислота в спорте Sporcular için süksinik asit, önemli fiziksel zorlama ile uğraşan bağışıklığı iyileştirmek için bir araç olarak gösterilmiştir. Ayrıca, gerekli enerji ve oksijeni sağlayarak kalbin çalışmasını olumlu yönde etkiler. Süksinik asit, metabolik süreçlerin doğal bir uyarıcısı olduğundan, vücutta üretilir ve organlarda ve dokularda birikemez, kullanımından hiçbir yan etkisi yoktur.

Sporcular için kabul programı aşağıdaki gibidir:

 • Yemeklerden sonra günde bir kez 500 mg;
 • durumu iyileştirdikten sonra, günde 100-250 mg dozu azaltın, 2-3 dozlara bölünebilir.

Sıklıkla, sporcular refahı odaklanarak bireysel bir doz belirler. Artan miktarda süksinik asit (1500-3000 mg) kullanıyorsanız, ilacı alma süresi 10 günü geçmemelidir.

Artan dozlar kurslarda alınabilir: içmek için üç gün, sonra iki gün mola ve benzeri.

Kozmetikte kehribar asit

янтарная кислота в косметологии Süksinik asitin rejeneratif ve gençleştirici özellikleri kozmetikte kullanılır. Soyma, maske ve masaj gibi uygulamalarda yaygın olarak kullanılır. Toz halinde saf madde kullanın. Yüz için süksinik asitli maskeler gençleştirici bir etkiye sahiptir, cildi temizler ve asla alerjiye neden olmaz. Bu ilaç aynı zamanda çeşitli kremler ve kozmetik sütün bileşimine dahildir.

Saçlarda, süksinik asit maskeler veya şampuan şeklinde uygulanır. Maske bukleleri yumuşatır, elastik ve esnek yapar. Saçların üstünde tutulması iki saat içinde olmalıdır. Kehribar şampuanı almak için, normal şampuanınıza birkaç asit kristal ekleyin ve saçınızı yıkayın. Bu tür ürünlerin düzenli kullanımı saç büyümesini iyileştirir ve donuk, hasar görmüş bukleler geri yükler.

Kilo kaybı için sarı asit

использование янтарной кислоти для похудения Süksinik asidin kendisi yağ yakma etkisine sahip değildir. Ancak bir diyete sahip olanların değerlendirmeleri, ilacı almanın kilo verme sürecini büyük ölçüde kolaylaştırdığını ve hızlandırdığını göstermektedir. İşte her kadın için bu zor dönemde süksinik asit kullanmak için birkaç neden:

 • ilaç yorgunluğu giderir;
 • Böbrek fonksiyonunu iyileştirir, hafif bir diüretik etkisi vardır ve şişliği azaltır;
 • Besinlerin emilimini ve işlenmelerini enerjiye dönüştürür;
 • iyi beyin fonksiyonunu destekler ve sinir gerginliğini giderir.

Zaten kilo vermiş olanlar için, süksinik asit vücut kremine eklendiğinde yararlı olacaktır. Bu balsam cildin sıkılığını ve esnekliğini artırır ve çatlakları azaltmaya yardımcı olur.

Kilo kaybı için süksinik asitin nasıl alınacağına dair birkaç şema vardır.

 1. янтарная кислота порошок İki hafta boyunca, günde üç kez üç tablet. Sonra bir hafta ara verin ve dersi tekrarlayın.
 2. Aylık kurs. Ay boyunca, günlük bir bardak su başına ilacın 1 g süksinik asit çözeltisini içirin. Diş minesini tahrip etmemek için karışımı bir saman içinden içmek gerekir ve bunu aldıktan sonra, ağzını durulayın.
 3. Uzun resepsiyon. Ay boyunca, günde üç tablet alırlar, 3/1 döngüleri - üç gün boyunca ilacı alırlar, sonra bir gün molası verirler.

Uzun bir resepsiyonda, duygularınıza odaklanmanız ve gerektiği şekilde dozajı ayarlamanız gerekir.

Süksinik asitten herhangi bir zarar var mı

Bu zayıf bir organik asittir ve mide mukozasının tahriş olmasına neden olur, mide suyunun salgılanmasını artırır. Bu nedenle, aç karnına alınması önerilmez.

Süksinik asit ve diğer kontrendikasyonlar vardır:

 • противопоказания употребления янтарной кислоты
  urelıtıyazıs

  bireysel hoşgörüsüzlük;

 • iskemik hastalık;
 • ürolitiyaz;
 • şiddetli böbrek yetmezliği;
 • mide ülseri;
 • mide suyunun artan asitliği;
 • duodenal ülser.

İlacın alınmasından yan etkiler tarif edilmemektedir, ancak yanlış kullanıldığında, mide mukozasının tahriş olmasına ve gastritin provoke olmasına neden olabilirsiniz. Ayrıca, bu maddenin solüsyonlarının düzenli olarak içilmesi diş minesine zarar verebilir.

Süksinik asit ve süksinatlarla zehirlenme imkansızdır, çok büyük bir doz gerektirir. Bu nedenle, fareler için, öldürücü doz kg başına 1.4 gramdır ve sıçanlar için canlı ağırlığın kg'ı başına 2.26 gramdır.

Yukarıdakileri özetleyelim. Canlı bir organizmanın bileşimindeki süksinik asit, metabolizmada doğal bir katılımcıdır. İnsan vücudu onu hem gıda ile hem de bağımsız olarak sentezliyor. Enerjinin besinlerden dönüştürülmesini geliştirir, oksitlenmiş ürünlerin oksidasyonunu teşvik eder ve hücresel düzeyde oksijenin emilimini uyarır. Bu nedenle, ilaç bir antioksidan ve anti-toksik etkiye sahiptir, genel olarak metabolizmayı uyarır.

Süksinik asit, çeşitli enfeksiyonların ve zehirlenmenin tedavisinde ilacı kullanılır. Sporcular, sert bir eğitimden kurtulmak için kalp kasının performansını artıran doğal bir uyarıcı ve ajan olarak içmektedirler. Kilo kaybı sırasında ilacı almak süreci kolaylaştırır ve sinir gerginliğini giderir ve kozmetik uzmanlar bunu maske, tırpan ve kremlerin yenilenen bir bileşeni olarak kullanır.

Süksinik asidin hücre yaşlanmasına karşı bir araç olarak zarar ve yararları uzun bir süredir tartışılmaktadır. Yaşlıların ilacı almanın genel sağlık üzerinde olumlu bir etkisi olduğu kanıtlanmıştır. Ancak bu ilacın da kontrendikasyonları vardır - yüksek asitliği, ağır böbrek hastalıkları, mide ülseri olan hastalar ile alamazsınız.

yükleniyor ...